Rafael Gonzales panatelas extra

Άβαταρ μέλους
v_panos

Rafael Gonzales panatelas extra

Δημοσίευσηαπό v_panos » Κυρ Ιουν 10, 2012 12:49 pm

Ένα τόσο μικρό και κομψό θα έλεγα πουρό (λόγο και διαμέτρου) είναι τελικά πολύ ωραίο .

Κάπνισα αρκετά τον τελευταίο καιρό και ήταν μικρή έκπληξη. Πριν το άναμμα μου φέρνει λίγο σοκολάτα αλλά και κάτι σαν μέλι στη μυρωδιά του.

Οι γεύσεις που αναγνώρισα ήταν ένα σύμπλεγμα αυτα ποιο πάνω μαζί με μια αίσθηση καφέ και προς το τέλος που γίνεται λίγο ποιο έντονο κάτι που μου θύμισε σαν καβουρδισμένο ξυρο καρπό αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω καλυτέρα. Φυσικά σίγουρα επηρεάζει και με τι το συνοδεύεις . Πάντως γενικά μου άφηνε μια μίξη από γεύσεις όχι δυνατές και μεμονωμένες αλλά αναμιγμένες σε σαν κοκτέιλ όλες μαζί.

Το συνόδευα με ένα διπλό παγωμένο εσπρέσο από Σουμάτρα που έχει χαρακτηριστική βαθειά γήινη γεύση χωρίς οξύτητα που συμπλήρωνε αυτές τις νότες που έλειπαν από το πουρό.

Αν ήταν ίσως και λίγο μεγαλύτερο αλλά με το ίδιο διαμέτρημα θα ήταν ακόμη ποιο απολαυστικό, περίπου στο τέλος του δακτυλιδιού μου φάνηκε ότι άρχισε να χαλάσει σαν γεύση.
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Κυρ Ιουν 10, 2012 9:18 pm

Αξιοπρεπρεπές, βολικότατο, οικονομικότατο.
Άριστη λύση για καφεδάκι, μ' έχει "σώσει" πολλές φορές, που δεν είχα μαζί μου πούρο, βρισκόμουν, όμως, σε ακτίνα "βολής" από καπνοπωλείο.

Δηλώνω προτίμηση σε παλαιότερους κωδικούς, μιας και οτι πιο φρέσκο έπεσε στα χέρια μου ήταν αρκετά "άγαρμπο" και τραχύ.
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
Νίκος

Re: Rafael Gonzales panatelas extra

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιουν 11, 2012 4:23 pm

v_panos έγραψε:Ένα τόσο μικρό και κομψό θα έλεγα πουρό (λόγο και διαμέτρου) είναι τελικά πολύ ωραίο ...

Μικρό και πουρό, πώς γίνεται αυτό :shock:
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Δευ Ιουν 11, 2012 5:11 pm

χα :D απροσεξία μου έφυγε λάθος ο τονισμός δεν είμαι και ο καλύτερος στην ορθογραφία σίγουρα…
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Σάβ Ιούλ 20, 2013 10:44 pm

Δοκίμασα ένα εχθές και βλαστήμησα. Το είχα αφήσει 2 βδομάδες στον υγραντήρα να κάτσει λίγο γιατί έκανε ταξίδι από το μαγαζί του κου Λεωνίδα μέχρι την Τσεχία. Χαριτωμένη μυρωδιά πριν το άναμμα, τίποτα αξιοπρόσεκτο στο pre-draw και απόλυτα στούμπος μετά το άναμμα. Μάλλον ήταν ελαττωματικό. Δεν έδειχνε να έχει κάποιο πρόβλημα εξωτερικά, αλλά δεν τράβαγε με τίποτα. Του έκανα μασαζάκι, το έκοψα και δεύτερη φορά, το σάλιωσα, το δάγκωσα τα πάντα όλα. Δεν ξέρω πώς, αλλά το κράτησα μέχρι το τρίτο τρίτο (μάλλον γιατί δεν είχα φέρει μαζί μου δεύτερο), όπου και άρχισε να φέρνει λίγο καπνό. Κάτι από λουλούδια ήταν, αλλά με τέτοια ξενέρα δεν κατάλαβα τι. Επειδή είδα καλά σχόλια εδώ μέσα θα του δώσω μία ακόμα ευκαιρία, άλλωστε η τιμή δεν είναι απαγορευτική.
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Κυρ Ιούλ 21, 2013 6:17 pm

Αυτό το κακό έχουν αυτές οι paneteles δυστυχώς τραβάνε πολύ δύσκολα και είναι ελλατωματικές λόγω και του λεπτού μεγέθους τους όχι όλες βέβαια. Αλλά είναι ωραίο πουράκι!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Κυρ Ιούλ 21, 2013 11:18 pm

Το συγκεκριμένο πούρο είναι ένα joker..κάτι σαν τον μύθο των lucky strike 8) Είναι αλήθεια ότι τυχαίνει στο ίδιο ακριβώς κουτί να πετύχεις και στούμπα και άλλα με κακή γεύση αλλά και μικρά διμαντάκια. Αξίζει το ρίσκο.
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Τετ Ιουν 11, 2014 10:47 am

Έκαψα 6 από αυτά τις τελευταίες μέρες, από διάφορα καπνοπωλεία και απο τον υγραντήρα μου.

Ξηροί καρποί, μελωμένοι, καβουρδισμένοι.
Στο background να εναλλάσονται πολύ όμορφα και ισορροπημένα λίγη κρέμα, λίγη σοκολάτα, λίγος καφές.
Τραβάει άψογα, καμία υποψία στούμπας.
Καύση εντυπωσιακά τέλεια και στάχτη που κρατάει.
Όμορφος παχύς γαλάζιος καπνός.

Διαμαντάκι ακόμα και με απόλυτα κριτήρια, αν συνυπολογίσουμε και την τιμή του, ίσως το καλύτερο πούρο αβάνας vfm και από τα καλύτερα γενκώς!
Τελευταία επεξεργασία από Rigelianos σε Τετ Ιουν 11, 2014 3:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιουν 11, 2014 2:13 pm

Rigelianos έγραψε:Έκαψα 6 από αυτά τις τελευταίες μέρες, από διάφορα καπνοπωλεία και απο τον υγραντήρα μου.

Ξηροί καρποί, μελωμένοι, καβουρδισμένοι.
Στο background να εναλλάσονται πολύ όμορφα και ισορροπημένα λίγη κρέμα, λίγη σοκολάτα, λίγος καφές.
Τραβάει άψογα, καμία υποψία στούμπας.
Καύση εντυπωσιακά τέλεια και στάχτη που κρατάει.
Όμορφος παχύς γαλάζιος καπνός.

Διαμαντάκι ακόμα και με απόλυτα κριτήρια, αν συνυπολογίσουμε και την τιμή του, ίσως το καλύτερο πούρο αβάνς vfm και από τα καλύτερα γενκώς!

ενα κουτι εχω καψει σχεδον αλλα απο στουμπες ελαχιστες . (3-4)
αλλα στο θεμα v4m μαλλον τα φονσεκας καντετες κερδιζουν . καντα μια δοκιμη . εγω δεν το πιστευα ... :wink:
και δεν εχω πετυχει καμια στουμπα ποτε και ειναι και long filler οχι sort
30 λεπτα ειναι η διαφορα τους αλλα γενικα ειναι πιο καλοκατασκευασμενα και πιο νοστιμα
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 11, 2014 4:18 pm

καλά είναι και τα δύο για πατ-κιουτ, (12 mm διαφορά στο μπόι έχουνε)
o ραφαήλος στα καλά του είναι απίστευτο πουράκι
συμφωνώ όμως και για τα kdt
και θα τα κάπνιζα πιο συχνά Alex, αν τα δικά μου stats ήταν καλύτερα
αλλά δυστυχώς έχω πετάξει πολλά...

ο φαντάρος προτιμάει τα fonseca, διηγείται και μια ωραία ιστορία
viewtopic.php?f=1&t=2055
(υπάρχουν αναφορές μέσα και για τα δύο)

...να άλλη μια ωραία περίπτωση για vs (© v_panos) 8)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
GregV

Δημοσίευσηαπό GregV » Δευ Ιαν 05, 2015 12:31 am

Μιας και έχω κάνει αρκετά από δαύτα μπορώ να πω πλέον ότι είναι ένα πούρο που όσο θα ταξιδεύω στο κόσμο του γαλάζιου καπνού θα υπάρχει πάντα στον υγραντήρα μου και στις προτιμήσεις μου.

Παρόλο που κάθε φορά που πάω να αγοράσω τα εν λόγω πούρα είναι σα να παίζω ναρκαλιευτή ("αυτό φαίνεται στουμπωμένο.. μπα..δεν είναι..ή μήπως είναι.." :lol: ) έχω πέσει μόνο μια φορά σε στουμπωμένο.

Οι γεύση του πάντα με ενθουσιάζει, κακάο, κρέμες, μέλι και προς το τέλος ξυροί καρποί με μία πικάντικη υποψία προς πιπέρια μεριά αλλά λόγω μηδαμινής εμπειρίας δεν μπορώ να ξεχωρίσω - ονοματίσω ακόμη.

Όσον αφορά τη τιμή πιστεύω ότι είναι όντως VFM, είναι ένα πούρο που ειδικά τις τελευταίες μέρες κέρασα πολλές φορές και το κατευχαριστήθηκα με όσους το μοιράστοικα.

Παρόλο το μέγεθός του κρατάει αρκετή ώρα και συνοδεύει τόσο καφέ όσο και ποτό.

Απλά το αγαπώ!
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
John

Δημοσίευσηαπό John » Δευ Ιαν 05, 2015 3:16 am

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω σε αυτό το εξαιρετικό value for money πούρο είναι το υψηλό ποσοστό σε στουμπωμένα(τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία), νομίζω ότι αν αποφασίζανε να τα φτιάχνουν long filler, θα διορθώνονταν το κακό σε μεγάλο βαθμό.

Από αρώματα και γεύσεις σκίζει. Και εμένα GregV με έχει ενθουσιάσει και εντυπωσιάσει πολλές φορές…
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τρί Απρ 28, 2015 6:17 pm

Εικόνα

Εικόνα

Δεν ξερω εαν με επηρεασατε εσεις και ο φιλους μου ο Γρηγορης, η η ιδεα μου οτι απο χθες εμειναν οι μισες κουτες σχεδων!
Διαλεξα το πιο καλοδιατηρημενο και με κωδικο του 07 παρα του 08 που ειδα χτες...
Θα το δοκιμασω αποψε και θα δουμε το γινετε με αυτο τον τυπο που οπως γραφει... Εχει και τροπο και ποτε καπνιζουν το πουρο!!!
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Απρ 28, 2015 6:29 pm

καλοκαπνιστα χαρη 8)
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Απρ 28, 2015 6:42 pm

σπάνια περίπτωση να βρεις rgpe οκτάχρονο!
συνήθως είναι "αναλώσιμα" και φεύγουν σωρηδόν νέα

τώρα που το σκέφτομαι, δεν έχω συναντήσει ποτέ και κανέναν να στοκάρει σε τόσο βάθος
εκτός αν είναι κάποιος που έχει τρέλα με τα συγκεκριμένα
(αρκετά πιο παλιά, υπήρχε μέλος του φόρουμ που τα κάπνιζε μανιωδώς
αγοράζοντας 15-20 κούτες μαζί)

καλοξόδευτα Χάρη 8)
Μετανοείτε...

Επιστροφή σε “Rafael Gonzalez ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης