VR Famosos

dims

VR Famosos

Δημοσίευσηαπό dims » Δευ Μάιος 10, 2010 2:29 pm

Μια βοήθεια.....πρόσφατα είπα να δοκιμάσω πιο σοβαρα τα famosos και είχα πάρει μια 15αδα, μου άρεσαν πολύ και αποφάσισα να προχωρήσω σε κούτα. Δυστυχώς αυτά που δοκίμασα δεν είχαν box code. Λόγω μικρής κινητικότητας της συγκεκριμένης συσκευασίας υποθέτω πως ήταν 2008 ή παλιότερα.

Κούτα βρίσκω μόνο παραγωγής 2009 και μάλιστα αρκετά φρέσκα, έχει κανείς άποψη για τη χρονιά (για τα συγκεκριμένα)?
αξίζει ή να προσπαθήσω οπωσδήποτε να βρω του 08?
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 10, 2010 2:37 pm

Κατ' αρχάς πώς τα πήρες τα 15 στρογγυλά-στρογγυλά και δεν είχαν box code;
Αν ήταν συσκευασία των 3, σε χαρτόκουτο των 5, το box code είναι στη εσωτερική πλευρά του καπακίου του χαρτοκούτου.

Πάρε του 09 και άστα. Μπορείς όμως και να τα καπνίσεις. :shock:

Edit: ή, τώρα θυμήθηκα, πριν μερικά χρόνια, έπαιρνα και συσκευασία των 5 από τοπικό καπνοπώλη.
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Δευ Μάιος 10, 2010 2:44 pm

5αδες ήταν, δεν ήταν όλες σε ένα κουτί (όπως τα hoyo) κοίταξα για κωδικό αλλά δε βρήκα κάτι. Ευτυχώς έχω κρατήσει τη συσκευασία και θα τη ξανακοιτάξω καλύτερα.

Ευχαριστώ!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Αύγ 04, 2010 12:36 pm

Περιοχή Γκάζι.
Ωρα μεταμεσονύκτια.
Χώρος gazarte με υπόκρουση jazz.
Στάση. Χυμένος σε ένα καναπέ.
Ποτά. Μοχίτος. Πολλά και εξαιρετικά.
Θέα. (1)Μια θεά, (2)το avant garde -τέως- εργοστάσιο παραγωγής γκαζιού με τα ψυχεδελικά ιλλουμινέ και στο βάθος (3)το δεύτερο πλέον αναγνωρίσιμο μνημείο στη σφαίρα. Κατα κόσμον Ακρόπολις.

Καθόλου άσχημες συνθήκες για ένα 5ετίας Vegas Robaina Famosos, που πεισματικά κουβαλώ μαζί μου εδώ και δυο βδομάδες. Θέλει όμως προετοιμασία, περιβάλλον, ατμόσφαιρα. Και νομίζω ότι τα βρήκα.

Το πανέμορφο δαχτυλίδι στολίζει ένα βελούδινο ύφασμα που παριστάνει το wrapper, λες και είναι πασπαλισμένο με άχνη ζάχαρη. Ενα prelight aroma, σαγηνευτικό, ήπιο, γλυκό. Δεν σου κάνει η καρδιά να κάψεις τούτο το hermoso.

Γινωμένο, ο καπνός έρχεται ελεγχόμενα, γεμάτος κόκοα και μοσχοκάρυδο. Σε ταξιδεύει αυτό το Famoso, εναλάσσεται ασταμάτητα, πάντα ήπια χωρίς εξάρσεις. Λές και το ξέρει ότι είναι -σχεδόν- κυρίαρχο.
Τελειώνει γρήγορα. Ισως καλλίτερα γιατί δεν το ξεχνώ ποτέ.

Μερικές επισημάνσεις.
Γευστικά ίδιο με το μεγάλο αδερφό, τον Μεγαλέξανδρο που και αυτός έχει τα ίδια προτερήματα. Συνήθως αποτρέπω τον κόσμο απο το να τα δοκιμάζει διότι έχουν δύσκολα γευστικά χαρακτηριστικά.
Δεν έχουν κλασσικές γεύσεις, απουσιάζει η δύναμη ενός partagas ή ενός upmann. Διατηρούν ηρεμία χωρίς κορυφές. Λίγα τα ligeros και μάλλον περισσότερα τα secos. Η παλαίωση είναι εκ των ών ουκ άνευ. Οτιδήποτε λιγώτερο των πέντε ετών είναι άντε γειά. Ξυνήθρες. Υγρασίες συντήρησης μεταξύ 60-65% αλλιώς θέλουν ακόμα μεγαλύτερο βάθος παλαίωσης.
Κατασκευαστικά πλησιάζουν την τελειότητα. τα wrappers είναι κορυφαία, το αυτό ισχύει και για το στρίψιμο. Αν πέσει κάποιος σε δύσκολο τράβηγμα, τότε κατα πάσα πιθανότητα θέλει χαληλώτερες υγρασίες.
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Τετ Αύγ 04, 2010 7:42 pm

για ξάδερφος του cipu μου μοιαζεις! :lol:

Πολύ καλό πούρο, μου αρέσει περισσότερο από τα unicos, από τα οποία έχουν πιο έντονο χαρακτήρα.

Και για να απαντήσω στην αρχική μου ερώτηση, πάρτε άφοβα του 2009 αν και φρέσκα είναι πολύ καλά!
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τετ Αύγ 04, 2010 8:28 pm

Χαχαχα Λεώ, το ίδιο σχόλιο (σχεδόν) θα έκανα με τον φίλο απο πάνω!
BTW great review! Τα Fams έχουν γίνει personal favs!
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Αύγ 05, 2010 12:03 pm

Ξαδέρφια έχω, για κακή τους τύχη είναι περιστασιακοί καπνιστές πούρων.

Ανάδελφος είμαι, ο cipu έχει σίγουρα ενδιαφέρουσα γραφή. Και πιο σίγουρα, μεγάλη απόσταση απο μένα στις εκτιμήσεις & προτιμήσεις πούρων.

Κλείνοντας το μη ενδιαφέρον κεφάλαιο του γενεαλογικού μου δέντρου, επιστρέφω στο famoso. Για όσους αρέσκονται, ήδη δυο φίλοι δήλωσαν ενθουσιασμένοι, προτείνω να κρατήσετε 5-6 στο πλάι. Θα με θυμηθείτε. Το famoso, όπως όλα τα Vegas Robaina αλλά και τα Cuaba (άσχετο) αλλάζει δραματικά με την παλαίωση.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Αύγ 05, 2010 2:30 pm

Πολύ ωραία
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Τρί Αύγ 17, 2010 10:14 pm

ta VR FAMOSOS ηταν για την προηγουμενη χρονια που μας περασε το αγαπημενο μου πουρο!

3 κουτια καπνισα στο συνολο και ολα τα πουρα εξαιρετικα απο το προτο μεχρι το τελευταιο!!

με πολυ μεγαλη εμφαση που παντα εγω δινω ειναι και η σχεση ποιοτιτας τιμης
που σου επιτρεπει να εχεις αυτο το πουρο μεχρι και καθημερινο εν αντιθεση με πολλα αλα πουρα!!
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τρί Αύγ 17, 2010 11:50 pm

μόνο φρέσκα έχω κάνει και δει τελευταία, εντάξει ούτε κρύο ούτε ζέστη.
και δέκα σερί να κάπνιζα μία και το αυτό.
τώρα για αργότερα βλέπουμε.

Επιστροφή σε “Vegas Robaina ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης