Romeo y Julieta "Churchill" tube

JackLo

Romeo y Julieta "Churchill" tube

Δημοσίευσηαπό JackLo » Σάβ Δεκ 13, 2008 2:23 am

Σήμερα σκέφτηκα να ανοίξω το σεντούκι (22C° με 67% υγρασία) και να δοκιμάσω κάτι που όταν το κρατάς αφηρημένα μπορεί και να μπερδευτείς, προσπαθώντας να βρεις που είναι η όπισθεν, μιας και το μέγεθος πλησιάζει αυτό του κοινού λεβιέ ταχυτήτων.

Churchill.
Εικόνες, πολλές εικόνες.
Το σήμα της νίκης του «λεβέντη» (ας μην ήταν το Ρούπελ και θα ….χμμμ ), οι σύμμαχοι κατά την απόβαση της Νορμανδίας, που βλέπουμε σε ντοκιμαντέρ του Νάσιοναλ Τζεογκράφικ, άρματα να τρέχουν δεξιά και αριστερά, οβίδες και κανόνια και τουφέκια, και το Combat (η μάχη) DVD, που δίνει δώρο η φυλλάδα, και πόσα ακόμα έρχονται στο μυαλό μου κάνοντας με να νοιώθω ότι θα διατάξω γενική επίθεση στον άξονα.
Πούρο ηρωικό.

Εκτός και αν κάποιος είναι σαν και εμένα 1,70μ ύψος και 70 κιλά πάνω κάτω με ρούχα, που έχει σαν αποτέλεσμα αν θα με έβλεπε κάποιο παιδάκι με αυτό το πράγμα στο στόμα θα φώναζε…..
- Μαμά ,μαμά ο Πινόκιος.
Και φυσικά πάνε οι δόξες, πάνε και οι μάχες.

Πάμε λοιπόν στις εντυπώσεις του καπνίσματος γιατί θα ξημερώσουμε με άσχετες περιγραφές που κουράζουν.
Φλόπ και ανοίγει το aluminum red-white tube και βγαίνει το πούρο ντυμένο με φύλλο cedar ? από μέσα.
Στητό και αγέρωχο όπως του ταιριάζει, και έτοιμο για την πυρά.
Ο 3 torch flame αναπτήρας δεν κουράστηκε καθόλου να το ανάψει, και η πρώτη ρουφηξιά έφερε το καπνοσύννεφο στο στόμα.

Τράβηγμα για το μέγεθος καλό. Όχι τέλειο αλλά καλό.
Γεύση ουδέτερη κάτι σαν σανό στην αρχή, που σιγά σιγά και με κάθε επόμενη ρουφηξιά αρχίζει και δίνει γεύση «πούρου».
Μετά από 2-3cm γκριζοσκουρογκρίζας (sic) στάχτης έχει αρχίσει να μου αρέσει.
Και μου αρέσει πολύ παιδιά. Μπορεί να μην μοιάζει με ψημένο ροβίθι σε ξυλόσομπα (που το διάβασα αυτό?) αλλά είναι καταπληκτικό.
Είναι πλέον φανερή η mid-hard συνέχεια του.
Και πιστέψτε με δεν έπεσα έξω. Μέχρι το τέλος ήταν έτσι.

Το κράτημα ψιλολαδώνει τα δάχτυλα και ένα σκούπισμα πριν το κάπνισμα καλό θα ήταν αν πρόκειται να κρατήσετε ποτήρι που δεν θα θέλατε να νομίσουν ότι φάγατε παιδάκια πριν πιείτε.

Δεν σβήνει εύκολα με διαστήματα ρουφηξιάς 1,5- 2 λεπτών και ακόμα αν σβήσει το ξανά-άναμμα του δεν φέρνει καμία κακή γεύση η οσμή στο στόμα όπως κάτι JLP cremas λόγου χάριν που δίνει κάποιος δώρο με τις αγορές σας ε?
Γενικά ένα πολύ καλό μέχρι πάρα πολύ καλό πούρο για τα γούστα μου, που η γενική του εικόνα είναι κάπως έτσι:
Γεμάτος καπνός, καλό τράβηγμα, δεν "ταγκιάζει" (αυτό το μπούχ μπούχα γκούχ) στο στόμα, αρκετή έως υπέρ αρκετή η ώρα απόλαυσης, δεν κάνει για καφετερίες και γενικά χώρους συγκέντρωσης άνευ εξαερισμού, διότι καίει πολύ ώρα, και αν κάποιος θέλει να το κάνει λίγο πιο strong ας του ανεβάσει λίγο την υγρασία και θα απογειωθεί.

24 υπόλοιπες μύτες του Pinocchio σας έρχομαι.

'8)'
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Δεκ 15, 2008 4:12 pm

Κατ' αρχήν η γενική εντύπωσή μου:

Εύγε!

Και τώρα οι ερωτήσεις:

1) Εχεις καμμία σχέση με τον τύπο που γράφει ελληνικά tastings στο cigar review, με άλλα λόγια εσύ είσαι αυτός; (αν όχι, καιρός να του κάνεις ανταγωνισμό, γιατί τα πας πολύ καλά μέχρι τώρα)

2) Αν κατάλαβα καλά αγόρασες ολόκληρο κουτί tubos. Γιατί τα προτίμησες από τα "κανονικά";
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Δεκ 15, 2008 11:45 pm

Αυτό με τον Πινόκιο είναι απίθανο. Δύο μέρες τώρα το θυμάμαι και γελάω. :wink:
JackLo

Δημοσίευσηαπό JackLo » Τρί Δεκ 16, 2008 9:55 pm

@Νίκος

Όχι αδελφέ εν Χριστό (ελπίζω δηλαδή αν και με τα βατοπαίδια....:D) δεν τον ξέρω τον Κο cipu.
Άλλωστε αν εγώ μπορούσα να ανακαλύψω σε ένα πούρο όλα αυτά που περιγράφει ο φίλος θα είχα τρυπήσει έμβολο προ πολλού.
Δες εδώ τι λέει:
"Καβουρδισμένα αμύγδαλα, ξερή ελιά που καίει στο χειμωνιάτικο τζάκι, ανακατεμένη με κάτι που μοιάζει με όμορφα καμένο λίπος από μοσχαρίσια γάλακτος που σιγοψήνεται"
Και συνεχίζει με ....
"Πού και πού, ξεπηδάει σε μια απρόσμενη αντίστηξη, μια αβανταδόρικη αλλά σοφά σκηνοθετημένη δόση τύρφης".

Όλα καλά και άγια με τις ελιές και τα παιδάκια.
Αλλά να ξέρει και την γεύση της τύρφης?
Δες εδώ Νίκο:

Η τύρφη είναι ένα χαλαρό, οργανογενές (οργανικής προέλευσης) και οργανικό (οργανικής σύστασης) καύσιμο ίζημα, που σχηματίζεται με συσσώρευση περισσότερο ή λιγότερο αποσυντεθειμένων και χουμιωμένων φυτικών συστατικών στα έλη και σε συνθήκες έλλειψης ατμοσφαιρικού αέρα. Ο σχηματισμός και η απόθεση τύρφης αναφέρονται ως τυρφογένεση. Σε φυσική κατάσταση η περιεκτικότητα της τύρφης σε νερό είναι >75% κ.β. και σε ανόργανα συστατικά <50% κ.β. (στην ξηρή μάζα). Η τύρφη αποτελεί το αρχικό ίζημα, από το οποίο προέρχονται όλοι οι άλλοι γαιάνθρακες.

Βάλτο με βατράχους κάπνισε ο άνθρωπος :?: και :D

Για την δεύτερη ερώτηση σχετικά με τα tubes θα σου απαντήσω ότι αγοράστηκαν 8 κουτάκια με 3 tubes έκαστο (και ένα για δώρο για τον δρόμο = 25) για έναν και μοναδικό λόγο.
Να μπορούν να μείνουν για μερικές μέρες εκτός υγραντήρα μέχρι να επαναπατριστεί ο γράφων μιας και βρέθηκε σε ταξίδι εργασίας όταν αγοράστηκαν.

@Mr Cool

Εμένα να δεις πώς γελάω όταν με το Churchill ποζάρω στον καθρέφτη να δω αν μου πάει.
Εσείς κοιτάζεστε με πούρο στον καθρέφτη?
:D
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Δεκ 16, 2008 10:05 pm

JackLo έγραψε: Εσείς κοιτάζεστε με πούρο στον καθρέφτη?
:D

Έχεις δίκηο και μάλιστα βουνό. Τι βουνό, δύο βουνά μαζί!!!
Έχω μια φωτογραφία του γαμπρού μου που του έδωσα μια μέρα ένα πούρο και όπως του λείπουν και μερικά (λέμε τώρα!!) μαλιά, ίδιος ο μαύρος Πητ ήτανε!!!
Φυσικά είχα φροντίσει να του δώσω ένα Figourado :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Δεκ 17, 2008 9:41 am

JackLo έγραψε:
Η τύρφη αποτελεί το αρχικό ίζημα, από το οποίο προέρχονται όλοι οι άλλοι γαιάνθρακες.

Βάλτο με βατράχους κάπνισε ο άνθρωπος :?: και :D

Έχεις απόλυτο δίκιο ότι κάποιες φορές καταντάει αστείο το όλο σκηνικό αλλά δυστυχώς ήταν ατυχές το παράδειγμα της τύρφης.

Πιές ένα Ardbeg,από τα διασημότερο Islay Whisky,του οποίου το κριθάρι στεγνώνει σε φωτιά τύρφης για πολλές ώρες και που άπαξ και το μυρίσεις-δοκιμάσεις δεν θα ξεχάσεις ποτέ στη ζωή σου τι είναι η τύρφη.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
x-nos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό x-nos » Τετ Δεκ 17, 2008 5:56 pm

maltakias έγραψε:Έχεις απόλυτο δίκιο ότι κάποιες φορές καταντάει αστείο το όλο σκηνικό αλλά δυστυχώς ήταν ατυχές το παράδειγμα της τύρφης.

Πιές ένα Ardbeg,από τα διασημότερο Islay Whisky,του οποίου το κριθάρι στεγνώνει σε φωτιά τύρφης για πολλές ώρες και που άπαξ και το μυρίσεις-δοκιμάσεις δεν θα ξεχάσεις ποτέ στη ζωή σου τι είναι η τύρφη.

για πες για πες... :lol:
τώρα που το ξεκινάμε το σπορ... ακριβό το Ardbeg;
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Δεκ 17, 2008 6:25 pm

Δεν υπάρχει ορισμός στο πόσο ακριβό είναι ένα whisky γιατί βγάζει πολλές εμφιαλώσεις.
Ακριβώς όπως και με τα πούρα.Υπάρχουν ακριβά αλλά κα φτηνά μέσα σε ένα brand.
Πάντως η βασική του εμφιάλωση(core expression όπως συνηθίζεται να λέγεται) των 10 ετών παίζει γύρω στα 45-50 ευρώ.
Απλώς σε προειδοποιώ ότι ή θα το λατρέψεις ή θα το μισήσεις.Έχει πολλή ιδιαίτερη γεύση.
De omnibus dubitandum

x-nos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό x-nos » Πέμ Δεκ 18, 2008 12:22 am

45-50! :?: Θα παραμείνω στο Glenfiddich μου φαίνεται... :D
Χρήστος
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Δεκ 18, 2008 4:30 am

πολυ πιθανο οι τιμες αυτες να πεσουν στα μαλτς, αφου η αγγλικη λιρα εχει παει κατα διαολου... 1.07 ηταν η ισοτιμια σημερα, δηλαδη σχεδον 1 προς 1... ο κουκος αιδονι θα μας βγουν οι διακοπες στην ελλαδα... εδω το Ardberg 10 εχει 26 λιρες, και το εχω δει προσφορες στις 20, δηλαδη πλεον 21.5 ευρω... Αν και με τους απατεωνες που εχουμε στην ελλαδα, δεν νομιζω να πεσουν οι τιμες εκει...
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Δεκ 18, 2008 9:18 am

Δυστυχώς οι έλληνες αποκλειστικοί εισαγωγείς πολλών malts κρατάνε τις τιμές σε δυσθεώρητα ύψη (ακολουθόντας τη λογική ότι πουλάνε κάτι ιδιαίτερο που απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό - κούνια που τους κούναγε) με αποτέλεσμα εμείς οι fans, αν εξαιρέσεις μερικά σημεία πώλησης στην Αθήνα που μπορείς να πετύχεις νορμάλ τιμές σε περιορισμένους κωδικούς,να καταφεύγουμε σε online παραγγελίες από το εξωτερικό.

Κάτι σαν τα πούρα (σε αυτά βαραίνει πολύ ο φόρος οπότε δεν είναι αντίστοιχα).
De omnibus dubitandum

Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Δεκ 18, 2008 9:30 am

Όσο για την έκπληξη του φίλου x-nos για την τιμή.......

Γιατί σου φαίνεται τόσο ακραία όταν για ένα πούρο μπορεί να φτάσεις να δώσεις ώς και 30-40 ευρώ για ένα κομμάτι;
Σκέψου ότι ένα μπουκάλι βγάζει 14-18 μερίδες whisky.
Και βεβαίως (στα πλαίσια όχι συλλεκτικών ή μοναδικών εμφιαλώσεων),μια καλή εμφιάλωση μπορεί κι αυτή να πάει πολύ ψηλά.Για παράδειγμα το fiddich που τόσο σου άρεσε στην εμφιάλωση των 30 ετών παίζει,εν Ελλάδι, γύρω στα 130-180 ευρά.
De omnibus dubitandum

x-nos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό x-nos » Πέμ Δεκ 18, 2008 9:41 am

Υπάρχει πούρο με 30-40 ? ;;; Δεν έχω δει ακόμα ειλικρινά και ούτε πρόκειται να έδινα τόσα λεφτά για ένα πούρο! Το ξέρω ότι έχει μπουκάλια με πολλά ?? όπως ακόμα και το Johnnie walker blue αλλά δεν ξέρω άμα αξίζει να δώσει κανείς τόσα λεφτά. Τέλος μπορεί απλά εμένα να μου φαίνεται τόσο ακριβό επειδή είμαι Low budget man. :D
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Δεκ 18, 2008 9:52 am

Μη παρεξηγηθώ, έτσι;

Δεν θέλω να μειώσω κανέναν.Εγώ είμαι middle budget αλλά έχω κάνει και τις τρέλες μου,σε ότι αφορά το whisky σίγουρα και λιγότερο με τα πούρα.
Αλλά το έχω καταευχαριστηθεί και πίστεψέ με άξιζε τον κόπο,αν βέβαια ταξινομήσεις σωστά τις προτεραιότητές σου και δείς ότι σε παίρνει.

Από την άλλη πως κάποιοι δέχονται να πληρώσουν ένα μπουκάλι απλό whisky έναντι 180-200 ευρώ για να ακούσουν στριμωγμένοι μαζί με άλλους 2000 ανθρώπους σε μια κλειστοφοβική αίθουσα μέχρι τα ξημερώματα τον αγαπημένο τους καλλιτέχνη;

Εγώ επιλέγω να απέχω αυτών και να διοχετεύω το budget της ψυχαγωγίας μου προς αυτά που γουστάρω.

Άλλοι πάλι τα σπρώχνουν για να πηγαίνουν γήπεδο κάθε κυριακή (και τετάρτη για μερικούς :wink: ).

Μέτρον άριστον θέλω να λέω ότι είναι το ρητό που με οδηγεί,αν και όλοι μας ξεφεύγουμε ώρες ώρες στη ζωή μας.Αλλά εξ'άλλου αυτό δεν είναι και το νόημα του να ΖΕΙΣ;
De omnibus dubitandum

x-nos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό x-nos » Πέμ Δεκ 18, 2008 10:13 am

maltakias έγραψε:Από την άλλη πως κάποιοι δέχονται να πληρώσουν ένα μπουκάλι απλό whisky έναντι 180-200 ευρώ για να ακούσουν στριμωγμένοι μαζί με άλλους 2000 ανθρώπους σε μια κλειστοφοβική αίθουσα μέχρι τα ξημερώματα τον αγαπημένο τους καλλιτέχνη;

Εγώ επιλέγω να απέχω αυτών και να διοχετεύω το budget της ψυχαγωγίας μου προς αυτά που γουστάρω.

Άλλοι πάλι τα σπρώχνουν για να πηγαίνουν γήπεδο κάθε κυριακή (και τετάρτη για μερικούς :wink: ).

Αυτά τα δύο παραπάνω που αναφέρεις είναι τα δύο χειρότερα πράγματα που θα μπορούσε να μου πει κανένας να κάνω! Κατά τα άλλα συμφωνώ 100% μαζί σου και εγώ έχω ξοδέψει πολλά λεφτά για τα χόμπι μου αλλά κάτι δεν μου πάει να δώσω τόσα πολλά λεφτά για κάτι που το πίνεις και τελειώνει…
Χρήστος

Επιστροφή σε “Romeo y Julieta ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες