H. Upmann Magnum 46

Leonidas

H. Upmann Magnum 46

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Μάιος 25, 2009 5:46 pm

Μια πανέμορφη και καλοφτιαγμένη Corona Gorda, με συνόδεψε το Σαββατόβραδο που ήμουν καλεσμένος σε ένα κομψότατο μπάρ στην Αθήνα.

Γεννηθείσα εν Κούβα τω 2004, μεγάλωσε με την αμέριστη φροντίδα του ιδιοκτήτη της. Αυτός είμαι εγώ. Ηρθε λοιπόν η ώρα για μια ιδιαίτερη δοκιμή ενός πούρου που έχει πολλά να πεί.

Κατασκευή αρίστη. Pre-light aromas κυρίως επηρεασμένα απο την πολύχρονη παρέα με τον κέδρο. Ιδιαιτέρως όμως διέκρινα μια φευγαλέα νότα κανέλλας. Ας είναι.

Τρύπημα και κάψιμο. Πρώτες ρουφιξιές, συνοδευόμενες απο το αγαπημένο μου whisky. Ενθουσιασμός. Ολη η γή και ο αέρας της Κούβας ισορροπημένα, άπλετα όμως δοσμένα σε αυτή την υπέροχη vitola.

Κάψιμο, περιέργως μέχρι τη μέση γρήγορο. Μετά σταθεροποίησε ο ρυθμός καύσης και κάθε ρουφιξιά ερχόταν μεστή και δυνάμωνε. Προσέξτε. Οχι πιπέρια και καψίματα. Απλά ενιωθα μεγαλύτερη δύναμη στον καπνό. Διόρθωση στην κάυση δεν χρειάστηκε ούτε μια στιγμή.

Πούρα σαν αυτά είναι δύσκολο να τα συναγωνισθούν εντός ή και εκτός Κούβας.

Εάν χρειαζόταν να ψηφίσω για την καλλίτερη Corona Gorda, τότε το 46άρι αυτό παίρνει άριστα. Τίποτε λιγώτερο.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Μάιος 25, 2009 6:19 pm

Λεωνίδα, όταν αγόρασα και εγώ ένα κουτί από δ'αύτα και τα άνοιξα, αυτό το οποίο μου έκανε την μέγιστη εντύπωση, ήταν το πόσο λαδερό ήταν το wrapper, και πόσο έντονο ήταν το άρωμα που αναδύοταν.
Μετά μια δίμηνη ξεκούραση στη ντουλάπα, (με ανοιχτό το κουτί διότι προορίζοταν για κάψιμο και ουχί δια παλαίωση), ξεκίνησα να τα καίω με γοργό ρυθμό, αλλά δυστυχώς όχι γιατί τα απολάμβανα τα μάλα, αλλά γιατί έψαχνα να βρώ αυτό που κάνει αυτή τη corona gorda ξεχωριστή οτυλάχιστον για τους περισσότερους.
Δυστυχώς δεν το βρήκα μετά από τουλάχιστον 15 πούρα καπνισμένα.
Δεν ξέρω τι να πώ.
Υποδεέστερα των 50s και σίγουρα δεν αξίζουν πάντα ΙΜΗΟ τουλάχιστον τόσο νέα, να χαρακτηριστούν εξαιρετικά.
Του 2004 τώρα ίσως πραγματικά να αναδεικνύουν το "είναι" τους και πραγματικά να διαφέρουν από τα δικά μου (EPR SEP 07).
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Μάιος 25, 2009 6:30 pm

Παναγιώτη καλησπέρα. Εχεις απόλυτο δίκιο στη διαπίστωσή σου για τη συγκεκριμένη Corona Gorda. Εχω και εγώ κούτες πρόσφατες, 07 & 08-δυστυχώς δεν έχουν καμμία σχέση με αυτή την κούκλα που έκαψα προχθές.

Οι μπαγάσηδες οι κουβάνοι, ότι πουλάει και τραβιέται το πλακώνουν στις γρήγορες. Βλέπε για παράδειγμα MC4 ή ακόμα και PSD4(δεν είναι πάντα άριστα).

Δυστυχώς δεν ευχαριστήθηκα ποτέ ούτε ένα M50. Αμφιβάλλω άν θα ξαναπάρω. Τυχαίνει δεν πετυχαίνει... :lol:
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Δευ Μάιος 25, 2009 11:19 pm

Αν και δηλώνω φανατικός @ Epicure 1, δεν μπορώ παρα να συμφωνίσω απολύτα με τον φίλο Λεωνίδα! Απίστευτο το Mag46! Μήπως να splitάραμε 50αράκι? :D
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Μάιος 26, 2009 9:12 am

Powerslave έγραψε:Μήπως να splitάραμε 50αράκι? :D

25άδες και 50άδες παίζουν στις ίδιες τιμές/stick.
Δεν έχω πουθενά διαβάσει να είναι καλλίτερης επιλογής τα 50άρια. Ασε που είμαι τίγκα από Corona Gorda.
By the way, άσε τους επίκουρους στο πλάι και κάνε υπομονή 2-3 χρόνια. Θα με θυμηθείς. Αν δεν κρατιέσαι, τότε άφηνε απο κάθε κουτί που αγοράζεις 5-6 στο πλάι. Δε θα μετανιώσεις.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Φεβ 22, 2010 5:07 am

μου εχει ξεφυγει αυτο το πουρο.. νομιζω ειχα παρει μια 3αδα απο τα γνωστα του 2001 και δεν με ειχε ενθουσιασει. Πηρα λοιπον μια "καλη" τριαδα tubo απο το αεροδρομιο στο Βελιγραδι σημερα το πρωι. Καλο walk in, οχι ιδιαιτερη ποικιλια.

Τα πουρα μεσα στα tubo ειναι υπεροχα. Και τα 3 με φανταστικα σκουρες λαδερες καπες, απο τις καλυτερες που εχω δει τελευταια σε πουρο. Δεν θα το κουρασω, γευστικα συμφωνω με τον Λεωνιδα, λιγο κανελα, καφες, δερμα, σοκολατα.

Τωρα... για εμενα ειχε ενα μικρο προβληματακι. Ειχε αυτο λιγο αυτο που λενε οι Αγγλοι "dry finish", δηλαδη η γλωσσα ξεραινοταν λιγο στο τελειωμα. Εαν θυμαμαι καλα, πουρα που εχουν λιγο παραπανω volado, εχουν τετοιο ξηρο τελειωμα. ισως ετυχε, δεν ηταν τιποτα το φοβερο. Γευστικα παντως το πουρο ειναι παρα πολυ καλο, ισως μπει στο rotation μου.

Επιστροφή σε “H. Upmann ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες