H. Upmann Majestic

δαρβινος

Δημοσίευσηαπό δαρβινος » Δευ Ιούλ 23, 2012 1:21 pm

Σίγουρα ένα πολύ αξιόλογο πούρο,καθώς έχει κατακτήσει εύκολα τη θέση δίπλα στον πρωινό καφέ μου.τουλάχιστον εδώ και ένα μήνα τώρα.Πάρα πολλές γεύσεις δεν μπορώ να διακρίνω ακόμη,είναι βέβαιο πάντως ότι το δέρμα και ο καφές υπερτερούν και κάπου από εκεί μέσα ξεπηδούν και λίγα μπαχαρικά!
δαρβινος

Δημοσίευσηαπό δαρβινος » Δευ Ιούλ 23, 2012 3:17 pm

Διόρθωση,δέρμα και ξύλο ήθελα να γράψω.
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Re: H. Upmann Majestic

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Τετ Φεβ 08, 2017 6:37 pm

Καπνισμένο μεσημερι μετα απο φαγητο συνοδεία ενός αγαπημένου bourbon
Ειχα να το καπνίσω πολυ καιρό πανω απο χρονο
Το συγκεκριμένο ειναι απο κούτα που φυλάω στα αμπάρια μου (DIC14)
Στο pre εβγαζε μπόλικο δερμα και ξύλο

Στις πρώτες 4-5 τζουρες ειχε ενα ελαφρύ καφεδάκι.
Απο 'κει και μετα μεχρι το τελος του 2/3 τρίτου παραμιλουσα.Ηταν λες και μπήκα σε ζαχαροπλαστείο, κρέμες, κάσιους, δερμα, τζίντζερ και μια απίστευτη βουτυριλα να τα σκεπάζει ολα!!! :shock:
Με το blanton's έδεσε τελεια..
Στο 3/3 υποχώρησε κάπως το βούτυρο και κυριάρχησαν οι ξηροί καρποί το δερμα το ξύλο και ο καφές..

Εξαιρετικό πούρο.!!!
Διάρκεια μια ώρα περίπου...

Φωτογραφίες θα ανεβάσω οταν ξεκολλήσει το tinypic
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Παρ Φεβ 10, 2017 5:27 pm

Να και οι φωτογραφίες που σας χρωστούσα.!!

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Παρ Φεβ 17, 2017 12:00 am

Την καλησπέρα μου και εδώ,όπως είπα και στο θέμα της τσικνοπεμτης μόλις ξύπνησα από τον μεσημεριανό ληθαργο και είπα να κάψω ένα majestic μιας και το μεσημέρι βγήκα αυτογκόλ και δεν έκαψα τίποτα. Πάμε λοιπόν :D
Εικόνα
Στο pre έχει γλυκά χόρτα,και έχω μια υποψία για στουμπα. Αναβω λοιπόν διστακτικά και ευτυχώς όλα πάνε καλά. Μας βομβαρδιζει για τις πρώτες τζουρες με πιπεριά και μετά το γυρνάει σε γλυκά χόρτα,συνεχίζει σμουθιαρικα με μια γλυκά,βάζοντας και λίγο πιπέρι που έδενε απόλυτα με την κόλα. Πέφτει η στάχτη και μας φέρνει λίγο πιπέρι αλλά το γυρίζει πάλι στα γλυκά..
Μπαίνουμε στα 2/3 και κατευθείαν έχουμε αλμυρούς ξηρούς καρπούς, έρχεται πάλι το πιπέρι και πάλι η γλυκά.
Εικόνα
Έτσι πάει λοιπόν μέχρι το τέλος του 2/3 μέχρι που μπαίνει στα 3/3 με πιπέρι,μέχρι που έρχεται μια βουτυριλα και το τελειώνει με πιπέρι,πολύ πιπέρι :D
Από εμφάνιση σχεδόν άψογο,με ένα σχετικά μεγάλο νεύρο αλλά μεταξωτη υφή. Από γεύση μου άρεσε πολύ και μπορώ να πω ότι με λίγωσε με τόση γλυκά. Καύστικα εξαιρετικό,με παχύ καπνό και ωραία στάχτη..
Εικόνα
Καληνύχτα και καλό πσκ σε όλο το φόρουμ :D
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Παρ Φεβ 17, 2017 9:31 am

Αυτό που μου θύμισε αλλά δεν κατάφερα να αναγνωρισω εκείνη την στιγμή ήταν ένα σπιτικό λικέρ ματζουρανας το οποίο έπαιζε καθόλη την διαρκεί του πούρο :!:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Φεβ 23, 2017 5:47 pm

ματζουρανα το ματζεστικ ???
ξερω μια ελενη ματζουρανη
εχει καμια σχεση ???

δουκα εαν δεν γνωριζεις το ελενακι να μπεις στο φβ να την γνωρισεις και μετα μου λες ... :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Πέμ Φεβ 23, 2017 6:25 pm

αλεξ αν δεν κανω λαθος ματζουρανα λεγοταν το λικερ
οσο για το ελενακι πολυ καλο μπορω να πω :D
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τρί Οκτ 24, 2017 4:34 am

Μολις το αφησα να σβησει και εγω το Majestic μπας και πεσω για υπνο :shock: Το καπνιζω απο της 3 και κατι και πηγε 5 και μιση.Η γευση του στην μικρη μου εμπειρια κυριος με partagas ηταν σιγουρα ελαφρύτερη και οχι τοσο πιπεράτο αλλα αφηνε μια παραξενη γευση και ελεγα καπου την ξερω...Αφου διαβασα για την παστα ελιας ειπα ε ναι!Την μαυρη που τρως μαζι με ψωμι που εψησες λιγο και αρπαξε,διαφορετικο με έντονη γευση ξυλου,διαφορα μπαχαρικα απο πιπέρι μαυρο,κόκκινο και την γευση που εχει η γλυκια πάπρικα να ειναι ακομα στην γλωσσα μου και δερμα.Τα Mille fleurs της partagas μου αρεσουν λιγο περισσότερο ελαφρώς πιο δυνατα και για εμενα με την εντονη γευση λουλουδιών πιο ταξιδιάρικα.

Επιστροφή σε “H. Upmann ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης