H. Upmann Magnum 50

antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Παρ Ιαν 21, 2011 7:47 pm

:shock: Φοβερο! Σε λιγοτερο απο ενα χρονο η τιμη του αυξηθηκε στα τρια ευρω.Σκεψου του χρονου ποσο θα εχει!! :roll:
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Ιαν 21, 2011 9:34 pm

Αφού (ξανα)πήγαν οι φόροι πάνω από τον Θεό...
Γιατί στα ποτά δεν είδατε τι έγινε?
Πλέον μάλλον περισσότερο αξίζει να αγοράσεις αλκοόλ απο dutyfree, παρά πούρα.
:lol:
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Σάβ Ιαν 22, 2011 9:21 am

Ποτε λετε οτι ειναι ετοιμα αυτα για να καπνιστουν ;

Δυο χρονια στο κουτι τους ειναι αρκετα για να δεις διαφορα ;

Γιατι σκεφτομαι να τα αφησω και αλλο ... ειχα κανει ενα απο την 25δα που εχω πανω στο εξαμηνο και δε με ενθουσιασαν ...
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Πέμ Ιαν 27, 2011 10:43 am

Λοιπον , επανερχομαι μετα το δευτερο review στο συγκεκριμενο πουρο για να μεταφερω την αναθεωρημενη μου αποψη, η οποια ειναι :

"Παντως αλλο 46 και αλλο 50(και οχι μονο στις διαστασεις) "

Ειναι ενα πουρο με εξαιρετικες (κατ'εμε) διαστασεις , οχι δυσχρηστο οπως το Lusi,ουτε υπερβαρο οπως το S VI, βαρυ,γεματο,χορταστικο "εργαλειο",το νοιωθεις στο χερι σου αλλα κομψα,διακριτικα.
Μου αρεσουν τα Upmann, εχουν στη δικη μου παλετα γευσεων μια εξαιρετικη ισορροπια.
Ομως το συγκεκριμενο για καποιο λογο που δεν μπορω να εξηγησω,δεν με "απογειωσε" , δεν μου εδωσε αυτη την εναλλαγη,το ενδιαφερον που παρουσιαζει το 46αρι.
Θα ξαναδοκιμασω; Σιγουρα,ναι,ετσι κι αλλιως δοκιμαζω συνεχεια ξανα και ξανα πουρα που δεν με εχουν ενθουσιασει,αλλα καθε φορα που τα δυο κουτια του 50 και του 46 θα ειναι διπλα-διπλα,το χερι μου θα εχει την ταση να πηγαινει προς το....μικρο !!
Μαλλον βρηκα την επιβεβαιωση του κανονα "Το μεγεθος δεν παιζει ρολο"
:lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Μάιος 20, 2012 7:20 pm

σιγά-σιγά, το αγόρι με τα σπυριά γίνεται άντρας...

του 2009, βελτιωθήκανε αρκετά και καπνίζονται
είναι "άλλα" πούρα, από αυτά που ήτανε στην αρχή
απόξω κι από μέσα
(τα πρώτα του 2008, είναι ανεπίδεκτα, "κακή" φύτρα ίσως...)

...δεν είναι και κανα γκραν σουξέ της upmann βεβαίως
μετριότητα, το λένε στο χωριό μου, (θα συμπληρώσω "χρυσή")
αρπαχτή από τα σαΐνια της habanos αποδείχτηκε
να βουλώσει τρύπες, στις απαιτήσεις των καιρών
κι άλλο "περίμενε" να μου πει πια, δεν μπορεί...

φυσικά, κάθε σύγκριση με τα μανάρια του '05, είναι ιεροσυλία...
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιούλ 18, 2012 10:18 pm

Πέτυχα μία ξεχασμένη 3άδα tubos του 2009.
Ανοίγω την τούμπα :lol: και βλέπω να έχει αλλάξει χαρακτηριστικά χρώμα. 3 χρόνια ίσως του ήταν αρκετά. Άναμμα, και όντως έχει φτιάξει. Αλλά ρε παιδί μου, το πρόβλημα με τα upmann συνεχίζεται. Έχω καιρό να καπνίσω κατασκευαστικά καλό μεγάλο Upmann. Καλά τυλιγμένα Μajestic, coronas major, petit coronas, βρίσκω συνέχεια. Από την άλλη και τα δύο churchill, magnum 46, 50, έχουν θέμα. Κρίμα, μου αρέσουν τα upmann, αλλά έχει καταντήσει αηδεία αυτό το πράγμα με την κατασκευή. Δεν ξέρω, αύξησαν απότομα την παραγωγή, τα στρίβουν όποιοι να είναι, είμαι γκαντέμης; Δεν ξέρω...

Τέλος πάντων, ωραίες γεύσεις είχε,το ευχαριστήθηκα σίγουρα. Το συγκεκριμένο ήταν και πιο βαρύ από αυτά τα ελαφριά και άχρωμα που είχα καπνίσει παλαιότερα.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Re: H. Upmann Magnum 50

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Οκτ 25, 2014 1:45 pm

Φανταστείτε μία υπερδύναμη της Ευρώπης το μεσαίωνα, και ο μονάρχης της ξαφνικά τα κακαρώνει.
Γιοκ ο βασιλιάς, τέζα ο βασιλιάς.

Πέφτει το βασίλειο σε βαρύ πένθος, και πρέπει να βγει καινούργιος βασιλιάς.
Ο πρωτότοκος υιος του λοιπόν, αν και μικρός, αλλά χοντρός, ψηλός και αρχοντικός, πέρνει τα σκήπτρα.

Είναι έφηβος όμως, δεν έχει εμπειρία από τα... περίπλοκα παιχνίδια της βασιλικής αυλής, και όλοι οι αυλικοί σιγοψηθυρίζουν μεταξύ τους ότι μάλλον δεν κάνει για τη δουλειά... Ο μικρός αδερφός του λένε, είναι πιο έξυπνος, πιο ικανός, πιο κλασάτος.

Τα χρόνια πέρασαν όμως κύριοι, και the King is back.
Αφήστε τον μικρό αδερφό του στη κατάθλιψη που έχει, και πέστε με τα μούτρα στο μεγάλο.

Καιρό είχα να κάψω τέτοιο Upmann.
Δίχρωμο wrapper, κάτι μικρές οξυδώσεις στο δαχτυλίδι, πανέμορφη κατασκευή και αρώματα από... το μεσαίωνα!
Από τη πρώτη τζούρα, δε χαρίζεται. Κλασικότατες γεύσεις upmann, ένα κλικ πιο έντονες και με το καλημέρα medium to full.
Κάπου ψάρεψα και ένα μέταλλο.

Μετά από λίγο, ο καπνός αλλάζει δραματικά, γίνεται απίστευτα πυκνός, και το ρεσιτάλ γεύσεων αρχίζει.
Κρέμα, ελαφρύς κέδρος, πιπέρια, κανέλα, μπαχαρικά διάφορα όπως γαρύφαλλο, πάστα ελιάς(!!!!) καφές, λουλούδια.
Και στη μέση, μαζί με ΟΛΑ τα προηγούμενα, γινεται απίστευτα γλυκό, μοιράζει απλόχερα μέλια και σοκολάτες μαζί με φουντούκια.

Αλλά αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση και θέλω να κρατήσετε, είναι το πόσο έντονες ήταν οι γεύσεις του...
Δε νομίζω να έχω καπνίσει ξανά πούρο με τόσο έντονες γεύσεις.

Λες και ήταν εμποτισμένο με "άρωμα Κούβας"
Long live the King!!!!
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Οκτ 25, 2014 2:23 pm

μ' έχει κερδίσει και μένα Jimmy
σιγά-σιγά, έχει γίνει από τα αγαπημένα μου καπνίσματα
οι τελευταίες (κυρίως μετά το 2011) παρτίδες του, έχουν κάτι αλλοπαρμένο
λες και κάποιος το άγγιξε με ένα μαγικό ραβδάκι
στα πλην, μερικές στούμπες που συναντάω πού και πού, αλλά ok 8)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Οκτ 25, 2014 3:00 pm

Με μεγάλη φαντασία,(με κουβανέζικο μέτρο ίσως και μικρότερη) μπορείς να πεις ότι σε μέγεθος μοιάζει με churchill.
Λες έτσι να δικαιολογούνται οι στούμπες; :mrgreen:

απίστευτο ήταν σου λέω Τάκη! Τόσο ώστε η σύγκριση με το 46, να σκορπάει... κλάμα από το γέλιο.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Οκτ 26, 2014 10:02 am

ο πενηντάρης ο πενηνταααάρηηης
είναι το ούπμαν της εποχής
πολυπλοκούρας και αλανιαααάρηηης
είναι ωραίος και μερακλής... Εικόνα

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Δημήτρη για τη γιορτή σου
και σ' όλους τους Δημήτρηδες και τις Δημητρούλες
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Κυρ Οκτ 26, 2014 12:48 pm

Πολύχρονος και ευτυχισμένος φίλε Δημήτρη με υγεία και καλά καπνά πάντα στη ζωή σου σαν το 50άρι που σε έβγαλε στο κέφι!
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Οκτ 26, 2014 1:45 pm

Σας ευχαριστώ πολύ κύριοι! Να είστε καλά! :D
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Ιούλ 10, 2015 8:45 pm

Ειχε μερες να γραψω καποιο tasting, μιας και ειχε μερες να καπνισω καποιο πουρο...
Αγορασμενη μια τριαδα σε tube προς 48 ευρω, απο Κυπρο.
Διαρκεια περιπου 1ωρα και 20 λεπτα.
Υπαρχει σαν κουβανος υπηκοος απο το 2009 και φοραει δυο δακτυλιδια, ενω με διαστασεις 50χ160 το tube του εχει ενα σχημα κάπως.... Προκλητικο!! :mrgreen:

Ειχα εντονη συζητηση με τον καπνοπωλη, (οχι απο φεραιο) κατα ποσο αξιζε να αγορασω το συγκεκριμενο πουρο και μαλιστα μεσα σε tube, μου φανηκε ακριβο! Και να πω την αληθεια πηγα για τα ρομπουστο της Κοιμπα που σε τριαδα, ειχαν πανω κατω την ιδια τιμη.
Παρε δοκιμασε αυτα μου λεει, καινουργιο πουρο που πωλειται πολυ!
.. Λες; Σκεφτηκα, γιατι οχι!!! Τα αγορασα, τα εβγαλα απο το χαρτοκουτο και αφησα ενα tube στα daily και τα άλλα δυο στο coolidor.

Και ηρθε η ωρα να το δοκιμασω... Με ενα ρουμι habana club 7 ετων .. Σαν κονιακ!! :) ετσι μου ειχαν πει!!!
Ανοιξα το tube ... Και μια μυρωδια ... Μα τι μυρωδια ξεπροβαλε !! Σοκολατα; Οχι Μελάσα!! Ναι μελασα ειναι!!

Το σοκολατι χρωμα του, με εκανε να θελω να το φαω παρα να το καπνισω!!! Αλλα οπως ειπα λογο μεγεθους ... Το ξανασκεφτηκα :mrgreen: :mrgreen:
Εκοψα καο τραβηξα καποιες κρυες ρουφηξιες.... Κεδρος και αυτη η μελασα που δεν φευγει με τιποτα... Εφερα κοντα την φωτια και αναψα καλα!
Παχης καπνος μυρωδατος γεμισε την στοματικη μου κοιλοτητα... Και ξανα...!!!
Τα πρωτα 4-5 τραβηγματα εφερναν αρκετο καπνο... Μετα... Ηρεμησε...
Σοκολατα, αμυγδαλα, κατι γλυκο που εδινε προς ... Χρυσομηλο (βερικοκο, οπως το λετε εκει αδελφοι μου :wink: ) ολο ομορφες εναλαγες και καθολου πιπερι εκαναν το πρωτο τριτο να περασει πολυ ευχαριστα...
Στο δευτερο τριτο, αφησα το ρουμι μου (που δεν ειχα τελειωσει) γιατι μου φανηκε καπως ελαφρυ το μαγκνουμ . Αρχισε να ερχετε ξυλο και πιπερι, οχι εντονο πιπερι που να ενοχλα. Σε συνδιασμο με τις γλυκιες εκαναν τις γευσεις να εχουν περισσοτερο... Χρωμα! Το λατρεψα ... Αρχισα να σκεφτομαι ποσα λεφτα εχω μεχρι το τελος του μηνα ωστε να παρω και αλλα διπλα ρομπουστο την επομενη :wink: :oops:
Εβγαλα τα δακτυλιδια και μπηκα με τις υποψιες μου στο τριτο τριτο... Γιατι;;; Μα επειδη εκει μυριζει και πικριζει :evil: οπως ολα σκεφτηκα.... Αμ δε!!! ΑΜ ΔΕ!!! Συντροφε κουβανε στριφτη!! Εδω δεν με πικρανες 8) μεγαλωσε η αναλογια ξυλου και πιπεριου αλλα δεν με ενοχλησε καθολου... Οι γευσεις δεν χαλασαν, ουτε η διαθεση μου...
Το αφησα να σβησει λιγο πριν σηκωθω να φυγω καθαρα λογο υποχρεωσεων ... Δεν σας κρυβω οτι σκεφτηκα να παρω εκεινο το λιγο να το καπνισω μετα ... Αλλα δεν το εκανα!!!
Τελειωσα το ρουμι μου καπως βιαστηκα... Και σηκωθηκα να φυγω σκεπτομενος "τι πουρο ρε φιλε ηταν αυτο;"

Και ναι... Πηγα και αγορασα αλλη μια τριαδα την επομενη!!! Ο καπνοπωλης κουνουσε το κεφαλι του συνεχως λεγοντας μου... Τωρα δοκιμασε το ryj wide ch ... Αλλη φορα του ειπα, τωρα δεν βγαινω :roll:

Θα του εβαζα στο χάλαρο 9/10 και εαν στο επομενο παει ετσι καλα, θα κανω το πρωτο. Ου ποστ στο el dorando :)
Εικόνα
Εικόνα
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Παρ Ιούλ 10, 2015 10:16 pm

Κομματάρα το magnum 50 φίλε μου . Ο τρόπος που σε " αφήνει " η μελάσα για να σε γραπώσουν τα πιπέρια και τα
ξύλα από τα 2/3 περίπου και μετά , εξακολουθεί ακόμα να με εξιτάρει . Έντονη εμπειρία ... , πολύ περισσότερο
από απλώς ένα ευχάριστο διάλειμμα .

Όσο για την τελευταία πρόταση του καπνοπώλη , και να την αγνοήσεις τελείως δεν τρέχει και τίποτα ...
songs of darkness words of light
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Παρ Ιούλ 10, 2015 10:20 pm

ocelot έγραψε:Όσο για την τελευταία πρόταση του καπνοπώλη , και να την αγνοήσεις τελείως δεν τρέχει και τίποτα ...

+1
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου

Επιστροφή σε “H. Upmann ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης