Trinidad Robusto Extra

Άβαταρ μέλους
Αντώνης

Trinidad Robusto Extra

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » Δευ Ιούλ 20, 2009 5:16 pm

Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι κάτι καινούργιο ή περίεργο για τους περισσότερους αλλά δε μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό...
Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλα τα υπόλοιπα μοντέλα (Fundadores, Reyes, Coloniales) αφού είχα ακούσει και διαβάσει τα καλύτερα, δε βρήκα κάτι τόσο ξεχωριστό στα πούρα αυτά που να δικαιολογεί όλο αυτό το ντόρο γύρω από το όνομά τους (κάτι σαν τα Cohiba, αν εξαιρέσεις κανά-δυό μοντέλα τα υπόλοιπα είναι αδιάφορα) κατά την προσωπική μου άποψη πάντα.
Την προηγούμενη εβδομάδα είπα να δοκιμάσω και το τελευταίο. Βραδάκι Σαββάτου λοιπόν, κι εγώ αραχτός στο γνώριμο τραπεζάκι σε καφέ-μπάρ δίπλα ακριβώς στη θάλασσα. Δεν περιμένω και τίποτα φοβερό έχοντας κατά νου τα προηγούμενα, αλλά το χρώμα αυτού εδώ με προϊδεάζει θετικά και κάτι μου λέει ότι θα είναι καλύτερο από τα αδερφάκια του...
Πράγματι, με την πρώτη ρουφηξιά απίστευτες γεύσεις έρχονται στο στόμα, δε μπορεί λέω θα είναι παραπλάνηση, δεύτερη/τρίτη τζούρα και το απόλυτο άρωμα ξεχύνεται από το καταπληκτικό αυτό πούρο με το φανταστικό wrapper και την τέλεια κατασκευή. Έχω κλείσει τα μάτια και το απολαμβάνω συνοδεία perrier για να μη χαλάσω αυτή την πανδαισία αρωμάτων και πλούσιου καπνού, σχεδόν δε μιλάω στον κολλητό δίπλα μου, φίλε του λέω μόλις άναψα το καλύτερο πούρο που έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα...
Δεν ξέρω φίλοι μου αν έτυχε ή απλά πέτυχε ή ήμουν σε καλή φάση, αλλά γενικά είμαι πολύ αυστηρός στην προσωπική μου αξιολόγηση και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αυτό ήταν το καλύτερο πούρο που έχω καπνίσει μέχρι στιγμής (όχι ότι έχω δοκιμάσει και πάρα πολλά έτσι, να μην παρεξηγηθώ)...
The Wizzard
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιούλ 20, 2009 5:45 pm

Επειδή είναι θέμα γεύσης και άρα υποκειμενικό, μπορώ να σου πώ ότι ΟΛΑ τα TRINIDAD τα θεωρώ κάτι σαν Rolls Royce των κουβάνικων.

Ειδικώς το συγκεκριμένο το απολαμβάνω όσο τίποτε άλλο. Οπως είπες το καλλίτερο πούρο που έχω κάψει. Συμφωνώ. Οσο δε αφορά στα reyes νομίζω ότι είναι μακράν το καλλίτερο minuto.

Δυστυχώς είναι απελπιστικά ακριβά. Είχα αγοράσει τα Χριστούγεννα απο μαγαζί στην Κηφισιά, τη δωδεκάδα κοντά στα 200 ευρώ. Πολύ υψηλή τιμή αλλά αξίζουν.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Δευ Ιούλ 20, 2009 7:29 pm

Για τα Reyes θα συμφωνήσω,για τα extra μάλλον θα έπεσα σε σκάρτα γιατί θυμάμαι ότι ήταν σαν να τραβούσα αέρα.Πολύς καπνός αλλά από γεύση τίποτα,ίσως ήταν αραιά στριμένα κάτι εξίσου άσχημο με τα στουμπωμένα.

Προσωπική εμπειρία πάντα.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Αντώνης

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » Τρί Ιούλ 21, 2009 8:02 am

maltakias έγραψε:Για τα Reyes θα συμφωνήσω,για τα extra μάλλον θα έπεσα σε σκάρτα γιατί θυμάμαι ότι ήταν σαν να τραβούσα αέρα.Πολύς καπνός αλλά από γεύση τίποτα,ίσως ήταν αραιά στριμένα κάτι εξίσου άσχημο με τα στουμπωμένα.

Αυτό είναι το πιθανότερο γιατί δε μπορώ να φανταστώ αυτό το πούρο τελείως άγευστο όπως λες. Όπως λέει και ο Λεωνίδας δυστυχώς είναι πανάκριβα αλλά ο px τα έχει σε πολύ καλή τιμή συγκριτικά με τους υπόλοιπους (Ελλάδα δεν το συζητάμε είναι πολύ ακριβά όπως όλα άλλωστε)...
The Wizzard
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιούλ 21, 2009 1:14 pm

Αντώνης έγραψε:... Όπως λέει και ο Λεωνίδας δυστυχώς είναι πανάκριβα αλλά ο px τα έχει σε πολύ καλή τιμή συγκριτικά με τους υπόλοιπους (Ελλάδα δεν το συζητάμε είναι πολύ ακριβά όπως όλα άλλωστε)...

Ετοιμη την έχω την ατάκα, αλλά κρατιέμαι 8)
Άβαταρ μέλους
Αντώνης

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » Τρί Ιούλ 21, 2009 1:42 pm

Νίκος έγραψε:Ετοιμη την έχω την ατάκα, αλλά κρατιέμαι 8)

Ρίχτη, μη μας κρατάς σε αγωνία... :D :D
The Wizzard
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Πέμ Ιούλ 23, 2009 11:36 am

Τα coloniales πιστεύω ειναι μακράν τα καλύτερα από ολα τα TRINIDAD.Για τα robusto extra δέν πιστεύω οτι ειναι και τίποτα ιδιαίτερο.Εαν τούς εδινα κάποιο βαθμό θά ηταν 6-7 στό 10
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:30 pm

KARNABAKOS έγραψε:Τα coloniales πιστεύω ειναι μακράν τα καλύτερα από ολα τα TRINIDAD

Παρόλο που δεν έχω μεγάλη εμπειρία από τα Trinidad (έχω καπνίσει πολύ λίγα και όχι όλα τα format), μάλλον τείνω να συμφωνήσω με τον Χρήστο.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιούλ 23, 2009 2:05 pm

Συμφωνώ κι εγώ και προσθέτω οτι τα Reyes μου αρέσουν επίσης.
Είναι βέβαια ακριβά για το μέγεθός τους, ξεπερνούν τα Siglo I, αλλά το θεωρώ πολύ καλό πρωινό πούρο, ειδικά για καλοκαίρι και είδικότερα για διακοπές.
Προσοχή στους πανταχού φραπεδόμαγγες: δεν ταιράζει καθόλου με στιγμιαίο καφέ και μάλιστα κρύο. :twisted:

Θέλει espresso και μετά βουτιά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Σεπ 02, 2011 6:11 pm

...μιας και πιάσαμε τα trinidad...

Παρασκευή απόγευμα μετά από το γεύμα, άνοιξα το ραδιόφωνο να ακούσω το παιχνίδι της εθνικής στο Ισραήλ, (τελευταία μου αρέσει να ακούω ραδιόφωνο, συνοδεία με το πούρο μου).

Έφτιαξα ένα mojito και διάλεξα ένα extra από τον υγραντήρα, OUR MAY 08. Είναι ένα πούρο – μεταβλητή για μένα. Το αγαπώ, το μισώ, το αφήνω και το ξαναζητάω.

Έχω κάνει φλατιές, βαρετά και άδεια, χορταράκια, μέτρια. Έχω καπνίσει και πουράκλες κι έχω μείνει ενεός. Ο Αντώνης κι ο Λεωνίδας, καλή τους ώρα, λένε «το καλύτερο πούρο που έχω κάνει». Ο Μαλτάκιας, έπεσε σε χόρτο. Αυτή είναι η κεντρική ιδέα.

Λοιπόν, για να μην μπω σε βαρετές λεπτομέρειες, αυτό δεν ήταν ούτε έτσι, ούτε αλλιώς. Κάτι στη μέση, λίγο από εδώ, λίγο από εκεί. Κι αυτό είναι που με χαλάει. Η αποσταθεροποίηση. ʽΈνα πούρο που από την κορυφή, κυλάει για πλάκα στη μετριότητα. Είναι και πανάκριβο.

Για να μη σας κουράζω, άλλη μια απογοήτευση. Αναμφίβολα, ο μέσος όρος του, είναι ο χαμηλότερος των τrinidad. Κι ο πήχης είναι ψηλά.

Έχω και μερικά παλαιότερα, αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι ο χρόνος θα τα αλλάξει σημαντικά. Παρτίδα, χρονιά, κούτα και ζαριά. Αυτό είναι το extra. Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά το blend σʼ αυτό το πούρο είναι φτερό στον άνεμο.

Έτσι, μένω κι εγώ στα coloniales του Καρναμπάκου, τα reyes του Νίκου, τα μυρωδάτα fundadores, και φυσικά στα υπέροχα robustos t του στρατηγού. Να περνάτε όλοι καλά. (Το βάλαμε το γκολάκι!)
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Re: Trinidad Robusto Extra

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Απρ 19, 2013 11:41 am

Άλλη μία αστοχία υλικού. Τετάρτη βράδυ πήγαμε στο λάουντζ και είπα να το δοκιμάσω επιτέλους, παρά τη σχετικά ακριβή τιμή του σε σχέση με τα Ρέγες και Κολονιάλες. Τα προηγούμενα μοντέλα είναι από τα αγαπημένα μου και όσες φορές τα έχω πάρει μου έχουν μείνει αξέχαστες.
Η εμπειρία δεν άρχισε καλά. Ενώ κατασκευαστικά ήταν άρτιο (και οικοδομήσιμο :lol: ) από μυρωδιές δεν έλεγε κάτι. Το κόβω και κάνω μερικές δοκιμαστικές ρουφηξιές. Σα να περνάει κάτι, αλλά μάλλον σε σκέτο δέρμα, με λίγη εσάνς καπνιστού. Το σκάω και περιμένω να κάτσει η κάφτρα για να καταλάβω τη γεύση. Ξεροσφύρι μέχρι το τέλος ρούφαγα το ίδιο πράγμα, χωρίς να διακρίνω κάποια γεύση. Ο καπνός τουλάχιστον ήταν πυκνός και δεν κουραζόμουν σε κάθε εισπνοή, οπότε δε θα το χαντακώσω με πιο κάτω από 6. Αλλά για κάτι που έχει ίδιο όνομα και ακριβίτερη τιμή σε σχέση με το Κοχίμπα, δεν παίζει σύγκριση. Μπορεί να έπεσα σε σκάρτο, αλλά σίγουρα δεν είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσεις τη σχέση σου. Σα να τα φτιάχνεις με λουσάτη γκόμενα, μοντέλα ένα πράμα, και μόλις την αποπλανήσεις να σου αποκοιμηθεί.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Απρ 19, 2013 6:04 pm

trendy έγραψε:...Σα να τα φτιάχνεις με λουσάτη γκόμενα, μοντέλα ένα πράμα, και μόλις την αποπλανήσεις να σου αποκοιμηθεί...

πλέον από πέρσι, ανήκει και επίσημα, στις "ωραίες κοιμωμένες"

...δε νομίζω πως χάσαμε και τίποτε ιδιαίτερο πάντως
μια εξακολουθητικά μετριούμπα ήτανε, ένα "ταλέντο", που ποτέ δεν έγινε πρωταθλητής
στη συνολική αποτίμηση του, αν θέλουμε να είμαστε και ακριβοδίκαιοι
μπορούμε άφοβα να πούμε, πως επρόκειτο για το πιο "αδύναμο" trinidad

και αιωνία του η μνήμη βρε παιδιά...
...ετοιμάζω ταξίδι μοναχά για πάρτη σου
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Απρ 22, 2013 1:06 am

Δεν πειράζει οι μικρότερες αδερφές του κάνουν καλύτερα κόλπα στο κρεβάτι. :lol:
Θα το αφήσω αυτό να μείνει γεροντοκόρη στον υγραντήρα.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Απρ 29, 2013 10:54 am

μιας και το κουβεντιάσαμε πρόσφατα, είχα και καιρό να το φουμάρω
χθες το βραδάκι, παρέα με καναδυό δροσερά cuba libre κέντησα ένα
μπας και ρεφάρει την εξακολουθητική μιζέρια του
τετράχρονο σχεδόν, OUS OCT 09, μεγαλωμένο με δική μου φροντίδα και στοργή

εμφανισιακά το μπαγάσικο, είναι πούρακλος
βελούδινο, λαδερό, σκούρο, με κοτσονάτο pig tail και τα τοιαύτα
δυστυχώς όμως, είναι και εκνευριστικά σταθερό, (στη μιζέρια που έλεγα)

άχρωμο, άοσμο, άγευστο, άδειο
ελαφρύ, όπως ο κοπανιστός αέρας
τραβούσε και καιγόταν καλά, κι αυτό ήταν όλο
ίσως το χειρότερο κουβανέζικο, σε σχέση κόστους/απόδοσης
(είναι, ή μάλλον ήταν, πανάκριβο)

και πάμε γι άλλα...
...ετοιμάζω ταξίδι μοναχά για πάρτη σου
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Κυρ Απρ 02, 2017 3:46 pm

Εικόνα

Χτες βράδυ δοκίμασα αυτό το πούρο, το οποίο ως επί το πλείστον έχει αρνητικές κριτικές.
Εμφανισιακά είναι ίσως το πιο όμορφο πούρο που έχω δει. Αψεγάδιαστο, έργο τέχνης πραγματικά.
Θυμίζει behike ίσως ακόμα πιο ωραίο. ΟΜΩΣ
από γεύση βαρετό και επίπεδο. Λίγα πιπέρια, λίγο φρυγανισμένο ψωμί... τίποτα άλλο...
ώρα του καλή αυτού του σταματημένου πούρου. δε νομίζω να λείψει σε κανέναν...
Με ζώσανε οι κουλέμπρες

Επιστροφή σε “Trinidad ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης