Romeo & Julieta Mille Fleurs

Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Σεπ 26, 2009 8:10 pm

Σε όποιον φιλο μερακλη βρεθει στο νοτο κυριως, της γειτονικης χωρας (από Napoli και κατω),θα προτεινα να δοκιμασει μια granita di caffe con panna!
Καμμια συγκριση μʼ αυτό το θλιβερο καταπότι, το φρεντοτσινο!!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Σεπ 26, 2009 11:56 pm

δεν ξερω τι λετε, αλλα εγω το καλοκαιρι πινω φραπε, και το χειμωνα τουρκικο (ελληνικο, σερβικο, πειτε τον οπως θελετε...)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Σεπ 28, 2009 12:38 pm

Θα αστειεύσαι βέβαια ότι εσύ, ως δηλωμένος γευσιγνώστης, πίνεις στιγμιαίο καφέ :?
Για το "τουρκικο" νο κομμεντ. Και είσαι και ξανθιώτης.

Συνεχίζοντας το οφ τοπικ, να πω το τετριμμένο: περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Καφέ πίνω, αν θυμάμαι καλά, εδώ και 24 χρόνια ιταλικό χαρμάνι, αυτό που αποκαλείτε "εσπρεσο" σε μεγάλη κούπα και βάζω και λίγο γάλα.
Στην Αυστρία έμαθα να απολαμβάνω και το βιεννέζικο χαρμάνι, επίσης πολύ δυνατός καφές, που πίνεται σε κανονικό φλιτζάνι,αν έχει και αφρόγαλα λέγεται melange, με απαραίτητη συνοδεία ένα ποτηράκι νερό. .
Γιατί; γιατί ο καφές αφυδατώνει, οπότε ο ιταλικός τρόπος (μιά γουλία και δρόμο, χωρις άκουα μινεράλε νατουράλε ή και φριζάντε) ενδείκνυται για όποιον θέλει να κανει γρήγορα ριτίδες. :lol:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Σεπ 28, 2009 4:02 pm

να πω την αληθεια μου δεν ειμαι μεγαλος fan του καφε... πινω καφε για να με ξυπναει παρα για την γευση.ως γνωστον εχω προβλημα με τα πικρα και καφε πινω με 2-3 ζαχαρες... περισσοτερο σιροπι πινω παρα καφε. οποτε δεν με απασχολει ιδιαιτερα το θεμα και δεν το εχω ψαξει.

Οσον αφορα τον τουρκικο...

In Greece and Cyprus, this change was introduced by the coffee industry after the 1974 Turkish invasion of Cyprus.
“ ...after the Turkish arrival of Cyprus in July 1974, when Greco-Turkish relations at all levels became strained, τούρκικος καφές became ελληνικός καφές by substitution of one Greek word for another while leaving the Turkish loan-word, for which there is no Greek equivalent, unchanged.[5] ”
[edit]

O καφες ηρθε στην Ελλαδα απο τους τουρκους, ειτε μας αρεσει ειτε οχι.. και οπως λες ειμαι Ξανθιωτης, εμαθα τον καφε απο τον παππου μου οταν πιναμε μαζι απο οταν ειμουν 5 χρονων μαζι με παξιμαδι (εμενα μου εφτιαχνε η γιαγια μου ουσιαστικα νεροζουμι με λιγο καφε στη μυτη του κουταλιου) Ο παππους μου προσφυγας απο την Τραπεζουντα, η γιαγια μου βερα Ξανθιωτισσα, και οι δυο τον καφε παντα τουρκικο τον ελεγαν..
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 28, 2009 4:09 pm

Και το Μικρολίμανο λεγόταν Τουρκολίμανο.
Αλλά δεν το έφεραν οι Τούρκοι.

Ο καφές που αναφέρεσαι έχει ρίζα στην Αραβία. Η ονομασία Τούρκικος επικράτησε λόγω των 400 ετών κατοχής αφενός, αφετέρου διότι ο καφές τα χρόνια εκείνα ήταν προνόμιο των κατακτητών-βλέπε Τούρκων.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Σεπ 28, 2009 4:13 pm

και που διαφωνουμε;;; Τουρκοι τον εφεραν στην ευρωπη, τουρκοι καθιερωσαν τον συγγεκριμενο τροπο παρασκευhς, αρχικα η τουρκικη ελιτ τον επινε, και απο εκει τον μαθαμε και εμεις, η λεξη καφες ειναι αραβικη (khave)... Δεν ειναι κακο ρε παιδια... τι να κανουμε, δεν τα εχουμε βρει και ολα. Μην κανουμε σαν τον Λιακοπουλο
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 28, 2009 4:23 pm

Point made.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Σεπ 28, 2009 4:23 pm

Δηλαδή η ονομασία εξαρτάται από πού τον έμαθε κάποιος?
Δηλαδή Instabul και όχι Πόλη και χίλια άλλα τέτοια.
Έτσι θα σας μαζέψουνε και την Θράκη με τους βουλευτές εκεί πάνω που αυτοχαρακτηρίζονται Τούρκοι και μετά θα σας μείνει η ονομασία.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Σεπ 28, 2009 4:27 pm

Δημητρη, μαζεψε λιγο τι λες και σοβαρεψου.... Εκτος και εαν εισαι fan του Λιακοπουλου και σου τον εθιξα... εαν συμβαινει αυτο, δεν εχω να πω τιποτα αλλο περα απο... περαστικα... υπαρχουν και θεραπειες για την ασθενεια τουτη...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 28, 2009 4:30 pm

DimitrisF έγραψε:Δηλαδή η ονομασία εξαρτάται από πού τον έμαθε κάποιος?
Δηλαδή Instabul και όχι Πόλη και χίλια άλλα τέτοια.
Έτσι θα σας μαζέψουνε και την Θράκη με τους βουλευτές εκεί πάνω που αυτοχαρακτηρίζονται Τούρκοι και μετά θα σας μείνει η ονομασία.

Στουμπωμένο καίς; :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 28, 2009 4:33 pm

Ε δεν τάπαμε; Καλούτσικα είναι. Mille Fleur. Τώρα που το λές.
Απο Γάλλους το μάθανε; Αντε τώρα να τους πάρουν και την Αλσατία οι κουβάνοι. Αμάν :lol:
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Σεπ 28, 2009 4:33 pm

τέσπα, απλά θεωρώ πως παρότι οι ονομασίες αλλάζουν ανάλογα με την περιοχή και την εθνικότητα, να κοιτάμε και την πραγματική προέλευση.

Όσο για τα mille προτιμώ τα partagas από τα ryj
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Δευ Σεπ 28, 2009 4:44 pm

Το κεμπάπ πως το ζητάς;;; :lol:
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Σεπ 28, 2009 4:45 pm

DimitrisF έγραψε:να κοιτάμε και την πραγματική προέλευση.
j

H προελευση ειναι η Αφρικη και oi Αραβικες χωρες. Απο εκει προερχονται τα δεντρα του καφε. Εσυ ποια λες ειναι η πραγματικη προελευση του καφε, τα Τρικαλα μηπως;;
Τελευταία επεξεργασία από RedRum σε Δευ Σεπ 28, 2009 5:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Σεπ 28, 2009 4:48 pm

maltakias έγραψε:Το κεμπάπ πως το ζητάς;;; :lol:

μαλλον ως κεβαπτιον, διοτι ως γνωστον το κεμπαπ προερχεται απο την ελληνικη λεξη κεβαπτιον, που ειναι συνθετη λεξη με συνθετικα κεβος και πτυω...

πλακα κανω σαφως, δεν ξερω καν εαν υπαρχει λεξη κεβος!

Επιστροφή σε “Romeo y Julieta ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης