cigar world - San Cristobal

Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Φεβ 16, 2009 6:48 pm

seduce έγραψε: .....δεν ανέχομαι να γλείφώ κανέναν επιδεί είναι ιδιοκτήτης του forum.

Είσαι βαθειά νυχτωμένος αγόρι μου!
Κάνε μια βόλτα και ξαναγύρνα.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Φεβ 16, 2009 6:54 pm

Σιγά ρε παιδιά τον φάγατε τον άνθρωπο (seduce) .
Σαν Κούγιες ένα πράμα!!!!
Σχετικά με την επίθεση του στο Λεώ που ελπίζω να μην έχει να κάνει με την ανθρώπινη πλευρά του, αφού αυτή δεν έχει κανένας δικαίωμα να τη κρίνει, πόσο μάλλον αν δεν τον γνωρίζει, και ναι, όπως είπαν προλαλήσαντες ο Author ΔΕΝ έχει δώσει δικαιώματα, αν και ο χώρος αυτός είναι σπίτι του ουσιαστικά και εμείς επισκέπτες.
Για τα γούστα κάποιου τώρα, πόσο μεγάλη ειρωνεία είναι να "διαγράφεις Χ" κάποιον ή κάποιο μαγαζί επειδή σου πρότεινε κάτι ως καλό και εσύ το βρήκες άχυρο!
Θα το ξαναπώ ακόμα μια φορά, το καλύτερο για μένα είναι χόρτο για κάποιον άλλο, και τα cohiba θεϊκά για την πλειονότητα, σκ..... για μένα.
Τέλος
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Φεβ 16, 2009 7:46 pm

Θα αφήσω ασχολίαστα τα περισσότερα γιατί είμαι καλυμένος, να πω ότι συμφωνώ με τον Παναγώτη :) και επίσης ότι μπορεί να έφταιγε η παρτίδα του εν λόγω πούρου, όπως μου έχει συμβεί και εμένα και για αυτό δεν τα αγοράζω.(εκτός οτι τα θεωρώ το χειρότερο μινούτο)
Οπότε η λύση είναι να δώσουμε στους ιδιοκτήτες πουρομάγαζων και εκπαίδευση "Κάλχα" ώστε να ξέρουν ανα πάσα στιγμή τι γεύσεις θα καταλάβουμε και ποιά παρτίδα είναι μάπα.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Φεβ 16, 2009 8:11 pm

Έχω τη χαρά να είμαι ένας από τους πολυγραφότερους του παρόντος forum... Και λέω "έχω τη χαρά" γιατί από το πρώτο μου post που κουβάλαγε τόνους βλακείας και απειρίας ενός νέου στο χώρο μέχρι σήμερα κανένας σε αυτή την παρέα δε με αποπήρε, δε με έβρισε ή δε με εξεδίωξε κακήν-κακώς. Πόσο μάλλον ο ίδιος ΦΙΛΟΞΕΝΟΣ Author.

Θα μιλήσω γι'αυτόν με ένα μόνο ΓΕΓΟΝΟΣ που είναι αδιαμφισβήτητο:
Ο Author, ιδρυτής και διαχειριστής αυτού του forum, ιδιοκτήτης και υπάλληλος του ίδιου του hobby στο cigarworld φέρνει με κόπο και τρελό μεράκι στην Ελλάδα σχεδόν αποκλειστικά Non cuban cigars. Τόσα χρόνια λοιπόν ο άνθρωπος αυτός δεν έχει πει μισή κουβέντα ενάντια σε όλους όσους post-άρουν και ξανα-μανα-post-άρουν στο thread των φτηνών διαδικτυακών αγορών Κουβανέζικου πούρου. Ήταν μάλιστα από τους πρώτους σε όλη την Ελλάδα που όταν ανακοινώθηκαν οι νέες επερχόμενες χαμηλότερες τιμές Κουβανέζικων πούρων στην Ελλάδα τις κατέβασε στα λιγοστά Cubans που εμπορεύεται ΑΜΕΣΑ και αυτό ανακοίνωσε πρώτα!!! Ειλικρινά δε θυμάμαι να έχει κάνει ποτέ κι άλλη 'εμπορική' ανακοίνωση τέτοιου τύπου... Που και πάλι δεν τη χαρακτηρίζεις έτσι αλλά τεσπα...

Ως εκ τούτου είναι δεδομένο και σίγουρο ότι ο Λεωνίδας σε καμία περίπτωση δε θα σου πρότεινε το La Rosa αντί ενός οποιουδήποτε Cuban. Ποτέ και για κανέναν λόγο ακόμα και αν η προσωπική του προτίμησή για όσους τον ξέρουμε είναι τα NCs.

Όσο για τις γεύσεις στα πούρα: μα καλά, είναι δυνατόν να πιστεύεις αυτά που απαιτείς;? Τα πούρα δεν είναι αρωματισμένος με molassa καπνός αργιλέ! Δεν είναι τεχνητά ή χημικά αρωματισμένος καπνός στριφτού ή πίπας... Είναι περιελιγμένα ολόκληρα φύλλα καπνού ΚΑΙ ΜΟΝΟ! Η ποιότητα της γεύσης, του αρώματος και της επίγευσης τους δεν είναι τίποτε άλλο παρά χαρακτηριστικά της παλαίωσης των φύλλων του καπνού αυτού. Ακόμα και τον ψυχάκια των γεύσεων RedRum (:lol: no offense Elias, OK?) να ρωτήσεις θα σου πει ότι η κύρια γεύση ενός πούρου είναι ο καπνός! Όλα τα υπόλοιπα που ανακαλύπτουμε είναι διακριτά ή συνεχή hints και εντυπώσεις γεύσεων τα οποία αναδεικνύονται αν έχεις πλουσιότατη γευστική εμπειρία ή αν είσαι γευστικά ευφυής.

Seduce, είναι προφανές ότι είσαι νέος στον κόσμο του πούρου, οπότε δε χρειάζεται ούτε να απoγοητεύεσαι, ούτε να στενoχωριέσαι, ούτε να δογματίζεις... Κάνε υπομονή, πάρε τα πρώτα σου κουτιά, άρχισέ τα σιγά-σιγά και με υπομονή, διάβαζε reviews παλαιότερων δοκιμαστών και πιστών τους για να 'υποψιαστείς' (όπως ομολογώ ότι κάνω κι εγώ) με γεύσεις κι αρώματα και με τον καιρό και τα 'κομματια' που θα καις θα τα βρεις όλα, όπως και το δρόμο σου μέσα από τα μονοπάτια του καπνού.

Για εμάς τους υπόλοιπους και παλαιότερους νομίζω πως καλό θα ήταν να πάρουμε μια βαθιά ανάσα, να κατανοήσουμε ότι πρόκειται για κάποιον άνθρωπο νέο στο χώρο και τον οποίο θα μπορούσαμε να συγχωρήσουμε την απρεπή μεν αλλά κατά πάσα πιθανότητα απερίσκεπτη αντίδραση της πρώτης απογοήτευσής του... Όλοι τρώμε πίκρες και γινόμαστε με τη σειρά μας πικροί κατά καιρούς. Ας αποφύγουμε αυτό το πράγμα να γίνει domino...

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Φεβ 16, 2009 11:05 pm

the answer to your demand with cocoa is backwoods.
leave the cubans for others.
stop.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 17, 2009 1:12 am

seduce έγραψε:όσο για σένα φίλε με τις εξυπνάδες περί μελιτζάνες κ κολοκύθια είναι καιρός να πας σε έναν πραγματικό γνωστή του ίδους στην ερυθραία όχι μόνο να δεις αλλά να σου μάθει κ πως ζούλας τα πούρα.π

μαστορα, δηλαδη θες να μου πεις οτι ο γνωστης απο την ερυθραια ειναι πιο καλος επαγγελματιας απο Davidoff, JJ Fox, και ολα τα γνωστα στην St. James Street? Δεν χρειαζομαι τον γνωστη απο την ερυθραια να μου πει πως να ζουλαω τα πουρα. Φανταζεσαι ρε μαστορα να ειχες μαγαζι και να εμπαινε ο καθενας μεσα, να αγγιζε τα μισα πουρα και να αγοραζε ενα σινγκλ; που στο διαολο ξερεις που ειχε τα χερια του ο καθενας. Καθε κανονας υγιεινης καταπατειται. Ιδιαιτερα κατι τυποι με σκατα και κωλους στο signature τους... Σκεψου το πριν αγορασεις απο τον γνωστη στην ερυθραια...

Αυτο που ηθελα να σου πω ειναι οτι παρα μα παρα πολυ λιγοι αφηνουν πελατες να αγγιζουν τα πουρα ΠΡΙΝ τα αγορασουν. Και αυτο που κανει ο Λεωνιδας δειχνει εμπιστοσυνη στο πελατη, την οποια εσυ καταπατας.

Δεν θα ασχοληθω αλλο, με καλυψαν οι προηγουμενοι, απανταω γιατι αναφερθηκες σε εμενα.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Φεβ 17, 2009 9:35 am

Chill out... Please!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 17, 2009 10:29 am

χχεχε, σορρυ... ειπαμε, ειμαι στα ντουζενια μου... γραφω το ρημαδι το thesis, και ειμαι στα τελευταια... δεν μιλιεμαι... την αλλη φορα την πληρωσε ο costashabanos ο κακομοιρος..

αλλα ο τυπακος τουτος δεν παιζεται.
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τρί Φεβ 17, 2009 10:59 am

Την καλημέρα μου σε όλους,

Γεια σου ρε maltakia, αυτο εννοούσα όταν έλεγα σε παλιότερο post "θα σε περιλάβει ο maltakias"... με την καλή έννοια βεβαίως βεβαίως (εάν βέβαια μου επιτρέπεις το χιούμορ) :wink: ..

Aς γράψω κι εγώ πέντε αράδες... :x
Αγαπητοί φίλοι μας βλέπουν που μας βλέπουν με μισό μάτι να καπνίζουμε πούρα εν μέσω κρίσης, έτοιμοι να μας φάνε ωσάν υπαίτια golden boys, θα φαγωθούμε και μεταξύ μας;

Άσχετα από την γενικεμεύνη άποψη που είπε ο συνάδελφος seduce, από τις πρώτες συστάσεις νομίζω ότι κατάλαβε εαν έκανε λάθος ή όχι..
Να πάει εκτελεστικό απόσπασμα και να τον πυροβολήσουμε με τα El principe :?:
Συμφωνώ απόλυτα με hernesto. Πολύ κατευναστικό το post.
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Τρί Φεβ 17, 2009 11:09 am

Καλημέρα σας. Βλέπω ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει... Μάλλον σας σαγήνευσε ο seduce.... Λοιπόν καταρχήν το να εκφράζεις την γνώμη σου είναι η αρχή της δημοκρατίας, δυστυχώς όμως πολλοί άνθρωποι δεν εκφράζουν την γνώμη τους αλλά απλά την άρνηση τους για πράγματα ή καταστάσεις οπότε σε αυτό το επίπεδο ο όρος της δημοκρατίας δεν ισχύει. Α λοιπόν ο seduce εξέφραζε τα παράπονα του και μας έλεγε πείτε μου την γνώμη σας δεν θα υπήρχε πρόβλημα και ίσα ίσα θα άνοιγε και ένα βήμα για συζήτηση... Βέβαια ως επαγγελματίας του χώρου θέλω να πω ότι ακόμα και αν έχω παράπονα από τον Λεωνίδα (που πραγματικά έχω) θα τα εκφράσω είτε στον Λεωνίδα και φυσικά θα δω κατά πόσο φταίει γιατί ο πελάτης έχει πάντα δίκιο αλλά καλό είναι να μπαίνουμε και στην θέση των προμηθευτών μας... Έτσι αν μου τύχει ένα κουτί πούρα με όχι καλό τράβηγμα ναι μεν θα πρέπει να παραπονεθώ στον Λεωνίδα αλλά από εκεί και πέρα ξέροντας ότι η ευθύνη δεν είναι δικιά του (με την έννοια της δημιουργίας του ελαττώματος) και γνωρίζοντας ότι σε ένα πούρο αυτό μπορεί να συμβεί και μάλιστα και στα ακριβότερα δεν θα το προχωρήσω το θέμα εκτός αν το φαινόμενο είναι γενικευμένο...
Τώρα βέβαια αν το πρόβλημα είναι οι συνθήκες διατήρησης των πούρων και φυσικά εδώ ζητάω την προσοχή σας γιατί μπορεί εγώ τα πούρα να τα έχω στον υγραντήρα μου σε άψογες συνθήκες αλλά το πως φτάσανε στην Ελλάδα και αργότερα στον Βόλο και σε τι συνθήκες βρέθηκαν το γνωρίζουν μόνο αυτά. Κατά συνέπεια θα έκανα παράπονα μόνο αν έβλεπα ότι οι συνθήκες διατήρησης δεν είναι οι πρέπουσες και όχι κρίνοντας από την κατάσταση ενός πούρου. Τώρα αναφορικά με την ευγένεια εκεί δεν κάνουμε παζάρια γιατί όλοι οι επαγγελματίες οφείλουμε να σεβόμαστε τον πελάτη μας αλλά πραγματικά γνωρίζοντας τον Λεωνίδα δεν νομίζω ότι ανήκει στους μη ευγενικούς ανθρώπους.
Κλείνοντας θεωρώ ενοχλητική αυτή την μηδενιστική στάση ζωής που αγοράζοντας ένα πούρο κρίνουμε , κατακρίνουμε και τοποθετούμε έναν άνθρωπο στην κατηγορία των μη επιθυμητών και αν μη τι άλλο την θεωρώ συμπεριφορά επικίνδυνη για την κοινωνία μας και για την ίδια την δημοκρατία μας...
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 17, 2009 11:13 am

Billwine έγραψε: την θεωρώ συμπεριφορά επικίνδυνη για την κοινωνία μας και για την ίδια την δημοκρατία μας...

Καλα τα λες!!! εκτος απο ασχετος και αγενης ειναι και χουντικος!!! :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 17, 2009 11:36 am

"Αν τα σκατά είχαν αξία οι φτωχοί δε θα είχαν κώλο"
=
Η καλ(κ)ή μέρα απ' το πρωί φαίνεται, κρατήθηκα όμως, γιατί δεν ήθελα από το πρώτο κιόλος ποστ του seduce να "τον αρπάξω από τα μούτρα".
Περίμενα την συνέχεια, και αυτή ήταν ανάλογη του ύφους και της φιλοσοφίας της υπογραφής, η οποία είναι παντελώς άσχετη με το φόρουμ και το θέμα του.

Αγαπητέ seduce δεν βλέπεις οτι είσαι off topic;
Άβαταρ μέλους
Manrev
Επικοινωνία:

-

Δημοσίευσηαπό Manrev » Τρί Φεβ 17, 2009 1:13 pm

"ζουλιξα να δω αν..."

Τι ήθελες να δεις... αν κορνάρουν???
:?
Μ.
«Fumez moins, mais mieux et plus
longtemps – faites de cette idee un
culte, une philosophie !» Zino Davidoff
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τρί Φεβ 17, 2009 6:33 pm

Mπιπ Μπιπ, καντε στην άκρη να περάσω κι εγώ....

Τι έγινε ρε παιδιά; κορναρίσματα, κατάλυση της δημοκρατίας, μήπως έγιναν και εκλογές;

Δεν μου νοιάζει όπως λεμε και στα χωριά...

ΑΑΑΑΑΑ όλα κι όλα δεν ξέρω τι λέτε αλλά απολαμβάνω ένα caprice... ναι ναι του διάσημου Don Papa Dopoulou το πρώτο LE του 2009 σε Jar of 50, dark wrapper κτλ κλτ.
Εδώ να δείτε γεύσεις σοκολάτας... και απορώ πως και δεν το έγραψε μέχρι τώρα κάποιος σπουδαιος aficionado σαν κι εμάς συνάδελφοι που καπνίσαμε 100 πούρα και θυσιάζουμε στο βωμό της "εμπειρίας"μας κάθε νέο που παραφέρφηκε για μια φορά.. Δις εις θάνατον στον seduce λοιπόν..
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Φεβ 17, 2009 7:38 pm

Κώστα τον παίρνουμε όλοι από τα μούτρα όχι γιατί απλώς παραφέρθηκε - αυτό έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν, έγινε μια σχετική λογομαχία και όλα επανήλθαν στη φυσιολογική συζήτηση - αλλά γιατί παραφέρθηκε χυδαία και άδικα και η χυδαιότητα, ειδικά με αυτό το στυλάκι, εδώ δεν έχει θέση.

Επιστροφή σε “San Cristobal De La Habana ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης