Romeo No 2

Άβαταρ μέλους
trendy

Romeo No 2

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Απρ 19, 2013 12:11 pm

Εικόνα
129χλστ επί 16,67χλστ (42") Πτι κορόνα
Δεν είδα κάποια κριτική για το συγκεκριμένο, οπότε μιας και άναψα ένα χτες βράδυ, είπα να κάνω την καλή.
Ιδανικό πούρο για ξεπέτες, για έναν διπλό καφέ, ένα μόνο ποτήρι ουίσκι ή όταν θέλω να κάνω κάτι απλό και αγαπημένο χωρίς να το παιδεύω και να αγωνιώ αν θα είναι καλό ή θα ρουφήξω άχυρο.
Ειδικά το κομμάτι που έκανα χτες είχε μείνει και 2 χρονάκια στον υγραντήρα και με άφησε έκπληκτο.
Δυνατό άρωμα με το που ανοίγει το τούμπο, σε κάνει να θέλεις να το γλύψεις. Χωρίς να χάνω χρόνο περνάω στο προσεκτικό κόψιμο και άναμμα. Το μήκος δεν είναι μεγάλο και μου φανερώνει άμεσα τις χάρες του. Κέδρος και φουντούκι από ένα μέτριο προς δυνατό πούρο που σε κάνει να θέλεις να το καπνίσεις μέχρι το τέλος. Αρκετά πυκνός καπνός σε γεμίζει σε κάθε ρουφηξιά και απολαμβάνεις την κάθε εκπνοή που περνάει από τη μύτη, εξιτάροντας την όσφρηση. Προς το δεύτερο τρίτο κάνουν εμφάνιση και τα λουλούδια στο σκηνικό.
Κλείνοντας να επαναλάβω ότι είναι τίμιο για τα λεφτά του όσο ίσως μερικοί δεν το έχουν σε υπόληψη. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το ούπμανν το μισοκόρωνο, για το οποίο έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια και παίζουν στην ίδια τιμή. Επίσης εξαιρετική επιλογή στην κατηγορία είναι το Τρινιντάντ Ρέγες, αλλά ελαφρώς πιο δυσεύρετο.
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Romeo No 2

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Απρ 19, 2013 12:42 pm

σιγουρα το μικρουλι ρευες με τα 8+€ δεν ειναι στην ιδια κατηγορια με το χαφκορονα των 5,40ε ουτε με το rj των 5.80

και ουτε ειναι δυσευρετο νομιζω το ρευες ... σε οσα μαγαζια εχω παει στο κεντρο της αθηνας μονο 1 δεν το ειχε...
το χαφ κορονα το ειχαν λιγοτερα...
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Απρ 19, 2013 1:38 pm

Alex θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.
Παρότι στην αρχή της καπνιστικής μου εμπειρίας όσα είχα δοκιμάσει ήταν στούμπες, μετά για κάποιο λόγο έπεφτα συνέχεια σε καλά κομμάτια. Και η πλάκα είναι πως από καπνοπωλείο δε θυμάμαι να έχω αγοράσει κάποιο. Όλα από περίπτερα-μινι μαρκετ, (τα γνωστά μαγαζάκια στα νησιά) τα είχα πάρει, για καλοκαιρινές αρπαχτές :lol: Που δηλαδή να έπεφτα και σε καλά διατηρημένα!

Για κάποιο λόγο αυτό το πούρο το έχω συνδυάσει με τις καλοκαιρινές διακοπές.
Ειδικά πέρυσι στην Κρήτη τα είχα τσακίσει. Πλάκα στην πλάκα, από τότε έχω να τα καπνίσω. Ευκαιρία τώρα που ανοίγει και ο καιρός :D
Επίσης τα βρίσκω και αρκετά πολύπλοκα.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Απρ 19, 2013 5:45 pm

προφανώς το "ελαφρώς πιο δυσεύρετο" που αναφέρει ο φίλος trendy
αφορά μάλλον την "αγορά", του τόπου στον οποίο διαμένει...

κατά τα άλλα, συμφωνώ για το reyes, εξαιρετικό (αν και ακριβό για τα κυβικά του) πουράκιον
(η αναφερθείσα half του τραπεζίτη, είναι μια κατηγορία από μόνη της)

για το on topic, συντάσσομαι με τα λεχθέντα από το συγγραφέα
ως "ξεπέτα", ενίοτε, (και λόγω tubo), είναι αξιέραστος...
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Απρ 22, 2013 1:04 am

Όπως με υπερασπίστηκε ο Τάκης οι τιμές και η διαθεσιμότητα στην πόλη της Τσεχίας που διαμένω είναι διαφορετικές από την Ελλάδα. Έχω μία πηγή για το Ρέγιες, αλλά δεν κυκλοφορεί ευρέως. Και το χαφ του Ούπμαν είναι αρκετά δύσκολο και ακριβό να το βρω εδώ.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Αύγ 30, 2017 8:50 am

και όμως, κινείται…

Εικόνα

τι μπουζουκόπουρο το είπαμε, τι ξεπέτα, τι φόλα, τι δεν ξέρω άλλο τι
τι κι αν μάζεψε ψηφαλάκια για το χειρότερο Romeo στην πρόσφατη ψηφοφορία μας
αυτό το καλοκαίρι ήρθε να μου αποδείξει για μια ακόμα φορά πως η Κούβα είναι μεγάλη Μάγισσα
και μπορεί εκεί που δεν το περιμένεις, να σου πετάξει στα χέρια ένα ορφανό και κατατρεγμένο βατράχι
και πάνω που κάνεις μπλιαχ, εκείνο να μεταμορφώνεται σε πρίγκιπα και να αρχίζει να σε τρελαίνει
βγάζοντας από μέσα εξαπτέρυγα και δισκοπότηρα και θυμιατά και άγια των αγίων…

το εν λόγω πουράκιον φίλοι μου ήταν η αποκάλυψη του φετινού καλοκαιριού
μιας και πήρα μαζί μου μπόλικα, για ξεπέτες (κυρίως στο ψάρεμα τούμπο γαρ), τράκες, και λοιπά συναφή
από μια κούτα SUM JUL 16 που αγόρασα ξώφαλτσα την Άνοιξη

τιμής ένεκεν, θα καπνίσω απόψε ένα από την ίδια κούτα…

Εικόνα

χμ… ναι, είναι στο ίδιο μήκος κύματος και αυτό!

και μόνο το άνοιγμα του tubo είναι απόλαυση από μόνη της, με τερπνά αρώματα κέδρου, μελιού και καφέ
ενώ η κρύα ρούφα σκοράρει με βαθείς αναστεναγμούς σκούρας σοκολάτας βουτηγμένης στα μπαχαρικά

ξεκινάει σε spicy μοτίβο με κέδρο και μπαχαροπίπερα, αλλά πρόκειται απλά για παραπέτασμα
αφού από μέσα περιμένει ένας μύστης, για να σε πάρει από το χέρι και να σε οδηγήσει στα ενδότερα

ένα πολύ ζουμερό και περίπλοκα πολύπλοκο πούρο παίδες
με κέδρο, γη, καφέδες, μέλι, καρύδια, φρυγανιά, δέρμα, σοκολάτα, βανίλια, πορτοκάλι
σμουθιάρικα μπαχαροπίπερα σοφά σκηνοθετημένα, μαγικά καθισμένες βελούδινες τανίνες
και πλούσιο αρωματικό γαλάζιο καπνό
πιστέψτε με, τσιμπήθηκα αρκετές φορές τους τελευταίους δυο μήνες

…ευτυχώς, είχα φωτογραφίσει και ένα από αυτά που κάπνισα
μια πολύ όμορφη κι αξέχαστη μέρα του Ιουλίου…

Εικόνα

Επιστροφή σε “Romeo y Julieta ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες