RAFAEL GONZALEZ

marios angelides
Επικοινωνία:

RAFAEL GONZALEZ

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Πέμ Φεβ 17, 2005 9:36 pm

PANETELAS EXTRA

ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ (SEP 03) RAFAEL GONZALEZ (ΤΙΜΗ: 58 ΕΥΡΩ) ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ KAI ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΕΝΑ , ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΩ!
ΑΝΑΒΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕ ΜΙΑΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΙΔΕΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ (ΑΠ' ΟΠΟΥ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ)!ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΗΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ.ΤΟ WRAPPER ΧΩΡΙΣ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.
ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΡΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΓΕΥΣΕΩΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΟΝΟΔΙΑΣΤΑΤΟ ΠΟΥΡΟ ''Π Ρ Ο Σ Τ Ο Π Α Ρ Ο Ν ''.ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ BRAND ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΕΞ ΟΣΩΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΙΜΑΝΣΗ 1 ΧΡΟΝΟΥ (ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΑΛΛΩΣΤΕ!).
ΗΜΟΥΝΑ ΛΙΓΟ ΑΝΥΠΟΜΟΝΟΣ!
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΦΤΗΝΟ ΠΟΥΡΟ , ''Ο ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ'' ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ (ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ'' ΤΑ LONSDALES ΚΑΙ CORONA EXTRA).
Τελευταία επεξεργασία από marios angelides σε Τετ Μάιος 25, 2005 12:51 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
panatellas for ever!
Author
Γενικός επόπτης

RAFAEL GONZALEZ

Δημοσίευσηαπό Author » Κυρ Φεβ 20, 2005 11:24 pm

Με αφορμή το προηγούμενο άρθρο θυμήθηκα ότι κάπου στο σπίτι κυκλοφορεί , σε κάποιο humidor, ένα κουτί RAFAEL GONZALEZ PANETELAS EXTRA. Το συγκεκριμένο κουτί είχε αγοραστεί από την Κούβα τον Σεπτέμβριο του 2003 , μαζί με ένα άλλο RAFAEL GONZALEZ PANETELAS EXTRA επίσης. Το ένα καταναλώθηκε αμέσως σχεδόν μετά το ταξίδι. Το δεύτερο - για το οποίο γράφω - ανοίχτηκε προχθές , δηλαδή μετά από 16 μήνες περίπου .
Εξωτερικά αναγράφεται ότι το συγκεκριμένο brand προέρχεται από καπνό της Vuelta Abajo , και είναι φτιαγμένο με ένα μυστικό blend. Επίσης γράφει ότι πρέπει τα πούρα να καπνιστούν το πολύ μετά από ένα μήνα , από την ημέρα που θα φύγουν από την Αβάνα , ή αλλιώς θα πρέπει να ωριμάσουν τουλάχιστόν έναν χρόνο.
Θα πώ ότι αυτά που αναγράφονται είναι απολύτως αλήθεια. Το κουτί το άνοιξα προχτές, και αυτά τα πούρα δεν είχαν καμμία σχέση με αυτά που είχα καπνίσει πρίν ένα χρόνο (σχεδόν) .
'Εντονα αρώματα φρούτων με κυρίαρχο στοιχείο την έντονη κρεμώδη γεύση που πολλές φορές συναντάμαι στα κουβάνικα πούρα. Επίσης τόνους πιπεριού εντοπίζει κανείς στη γεύση. Το πούρο τραβάει σωστά , και έχει μέτρια προς καλή καύση. Το μόνο κακό είναι ότι σβήνει σχετικά εύκολα αν το ξεχάσεις στο τασάκι για μερικά λεπτά.
Ενώ είναι κρεμώδες δεν έχει αυτό τον "βαρύ χαρακτήρα" που συναντάμαι συνήθως σε ένα Partagas. Η έντασή του μέτρια .
Γενικά θα το χαρακτήριζα ένα καλό πούρο , δικαιολογεί απόλυτα τα χρήματα μιάς και είναι σχετικά φτηνό. 'Ισως το μεγαλύτερο μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να μείνει στο humidor για ένα χρόνο τουλάχιστον.
Επισκέπτης

RAFAEL GONZALEZ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Απρ 12, 2005 4:42 am

Παρατηρώντας την πορεία των panetelas ,που αγόρασα πριν από 2+ μήνες (πως περνά ο καιρός όταν ασχολείσαι με κάτι που αγαπάς!) θα ήθελα να πω πράγματι ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!Το wrapper άλλαξε όψη ,πλημμυρισμένο από τα έλαια του καπνού , σιγά σιγά πήρε σκούρο χρώμα εκεί που ήταν ξερό και ανοικτόχρωμο διψασμένο από υγρασία!
Πράγματι γεύτηκα την έντονη κρεμώδη γεύση και τόνους πιπεριού όμως , ίσως λόγω της ελαφρώς πικρής γεύσης (δεν έφυγε τελείως) δεν συνάντησα αρώματα φρούτων ,όπως προανέφερε ο author.
Πάντως είναι πολύ εντυπωσιακό αυτό το φαινόμενο που λαμβάνει χώρα μέσα σ΄αυτό το ''ξύλινο κουτί'' με την απλή κατασκευή , με όλες αυτές τις πολύπλοκες και μοναδικές χημικές αντιδράσεις (ωρίμανση) τα αποτελέσματα τα των οποίων δέχεται με μεγάλη ευχαρίστηση ο ουρανίσκος του κάθε καπνιστή!
marios angelides
Επικοινωνία:

RAFAEL GONZALEZ

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Τρί Απρ 12, 2005 4:56 am

Τα πιο πάνω σχόλια αναφέρονται στο κουτί που περιέγραψα στην αρχική μου δημοσίευση για τα Rafael Gonzalez Panetelas (προς αποφυγην σύγχυσης).
Με συγχωρείτε!!! :oops:
Τελευταία επεξεργασία από marios angelides σε Τρί Αύγ 16, 2005 9:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
panatellas for ever!
Markos

Δημοσίευσηαπό Markos » Κυρ Μάιος 29, 2005 5:36 am

Επιβεβαιώνω και εγώ την ανάγκη ωρίμανσης των ανωτέρω πούρων...

Τα συγκεκριμένα μετά από τουλάχιστον 10 μήνες παραμονή στο humidor μεταμορφώνωνται σε εξαιρετικό value for money!
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Σάβ Μαρ 04, 2006 11:01 am

Πήρα και εγώ ένα κουτί πριν τρίμηνο με την ημερομηνία DIC 04. Δηλαδή είχαν 10-11 μήνες παλαίωσης πάνω τους.

Μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσαν - είχαν μια "όξινη" γεύση που ενοχλούσε, με απουσία κάποιου χαρακτηριστικού αρώματος. Τα περισσότερα τα έδωσα και μου είχαν μείνει 3-4 κομμάτια.

Άναψα λοιπόν ένα πριν λίγο. ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ :o

Η όξινη γεύση μετατράπηκε σε κρεμώδης, με λίγα χαρακτηριστικά δέρματος και ομοιομορφία που δεν είχαν πριν. Πιστεύω ότι αυτό το πούρο αν μείνει 2 χρονάκια σε καλές συνθήκες θα γίνει τρομερό - ποιός μπορεί να περιμένει όμως; :?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Απρ 25, 2006 2:49 pm

Επιβεβαιώνω κι εγώ με τη σειρά μου όλα τα παραπάνω.
Μόλις άνοιξα ένα κουτί τριών (!!!) χρόνων (Μάρτιος 2003).
Πάρα πολύ καλό, μάλιστα αντέχει στη σύγκριση με πολύ ακριβότερα πούρα.
Τώρα νομίζω ότι δικαιώνομαι για την επιλογή μου να στοκάρω αρκετά κουτιά με αυτή την ημερομηνία. Μάλιστα, σκέφτομαι, επειδή είναι το καθημερινό μου πούρο σταδιακά τα κουτιά να αντικαθίστανται με κουτιά νεότερης παραγωγής, ώστε τα ''τρέχοντα'' πούρα που καπνίζω να είναι τουλάχιστον 1- 2 ετών.

Ανδρέας
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 21, 2009 10:42 am

Να παραδεχτώ ευθέως το λάθος μου και να αποδωθούν τα του Καίσσαρος..

Προχθές ένας γνωστός μου, μέγας aficionado, μου προσέφερε ένα RGPE και διευκρίνησε ότι ήταν του 2008. Αφού το περιεργάστηκα, το τρύπησα και το έκαψα, διεπίστωσα ότι

Είχε δίκιο ο Mr. Cool όταν έγραφε ότι έχουν διορθώσει την παραγωγή τους κατασκευαστικά και γευστικά.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μάιος 21, 2009 1:35 pm

Λεωνίδα ο Νίκος το έγραψε, ο οποίος μάλιστα αναφέρθηκε και στην κακή χρονιά 2006. Εγώ είπα απλώς ότι είναι πολύ καλά και μου αρέσουν πολύ.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 21, 2009 2:21 pm

Ευχαριστώ Ανδρέα για τη διόρθωση

Προσθέτω λοιπόν στη λίστα τον Νίκο. Ηξερε τι έλεγε για τα RGPE, ενώ εγώ έκανα λάθος. Είναι πράγματι δραματικά βελτιωμένα.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Μάιος 22, 2009 10:56 am

Τo μoνo κακo ειναι oτι και τα καλα νεα διδιδoνται γρηγoρα.
Τελειωσανε τα rgpe στoν vipcigars πανω πoυ ημoυν ετoιμoς να παρω ενα απoθεματακι.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Παρ Μάιος 22, 2009 11:30 am

Εγω εχω 6 κουτια απο τα τελη 2007 .

Καπνισα χθες ενα πανω στην επετειο του ενος χρονου στον υγραντηρα μου και πραγματικα με εντυπωσιασε ... αν ειχα χωρο θα χτυπουσα μερικα ακομα .

Κοιτα να δεις που πλεον εχω πουρα με πανω απο ενα χρονο ωριμανση .... πως περναει ο καιρος :roll:
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Kisifer

Δημοσίευσηαπό Kisifer » Παρ Μάιος 22, 2009 1:27 pm

Έχει ο γρήγορος 44ευρώ η 25άδα!!!
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Παρ Μάιος 22, 2009 2:11 pm

Πολλα ειναι .... 25 τα ειχα παρει απο τον Vip .... ειχε και δωρεαν μεταφορικα τοτε ...
---------------------

Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."

- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
johnjohn

Δημοσίευσηαπό johnjohn » Κυρ Μάιος 24, 2009 10:13 pm

...επιβεβαιώνω με τη σειρά μου...πολύ καλό πούρο για την αξία του και κάτι παραπάνω, σε σχέση με άλλα πιο διαφημισμένα του ίδιου μεγέθους.
...σε κάποια πούρα του κουτιού ήταν τόσο έντονη η γεύση ξηρών καρπών που δεν πίστευα στο στόμα μου!

πιπεράτο...έτσι και καθίσει λιγάκι στην καταλληλη υγρασία, ένα γευστικότατο πούρο!
κατα την γνώμη μου, όποιος σχετικά "νέος" στο χώρο του πούρου θέλει να αρχισει να διακρίνει γεύσεις, είναι απο τα καλύτερα.
...προσωπικά πιστεύω καθόλου τυχαίο τα λόγια πάνω στο κουτί του!
All Is Well !!

Επιστροφή σε “Rafael Gonzalez ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης