CC vs. NC - and the winner is...

Leonidas

CC vs. NC - and the winner is...

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Μαρ 29, 2009 9:49 am

Καλημέρα σε όλες και όλους.
Φαίνεται ότι τον τελευταίο καιρό είμαστε στείροι σε νέα θέματα και κυρίως πολύ-πολύ ήσυχοι. Ανησυχητικά ήσυχοι.

Σκέφτηκα λοιπόν να μοιραστούμε σκέψεις, συγκρίσεις, εμπειρίες προκειμένου να αντιπαρατεθούν τα CC με τα NC. Και εντέλει να δούμε αν μπορεί ή δεν μπορεί να βγεί νικητής.

Προτείνω μια βάση (όποιος έχει να προσθέσει άς το κάνει) για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε. Ως εξής.
Αντικειμενικά κριτήρια. Εμφάνιση, ποιότητα, ποικιλία, συσκευασία, δίκτυο προμηθευτών.
Υποκειμενικά κριτήρια. Γεύση, μυρωδιά.
Τιμή.

Σκόπιμο είναι να γράφουμε και για τους δύο αντιπάλους, τουλάχιστον στο ξεκίνημα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Μαρ 29, 2009 2:10 pm

Η γνωμη μου συντομα:

στα αντικειμενικα κριτηρια τα NCs κερδιζουν ευκολα, ειναι ολα καλοφτιαγμενα, με καλο τραβηγμα, καινε απο την αρχη ως το τελος αψογα, εχουν λαδερα και χωρις νευρα wrappers. το 90% των ΝCs απο $5 και πανω ειναι αψογα. Ιδιαιτερα οτι φτιαχνει ο Pepin Garcia δεν παιζεται. Εχω 3 Cabaiguan και διπλα τους τα Cohiba, Epi2, D4 μοιαζουν σαν κακομουτσουνα αδερφακια... Για αυτο αλλωστε τα NCs εχουν υψηλες βαθμολογιες, γιατι κερδιζουν ποντους απο κατασκευη και τραβηγμα

τωρα στη γευση... δεν μπορει να γινει συγκριση... απλα ειναι διαφορετικα...

τα NCs πολλες φορες χρησιμοποιυν χαρμανια με φυλλα απο ολο τον κοσμο, δεν εχουν την αναγκη να ειναι PURROS. Νομιζω οτι τα CCs εχουν μια οξυτητα η οποια δυσκολα βρισκεται στα ΝCs, που εαν ειναι καλα ισορροπημενη δινει ιδαιτερερη ευχαριστηση και πολυπλοκοτητα στο πουρο. Απο την αλλη αρκετα NCs λογω των φυλλων που χρησιμοποιουν, εχουν γενικα γλυκες γευσεις.

Εγω παντα βαζω την αναλογια με τα κρασια. τα CCs ειναι Μπορντω. Υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν οτι δεν υπαρχουν καλυτερα κρασια στον κοσμο απο Premier Cru Bordeaux. Αλλοι κοιταν προς Ισπανια, Ιταλια, Νεο Κοσμο και βρισκουν ισαξια η και καλυτερα (εγω προσωπικα προτιμω Loire Valley και Chinon...). Γουστα ειναι αυτα...

δεν προκειται νομιζω να βρεθει νικητης... εγω προσωπικα καπνιζω και απο τα 2, και τα απολαμβανω και τα 2 εξισου.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Κυρ Μαρ 29, 2009 3:01 pm

Έχω κάμποσα Punch DC που και ο pepin garcia θα σκιζε τα διπλώματά του στην εμφάνιση και στο τράβηγμά τους. Μιλάμε για γυαλί.

Πάντως προσωπικά δεν κοιτάω την εμφάνιση ακα το περιτύλιγμα γιατί δεν έχει νόημα. Το εσωτερικό μετράει. Και εκεί δεν υπάρχει πιό ξεκάθαρος νικητής απο τα κουβανέζικα.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Μαρ 29, 2009 3:04 pm

DimitrisF έγραψε: Και εκεί δεν υπάρχει πιό ξεκάθαρος νικητής απο τα κουβανέζικα.

θα διαφωνισω οτι υπαρχει ξεκαθαρος νικητης... απλα ειναι διαφορετικα, αν και στην περιπτωση Padron, Pepin Garciα πολυ δυσκολα καποιος μπορει να καταλαβει διαφορες μεταξυ NC/CC...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Μαρ 29, 2009 9:51 pm

Sol Cubano belicoso, δοκιμασε και πες μου. Φτιαχνεται απο τον AJ Fernadez, μεχρι μερικα χρονια πνευματικο παιδι του Robaina. Δεν ξεχασανε ρε παιδια οι Padron, Garcia, Fernadez να φτιαχνουνε πουρα με το που φυγαν απο την Κουβα... οι δυο τελευταιοι μεχρι πριν 10 χρονια ηταν πρωτα μαστορες στη κουβα.

εκτος του οτι λογω του οτι βαζουν το ονομα τους στα πουρα τους, εχουν καπνα με καλη ωριμανση και παλαιωση, για 5-7 χρονια το λιγοτερο.
Νίκος

Re: CC vs. NC - and the winner is...

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μαρ 30, 2009 2:50 pm

Leonidas έγραψε:...Φαίνεται ότι τον τελευταίο καιρό είμαστε στείροι σε νέα θέματα και κυρίως πολύ-πολύ ήσυχοι. Ανησυχητικά ήσυχοι...

Θες να βγουν πάλι τα μαχαίρια :lol:
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Μαρ 30, 2009 6:15 pm

οι κουβανοί είναι πολύ τυχεροί. έχουν τον καλύτερο καπνό του κόσμου. στα υπόλοιπα υστερούν γιατί δεν είναι επαγγελματίες. αυτό κατ ανάγκη δεν είναι κακό για μας, αρκε'ι να μην ανεβ'αζουν τις τιμ΄ς.
γενικά δεν υπάρχει σύγκριση.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Μαρ 30, 2009 6:56 pm

εχουν τον καλυτερο καπνο οσο εχουν στο Μπορτνω τα καλυτερα αμπελια. Και για τα δυο υπαρχουν πολλοι που διαφωνουν... να θυμισω τον ρολο της καλου καλου αγγλοσαξονικου ορου "branding"...
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Μαρ 30, 2009 8:04 pm

RedRum έγραψε:Sol Cubano belicoso, δοκιμασε και πες μου. Φτιαχνεται απο τον AJ Fernadez, μεχρι μερικα χρονια πνευματικο παιδι του Robaina. Δεν ξεχασανε ρε παιδια οι Padron, Garcia, Fernadez να φτιαχνουνε πουρα με το που φυγαν απο την Κουβα... οι δυο τελευταιοι μεχρι πριν 10 χρονια ηταν πρωτα μαστορες στη κουβα.

εκτος του οτι λογω του οτι βαζουν το ονομα τους στα πουρα τους, εχουν καπνα με καλη ωριμανση και παλαιωση, για 5-7 χρονια το λιγοτερο.

Θα δοκιμάσω, αλλά αν είναι κατώτερο στην τιμή-ποιότητα απο τα κουβανέζικα μην μου πεις είναι θέμα γούστου! :D

Και φυσικά και δεν ξέχασε κανένας να φτιάχνει πούρα, αλλα το θέμα είναι
με τι καπνά τα φτιάχνουν. Αν η ποιότητά τους είναι χαμηλότερη απο τα Κουβανέζικα, δεν έχει και πολύ σημασία ε? Η πολυπλοκότητα είναι το παν.

Αν ο padron βάζει filler καπνό απο όλο τον κόσμο για να καταφέρει αυτό που καταφέρνουν τα διπλανά χωράφια filler στην Κούβα, ε να το καπνίσει μόνος του , που θα το πληρώσω εγω χρυσό.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Δευ Μαρ 30, 2009 9:42 pm

Ευλογημένο ειναι το χώμα τους και μετά ο καπνός τους.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Δευ Μαρ 30, 2009 9:49 pm

Σε άλλους αρέσει η Κάλλας σε άλλους η Στράτας αλλά σε όποιον αρέσει η όπερα μπορεί να αναγνωρίσει την ποιότητα και των δύο.

Ίδια παραδείγματα μπορούν να δωθούν για δεκάδες πράγματα και νομίζω ότι και στην περίπτωσή μας το ίδιο ισχύει.Γιατί πρέπει να βγαίνουν τα μαχαίρια όποτε ανοίγει αυτό το ζήτημα και να μην μπορούμε απλώς να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν εξαιρετικά πούρα όπως και φοβερές "μπάμιες" και από τα δύο υποτιθέμενα στρατόπεδα.

Φαντάζομαι κάπως έτσι θα κάνουν και οι Γάλλοι με τη σενιάν κουζίνα τους μέχρι να φάνε κεμπάπ στο "Θανάση".Όταν όμως το δοκιμάσεις και δεις τι έχανες.....
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Μαρ 30, 2009 10:19 pm

ειπαμε ρε παιδια, branding...

Μην τρελαινομαστε επιτελους, το χωμα της Κουβας δεν ειναι το νερο του Καματερου. ο Billwine ισως τα ξερει καλυτερα, αλλα τα ιδια γινονται με το κρασι. Ας σκεφτουμε λιγο λογικα, ειναι δυνατον σε εκατομυρια τετραγωνικα χιλιομετρα γης, μονο σε μερικες εκατονταδες να ειναι το χωμα τετοιο ωστε να εχει τοσο ξεχωριστο καπνο;

θα ξαναθυμησω, branding. Μεχρι πριν 40 χρονια δεν φτιαχναν πουθενα στον κοσμο πουρα, μονο στην κουβα.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Μαρ 31, 2009 7:04 am

Το ωραιότερο το είπε ο Mr. Cool σε άλλο post. Τα NC μυρίζουν κοπριά.
Συμφωνώ.

Τώρα να πώ δυό πράγματα, αφού ξεκίνησα το post. Ενημερώνω ότι σήμερα που γράφω είμαι ψιλοάσχετος έως τελείως με οτιδήποτε δεν είναι CC.

Πράγματι στο φινίρισμα τα NC είναι μακράν καλλίτερα των CC. Τα wrappers είναι άψογα, τα rings πολύ όμορφα (άν και μερικά ψιλοκίτς).

Στο κάπνισμα τα NC, υπερέχουν κατά μέσο όρο των CC. Πριν αρχίσετε να βαράτε, όταν λέω κάπνισμα, εννοώ καύση, διόρθωση, διάρκεια, στάχτη κλπ. Δεν έχω βαρέσει σαξόφωνα ακόμα με NC. Αντίθετα με CC, σίγουρα 1 στα 10-15 κάτι θα έχει.

Προσπαθησα να καταλάβω πως στήνουν την παραγωγή τους στα NC. Αν κατάλαβα καλά (που έλεγε και κάποιος), φτιάχνουν ένα χαρμάνι και μετά το διαθέτουν σε διάφορες vitolas. Οποιος ξέρει κάτι άλλο, ας ενημερώσει.

Αν συγκρίνουμε τιμές, πάλι κερδίζουν τα NC. Σου δίνουν για παράδειγμα ένα Tatuaje Miami Nobles (Robusto) με $3,90 που είναι άπαιχτο. Και γευστικά παρακαλώ. Ξέρω ότι θα αρχίσουν κάποιοι να λένε για PSD4. Ετσι κι αλλιώς δεν το βρίσκω το καλλίτερο Robusto. Εγραψα σε άλλο post τη γνώμη μου.

Τώρα τι γίνεται στο στρατόπεδο CC; Κουλτούρα φίλοι μου. Πολύ κουλτούρα, που μας αρέσει (προφανώς) και την πληρώνουμε αδρά. Τυλιγμένη κουλτούρα σε όμορφο wrapping. Branding (credits to Redrum).
Εχουν πολλά εξαιρετικά πούρα, αρκετή ποσότητα καλών, άφθονα passable και επίσης αρκετά-τελείως μα τελείως μάπες (πχ MC4) για λόγους που όλοι ξέρουμε. Τι μπορεί να με νοιάζει άν το MC4 είναι το stick με τη μεγαλύτερη ζήτηση και γιαυτό το πλακώνουν στα γρήγορα; Τα λεφτά τα πληρώνουμε.

Μετά απο αυτά (και πολύ διάβασμα, ψάξιμο, κάπνισμα) το τελευταίο εξάμηνο, κατέληξα ότι σκόπιμο είναι να χτίσω, παράλληλα με τα αγαπημένα μου CC, μια κάβα NC (σε ξεχωριστό humi) και να δοκιμάσω όσο περισσότερα μπορώ. Προς το παρόν κάθε φορά που ανοίγω την πόρτα του humi νομίζω ότι μπαίνω σε σταύλο. Εννοείται ότι η μυρωδιά του κέδρου απλά δεν υφίσταται.

Πάω γραφείο τώρα, με λένε Λεωνίδα, έχω γάντια του box και είμαι καλά.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Μαρ 31, 2009 7:22 am

Τωρα καταλαβα τι εννοειτε για κοπρια, οντως μυριζουν καποια λιγο περιεργα, μαλλον απο το maduro φυλλο, αλλα στη γευση σιγουρα δεν φαινεται (εκτος απο πολυ φτηνα), και στα premium NCs, σαν Tatuaje, DPG, PAdron, etc σαφως και δεν υφισταται, ολα μυριζουν μαγικα. Λεωνιδα, τα Nobles ειναι απο τη σειρα Havana, οχι Miami (που ειναι η premium σειρα των Tats)

Που τα εχεις βρει $3.20???? Ο Jeff $7 εχει τα μονα, και $150 το κουτι.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Μαρ 31, 2009 7:41 am

Μιας και λέτε για τα Tatuaje δοκίμασα το Σάββατο ένα Angeles της σειράς Havana και μου έπεσε το στόμα.......και μιλάμε για πούρο των $5.5 !!!

Φοβερό κάψιμο,γεύση,τράβηγμα.

Ρε παιδιά ειλικρινά ,σε ότι αφορά το τράβηγμα ειδικά, εμένα 1 στα 4 cubans είναι τρομπέτες.Τόσο άτυχος είμαι πια;
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/

Επιστροφή σε “Κούβα και άλλες χώρες παραγωγής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης