CC vs. NC - and the winner is...

mike__

Δημοσίευσηαπό mike__ » Τρί Απρ 14, 2009 12:03 pm

εχει δοκιμασει κανεις VegaFina πιραμιδες αν ναι ας τα σχολιασει..
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Απρ 14, 2009 12:06 pm

INS έγραψε:οι προτασεις μας δινουν μια μεγαλουτσικη λιστα:

tatuaje noellas 180$ -24
tatuaje artistas 172.80$ -24
dpg my father #4 216.95$ - 23
dpg blue label imperiales 186.30$ - 25
padron 1964 principe maduro 200.95 -25
illusione f9 171.25 - 25

(οι τιμες ειναι με το 10% εκπτωση του κουτιου).
ξεπερναμε τα 100 πουρα (κι αν ειμαι τυχερος γιατι ηδη με προειδοποιησαν οτι οι βαλιτσες τους δεν χωρανε ουτε μαντιλακι ...) και δεν εχω καν περιλαβει στη λιστα καποια oliva, fuente (hemingway?), ashton (vsg?) κλπ
βοηθεια!

:?: :? :(

ααα, πας για κουτια?? δεν καταλαβα, νομιζα singles θα επαιρνες. τηα προτεινα αντι για τα Tatuaje artistas να παρεις απο μια δεκαδα Οliva V και Ashton VSG.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τρί Απρ 14, 2009 8:00 pm

ασε, εμεινα με την ορεξη, δεν εχουν χωρο. και μια μικρουλα παραγγελια που δοκιμασα στην νεα χαβανα μου εβγαλε το εξης μηνυμα της usps

Status: Into Foreign Customs

ηθικο διδαγμα: curiosity killed the cat :evil:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Απρ 14, 2009 8:28 pm

δεν νομιζω να ειναι προβλημα, εννοει οτι εχουν περασει στα συνορα της χωρας παραλαβης.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Απρ 21, 2009 7:23 pm

Κατʼ αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους! «Βγαινοντας» από ένα tasting σε πολύ μικρο δειγμα non Cubans, εχω μιά απορια.Γιατι δεν γραφουν στα κουτια κωδικούς εργοστασιων και κυρίως τις χρονολογιες παραγωγής?
Μηπως εχει να κανει μονο με αυτά που δοκιμασα, (3 Torano robustos,5 Plasencia robustos,3 Churchill Don Kiki WL κʼ 3 Vegas de Santiago),η επειδή δεν δινουν την αντιστοιχη σημασια, όπως στα Habanos?
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Παρ Ιουν 12, 2009 2:09 pm

Δεν ειναι θεμα σημασιας αλλα απλα δεν εχουν λογους να το κανουν αφου κατα τη γνωμη μου το vintage στα NC's ελαχιστη σημασια εχει αφου γευστικα ειναι πολυ συνεπη.
Απο αυτα που εχω καπνισει ο μονος που εχει box date ειναι τα πουρα απο DPG(tatuaje,El Triunfandor, DPG cuban classic κ.α.)

Εγω παντως,ετσι για να μην χανω το λογαριασμο κραταω ενα μικρο αρχειο.
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.
http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιουν 12, 2009 5:59 pm

Γερασιμε σ' ευχαριστω για την απαντηση, αλλά ότι το «… κανουν αφου κατα τη γνωμη μου το vintage στα NC's ελαχιστη σημασια εχει αφου γευστικα ειναι πολυ συνεπη», νομιζω είναι πολύ υποκειμενικό σαν επιχειρημα.

Ευκαιριας δοθεισης όμως να πω πως τα δικα μου συμπερασματα στο προαναφερoμενο μικρό tasting στα NC εχουν δυο οψεις.Η ηταν εντελως αδιαφορα γευστικά,η υπερφορτωμενα αρωματικά.Στη δευτερη περιπτωση μαλιστα, σε σημειο να σκεπτομαι μηπως προκειται για εμποτισμενα,αλλά τοσο πολύ,που να σε πιανει ναυτία, χωρις υπερβολή.

Καμιά διακριτικοτητα στις παρουσιες των διαφορων αρωματων, όπως «ανιχνευονται» συνηθως στα Cubans,αλλά βουνα ολοκληρα που ερχονταν κατ επανω μου,δημιουργωντας ισως και μια ψιλοδυσφορία!
Μπορει να ημουν ατυχος αλλα μαλλον δεν προκειται να το ψαξω άλλο γιατί βαριεμαι κιολας.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Ιουν 12, 2009 6:44 pm

Συμφωνώ με τον Γεράσιμο στην παρατήρησή του ότι είναι πολύ συνεπή τα vintage Nicaraguans (για λοιπά non cubans έχω περιοσμένο spectrum δοκιμών), αλλά επίσης και τα non vintage μου άφησαν/αφήνουν τις ίδιες εντυπώσεις.

Σεβαστή η τοποθέτηση του anastgeo1 για τη γευστική & αρωματική παλέτα που διέκρινε.

Διαφωνώ στη σύγκριση με τα κουβάνικα, για πολλούς λόγους, κυρίως όμως γιατί είναι διαφορετικά προιόντα και σαν τέτοια πρέπει να αξιολογούνται. Εν πάσει όμως περιπτώσει ο καθείς δικαιούται να το βλέπει όπως θέλει.

Το τελευταίο 6-8μηνο καταναλώνω πολύ περισσότερα Nic's απο ότι cubans. Φαίνεται ότι περνώ ένα crescendo δοκιμών :lol:
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Παρ Ιουν 12, 2009 9:41 pm

---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
dgn

Δημοσίευσηαπό dgn » Παρ Ιουν 12, 2009 11:29 pm

Αυτά είναι ! Μαϊμού πούρα?? :lol: :lol:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Ιουν 13, 2009 12:39 am

και ομως δεν ειναι μαιμου... τα ονοματα εχουν κρατηθει απο τους κουβανους που διωχθηκαν απο την κουβα οταν ανεβηκε ο Καστρο και κρατικοποιησε τις φυτειες. οι περισσοτερες γνωστες μαρκες υπαρχουν σε δομινικανες εκδοσεις, χωριςς σαφως να ειναι τα ιδια πουρα με τα κουβανεξικα.

Τα Hoyo μαλιστα ειναι και πολυ καλα πουρα!!!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιουν 15, 2009 1:39 pm

Αν και έχει κατ' αρχήν δίκιο ο redrum, στην συγκεκριμένη περίπτωση ... πέφτει έξω.

Τα cohiba γεννήθηκαν στη διάρκεια του παρόντος καθεστώτος, άρα δεν υφίσταται θέμα δικαιωμάτων πριν την κρατικοποίηση. Cohiba εκτός Κούβας είναι φτηνές απομιμήσεις, όπως και να 'χει.

Τα Εdicion Limitada είναι ακόμα πιο πρόσφατη εφεύρεση των Κουβανών (από το 2000 και εντεύθεν).
Τα σελοφάν τα προσπερνάω, πούρα με δαχτυλίδι EL σε bundles όμως; :shock:
δηλαδή τα regular του τύπου αυτού σε τι είναι συσκευασμένα; σε εφημερίδες;

Αυτά τα "πούρα" λοιπόν δεν είναι μαϊμούδες, αλλά κινέζικα του τύπου abibas και sfiko (για όποιον τα θυμάται)

EDIT
Υ.Γ. Τα Montecristo ναι, προϋπήρχαν του καθεστώτος και υπάρχουν καλώς ή κακώς και εκτός Κούβας η σειρά Edmundo όμως είναι καινούρια και επομένως Edmundo NC είναι επίσης chinese style
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Ιουν 15, 2009 2:23 pm

εχει δικιο ο Νικος, τα εβαλα ολα σε ενα τσουβαλι... καποιες μαρκες οπως Partagas, montechristo, προυπηρχαν, καποιες αλλες οπως Cohiba απλα εχουν το ονομα. Δεν σημαινει οτι ειναι δευτεραντζες σαν πουρα ομως!! Σαφως και δεν ειναι τοσο καλα οσο τα κουβανεζικα, αλλα μερικα απο τη σειρα Partagas, Romeo y Jullieta kai Hoyo ειναι καλα πουρα.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Ιουν 15, 2009 2:27 pm

το αστειο ειναι οτι οι μαγκες πηγαν και κατεθεσαν το σημα cohiba, με λιγο διαφορετικη ταινια ομως (μια κοκκινη βουλα στο ο) στην αμερικη. προσεφυγε στα δικαστηρια η altadis και τελικως, το εφετειο (ε, ρε κατι παιδια που διορισαν για δικαστες οι ρεπουμπλικανοι!!!) απεφανθη οτι, δεν πα να ειναι σημα φημης, εν οψει του εμπαργκο η καθε κουτση μαρια ειναι ελευθερη να το κατοχυρωσει ως δικο της στην αμερικη. η altadis ειχε νομιζω δηλωσει οτι θα προσφυγει στο ανωτατο δικαστηριο, αλλά αγνοω την συνεχεια.
εχω ομως την εντυπωση οτι υπηρξε και παραλληλη δικη οπου οι καταπατητες ασκησαν αγωγη κατα μιας αλλης εταιρειας που τους μαϊμουδεψε την μαϊμου :shock: τετοιο θρασος δεν παιζεται, μονο στην αμερικη γινονται αυτα...
συμπερασμα: sfiko μεν (νικο, αθεοφοβε, που τα θυμηθηκες! στα μαθητικα μου χρονια με γυρισες :D ), αλλά με βουλα και πατεντα. τωρα, ποιος τα αγοραζει, θεος και ψυχη τους.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Ιουν 15, 2009 2:31 pm

ερμ... INS... εγω εχω αγορασει... τι να κανω ρε παιδι μου, ειμαι περιεργος.. οχι οτι θα ξανααγορασω, αλλα για τα λεφτα ειναι σχετικα καλα πουρα.

Επιστροφή σε “Κούβα και άλλες χώρες παραγωγής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες