CC vs. NC - and the winner is...

Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τρί Ιούλ 07, 2009 9:25 pm

Όπως θες, δεν επιμένω :lol:
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τρί Ιούλ 07, 2009 9:26 pm

Θοδωρής έγραψε:Ρε παιδιά μια off topic απορία. Τι σημαίνει το sic?

http://el.wikipedia.org/wiki/Sic :wink:
Άβαταρ μέλους
Θοδωρής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Θοδωρής » Τρί Ιούλ 07, 2009 9:30 pm

Bostero Greco έγραψε:
Θοδωρής έγραψε:Ρε παιδιά μια off topic απορία. Τι σημαίνει το sic?

http://el.wikipedia.org/wiki/Sic :wink:

Ευχαρηστό :!:
(sic!)
Η ζωή είναι ωραία αν έχεις ένα Cohiba στο στόμα σου και ένα ποτήρι Scotch στο χέρι σου...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιούλ 16, 2009 4:47 pm

Μιά και αποσυρθήκαμε από το άλλο ματς με τους εκπτωτικούς εμπόρους, παίζει τίποτα σ΄αυτό το γήπεδο; :twisted:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Ιούλ 17, 2009 12:32 am

branding!!! :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Σεπ 10, 2009 7:37 pm

Η διάθεση non-cuban cigars απο τον γρήγορο, σήμανε ένα παράξενο συναγερμό σε πολλούς απο εμάς (ακόμα και στους δηλωμένους κουβανόπληκτους), κυρίως δε εστιάσαμε στις τιμές των Arturo Fuente και Padron, μιας και αυτά προσφέρονται-προς το παρόν.

Οι φίρμες αυτές και μάλιστα κάποιες σειρές τους, κατατάσσονται καλώς-κακώς στα ακριβώτερα πούρα στον κόσμο. Δεν είναι όμως έτσι όλα τα non-cubans. Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα και μάλιστα το έχει διαπιστώσει η τσέπη μου προς όφελός μου.

Αγοράζοντας non-cubans σχεδόν αποκλειστικά απο μαγαζιά της Αμερικής (internet και επι τόπου) και με προτίμηση σε μεγάλες vitolas, βλέπω ότι το κόστος τους κυμαίνεται σε επίπεδα 40-50% περίπου χαμηλώτερα απο τα κουβανέζικα σε παρόμοια μεγέθη. Σαν πρόσφατο παράδειγμα μπορώ να παραθέσω αγορά $220 για 92 πούρα, με μικρότερο μέγεθος το robusto. Ολοι ξέρουμε ότι τέτοιες τιμές σε cubans δεν υφίστανται. Δεν έχω κρατήσει στοιχεία απο παλαιώτερες αγορές, πιστεύω όμως ότι το μέσο κόστος ανά τεμάχιο δεν ξεπερνά τα $5. Μάλλον λιγώτερο απο αυτό. Εννοείται ότι οι κατά καιρούς προσφορές βοηθούν στο να κρατάω χαμηλά το κόστος. Στα κουβανέζικα στα μεγέθη αυτά, η μέση τιμή αγγίζει τα 8 ευρώ. Θα μπορούσε να είναι λίγο χαμηλώτερη, εφόσον δεν αγόραζα και απο την Ελλάδα κάποιες ποσότητες.

Το γιατί τα non-cubans είναι φτηνότερα, μπορεί εύκολα να αποδοθεί στον ανταγωνισμό, που δυστυχώς απουσιάζει απο τα κουβανέζικα.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Κυρ Σεπ 20, 2009 9:51 pm

Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια τον RedRum που σε τόσες συζητήσεις επέμεινε τόσο σθεναρά στην ποιότητα των Illusione κι έτσι με έπεισε να πάρω ένα sampler.

Δοκίμασα μέσα στο σ/κ το "888" και μπορώ δίκαια να το χαρακτηρίσω από τα καλύτερα πούρα που έχω δοκιμάσει στην σύντομη ενασχόλησή μου.Αν και τα υπόλοιπα είναι παρόμοια μιλάμε για μια σπουδαία ανακάλυψη.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Σεπ 21, 2009 1:39 am

χαιρομαι που σου αρεσαν, το αγαπημενο μου ειναι το cg4. Η καινουργια μου καμπανια ειναι για τα cabaiguan belicoso fino :) εκπληκτικο πουρο, το βαζω μεσα στα τοπ 5 μου
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Σεπ 21, 2009 1:58 am

Leonidas έγραψε:Η διάθεση non-cuban cigars απο τον γρήγορο, σήμανε ένα παράξενο συναγερμό σε πολλούς απο εμάς (ακόμα και στους δηλωμένους κουβανόπληκτους), κυρίως δε εστιάσαμε στις τιμές των Arturo Fuente και Padron, μιας και αυτά προσφέρονται-προς το παρόν.

Οι φίρμες αυτές και μάλιστα κάποιες σειρές τους, κατατάσσονται καλώς-κακώς στα ακριβώτερα πούρα στον κόσμο. Δεν είναι όμως έτσι όλα τα non-cubans. Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα και μάλιστα το έχει διαπιστώσει η τσέπη μου προς όφελός μου.

Αγοράζοντας non-cubans σχεδόν αποκλειστικά απο μαγαζιά της Αμερικής (internet και επι τόπου) και με προτίμηση σε μεγάλες vitolas, βλέπω ότι το κόστος τους κυμαίνεται σε επίπεδα 40-50% περίπου χαμηλώτερα απο τα κουβανέζικα σε παρόμοια μεγέθη. Σαν πρόσφατο παράδειγμα μπορώ να παραθέσω αγορά $220 για 92 πούρα, με μικρότερο μέγεθος το robusto. Ολοι ξέρουμε ότι τέτοιες τιμές σε cubans δεν υφίστανται. Δεν έχω κρατήσει στοιχεία απο παλαιώτερες αγορές, πιστεύω όμως ότι το μέσο κόστος ανά τεμάχιο δεν ξεπερνά τα $5. Μάλλον λιγώτερο απο αυτό. Εννοείται ότι οι κατά καιρούς προσφορές βοηθούν στο να κρατάω χαμηλά το κόστος. Στα κουβανέζικα στα μεγέθη αυτά, η μέση τιμή αγγίζει τα 8 ευρώ. Θα μπορούσε να είναι λίγο χαμηλώτερη, εφόσον δεν αγόραζα και απο την Ελλάδα κάποιες ποσότητες.

Το γιατί τα non-cubans είναι φτηνότερα, μπορεί εύκολα να αποδοθεί στον ανταγωνισμό, που δυστυχώς απουσιάζει απο τα κουβανέζικα.

πολυ καλο σχολιο Λεωνιδα, συμφωνω απολυτα
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Παρ Σεπ 25, 2009 3:30 pm

επι τελους... ενα μη κουβανεζικο που με ενθουσιασε.
fuente hemingway short story.
μολις τελειωσα το πρωτο αναψα και δευτερο!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Σεπ 25, 2009 8:11 pm

πολυ καλο, πραγματι.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Σεπ 25, 2009 8:14 pm

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Σεπ 28, 2009 12:08 pm

INS έγραψε:επι τελους... ενα μη κουβανεζικο που με ενθουσιασε.
fuente hemingway short story.
μολις τελειωσα το πρωτο αναψα και δευτερο!

Πολύ ενθαρρυντικό το review σου, ως μη προερχόμενο από τις γνωστές φιλομηκουβανεζικές πηγές. :D

Εκανα κι εγώ το τόλμημα, αρχίζοντας όμως από πιό χαμηλά σε τιμή και ποσότητα: Arturo Fuente Chateau Natural.
Ιδωμεν ή, σωστότερα, γευθώμεν.

Πάντως προς στιγμήν σκέφτηκα να πάρω κι εγώ αυτά τα short story, αλλά το σχήμα τους θυμίζει λίγο Ερμή του Πραξιτέλη :shock:
Ειδικά το best seller ...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Σεπ 28, 2009 4:19 pm

@Redrum
Για λέγε βρε Ηλία για τα illusione. Ποιά να πάρω;
Με εκείνον τον maltakias δεν μπορώ να βρώ άκρη γιατί με παρασύρει στην ατραπό του sampling (όπως λέμε suckling). Του είπα να του δώσω ένα glasstop γεμάτο esplendidos για ανταλλαγή και το απέριψε. :lol:

Κούτα θέλω. Αλλά δεν θέλω να φορτώσω illusione. Ποιά συστήνεις; Και άν μπορείς ένα σύντομο tasting please.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Σεπ 28, 2009 4:56 pm

Ωχ.. θα προτεινω Λεωνιδα, αλλα με φερνεις σε δυσκολη θεση, γιατι ως γνωστον δεν εισαι και κανενας τυχαιος σε φαση δοκιμης...

για εμενα τα καλυτερα ειναι το Illusione 2 (belicoso) και το cg4 (corona gorda). Παρομοιες γευσεις, σοκολατα, καραμελα, καρποι, το belicoso, τουλαχιστον στην πενταδα που εχω κανει μου φερνουν ολα μια γευση κερασι μαλλον, ξηρα φρουτα, το cg4 βγαζει λιγο παραπανω δερμα χωρις τοσο πολυ φρουτο.

αναλογα ποιο μεγεθος σου αρεσει και τα 2 ειναι πολυ καλα.

Επιστροφή σε “Κούβα και άλλες χώρες παραγωγής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες