CC vs. NC - and the winner is...

Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Δευ Ιουν 15, 2009 2:52 pm

Κι ομως η μαχη συνεχιζεται και μαλιστα τα αμερικανακια την χανουν πλεον.

Θα παρει καιρο ομως γιατι θα εχουμε εφεσεις !

Ριξτε μια αναγνωση !

http://www.stogieguys.com/2008/12/12102 ... -name.html

Χονδρικα η αποφαση λεει οτι μια πασιγνωστη παγκοσμιως μαρκα (πχ coca cola ) προστατευεται σαν ονομασια ακομα και σε χωρες που δεν πουλιεται και που δεν εχει κατοχυρωσει το ονομα της .
Πχ στο Τατσιμιτσικοτικισταν δεν μπορει καποιος να ονομασει αναψυκτικο coca cola ουτε να φτιαξει αυτοκινητο φερραρι και να το πουλαει επειδη δεν πουλιεται εκει για οποιοδηποτε λογο !
Αρα δεν βλεπω να την γλυτωνουν αυτη τη φορα ... εξαλλου πλεον τα συμφεροντα και τα δικαιωματα των κουβανων τα εκπροσωπουν και αμερικανοι ... τερμα τα αστεια .

---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Ιουν 15, 2009 3:53 pm

ερμ... INS... εγω εχω αγορασει...

εσυ ηλια μου, ως junior research fellow, εχεις ακομα την περιεργεια του ερευνητη... :P
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Ιουν 15, 2009 4:02 pm

μαλλον φελός παρα fellow ειμαι :lol:
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Ιουν 15, 2009 4:21 pm

Domen, σ' ευχαριστω για την παραπομπη, ιδου η περιληψη:

το εφετειο, εφαρμοζοντας ομοσπονδιακο δικαιο, εκρινε οτι, λογω του εμπαργκο, ενα κουβανικο σημα φημης δεν προστατευεται.
κατοπιν τουτου, οι κουβανοι ζητησαν να ξανανοιξει στο πρωτοδικειο η δευτερη αγωγη τους (που στην αρχη ειχε απορριφθει, ως ανευ αντικειμενου, επειδη ειχε γινει δεκτη η πρωτη), που στηριζοταν στο πολιτειακο δικαιο της νεας υορκης και οχι στο ομοσπονδιακο δικαιο και υποστηριζαν οτι, με βαση το δικαιο της νεας υορκης η αμερικανικη εταιρεια κατεθεσε το σημα κακοπιστα. αυτο το αιτημα εγινε δεκτο με την αιτιολογια οτι το δικαιο της νεας υορκης δεν γνωριζει την θεωρια των σηματων φημης, αλλά εκτος απο τον γιαννη, υπαρχει και ο γιαννακης: a state claim for unfair trade can be established by showing two things: deliberately using a name to misappropriate a plaintiff's well-known reputation and good will and consumer association of the name with a foreign plaintiff. (και ο γιαννακης, αντιθετα απο τον γιαννη δεν επηρεαζεται απο το εμπαργκο).
αλλά, αν καταλαβα καλα, τωρα, οι κουβανοι πρεπει να αποδειξουν την κακοπιστια.
παρεμπιπτοντως, οι αυστραλοι οσα ξερουν απο πουρα (αποφανθηκαν οτι τα κουαβα πυραμιδες ειναι εκπληκτικα ενω τα μοντε σουμπλιμες χαλια), τοσα και λιγοτερα ξερουν απο νομικα. δινουν ομως παραπομπη σε ιστοσελιδα νομικων νεων:
http://www.law.com/jsp/article.jsp?id=1202426406383
ε, ρε γλεντια...
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Ιουν 15, 2009 4:36 pm

διορθωση: για την ακριβεια το πρωτοδικειο, στον τελευταιο γυρο του σηριαλ δεχθηκε οτι εκτος απο τον γιαννη και τον γιαννακη υπαρχει και τζωνης: δεν προστατευεται το κουβανικο σημα φημης και οι κουβανοι δεν απεδειξαν "bad faith", αλλα, συμφωνα με νεωτερη νομολογια δεν χρειαζεται "bad faith", αρκει "deliberate copying" ενος σηματος με "well-known reputation" (που υποτιθεται οτι ειναι κατι διαφορετικο απο το "σημα φημης"...)
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Δευ Ιουν 15, 2009 4:42 pm

Ααααααα

Στo Boston Legal ειναι πιο απλα παντως ! :lol:
---------------------

Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."

- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Ιουν 15, 2009 6:18 pm

Στo Boston Legal ειναι πιο απλα παντως !

κι αυτοι στο stogie review απο το Boston Legal εμαθαν τα νομικα τους, μου φαινεται!

τελος, παντων, επειδη το πραγμα εχει πλακα, γκουγκλισα και βρηκα την καινουργια αποφαση.

η εισαγωγη λεει τα εξης: κατα τον αμερικανικο ομοσπονδιακο νομο, ενα σημα φημης προστατευεται, σαν να ειχε κατατεθει, εστω και αν δεν εχει κατατεθει. οι κουβανοι δεν προστατευονται, λογω εμπαργκο. με την αιτιολογια αυτη το (ομοσπονδιακο) εφετειο εξαφανισε την αποφαση του (πολιτειακου) πρωτοδικειου και ξαναεστειλε την υποθεση στο πρωτοδικειο, για να απορριψει την αγωγη, ως νομω αβασιμη.

εκτος ομως απο τον ομοσπονδιακο νομο, υπαρχουν και οι γενικες αρχες του δικαιου, που εχει διαμορφωσει η (πολιτειακη) νομολογια. συμφωνα με αυτες τις γενικες αρχες, η εκμεταλλευση της φημης του αλλοδαπου σηματος συνιστα αθεμιτο ανταγωνισμο. αρχικα, ο ισχυρισμος των κουβανων, περι αθεμιτου ανταγωνισμου, απορριφθηκε, με την αιτιολογια οτι οι κουβανοι δεν απεδειξαν οτι οι αμερικανοι κατεθεσαν το σημα εν γνωσει τους οτι δεν δικαιουνται να το καταθεσουν ("κακη πιστη"). τωρα οι κουβανοι ισχυριζονται οτι νεωτερη νομολογια δεν θετει τετοια προϋποθεση, αλλά αρκει οι αμερικανοι να γνωριζαν οτι το σημα εχει καλη φημη και να το κατεθεσαν επειδη πιστευουν οτι θα κανει τα προϊοντα τους να φανταζουν πιο "λαμπερα" (πχ αν βγαλω τσιχλες και τις ονομασω ρολς-ροϋς, κανεις δεν θα πιστεψει οτι η ρολς-ροϋς παραγει τσιχλες. απλως εκμεταλλευομαι την φημη της για να εχει το προϊον μου φανταχτερο ονομα).

το πρωτοδικειο (δικαστης κατα πασα πιθανοτητα δημοκρατικος, αφου ειναι τοπικος δικαστης) αδειασε το εφετειο (δικαστες κατα πασα πιθανοτητα ρεπουμπλικανοι, αφου τους διοριζει ο προεδρος) και δεχθηκε να ξαναεξετασει απο την αρχη την υποθεση σε αυτη τη βαση, με την αιτιολογια οτι το εφετειο δεν εκρινε επ' αυτου και αρα δεν τον δεσμευει!

υποθετω οτι οι αμερικανοι θα εχουν ξανακανει εφεση. οψομεθα.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιουν 15, 2009 8:52 pm

Δηλαδή βρε παιδιά επειδή εγώ είμαι αμερικανάκι και δεν καταλαβαίνω πολλά πολλά, λέτε ότι οι κουβάνοι καταφεύγουν στα αμερικανικά δικαστήρια; Εγώ ήμουν under the impression that they ignored them. Am I that wrong?

Τέλος πάντων φαίνεται ότι η σειρά Eagle θα φέρει ειρήνη :lol: :lol: :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 16, 2009 12:17 pm

Α ρε INS, με την διαμάχη για τα δικαιώματα στο όνομα Cohiba μπήκαμε στα χωρικά σου ύδατα ε; :lol:

Of topic Υ.Γ.:Πιστεύω πως μερικοί νεότεροι δεν το γνωρίζουν το θέμα, οπότε λέω να το εξηγήσω μόνο γι' αυτούς.

Μιά φορά κι εναν καιρό μέλη μιάς συμπαθούς νομαδικής φυλής, που στις μέρες μας πουλάνε πιθάρια και δραπανοκατσάβιδα, πουλούσαν κάτι ρολόγια μάρκας SFIKO. Οι αφελείς και ανυποψίαστοι τα αγόραζαν για SEIKO, μιας και δεν φαινόταν εύκολα, οτι από το Ε έλειπε το _ .
Θα μου πείτε, τι πρόβλημα είχαν τότε να γράψουν κατ' ευθείαν SEIKO στις απομιμήσεις;
Αλλοι καιροί. Οχι καλύτεροι, απλά άλλοι καιροί.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιούλ 07, 2009 8:15 pm

Είχα σοβαρές επιφυλάξεις να αναφερθώ στο θέμα αυτό. Ομως μετά απο 8-10 μήνες νικαραγουανής εξάσκησης και καμμιά 300αριά πούρα στα πνευμόνια μου, αισθάνομαι σίγουρος για τούτο.

Τα νικαραγουανά (ακριβά ή όχι), είναι στην πλειοψηφία τους έτοιμα για κάπνισμα. Τραβάνε σωστά, τα wrappers δουλεύονται στα δάχτυλα σαν ώριμα αχλάδια. Αξιοπερίεργο είναι ότι θέλουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή στο τρύπημα με bullet cutter. Είναι εύκολο να διαλυθεί το πούρο άν δεν τρυπήσεις με πολύ μεγάλη προσοχή και μαλακά. Το γιατί δεν το γνωρίζω. Υποψιάζομαι ότι έχουν πολύ κόλλα στο στόμιο.

Επίσης, πάντα στο Nicaraguan terrain, τα πούρα σαφώς και επιδέχονται παλαίωσης. Οι διαφορές που έχω εντοπίσει -σε μικρή παλαίωση 10μηνη- είναι εντυπωσιακές, κυρίως στο να αναπτύσεται ένα γευστικό βάθος και μια εναλλαγή/ποικιλία.

Στον αντίποδα, τα κουβάνικα τρυπιούνται χωρίς πρόβλημα και στην παλαίωση τους σκόπιμο είναι να μην επεκταθώ, καθότι οι απόψεις μου είναι ακραίες.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τρί Ιούλ 07, 2009 8:51 pm

Leonidas έγραψε:Στον αντίποδα, τα κουβάνικα τρυπιούνται χωρίς πρόβλημα και στην παλαίωση τους σκόπιμο είναι να μην επεκταθώ, καθότι οι απόψεις μου είναι ακραίες.

Είμαι έτοιμος να διαβάσω τις απόψεις αυτές με μεγάλο ενδιαφέρον... :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιούλ 07, 2009 9:02 pm

Thanks.
Ας κάνουμε υπομονή μέχρι να... δροσίσει :lol:
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τρί Ιούλ 07, 2009 9:03 pm

Έλα ρε Λεωνίδα, σοβαρά, εκτιμώ πολύ τις απόψεις σου, γράψε τις και όσο ακραίες και αν είναι μπορεί να βρείς απο εδώ μεριά και back up ;)
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιούλ 07, 2009 9:21 pm

Το δόλωμα καλό.

Θα μαζευτούμε μετά το καλοκαίρι (εντυπωσιακή η ανταπόκριση στο θέμα διακοπές :shock: ), η κρίση θα έχει ζώσει το πανελλήνιο και τότε θα ξιφουλκήσουμε(sic).
Άβαταρ μέλους
Θοδωρής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Θοδωρής » Τρί Ιούλ 07, 2009 9:24 pm

Ρε παιδιά μια off topic απορία. Τι σημαίνει το sic?
Η ζωή είναι ωραία αν έχεις ένα Cohiba στο στόμα σου και ένα ποτήρι Scotch στο χέρι σου...

Επιστροφή σε “Κούβα και άλλες χώρες παραγωγής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης