RyJ Short Churchills

hernesto

RyJ Short Churchills

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Σεπ 06, 2009 5:35 pm

Μερικές φορές η διαβάθμιση αξιολόγησης γευσης του Mr Cool είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι για να περιγράψεις ένα πούρο...

Έκανα ένα RyJ Short Churchill ενώ βρισκόμουν σε φιλικό σπίτι με συζήτηση, texas hold 'em κι άφθονη καλή διάθεση! Δηλαδή στο χειρότερο περιβάλλον για να μπορέσω να αποδώσω τη δέουσα προσοχή και προσήλωση στο 'φλεγόμενο μωρό μου'... Ιδιαίτερες γεύσεις και αρώματα δεν πρόσεξα συγκεκριμένα αλλά αυτό που σίγουρα κατάλαβα είναι ότι πρόκειται για ένα πούρο:
- εύκολο λόγω μέτριας έντασης
- καλής κατασκευής ώστε να μη σβήνει
- 'έτοιμο' ακόμα και μετά από ενάμιση μόλις χρόνο στο humidor [BOX CODE: AGU FEB 08]
- ελαφρώς σφιχτό για μεγαλύτερη διάρκεια και απόλαυση
- σίγουρα όχι μονοπρόσωπο αλλά με 2 ή 3 γευστικές εναλλαγές αν πρόσεξα σωστά.

All in all ένα πολύ καλό πούρο! Κι αυτό νομίζω του αρκεί...

Θα προσπαθήσω μες στον επόμενο μήνα να προχωρήσω σ' ένα λεπτομερέστερο tasting του μιας και αυτή η πρώτη εντύπωση δίνει υποσχέσεις για ιδιαιτέρως θετικές προεκτάσεις!

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Οκτ 31, 2009 10:24 pm

Επανέρχομαι αν και κάπως καθυστερημένα με σχέση το τι υποσχέθηκα! :P

Σήμερα άναψα το δεύτερο SC από το ίδιο κουτί με κωδικό AGU_FEB_08. Το συνόδευσα με μέτριο espresso 100% arabica και κρύο νερό.

Το prelight aroma του ήταν χαρακτηριστικά σοκολατώδες ίσως και λίγο grassy. Κατασκευή σφιχτή χωρίς να "σκάει" (αυτό το κρίτσι-κρίτσι που λέμε όταν το πούρο είναι πιο ξερό :lol: ) όταν του έκανα μασάζ για να εξετάσω το πόσο καλά ή μη έχει συντηρηθεί σε 70% υγρασία κατά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο.

Το άναμμα του ήταν αρκετά εύκολο και γρήγορο χωρίς να το βιάζω εγώ με τη φλόγα. Το draw θα το χαρακτήριζα σφιχτό αλλά όχι δύσκολο, όσο πρέπει για να σε κρατάει σε διάρκεια λόγω του μικρού μεγέθους του. Στις πρώτες 5-10 ρουφηξιές δεν ένιωσα να μου αφήνει τη γνωστή υπόξινη επίγευση που συνηθίζουν γενικά τα "μπόλικα" σε διάμετρο πούρα. Οι νότες στο πρώτο 1/3 ήταν γλυκόπικρες ενώ ο καπνός όχι ιδιαίτερα πυκνός. Στο δεύτερο 1/3 οι νότες γίνανε ξυλώδεις ενώ η "πίκρα" εξαφανίστηκε τελείως. Στο τελευταίο 1/3 και μετά από το μοναδικό συμπληρωματικό άναμμα που χρειάστηκε στη σχεδόν μιάμιση ώρα της διάρκειάς του οι ξυλώδεις νότες γίνανε ξεκάθαρη γεύση ενώ η γλύκα αρκετά πιο αισθητή. Μόλις μερικά puffs μετά την αρχή του τελευταίου 1/3 αποφασίσω να το αφήσω να σβήσει λόγω του ότι η νικοτίνη άρχισε να με πικρίζει.

Το άρωμα του καπνού είχε επίσης εξέλιξη κλείνοντας με κέδρινους τόνους.

Δε με ενθουσίασε τόσο όσο η προηγούμενη εμπειρία μου ίσως γιατί περίμενα πιο έντονες τις γεύσεις που σε αυτό το πούρο που άναψα ήταν definitely πιο ήπιες από το προηγούμενο πούρο του ίδιου κουτιού. Επιφυλάσσομαι για το επόμενο tasting μετά το Γενάρη δίνοντας του κατ' αυτόν τον τρόπο δύο πλήρη χρόνια από την ημερομηνία συσκευασίας του. Νομίζω πως θα είναι καλύτερα τότε...

Σχόλια και εξ υμών εμπειρίες σας από το ίδιο label απόλυτα ευπρόσδεκτες αν όχι επιθυμητές!

Keep puffing boys and girls!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Νοέμ 01, 2009 9:28 am

Χωρίς αμφιβολία το SC είναι ένα εξαιρετικό all around Robusto. Το μακρινό ξαδεφάκι του απο την ίδια μάρκα LE2001 είναι ages(literally) καλλίτερο, αυτό όμως δεν μειώνει την αξία του SC.

Μειονέκτημα ο τετραγωνισμός του, που σε φρέσκες εκδόσεις είναι ενοχλητικός. Θα έλεγα ότι είναι έτοιμα για κάψιμο όταν στρογγυλέψουν.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Νοέμ 01, 2009 10:06 am

δεν μου αρεσουν τα RyJ... εχουν αυτη την grassy γευση που περιγραφεις και δεν την μπορω.. αν και ενα Churcil Prince of Wales με 10 χρονια που καπνισα ηταν υπεροχο, αλλα μαλλον θα ειχε και διαφορετικο βlend...
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Νοέμ 01, 2009 3:49 pm

@ Leonidas:
Πολύ σωστά! Ξέχασα τελείως να καταγράψω το χαρακτηριστικό αυτό του πούρου που άναψα. Ήταν indeed box-pressed ακόμα. Σίγουρα πιο στρογγυλεμένο από όταν το παρέλαβα αλλά μπορούσες εύκολα να αντιληφθείς ότι κάποτε είχε πιο "άγριες" γωνίες!.. :D

@RedRum:
Θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα υπομονή με τα RyJ κι ας μην είμαι τόσο ειδικός ή έμπειρος. Οι εμπειρίες που έχουν καταγραφεί είναι διθυραμβικές! Ας μη λησμονούμε ότι grassy είναι και η εντύπωση που αφήνει η "αμμωνία" στα φρέσκα πούρα, σωστά; Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος... Αν δεν κάνω λάθος τότε ίσως απλά απαιτούν χρόνο και "αποτετραγωνισμό"! ΧΑΧΑΧΑ!!! :lol:

Ευχαριστώ για τη συνδρομή παιδιά!

hoyo

Δημοσίευσηαπό hoyo » Σάβ Φεβ 06, 2010 9:58 pm

Δοκιμάζοντας πούρα,κρατώ σημειώσεις με βαθμολογίες για κάθε ένα πούρο που καπνίζω ξεχωριστά.Αυτό, για 2 χρόνια τώρα που μπήκα πιο ζεστά στο θέμα.Άλλα τα έχω βαθμολογήσει πότε 7,πότε 6,πότε 8,πότε 5 αναλόγως τα κέφια & την διάθεση που έχω όταν καπνίζω ή & την στιγμή της ημέρας (όλα παίζουν τον ρόλο τους).Δεν αναγνωρίζω,τουλάχιστον όχι ακόμα,ούτε μπαχάρια,ούτε κέδρους,ούτε κακάο κλπ.Καπνίζοντας όμως σήμερα,με όχι ιδιαίτερα κέφια,ένα RyJ Short Churchill (με 1 χρόνο στο humi) & κοιτάζοντας τις σημειώσεις μου είδα ότι πάντα του έβαζα σταθερά από 7,5 & πάνω.
Άλλο ένα πούρο που μετά ή μαζί με το epicure 2 κέρδισε μια θέση στο humi μου :)
Άβαταρ μέλους
KV

Δημοσίευσηαπό KV » Κυρ Φεβ 07, 2010 3:14 am

Αν και άπειρος, νέος γαρ στο άθλημα, το αγαπημένο μου πούρο :D
johnjohn

Δημοσίευσηαπό johnjohn » Δευ Φεβ 08, 2010 12:03 pm

γειά σας cigarάνθρωποι, έυχομαι όλοι να είστε καλά!
...το συγκεκριμένο robusto κατα τη γνώμη μου είναι ένα καλό πούρο σε γενικές γραμμές.
..θα παίξει το ρόλο του η χρονιά, αλλά και το πόσο έχει ξεκουραστεί για να αναδείξουν τα φύλλα του. το καπνίζω αρκετά συχνά...δεν έχει αυξημένη πολυπλοκότητα κατα τη γνώμη μου, αλλά είμαι της γνώμης ότι 2-3 γεύσεις τις δίνει άνετα στο στόμα μου.
..όπως και να έχει, δίνει μια αξία στην RyJ.

..να περνάτε καλά, και να χαλαρώνετε καπνίζοντας! :D
All Is Well !!
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Μαρ 11, 2010 1:40 pm

Πάνε δύο χρόνια ζωής περασμένα πάνω στα SC μου που σχολιάζω σε αυτο το thread και με ιδιαίτερη χαρά έρχομαι να συμπληρώσω τις δημοσιεύσεις μου με ακόμα ένα post σχετικά με την εξέλιξη αυτού του πούρου.

Χθες το βράδυ ανάμεσα σε ριζότο και espresso παρέδωσα στην πυρά ακόμα ένα Short Churchill του αυτού box code με τα ανωτέρω. Μία πρώτη διαφορά που θέλω να τονίσω πριν προχωρήσω έχει να κάνει με το γεγονός ότι το συγκεκριμένο πούρο είχε μεταφερθεί στο humidor που, ας πούμε, 'παλαιώνω' κάποια κομμάτια σε μικρότερη υγρασία από τους 70-72% του humidor που βάζω αυτά που έχω για κάψιμο γενικά, αόριστα και με λιγότερη υπομονή από κάποια LE, RE και vintage.

Θα γίνω κουραστικός και γι'αυτό δε θα ξαναγράψω όλα όσα είχα γράψει παραπάνω σχετικά με το "μωρό" αυτό - μιας και είναι ίδια - αλλά θα κάνω μόνο τη διευκρίνιση ότι οι γλυκές γεύσεις του πρώτου 1/3 είναι πιο ευδιάκριτες κινούμενες στους τόνους του μελιού ενώ η ελάσσων πικράδα που είχα παρατηρήσει σε προηγούμενες σχετικές απολαύσεις μου έχει υποχωρήσει σχεδόν τελείως... Τέλος, να πω ότι έκαψα και αρκετά από το τελευταίο 1/3 χωρίς ιδιαίτερα παράπονα από τον ουρανίσκο, τη γλώσσα ή το λαιμό μου.

Το box-pressed επιμένει βέβαια - για όσους ασχολούνται - αλλά σχεδόν και μόνο κοντά στα δύο rings και όχι στο υπόλοιπο μήκος του...

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 11, 2010 3:27 pm

Γειά σου Παναή, καιρό έχεις και έχεις χάσει τα καλύτερα μπουνίδια.
Κάποτε ήσουν πρώτα και καλύτερος. Γερασες κι εσύ και τόριξες στα πούρα και μόνο.

Λοιπόν, στα επόμενα, λέω επόμενα γιατί τώρα είναι λίγο αργά, box pressed άλλαξε την τακτική σου με την υγρασία.
Δώστους στην αρχή παραπάνω, 75% ας πούμε, να ρουφήξουν νεράκι, να φουσκώσουν λίγο και να πάρουν το σχήμα της μικρότερης αντίστασης. το στρογγυλό. Μετά, μπορείς να την πας την υγρασία εκεί που σου αρέσει.

Αυτά.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Μαρ 11, 2010 4:44 pm

Προσωπικά δε με απασχολεί καθόλου το box-pressed... Απλά το αναφέρω. Με τα άλλα θέματα δεν ασχολούμαι να δίνω αξία έστω και με την αντίθεσή μου.

Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Παρ Μαρ 12, 2010 2:47 pm

Δοκιμασα 2-3 σε tube πραγματικα πολυ καλο all around robusto.
Απο τα πουρα που αναγκασαν να βγαλω ολα τα ring για μην χασω τιποτα!!
κλασικο RnJ!!!
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Παρ Μαρ 19, 2010 4:37 pm

ότι και να πείς για τα Short C είναι λίγο!
Ένα πούρο για όλες τις ώρες.
Εξίσου καλό και το Petit Ed. σε παρόποιο μέγεθος.
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Τετ Δεκ 15, 2010 10:34 pm

Καλησπερα! Διαβαζοντας τα παραπανω σχολια μπορω να προσθεσω και εγω μετα απο δοκιμη οτι ειναι ενα πολυ καλο robusto με εξαιρετικη γευση αλλα και ποιοτητα με καλο τραβηγμα χωρις να κουραζει. Σιγουρα αξιζε την δοκιμη του!!

Επιστροφή σε “Romeo y Julieta ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες