Romeo y Julieta Coronitas En Cedro

Άβαταρ μέλους
capobomba

Romeo y Julieta Coronitas En Cedro

Δημοσίευσηαπό capobomba » Κυρ Απρ 22, 2012 6:16 pm

Μετά από καιρό εσωτερικού προβληματισμού για το αν αξίζει να δοκιμάσω, συνυπολογίζοντας και μερικές εικόνες από τα παλιά, τσίμπησα ένα στίκ φετινό από μαγαζί του κέντρου
Σήμερα, δοθείσης της ευκαιρίας το φούντωσα, σαν επιδόρπιο, με το αεράκι να φυσά και να γλεντάει
Η μυρωδιά της Αβάνας κατέκλυσε το μικρό μπαλκόνι, παρότι ο Αίολος δεν άφηνε την υπόλοιπη παρέα να καταλάβει τι γινόταν λίγο πιο δίπλα τους, γεμίζοντας τα ρουθούνια με υποσχέσεις
Το αψύ και τσιριχτό νεούδι, τραβούσε καλά, πάντοτε ίσιο σε καύση, χωρίς τερτίπια, καίγοντας με χαρά την ομορφότατη κάπα του, που είναι καφετιά και ευπαρουσίαστη, δίχως ψεγάδι
Οι γεύσεις τυπικές της μπράντας, όχι στα καλύτερα της όμως, με το ξύλο να κυριαρχεί, και να εναλλάσσεται με γήινους τόνους, και κάπου στη μέση να λέει μια καλησπέρα και λίγη σοκολάτα, χωρίς όμως να περιμένει και να μελώνει
Γεμίζει το στόμα ο καπνός, είναι αυτό που λέμε "μεγάλος", αλλά η δύναμη του πούρου είναι μέτρια, κάνοντας το απλά μια ευχάριστη απογευματινή απόλαυση, χωρίς πολλές απαιτήσεις
Υπήρχαν κάποια προβληματάκια, λίγη πικρίλα που εμφανίστηκε μετά το δεύτερο μισό---ίσως δεν το βοηθά το μικρό gauge και θέλει προσοχή στην υγρασία. Εγώ έχω καταλήξει ότι πάνω από 70% υγρασία δεν αντέχεται (και ίσως να λέω και πολύ) δεδομένου του στενού φορμά
Επίσης παρατήρησα ότι το πούρο, χρειάζεται κάποια χρονάκια στην πλάτη για να αποβάλλει τα χαρακτηριστικά της νεότητας του, που το κάνουν λίγο άγαρμπο, και περισσότερο "δυνατό", στα λάθος σημεία
Στα περίπου 5 ευρώ, δε βρίσκω το λόγο γιατί να μην είναι σημείο αναφοράς για το καθημερινό κάπνισμα, με την "άνετη" και ήπια φιλοσοφία που απλόχερα μοιράζεται με τον αφισιονάδο. Ας του δώσουμε χρόνο
Αν βρω παλιότερο κουτί, θα ξαναδοκιμάσω μερικά και θα επανέλθω με εντυπώσεις
Τελευταία επεξεργασία από capobomba σε Δευ Απρ 23, 2012 8:55 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Romeo y Julieta Coronitas En Cedro

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Απρ 23, 2012 7:49 am

capobomba έγραψε:...Μετά από καιρό εσωτερικού προβληματισμού...

βλέπω πως σκάπτεις ένδον, αλλά κι εσύ...Μάρκος είσαι :wink:
ναι, αυτά τα petit cetros θέλουν χρόνο, αλλά μελώνουν

υπάρχει και παλαιότερη σχετική βιβλιογραφία εδώ μέσα
(για όποιον ενδιαφέρεται περαιτέρω):

http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.ph ... ight=#5363

http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.ph ... sc&start=0
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Δευ Απρ 23, 2012 8:56 am

πόσο χρόνο πιστεύεις θέλουν Τάκη?

έχεις δοκιμάσει παλιά box codes? τι λένε?
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Απρ 23, 2012 10:55 am

σε 2-3 χρόνια ξεθυ-μώνουν (και ξεθυμαίνουν τα αμονιαζόλ)
σε 4-5 δένει το γλυκό, (ενίοτε και παντεσπάνι...) 8)
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Re: Romeo y Julieta Coronitas En Cedro

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Παρ Φεβ 26, 2016 11:15 pm

Εκανα ένα coronitas en cedro το πρωί 2,5 χρόνων, σοκολατένιου χρώματος με ποιότητα εμφανισιακή-κατασκευαστική πολύ ακριβότερου πούρου,
ένα κλικ πιο σφικτό στην αρχή, με την δικιά του μοναδική γλύκα και χωρίς τις αγουρίλες του νέου όπως λέτε παραπάνω,

άρωμα γης με απαλή κρέμα και δέρμα, σε κάθε τζούρα έγλειφα και τα χείλια μου,
χωρίς καθόλου να γίνει ενοχλητικό μέχρι το τελευταίο του cm
σταθερή λευκή στάχτη, αργό ομοιόμορφο κάψιμο χωρίς να ζητήσει τη φωτιά μου, 70 λεπτά γεμάτα κράτησε και 1,5 - 2 ώρες μετά επίγευση.

Το μεσημεράκι λέω δεν κάνω αλλό ένα Ρωμαίο ; πέρνω το Νο 2 αυτή τη φορά στο σωληνάριο να δω διαφορές αφού το ίδιο μπόι εχουν,
νομίζω το Νο 2 είναι λίγο πιο παχύ - 42
χρονιά δεν ξέρω, εμφανισιακά ασχημότερο με πιο ξεπλυμένο χρώμα, τα πρώτα 10 λεπτά μου δίνει αρώματα ωραία, μπερδεμένα, πιο δυνατά, αλλά όχι γλυκόπιοτα, μετά όλλα χάνονται και γίνονται ξύλα που όσο πέρναγε η ώρα με έκαιγαν κιόλας, τα ίδια ακριβώς ένιωθα και τα Χριστούγεννα που το είχα ξαναδοκιμάσει :x
Μια ωρίτσα κράτησε

Ολοκληρώνοντας η κορονίτα πιστεύω είναι ένα πούρο σταθερό, υψηλότερης κλάσσης για την τιμή του, διαχρονικό,
ένα Άλλο Ρωμαίο !
που μου άρεσε πάντα,

όπως λενε οι γυναίκες: "υπάρχει χημεία" :oops:

ΥΓ. Κορονίτα - Vs - Νο 2
άσσος

Επιστροφή σε “Romeo y Julieta ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες