Romeo & Julieta- Cedros de Luxe No 2

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Romeo & Julieta- Cedros de Luxe No 2

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Πέμ Νοέμ 26, 2009 10:43 pm

Φίλοι χωρίς να ισχυριστώ ότι ενθουσιάστηκα με το συγκεκριμένο στικ, έχει μια ελαφράδα που το καθιστά καλό για κάθε στιγμή που κάποιος αισθάνεται την γεύση του πούρου.

Το δοκίμασα με ένα metaxa reserve και έδεναν στην γλύκα, αν και το πούρο προς το τέλος αποκτούσε δύναμη που γευστική σε αντίθεση με το γλυκόπιοτο brandy/cognac. Το συνιστώ σε καινούριους aficionados

Αγόρασα οκτώ στην τιμή 10? ανα στικ από παρτίδα του Μαρτίου 2007.
ΠΗΤΕΡ
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Re: Romeo & Julieta- Cedros de Luxe No 2

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Νοέμ 26, 2009 11:26 pm

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ έγραψε:metaxa reserve ... brandy/cognac.

Brandy σκέτο
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Παρ Νοέμ 27, 2009 12:47 pm

Δοκίμασα αλλο ένα στικ μαζί με καφέ εσπρέσσο και διαπίστωσα αυτή τη φορά ότι το πουρο όσο έκαιγε γινόταν πιό αρωματικό, τόοο που προς το τέλος η γεύση ήταν ζαχαρένια με υποψίες ξηρών φρούτων. Και κάνει και ώρα να κάψει. Μίνι churchill?
ΠΗΤΕΡ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τρί Δεκ 29, 2009 4:01 pm

Φίλοι και πάλι χρόνια πολλά και καλά.

Μετά από ενα μήνα ξεκούρασης ξαναδοκίμασα την μπράντα αυτή και μ΄έκανε να αναθεωρήσω τις απόψεις μου θετικά.

Εχουν αποκτήσει μια απίστευτη γεύση κανέλας και γαρύφαλλου που γίνεται πιό έντονη καθ'όσο τελειώνει το στικ.

Το εδωσα και σε εναν φίλο, νέο του σπορ, που του το πρότεινα, χωρίς να τον προϊδεάσω, σαν ελαφρύ πουρο. Μου είπε ότι είχε την ίδια αίσθηση στην γεύση.

Μάλιστα αυτή η αίσθηση μένει και σαν επίγευση, όπως όταν έχεις γευτεί μικρή καραμελίτσα κανέλλας.

Το γεγονός ότι το πουρο είναι τυλιγμένο με φλοιό κέδρου να του δίνει και αυτό το ξεχωριστό άρωμα δασώδους φρεσκάδας.

Προτείνεται.
ΠΗΤΕΡ
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Δεκ 29, 2009 9:43 pm

Παναγιώτη καλησπέρα,

Διαβάζω με ενδιαφέρον το μονόλογό σου για ένα αδιάφορο(?) πούρο. Σέβομαι ότι τα γούστα δεν έχουν όρια, κρίσεις ή αντικρούσεις. Συνεπώς θα αναφερθώ στη φράση σου "Μετά από ενα μήνα ξεκούρασης ξαναδοκίμασα την μπράντα αυτή και μ΄έκανε να αναθεωρήσω τις απόψεις μου θετικά."

Τι εννοείς ένα μήνα ξεκούρασης; Υπάρχουν κουρασμένα πούρα που συνέρχονται με ένα μήνα ξεκούρασης; Απο τέτοιες κούρες δεν έχω εισπράξει ποτέ οφέλη-πολλώ δε μάλλον τα ίδια τα πούρα, ότι και άν σημαίνει αυτό που λέω ή καταλαβαίνει ο καθένας.

Τα πούρα δεν αλλάζουν σε ένα μήνα. Πιθανόν να χειροτερεύουν και μόνον τούτο, άν οι συνθήκες διατήρησης δεν είναι σωστές. Δεν υπάρχει τίποτα που "τεχνικά/χημικά" να τα βοηθά να βγάλουν τόσο γρήγορα.

Προς αποφυγήν παρανόησης (παρεξήγηση ελπίζω να αποκλείεται), δεν σου την "βγαίνω". Διαβάζω και απο άλλους φίλους εδώ στο φόρουμ, ότι διαπιστώνουν διαφορές στα πούρα τους μετά απο μία/δεκά/εκατό μέρες στα humis. Χαίρομαι να διαβάζω ότι ευχαριστιούνται τα πούρα τους. Αλλά ας γίνει γνωστό ότι τα ίδια τα πούρα δεν άλλαξαν σε τίποτα σε τόσο λίγο χρόνο. Τίποτα.

Αυτά και εύχομαι πάντα να ευχαριστιέσαι τα καπνά σου.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τρί Δεκ 29, 2009 9:52 pm

τι καλός που είσαι??!! :lol: :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Δεκ 29, 2009 10:06 pm

CHURCHILL έγραψε:τι καλός που είσαι??!! :lol: :lol:

Δημήτρη σε ευχαριστώ. Εχεις κάτι να προσθέσεις για το πούρο ή ίσως κάτι σχετικό;
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Δεκ 30, 2009 2:41 am

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το Leonidas ότι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα δεν μπορείς να διαπιστώσεις διαφορές εξέλιξης ακόμα και στον καλύτερο συνδυασμό συνθηκών!..

Κατά πάσα πιθανότητα έπεσες σε "κατασκευαστική αστοχία"... Τυχερή για σένα βέβαια αλλά δεν παύει να είναι αστοχία!.. ;)

Ακόμα ένα σενάριο είναι να παρέλαβες τα πουρα σου σε πραγματικά απαίσια κατάσταση. Στην περίπτωση αυτά απλά τους προσέφερες τα απαραίτητα για να καπνίζονται. Τίποτε άλλο...

Άλλη λογική εξήγηση τέτοιας διαφοράς δεν μπορώ να σκεφτώ...

Ενιμπάντι ελς;
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τετ Δεκ 30, 2009 10:19 am

Στο μήνα που το κράτησε ενκλιματίστηκε στις συνθήκες του υγραντήρα του... και το βρήκε καλύτερο... δεν είναι κακό αυτό!

Κι εμένα μου αρέσουν τα πούρα μου μετά από ένα δίμηνο στον ΔΙΚΟ μου υγραντήρα με 72-73% υγρασία. Μέχρι εδώ... άλλες πιθανότητες βελτίωσης είναι μόνο απατηλές ιδέες..

Χρόνια πολλά να ζήσουμε..!!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 30, 2009 12:22 pm

hernesto έγραψε:...............
Άλλη λογική εξήγηση τέτοιας διαφοράς δεν μπορώ να σκεφτώ...

Ενιμπάντι ελς;

Κάπου το είπε πρόσφατα ο Λεωνίδας, εσύ μάλλον δεν το διάβασες κι ένας άλλος δεν το κατάλαβε.

Χειροποίητο προϊόν είναι, αλλά το θέμα θα το παιδεύουμε κι εμείς κι όλοι εις τους αιώνας των αιώνων.
Λίγο παραπάνω το ένα φύλλο, λίγο το άλλο, μερικά μικρά πιό παχύ το ένα, λίγα νεύρα το άλλο, ακόμα και η θέση του κάθε φύλλου μέσα στο πούρο επηρεάζει τη γεύση, άλλο πιό σφιχτό, άλλο πιό αραιοκατοίκητο, πάλι επηρεάζεται η γεύση.
Αλλη γεύση αυτό που στραβοκαίγεται, άλλη αυτό που καίγεται ομοιόμορφα.
Η υγρασία; πολύ σπουδαίο ρόλο.
Αλλη γεύση αν καίγεται πιό γρήγορα το ligero ή έστω και ταυτόχρονα με τα εξωτερικά και άλλη αν σιγοκαίει, όπως είναι και το ποθητό.
Κι αυτά όλα, καθαρά από προσωπικές εμπειρίες και διαπιστώσεις. 4 - 5 πούρα μέσο όρο παιδεύω και μερικά με παιδεύουν κάθε μέρα.

Οποιος θέλει να καπνίζει μόνιμα ακριβώς το ίδιο πράγμα, μπορεί να βάζει τα πούρα του στο μπλέντερ μέχρι να γίνουν μία ομοιογενής μάζα και να στρίβει με το "αποτέλεσμα" δικά του σιγαρα. δεν θα έχει πρόβλημα με τις διαφορετικές γεύσεις.

Yπάρχουν και τα TC...
Γέρο Βοριά αρμένιζε και Νότο παλικάρι
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Δεκ 30, 2009 12:36 pm

Νίκος έγραψε:Οποιος θέλει να καπνίζει μόνιμα ακριβώς το ίδιο πράγμα, μπορεί να βάζει τα πούρα του στο μπλέντερ μέχρι να γίνουν μία ομοιογενής μάζα και να στρίβει με το "αποτέλεσμα" δικά του σιγαρα. δεν θα έχει πρόβλημα με τις διαφορετικές γεύσεις.

Best ever comment made. Με την άδειά σου κάπου θα το επαναλάβω :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 30, 2009 1:05 pm

Νο προμπλεμ

Ούτως ή άλλως από τα τσιγάρα το έκλεψα. Εντάξει, δεν βάζουν το καπνό σε μπλέντερ αλλά σε σρέντερ. Ποιός όμως έχει τέτοιο σπίτι του;
Γέρο Βοριά αρμένιζε και Νότο παλικάρι
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Δεκ 30, 2009 7:34 pm

Νίκος έγραψε: Εντάξει, δεν βάζουν το καπνό σε μπλέντερ αλλά σε σρέντερ. Ποιός όμως έχει τέτοιο σπίτι του;

Εγω!!! Δυο κιολας!!! λες... ??
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Δεκ 30, 2009 7:37 pm

εχω κατι NCs που δεν μου αρεσουν... η μηπως να αλεσω ολα τα NCs... τι λες Νικο :wink:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ

Δημοσίευσηαπό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΦΥΡΗΣ » Τετ Δεκ 30, 2009 8:27 pm

Φίλοι

Δοκίμασα το συγκεκριμένο πούρο σε τρεις διαφορετικές περιόδους από την ημέρα που αγόρασα τα πρώτα οκτώ στικ.

Είναι προφανές από τον "μονόλογο" ότι κάθε φορά διαπίστωνα διαφορά στην γεύση και την επίγευση, αξιολογώντας την κάθε νέα φορά θετικότερα από την προηγούμενη.

Εξήγησα νομίζω αρκετά γλαφυρά τις γεύσεις που ανακάλυπτα κάθε φορά και τις απέδωσα στο γεγονός ότι τα πούρα παρέμειναν σε συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας σαφώς καλύτερες απο εκείνες του καπνοπωλείου (όπως μάλλον συνέβη σύμφωνα και με τις καταθέσεις-εικασίες-γνώμες των άλλων φίλων.

Καλώς ή κακώς, είτε λόγω κακής χρήσης της έννοιας "ξεκούρασης" (ούτως η άλλως τέτοιες και παρεμφερείς εκφράσεις δεν δηλώνουν επιστημοσύνη, αλλά ενέργειες που αφορούν χρόνο, χώρο και η χρήση τους είναι σαφώς του συρμού ή αν θέλετε και αγοραία) είτε λόγω του τί θεώρησα εγώ ως δόκιμη περιγραφή μιας παραμονής των στικ στον υγραντήρα, το θέμα έλαβε άλλη τροπή από αυτή που θα επιθυμούσα: Απλά να περιγράψω μια γεύση σε διαφορετικούς χρόνους.

Εξυπακούεται ότι οποιαδήποτε άλλη κατάθεση και θεμιτή είναι και στο πλαίσιο του φόρουμ σεβαστή.
ΠΗΤΕΡ

Επιστροφή σε “Romeo y Julieta ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης