Romeo y Julieta Churchill

Άβαταρ μέλους
v_panos

Romeo y Julieta Churchill

Δημοσίευσηαπό v_panos » Κυρ Ιουν 17, 2012 6:21 pm

Μετά από την πρωινή μου δυσάρεστη έκπληξη , έβαλα όλα τα πούρα στην κατάψυξη και κράτησα μόνο ένα ύποπτο RyJ Churchill. Πρέπει να άλλαξε το δακτυλίδι τους τελευταία η μάλλον προστέθηκε ακόμη ένα γιατί σε αυτό είχα μόνο το χρυσό λεπτό δακτυλίδι χωρίς το δεύτερο γνωστό κόκκινο που είναι και στα wide Churchill.
Απογοητευμένος από την εξέλιξη κάθισα να δω αν τελικά η επιλογή μου ήταν καλή, μιας και το δεύτερο «δαγκωμένο» κάθεται στο σακουλάκι μόνο του για να το επιστρέψω.

Κατασκευαστικά λοιπόν πολύ όμορφο πούρο αυτό δεν είχε τρύπα αλλά είπα να κάψω ότι μπορεί να έχει μέσα , αν είχε, παρά να το καταψύξω να διώξω τα δαιμόνια μια κ έξω. Ωραίο και το χρυσό δακτυλίδι μου θύμισε τα Por Larranaga που πρέπει να τα τιμήσω κάποια στιγμή.

Αρχικά στα πρώτα 2-3 τραβήγματα πολύ ελαφρύ με λίγη γεύση κέδρου τίποτα ιδιαίτερο. Όμως σιγά σιγά αρχίζει να μου δίνει φανταστικές γεύσεις από κακάο και καφέ πολύ ξεκάθαρες και ελκτικά κάθε λίγα χιλιοστά. Εντωμεταξύ νομίζω πρέπει να έχει από τα ποιο ωραία αρώματα στο χώρο , αφήνει μια πολύ ευχάριστη μυρωδιά που πιστεύω δεν θα ενοχλούσε όσο πχ κάποια maduro.
Όσο πλησίαζε στην μέση του άρχισε να βγαζει ποιο πικαντικες γευσεις και ποιο ξυλινες , ποιο κεδρινες αλλα πολύ ποιο εντονες από το απαλο κεδρο στη αρχη. Λιγο κρέμα επίσης σε κάποια σημεία αλλά όχι τόσο για να το καταγράψεις σαν χαρακτηριστικό.
Λίγο πριν το δακτυλίδι άρχισε να χάνεται το πιπέρι προς μεγάλη μου έκπληξη αντί να γίνει ποιο έντονο και να έχει ποιο πολύ νότες από ξηρούς καρπούς δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς όμως ...και συνδυασμένες με λίγο δέρμα/γη. Τελείωσε κάπως έτσι με μερικές νότες από καφέ έτσι για το αντίο.

Στην γλώσσα μετά από κάθε τράβηγμα μένει αρκετή ώρα η γεύση , ευχάριστη και απαλή και λίγο πιπέρι. Το τράβηγμα ήταν λίγο ποιο σφικτό από ότι το θέλω στην αρχή αλλά μετά άνοιξε λίγο και έδινε και περισσότερο καπνό.

Γενικά ένα πούρο που μου άρεσε πάρα πολύ και ίσως επειδή δεν έχω καπνίσει πολύ ποιο σπάνια η ακριβότερα να μου έκανε τόσο καλή εντύπωση . (όπως ενθουσιάζεσαι με μια ελληνική σπαλομπριζολα αν δεν έχεις δοκιμάσει Aberdeen angus rib eye)
Ωραίες εναλλαγές και ειδικότερα στην μέση όταν αλλάζει από τις σοκολατένιες νότες του στις ποιο ξύλινες με έκανε να χαμογελώ με έκπληξη με την ένταση και την πληθώρα των γεύσεων του. Τώρα τα επόμενα καπνίσματα θα περιμένουν στην κατάψυξη…
:cry: :cry:
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιουν 18, 2012 3:01 pm

Μου θύμισες τις παλιές εποχες που τα κάπνιζα ανα δύο τη μέρα, υστερώντας κατά πολύ βέβαια του ομώνυμου πρωθυπουργού.
Από μνήμης λοιπον, μιας και δεν είμαι σπίτι για να το επαληθεύσω, το χρυσό δαχτυλίδι το μονό δεν είναι ίδιο με αυτό στα νεώτερα πούρα. Το πρώτο γράφει μόνο την μάρκα και το χρυσό του χρώμα είναι πολύ χειρότερης ποιότητας.
Ξεθωριασμένο ενα πράμμα.
Αν λοιπόν το δικό σου γράφει "Churchill" τότε είναι νεώτερο πούρο που έχασε το άλλο του δαχτυλίδι.
Αν είναι από τα παλιά, πριν το 2006 (και πάλι εαν δεν απατώμαι) τότε πού το αγόρασες, αν το αγόρασες πρόσφατα;
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Δευ Ιουν 18, 2012 4:55 pm

Το κόλπο είναι να βλέπεις στις γωνίες απο του μεγάλους υγραντηρες:)
Χεχε:) τα βρήκα ξεχασμενα τελευταία σε ένα ψιλικατζιδικο με πουρα στην θεσσαλονικη στο εμπορικό. Ηταν του 2006.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Ιουν 19, 2012 5:20 pm

Σκέφτηκα ότι έχουμε 2 εμπορικά , τα βρήκα στο εμπορικό του Hondos για να διευκρινίσω :)

Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Romeo y Julieta Churchill

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Απρ 01, 2014 4:25 pm

κάτι εχει γίνει με τα ψηλά ... είχα αρκετό καιρό (μπορεί και 2 χρόνια) να καπνίσω αλλά κάπνισα 1 μέσα στο μήνα και λίγο απο το 2ρο το σαββατόβραδο και τα βρήκα και τα 2 αρκετά διαφορετικά απο αυτά που κάπνιζα πιο παλιά ... αρκετά πιο ελαφριά , πιο σοκολατένια και αρκετά πιο ήπιο -ελαφρύ το πιπέρι και ο κεδρος .
επίσης ηταν αρκετά μονοδιάστατα . συγκριτικά με τα κοντά (sort) καμία σχέση ... χάνουν με τα χέρια κατεβασμένα (γιανα μην πω τα παντελόνια)

ειμαι 100% σίγουρος οτι ήταν πιο βαριά και γεμάτα στις γέυσεις .
απο την άλλη μεριά η κυρία το καταευχαριστήθηκε ...

Εικόνα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Απρ 01, 2014 5:35 pm

καμία σχέση το ένα με το άλλο...

Εικόνα

...όπως και το άλλο με το ένα

Εικόνα

δεν είναι μόνο χρωματική η διαφορά, αλλά και σωματική...

η κυρία έχει στυλ, γιατί δεν της λες να γραφτεί μέλος? :wink:
M a l i b u a n a n a
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Απρ 03, 2014 4:20 pm

Πλάκα πλάκα, από ότι θυμάμαι, η κυρία είχε βρει περισσότερα από εμάς στο RASS.
Άσε που με σένα, παίζει να έχει δοκιμάσει ότι αβάνα κυκλοφορεί :lol:

Όσο για το churchill, όσα έχω δοκιμάσει, τα έχω βρει φλατ, βαρετά και ψόφια. Τα έχω σταματήσει καιρό
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Απρ 03, 2014 4:33 pm

πλακα πλακα πριν κατι μερες μετραγαμε ποσα διαφορετικα εχει κανει ...

φιλε 1 σου λεω .. καταφέρνει και βρίσκει γέυσεις που εγω δεν ...
και πλεον μερικα τα ξεχωρίζει ... τις έδωσα προχθές διπλο ν4 και είχα βγάλει το δαχτυλίδι και το αναγνώρισε :shock:

στο θεμα μας ... το churchill δεν έλεγε μια σε σχέση με τα παλιά ... τουλάχιστον ήταν καλοστριμένα και τράβαγαν ανετότατα
Τελευταία επεξεργασία από alex46 σε Παρ Απρ 04, 2014 8:29 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Απρ 04, 2014 8:10 am

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα Τσώρτσιλ με το νέο τούμπο. Από τα παλαιά όμως ήμουν πέρα για πέρα ικανοποιημένος. 2,5 ώρες απόλαυσης :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Νοέμ 30, 2015 4:36 pm

Εικόνα

το κάπνιζα κάποτε πολύ αυτό το πούρο, αρκετά πιο παλιά για την ακρίβεια
σιγά-σιγά όμως, και καθώς η μονή χρυσή ετικέτα έγινε διπλή
με την πάροδο του χρόνου κατάντησε κι αυτό ξεπαρεού
αφού συχνά έπεφτα σε - κυρίως ασώματες - μετριούμπες

σήμερα καπνίζω μια παλιά Χουλιέτα MCS ABR O7
από τις τελευταίες που απομείνανε από dress 25 (όχι tubos)
αγορασμένo στην Ελλάδα πριν αρκετά χρόνια

Εικόνα

…που ξεκινάει έχοντας ένα ωραίο και μαλακό ξυλώδες προφίλ
με μια γλυκύτητα καμένης ζάχαρης, πιπεράκια και floral στοιχεία
όλα σε allegro, ma non troppo

τζούρα με τη τζούρα νοστιμεύει, και στο δεύτερο τρίτο αρχίζει να κεντάει
με σύνθετα αρώματα από νότες λουλουδιών, δέρματα, καφέδες και βανίλια (!)
ο κέδρος είναι πάντα εκεί, καθόλου έντονος, αλλά διακριτικός και γλυκός
ενώ πού και πού σκάει και μια αλμυρή πινελιά, που πάντα μου άρεσε σ’ αυτό το πούρο

στη συνέχεια, κι ενώ απαλά πιπέρια και μπαχάρια κρατάνε το ίσο
το τεφαρίκι βγάζει κι άλλους άσσους απ’ το μανίκι
φρυγανισμένο ψωμί, και μια σοκολάτα ανακατεμένη με πορτοκαλόφλουδα
κι εκεί που έχω αρχίσει να παραμιλάω
έρχεται να με αποτελειώσει εκείνη η καμένη ζάχαρη που έχει γίνει πια καραμέλα

ναι ρε μάγκα, αυτό ήταν πούρο, όχι τα ξενερώματα τα σημερινά…
το φουμάρισα (μέχρι τελευταίας ρανίδας), παρέα με…

Εικόνα

…για άλλα δύο, πραγματικά Churchills-Τοτέμ της brand, έχω γράψει εδώ…

viewtopic.php?f=47&t=2582

viewtopic.php?f=64&t=2623
M a l i b u a n a n a
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Δευ Νοέμ 30, 2015 10:03 pm

Πολυ σκωτσέζικο παίζει τελευταία φίλε μου!!
Πολυ χαίρομαι!
Μήπως ετοιμάζεσαι για το σαλέ??
Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Νοέμ 30, 2015 10:18 pm

καλησπέρα McΝικόλαε 8)
ο δολοφόνος πάντα επιστρέφει στον τόπο του εγκλήματος...
M a l i b u a n a n a
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Δεκ 01, 2015 12:40 am

αυτό το "χρυσοδάκτυλο" πολύ το γούσταρα..είχα ένα διάστημα κάποια λουκούμια και πρέπει να το ψύφησα κιόλας στα τοπ 10. Τα καινούργια μόνο ακούω αρνητικά σχόλια οπότε δεν τα δοκίμασα ακόμη.

Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Δεκ 02, 2015 12:01 am

Μιας και επιστρέψαμε στην ενότητα μετά από ένα χρόνο, όντως από τα καινούργια τα Τσώρτσιλ λείπει κάτι σε σχέση με τα παλιά που τα έκανες και ονειροπολούσες το μέλλον μέσα σε ροζ συννεφάκια που διαπερνούν ορδές μονόκερων.
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Δευ Ιούλ 25, 2016 7:05 pm

Γεια σας παιδιά!
Σαββάτο βράδυ ξημερώματα Κυριακής ( 23 Ιουλίου '16 ) κι ενώ ετοιμαζόμαστε για την έξοδο στα μπουζούκια λόγω γενεθλίων μου, στην περιοχή της Πάτρας, μεταξύ άλλων παίρνω κι ένα RyJ Churchill να δοκιμάσω και να γουστάρω!
Tubos έκδοση
Μαλακό , γυαλιστερό και μου φώναζε να το φουμάρω!
Χωρίς δεύτερη σκέψη, κι ενώ είχαμε ξεκινήσει τα "στην υγειά μας και τα χρόνια πολλά κτλ" λέω θα το φουμάρω πρώτο! Τρυπάω με punch ρουφάω και το ταξίδι ξεκινάει...
Ξεπλένω δυναμικά με βότκα / χυμό πορτοκάλι και το ανάβω!
Αρκετά καλό τράβηγμα , παχύς καπνός ( μπλε μου φαινόταν αλλά θα μου πείτε " τι μας λες ρε καραμήτρο που το είδες με τόσο φωτισμό στο μαγαζί " ) και ήταν γλυκό και πολύ μοσχοβολιτό.
Δε θα το αναλύσω σε "τέταρτα" ( 4/4 ) το πούρο αλλά θα πω ότι από την αρχή μέχρι το τέλος έβγαζε γλύκες και ήμουν σε ένα παράδεισο ευτυχίας. ελαφρύ ? ναι! το γούσταρα ? πολύ.
μόνο στο τέλος έβγαλε λίγο πιπεράκι αλλά δε με χάλασε καθόλου

Διάρκεια ( στο περίπου ) 2 ώρες ( μπορεί και 2:30 )
Παραθέτω και τα ντοκουμέντα :mrgreen:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

El Dorado 5/5
for those about to rock, we salute you

Επιστροφή σε “Romeo y Julieta ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης