ROMEO Y JULIETA ESCUDOS LE 2007

JackLo

ROMEO Y JULIETA ESCUDOS LE 2007

Δημοσίευσηαπό JackLo » Παρ Δεκ 05, 2008 12:44 am

Παρακαλώ να ληφθεί υπ' όψιν ότι ο γράφων τα κάτωθι, έχει περάσει ηλικιακά την ανάπτυξη, και οι γευστικοί του αισθητήρες έχουν πάρει σύνταξη.
Αιτία είναι οι αναπνευστικοί μου οδοί που μάζεψαν αρκετή καπνιά μετά από τόσα χρόνια που ομοιάζουν σαν τα μπουριά ξυλόσομπας, με αποτέλεσμα να μην μπορούν πλέον να μεταφέρουν πληροφορίες του είδους, γεύτηκα καπνίζοντας το RyJ Escudos LE 2007 διάφορα εξωτικά και εγχώρια φρούτα, και όσπρια, και λαδερά, και δέρματα, και όλα αυτά που αναφέρονται κατά καιρούς από διάφορους μαέστρους της γεύσης αλλά και των εντυπωσιακών εγκυκλοπαιδικών τους γνώσεων, πάνω στα αγροτικά προϊόντα και είδη κυνηγίου(*).

Το Εσκούντος λοιπόν αφού πέρασε την μικρή χρονικά αναμονή του στον υγραντήρα, για κλιματική προσαρμογή μιας και πέρασε θάλασσα, πήρε φωτιά και άρχισε να καπνίζει.
Εδώ θα προσθέσω κάτι που έχουμε διαβάσει στις σελίδες του εδώ ιστοχώρου, ότι: Ένα πούρο μπορεί ακόμη να καπνιστεί και με τα δάχτυλα
Έτσι συμβαίνει και με αυτό το υπέροχο πούρο.

Ωραία αίσθηση στο "κράτημα", ωραίο "περιτύλιγμα", και καλή, πολύ καλή κατασκευή.
Δαχτυλίδι και ταινία LE2007 για να ξέρουμε τι κρατάμε, και φυσικά για εμένα η ταινία LE2007 σηματοδοτεί και το που πρέπει να σταματήσω να ρουφάω πια.
Μην κάψουμε και τα άκρα μας.
Ποσότητα καπνού πολύ καλή με δυο μικρές ρουφηξιές και μια τρίτη μεγάλη "την καλή".
Τράβηγμα άνετο και εύκολο.
Κανένας "κόμπος" στον οισοφάγο μέχρι το τέλος, και πραγματική γεύση καπνού, καπνού.
Γλυκό στο φύσημα του καπνού από το στόμα, με γεύση καυτερή η εκπνοή του από την μύτη.

Θα ξανά αναφέρω ότι είναι ένα πολύ ωραίο πούρο και η δοκιμή του έγινε με "φτηνιάρικο" Southern Comfort από τον Βερόπουλο.

Τα υπόλοιπα 24 αδέλφια του είναι βέβαιο ότι θα τα απολαύσω, και φυσικά αν κάποιος χρειαζόταν μια ώθηση για να αγοράσει μερικά μέλη από το σόι, θα τα πρότεινα ανεπιφύλακτα μιας και καλύπτουν μεγάλη γκάμα καπνιστικών απαιτήσεων.

Και σαν χρόνο καπνίσματος, και σαν γεύση "βαρύ-ελαφρύ".
Δεν έσβησε μέχρι το τέλος και επίσης η στάχτη δεν θα έλεγα ότι μπορείς να ψήσεις και πατάτα μέσα της, έπεσε 3 φορές με λίγη βοήθεια που σημαίνει μέτριο (καλό για εμένα) τύλιγμα.

(*)Αυτό πάει στα δέρματα.
Ευχαριστώ που δεν κοιμηθήκατε κατά το διάβασμα και,
να σημειωθεί ότι οι χαρακτήρες ήταν φανταστικοί, και όποια ομοιότητα με υπαρκτά πρόσωπα είναι τυχαία.
:D
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Δεκ 05, 2008 5:22 pm

:D :D :D Συνέχισε στο ίδιο μοτίβο
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Ιαν 02, 2011 7:35 pm

Καλή Χρονιά σε ὀλους.

Η δική μου ξεκίνησε με ένα Escudo.

Πορεία στο άγνωστο θα την χαρακτήριζα. Πρίν τρία χρόνια είχα προμηθευτεί κάποιες κούτες απο δαύτα. Ρεσονάμπλ τιμολόγηση για λιμιτάδες, 25 τεμάχια η συσκευασία. Δεν είχαν μεγάλη επιτυχία, γιαυτό άλλωστε είναι ακόμα και σήμερα διαθέσιμα. Εχουν βέβαια αποκτήσει "τιμή". Και πάλι όμως αξίζουν.

Μια πεντάδα είχε φύγει σε άστοχες δοκιμές, ξεκάθαρα τα καπνά έπρεπε να μείνουν. LE γεννήθηκαν, δυστυχώς άγουρα και αγίνωτα. Με επιφύλαξη γράφω ότι είχα την αίσθηση πως βρισκόντουσαν σε sick period. Δεν επέμεινα λοιπόν, τα ξέχασα και καλά έκανα.

Το 2011 μοιάζει νάναι η χρονιά τους. Αναγεννησιακές κρεολές πλέον (με ξετρελαίνει το μέγεθός τους), σοκολατένιες οι γεύσεις τους.

Η κατασκευή τους ΑΡΙΣΤΗ. Κάτι ψιλοδυσκολοτραβήγματα εξαφανίστηκαν και έδωσαν την θέση τους σε σωστό γεμάτο τράβηγμα.

Το gordito στην πυρά. Πάμε λοιπόν.

Η πρώτη αίσθηση έρχεται και είναι γλυκιά. Σαν μια εξαιρετική σοκολάτα. Μέτριας έντασης. Ενιωσα και δεν με διέψευσε, ότι θα γίνει πάρτυ μέχρι να τελειώσουμε. Κάθε τράβηγμα και επιφώνημα. Κυρίως απο τους γύρω μου, καπνιστές και μη που απολάμβαναν την ποιότητα του πούρου μου με την όσφρησή τους. Οσο για μένα, ταξίδευα γελώντας.

Ασταμάτητες εναλλαγές, ποτέ βαρύ μα το κυριώτερο ποτέ αδιάφορο. Ισως λίγο πιο γλυκό απο ότι συνηθίζω να προτιμώ. Εξαιρετική και η καύση, τρία τέταρτα που θα θυμάμαι.

Αυτό ΕΙΝΑΙ πούρο.
Ο ορισμός του Limited Edition έχει όνομα. Escudos.

Επιστροφή σε “Romeo y Julieta ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης