Τα καινούργια San Cristobal

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Τα καινούργια San Cristobal

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Δευ Απρ 10, 2006 9:56 pm

Όπως θα γνωρίζουν οι φίλοι της ομάδας συζήτησης, η San Cristobal παράγει 3 νέα πούρα, τα Mercaderes, Muralla και Oficios.

Προσωπικά θεωρώ το San Cristobal El Principe, το καλύτερο Minuto πούρο της αγοράς και το La Fuerza είναι από τα χειρότερα πούρα Αβάνας σε σχέση κόστους/γεύσης.

Με ανυπομονησία περίμενα το πακέτο από Ελβετία, το οποίο έφθασε σήμερα, με 5 Mercaderes και 5 Oficios.

Δεν άντεξα και δοκίμασα ένα Oficios. Απογοήτευση ...

Ξεκινάει γευστικά με την κλασική, υπέροχη γεύση των Cristobal, νότες υγρής γης με αποξηραμένα φύλλα. Και αμέσως μετά η γεύση αυτή εξαφανίζεται, αφήνοντας γεύση "χώματος". Όλο το πρώτο τρίτο είχε αυτή την κενή, απλή γεύση, που θύμιζε περισσότερο πούρα Δομήνικου (Don Diego, Macanudo)

O manager της οικίας μου συμφώνησε μαζί μου. (Παρένθεση: δεν είναι απόλαυση που οι γυναίκες συμφωνούν με τους άνδρες, τουλάχιστον στις γεύσεις πούρων?)

To δεύτερο τρίτο εμφανίζει γεύσεις μπαχαρικών, ξερών φύλλων και ίσως πούδρα κακάο, αλλά ανεπαίσθητα....

Το τρίτο μέρος είχε πιπέρι, βρεγμένη γη.

Σε γενικές γραμμές, αφήνει τον καπνιστή με αίσθημα απογοήτευσης, ρουτίνας.
Τα υπόλοιπα θα τα αφήσω για 6 μήνες τουλάχιστον και θα τα ξαναδοκιμάσω τότε. Δεν πιστεύω πως θα αλλάξει πολύ το γευστικό προφίλ, ίσως να κατευνάσουν λίγο οι γεύσεις μπαχαρικών και να αναδυθεί περισσότερο το "grassy taste" των Cristobal.

Παραθέτω μία φωτογραφία, με ένα Oficios, ένα Mercaderes και ανάμεσά τους για λόγους σύγκρισης μεγέθους, ένα Saint Luis Rey Serie A cabinet, το αγαπημένο μου Corona Gorda.

http://www.geocities.com/dgourlis/cristobal.jpg
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Απρ 11, 2006 6:13 pm

ΑΓΑΠΗΤΕ Δ.ΓΟΥΡΛΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΛΑΒΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ!
ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΓΕΙΩΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΜΦΑΝΙΣΗ "ΣΚΙΖΟΥΝ"!
ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ MERCADERES ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΑΝΕ
ΓΙΑ "ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ"!
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Πέμ Απρ 13, 2006 7:55 pm

Συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη όσον αφορά την άποψή του για το El Principe και το Fuerza.
Επίσης συμφωνώ με το γεγονός ότι τα San Cristobal έχουν λίγο 'Ευρωπαικό προσανατολισμό' (γευστικά) και φέρνουν λίγο από Δομίνικο. Φαίνεται ότι η Κούβα θα μας ξαφνιάζει γενικά στις νέες γεύσεις.
Δεν σας φαίνεται ο 'Ευρωπαικός προσανατολισμός' λίγο και στα Edmundo ??
Για να δούμε τι θα δούμε στην συνέχεια....
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

San Cristobal Mercaderes

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Απρ 23, 2006 5:23 pm

Να ευχηθώ σε όλους Χριστός Ανέστη, υγεία και κάθε ευτυχία.
Σήμερα, ημέρα του Πάσχα, μετά από το "ταπεινό" και "ελαφρύ" Πασχαλινό γεύμα, κάπνισα και προσέφερα σε φίλους το Mercaderes. Βέβαιος πως δε θα έχει διαφορά από το Oficios, εντυπωσιάστηκα από την ποιότητα και πολυπλοκότητα του Mercaderes.

Γευστικό προφίλ που ξεκινάει αμέσως με την πανέμορφη San Cristobal γεύση, και στη συνέχεια κατακλύζει τον καπνιστή από γεύσεις κακάο, βανίλλιας, μαύρης σοκολάτας.
Δεύτερο τρίτο εξίσου γευστικό με "toasty" κρεμμώδεις γεύσεις, espresso, και βανίλλιας.
Τελευταίο τρίτο αρκετά δυνατό, με γεύσεις ξηρών καρπών (καβουρδισμένα φουντούκια).

Όλα αυτά υπό τη σκιά ελαφρών πικάντικων γεύσεων (πράσινο πιπέρι).

Ένα μαγευτικό πούρο, μου δημιούργησε αισθήματα όπως ένα καλό Monarcas.!!!

Σίγουρα αυτό το πούρο έχει θέση στον υγραντήρα μου και κρίμα που έδωσα 2 από τα 5 πούρα που παρέλαβα από Ελβετία.
Δοκιμάστε το!
anastgeo

Δημοσίευσηαπό anastgeo » Τετ Απρ 26, 2006 6:10 pm

ΑΓΑΠΗΤΕ Δ.ΓΟΥΡΛΗ ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΕΛΑΒΑ ΤΟ newsletter ΑΠΟ TO
CigarInsider.ΣΤΟ Tasting Report ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΕΥΣΤΙΚΕΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ
ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΞΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Mercaderes 91,Muralla 91,Oficios 88.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΞΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ CigarOne,ΚΑΙ ΨΙΛΟΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΕΛΑΒΑ ΚΑΙ ΤΑ Murallas.ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΠΟΤΕ
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ...
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Πέμ Απρ 27, 2006 12:22 am

anastgeo έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΕ Δ.ΓΟΥΡΛΗ ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΕΛΑΒΑ ΤΟ newsletter ΑΠΟ TO
CigarInsider.ΣΤΟ Tasting Report ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΕΥΣΤΙΚΕΣ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ
ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΞΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Mercaderes 91,Muralla 91,Oficios 88.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΞΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ CigarOne,ΚΑΙ ΨΙΛΟΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΕΛΑΒΑ ΚΑΙ ΤΑ Murallas.ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΠΟΤΕ
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ...

Αγαπητέ ANASTGEO,

το διάβασα και εγώ σήμερα το άρθρο, τελευταία αποφάσισαν να βαθμολογούν υψηλά τα κουβανέζικα πούρα, καιρός ήταν. To Mercaderes ήταν πάρα πολύ καλό πούρο, μεστό, δυνατό, σε αντίθεση με το Oficios που μου έδωσε την εντύπωση Don Diego, Macanudo Excalibur.

Επιστροφή σε “San Cristobal De La Habana ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης