Vegas Robaina

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Vegas Robaina

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Μαρ 20, 2005 7:59 pm

VEGAS ROBAINA FAMOSOS

Αυτήν την περίοδο απολαμβάνω τα San Cristobal El Principe και τα Cohiba Siglo VI. Εξακολουθώ να δοκιμάζω και κανούργιες γεύσεις.

Το Vegas Robaina, Famosos, είναι ένα αρκετά εντυπωσιακό πούρο, με άψογο wrapper, όπως αναμένεται από τα VR. Το πούρο έχει πολύ καλή κατασκευή, δεν υπήρχαν σημεία plugged, τράβαγε εύκολα και έδινε πλούσιες ποσότητες καπνού.

Δυστυχώς, η γεύση του ήταν αρκετά απλή, χωρίς να χαρακτηρίζεται από την πολυπλοκότητα και ποικιλία των νεότερων πούρων. Γεύσεις κακάο, σοκολάτας και από τη μέση, καφέ, χωρίς την έκρηξη γεύσεων που ανέμενα. Αίσθημα ρουτίνας, μονοτονίας.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο επιστρέφω στα αγαπημένα μου πούρα και εξακολουθώ την αναζήτηση του πούρου που θα ταιριάζει στα Ελληνικά δεδομένα (παρέα σε καφετέρια, με καλό φραπεδάκι)
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Markos

Δημοσίευσηαπό Markos » Κυρ Μάιος 29, 2005 5:41 am

Θα πρότεινα να τα αφήσεις να ωριμάσουν και να τα ξαναδοκιμάσεις ... πρόκειται για πούρα με κορυφαίες επιδόσεις στα ratings και προσωπικά μέσα στο top 5 μου! Σε συνδιασμό με γλυκό οινοπνευματώδες ποτό αναδύει τρομερές γεύσεις δέρματος και καφέ.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τρί Σεπ 20, 2005 2:06 am

Markos έγραψε:Θα πρότεινα να τα αφήσεις να ωριμάσουν και να τα ξαναδοκιμάσεις ... πρόκειται για πούρα με κορυφαίες επιδόσεις στα ratings και προσωπικά μέσα στο top 5 μου! Σε συνδιασμό με γλυκό οινοπνευματώδες ποτό αναδύει τρομερές γεύσεις δέρματος και καφέ.

Μάρκο, έχεις απόλυτο δίκιο. Σε συνδιασμό με Drambuie ή με Sambucca, το πούρο αυτό είναι υπέροχο.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
themoss
Επικοινωνία:

VR famosos k unicos

Δημοσίευσηαπό themoss » Τρί Νοέμ 01, 2005 12:53 am

Ta famosos ine ontos poli gafstika pura k malista exun pari arketa kali bathmologia k sto cigar aficionado!Sigekrimena to sxedon asilipto 92 pu tha mporuse na to katataksi aftomata stin elite ton puron piotitas!To unicos se sxima figuardo tis idias eterias figurari episis poli psila!me to poli kalo 90 k aromata dermatos!Bebea prepi na paleothi kapio xroniko diastima
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Πέμ Μάιος 25, 2006 4:47 pm

ΕΝΑ ΠΟΥΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΕΝ ΖΩΗ ΠΑΡΑΓΩΓΟ,ΤΟΝ DON ALEJANDRO ROBAINA.ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΜΑΡΚΕΣ!
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
Κώστας

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Πέμ Μάιος 25, 2006 6:59 pm

Όσο αφορά τα VR famoso μου έχουν κάνει υπερβολικά καλύ εντύπωση. Τόσο καλή που συγκρίνοντας τα με τα partagas sd4 που είναι τα αγαπημένα μου προβληματίζομαι πλέον να τι διαλέξω.

:? [/u]
eddie V

Δημοσίευσηαπό eddie V » Πέμ Αύγ 31, 2006 2:37 pm

Η πρώτη και τελευταία επαφή με τα VR famosos δεν μπορώ να πω οτι μου άφησε καλές εντυπώσεις. Έντονα πικρό στο ξεκίνημά του, εκνευριστικά εύκολο τράβηγμα που οδηγούσε σε ανομοιογενή καύση και γενικότερα κατώτερη ποιότητα και γεύση σε σχέση με άλλα robustos ή και τη ξαδέλφη πυραμίδα unicos. Αχ, αυτή η ξαδέλφη...Τέλειο παρουσιαστικό, ισορροπημένη γεύση απ' την αρχή ως το τέλος (πολύ μετά το δαχτυλίδι!), με ήπια, βελούδινη αίσθηση, που άντεχε στο ολοένα και θερμότερο, λαίμαργο κάπνισμά μου!
Από την άλλη, μπορεί το δείγμα των famosos που έπεσε στα χέρια μου να μην ήταν και τόσο καλό, ή οι αισθητήρες μου να μην ήταν καλά ακονισμένοι. Ποιος ξέρει...Σίγουρα βέβαια, δε θα μείνω στη μία και μοναδική δοκιμή.
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Πέμ Αύγ 31, 2006 10:38 pm

eddie v ΣΕ ΚΑΛΟΣΟΡΙΖΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΟ FORUM!AN ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΤΑ VEGAS UNIKOS ΘΑ ΑΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ!ΑΝ ΚΑΙ VEGAS ΤΟ FAMOSOS ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΥΡΟ ΠΟΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ VEGAS ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΠΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ <ΚΑΟΥΝ>ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥΣ!!
eddie V

Δημοσίευσηαπό eddie V » Παρ Σεπ 01, 2006 12:26 am

Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα! Δε με "διαβάσατε" όμως προσεκτικά! Κι εγώ που νόμιζα οτι θα έκανε αίσθηση η περιγραφή μου για τα unicos... :cry:
Από την άλλη, χαίρομαι που συμφωνούμε :D !
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Σεπ 01, 2006 10:33 am

eddie V έγραψε: Κι εγώ που νόμιζα οτι θα έκανε αίσθηση η περιγραφή μου για τα unicos... :cry:

Έκανε και παραέκανε αίσθηση η περιγραφή σου για τα unicos, αλλά περισσότερη αίσθηση μου έκανε η ίδια η κούτα με τα unicos. Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι με κέρδισε από την πρώτη ματιά. Τόσο το κουτί όσο και το πούρο έχουν φανταστική κατασκευή και η πρώτη εικόνα είναι εντυπωσιακή. Τα υπόλοιπα τα έχω αναφέρει αλλού.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Αύγ 11, 2009 2:05 am

Ξεθάβω αυτό το thread ψάχνοντας reviews των παλαιών και μεγάλων κεφαλιών του forum...

Πρόσφατα αγόρασα ενα box Famosos (LPM JUN08) και ομολογώ πως δεν εξεπλάγην γευστικά, διότι η εν λόγω vitola μου φάνηκε σχετικά μονοδιάστατη, καθ'ολη την διάρκειά της! (aprox. 45 mins)
Γεύσεις δέρματος κέδρου και πιπεριών, η οποίες κράτησαν με την ίδια αναλογία μέχρι το τέλος, χωρίς την ιδιαίτερη ένταση! Α-Ψ-Ο-Γ-Ο κατασκευαστικά! Με σοκολατένιο χρώμα και ωραίο prelight άρωμα!
Εν αντιθέσει βέβαια με ένα ΜΑΓΙΚΟ Unicos που μου είχε προσφέρει ο κ. Καρναμπάκος (παλαιωμένο 4 ~ 5 έτη) το οποίο μου προξένησε ιδιαίτερη εντύπωση με τις γεύσεις και τα αρώματα του! Ίσως θέλουν αρκετή ξεκούραση ακόμη...

Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι φίλοι μου,

Θάνος!
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 11, 2009 10:04 am

Η γνώμη μου είναι ότι τα Cuaba, τα Vegas Robaina, τα Ramon Allones και τα Trinidad (με αυτή τη σειρά) δεν απευθύνονται στον καπνιστή που προσδοκά ή έχει συνηθίσει στην παραδοσιακή κουβανέζικη γεύση. Βλέπε Partagas, Monte Christo, Hoyo de Monterrey, Romeo y Julieta κλπ. Αυτά δηλαδή που θα λέγαμε all time classics.

On topic τα VR (Famosos, Unicos) καλό είναι να μένουν για 3-4 χρονάκια. Γίνονται πιο στρογγυλά στη γεύση τους. Συνεχίζουν όμως να διαφέρουν απο τα κλασσικά κουβανέζικα.
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Δευ Νοέμ 29, 2010 7:13 pm

VR(FAMOSOS) Πρωτη δοκιμη μετα απο φαγητο απλα καταπληκτικο!!
Πολυ καλο αναμμα,εξαιρετικη υφη,καλο τραβηγμα απο την αρχη και με πλουσια γευση κατα την γνωμη μου που δεν σε αφηνει αδιαφορο. Σιγουρα θα το τιμησω και δευτερη φορα!!
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Παρ Δεκ 03, 2010 2:48 pm

τα φαμοζος ειναι πουρακλες και εχω πει παρα πολλες φορες στο φορουμ οτι
αξιζουνε μεχρι τελευταιας πετναρας τα λεφτα τους....

πολυ φτηνο πουρο σε σχεση με κατι αλλες πατατες που ποιοτικα ειναι κατωτερα με τιμη πολυ μεγαλητερη
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Δεκ 13, 2010 5:20 am

Μου έκανε εντύπωση πως κανένας , δεν παρατήρησε πως έχουν ξυνή γεύση.
Να φανταστείτε, η τεκίλα που έπινα, μου φάνηκε πολύ γλυκιά! :lol:
Άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε να είχα διαλέξει ένα γλυκό ποτο,(εως πολυυυ γλυκο) αλλά δεν ήθελα να αλλάξω ποτο στη μέση του πούρου.
Για τα famosos μιλάω.Να κάνω και εγώ λοιπόν την περιγραφή μου.
Καταρχάς, άψογο εμφανισιακά και κατασκευαστικά, πολύ καλό τράβηγμα μεχρι και το τελος. πολυ τελος ομως.Κάποιες μικροδιορθώσεις το κάψιμο ήθελε, μετα το 2/3, αλλα αμελητέες. Δεν το μετράω καν.
Παρόλα αυτα, σήμερα έκαψα και ένα joya de nikaragua celebracion corona, και πιο ιδανικο κάψιμο δεν έχω δει.Ίσιο μέχρι το τέλος, και δεν χρειάστηκε να ακουμπήσω αναπτήρα ούτε μια φορα.Δεν περίμενα πως ένα πούρο θα μπορεί να καίγεται τόσο ομοιόμορφα και σταθερά.Anyway, στο θέμα μας τώρα.
Αρχίζουμε λοιπόν.
Καταρχάς δεν είναι με τίποτα medium to full Που λεει η habanos. Σαν Mild to medium μου φανηκε, αλλα τέλος πάντων.
Είναι όντως τελείως διαφορετικό από τα μέχρι τώρα κουβανέζικα που έχω δοκιμάσει.Δεν έχει την χαρακτηριστική γλυκο-κρεμώδη γεύση, αλλά σχετικά στεγνή,(ξεράθηκαν τα χείλη μου) και πολυ πολύ ξυνή για τα γούστα μου.
Πρώτο τρίτο, το μόνο που κατάλαβα,είναι μία γεύση σαν... cherry ένα πραμα.Και ξυνό για να μην ξεχνιόμαστε. :lol:
Στο δεύτερο τριτο, αρχισε να μπαίνει στο παιχνίδι ένα ξύλο, σε καμία περίπτωση όμως κεδρος.Άλλο ξύλο δεν ξέρω τι ήταν. :P Ίσως και λίγο κακάο με καφέ, πολύ λίγο όμως.
Στο 3/3, άρχισε πολύ αμυδρά να πιπερίζει, και επιτέλους άρχισε λίγο να έχει πιο κρεμώδη γεύση.Αν και σε σύγκριση με την "cherry-ξυνίλα", έφερνε λίγο σε τυρι.Δεν ηταν κακό πάντως αυτό. :lol: Βγάζω καινούργιες λέξεις μου φαίνεται, αλλά προσπαθώ να περάσω την εμπειρία μου όσο καλύτερα μπορώ.
Δυστυχώς η χαρακτηριστική γεύση του 1/3, ποτέ δεν έφυγε,απλά ήταν εκεί και στα άλλα τρίτα, σε συνδυασμό βέβαια και με τις άλλες γεύσεις που ανέφερα.
Αυτό που συγκράτησα είναι πως οι γεύσεις είναι απλές και εύκολα τις ξεχωρίζεις,και αν σαρέσουν, σαρεσει και το πούρο. Απλά πράγματα.
Εμένα σίγουρα δεν μάρεσε, γιατι προτιμώ τις πιο γλυκές και κρεμώδεις γεύσεις.Παρόλα αυτά, σιγουρα δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω κακό, δεν μου πάει η καρδια. Είχε χαρακτήρα και ξεχώριζε, και το σέβομαι, απλά εμένα δεν ταίριαξε.
Κάτι ακόμα. Παρότι το πήρα από ολοκαίνουργιο κουτί, που ανοιχτηκε μπροστά μου,δεν είδα βέβαια ημερομηνία παραγωγής, δεν είχε ίχνος αμμονίας.
Θα το ξανάπερνα? Δε νομίζω.Μετάνιωσα που το αγόρασα? Σε καμία περίπτωση.Μόνο και μόνο που κάθομαι και γράφω τόσες αράδες, κάτι μου είπε.
Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω, είναι αν και τα άλλα της μάρκας, έχουνε το ίδιο γευστικό προφίλ, και πόσο μάλλον αν και αυτά τα χαρακτηρίζει σχετικά ξυνή γεύση.
Σόρρυ για το μεγάλο ποστ. :)

Επιστροφή σε “Vegas Robaina ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης