DOMENICO ΠΟΥΡΑ

billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

DOMENICO ΠΟΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό billbe » Πέμ Ιουν 08, 2006 3:06 pm

ΓΙΑ ΤΑ DOMENICO ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Πέμ Ιουν 08, 2006 5:20 pm

Mακριά και αγαπημένοι!!! :lol:

Καλή η προσπάθεια αλλά..........
panatellas for ever!
Επισκέπτης

Re: DOMENICO ΠΟΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιουν 08, 2006 6:20 pm

billbe έγραψε:ΓΙΑ ΤΑ DOMENICO ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?

Λίγο καλύτερη από πέρυσι
billbe
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Παρ Ιουν 09, 2006 10:49 am

ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ?
ΑΠΡΟΣΩΠΑ,ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΙΣΩΣ?
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ

LA PASTERIA -MALL ATHENS

2106198230
eddie V

Δημοσίευσηαπό eddie V » Τρί Αύγ 29, 2006 1:36 pm

Ξέρετε αν δέχονται επισκέψεις? Έτσι για να δούμε τους Έλληνες torcadores (καλά το έγραψα?) επί το έργον και να αγοράσουμε κανένα δείγμα?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Αύγ 29, 2006 2:09 pm

eddie V έγραψε:Ξέρετε αν δέχονται επισκέψεις? Έτσι για να δούμε τους Έλληνες torcadores (καλά το έγραψα?) επί το έργον και να αγοράσουμε κανένα δείγμα?

Δείγματα μπορείς να αγοράσεις από το e-shop του site. Για επίσκεψη είναι καλή ιδέα, εαν το συνδυάσεις με κάποια εκδρομή.
Να σε προετοιμάσω όμως. Ξέχνα ότι έχεις δεί μέχρι σήμερα ζωντανά από εργοστάσια ή από φωτογραφίες και video.
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

DOMENICO ...cigars ?

Δημοσίευσηαπό gandrian » Τρί Αύγ 29, 2006 2:14 pm

eddie V έγραψε:Ξέρετε αν δέχονται επισκέψεις? Έτσι για να δούμε τους Έλληνες torcadores (καλά το έγραψα?) επί το έργον και να αγοράσουμε κανένα δείγμα?

Δε λυπάσαι τη βενζίνη ?
Πήγα-Επαθα-Εμαθα.

Best regards !!!
billbe
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Κυρ Οκτ 08, 2006 5:56 pm

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ!).
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ

LA PASTERIA -MALL ATHENS

2106198230
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Οκτ 08, 2006 6:07 pm

billbe έγραψε:ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ!.

Βασίλη, άν μιλάς για το κουτάκι των 5 τεμ. διαφωνώ πλήρως. Περισσότερο συμπαθητικό είναι ένα παλαιότερο box (25), το οποίο δεν γνωρίζω άν υπάρχει ακόμη στην αγορά!
Τελευταία επεξεργασία από Επισκέπτης σε Δευ Οκτ 09, 2006 9:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Demosthenes

Δημοσίευσηαπό Demosthenes » Κυρ Οκτ 08, 2006 10:47 pm

Η συσκευασία των 5 τεμ που είχα προμηθευτεί παλιότερα, τόσο το κουτί όσο και το δαχτυλίδι, είναι από αστεία έως απαράδεκτα. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τα πετάξω και τα δύο (μάλιστα κάποιοι φίλοι μου είπαν γιατί δεν τα κράτησα να τους τα δείξω :D ).
Ειδικά το πούρο που η συσκευασία του είναι περισσότερο διακοσμητική παρά επεξηγηματική, θα πρέπει να έχει μια πολύ προσεγμένη αισθητικά συσκευασία.
Πολλά κουτιά είναι πραγματικά έργα τέχνης.
Σκεφτείτε αν ένα Cohiba είχε ένα δαχτυλίδι όπως αυτά των ελληνικών;
Θα είχε τις ίδιες πωλήσεις;
Και πάνω απ' όλα θα είχαμε αυτήν την υπέροχη αίσθηση τελειότητας όταν ανοίγαμε μια κούτα;
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Δευ Οκτ 09, 2006 1:19 am

Δεν τα εχω δοκιμασει αλλα με τοσα που ακουω δεν εχω σκοπο να τα βαλω στο στομα μου...
eddie V

Δημοσίευσηαπό eddie V » Δευ Οκτ 09, 2006 2:38 am

Δοκίμασα ένα robusto από τα 5 που πήρα, πριν προλάβω να επισκεφτώ τον τόπο παραγωγής, όπως το προγραμμάτιζα. Τώρα δε θέλω να πάω.
Είχα μεγάλη περιέργεια γι' αυτό το Θεσσαλικό επίτευγμα και ικανοποιήθηκα με το παραπάνω, από το πρώτο "σνιφάρισμα" μόλις άνοιξα το κουτί. Νομίζω καταρχάς οτι αυτό το χαρτονένιο κουτί κάνει πολύ κακό σε ένα ήδη άτονο άρωμα που εκπέμπουν αυτά τα πούρα. Μετά από κανά δυο εβδομάδες αραγμένα στον κέδρο του humidor μου, διορθώθηκε αρκετά η συγκεκριμένη "μουχλίλα".
Το άλλο εντυπωσιακό ήταν οι πανέμορφοι γήινοι χρωματισμοί των φύλλων καπνού. Καφέ, πράσινο, κόκκινο και εντυπωσιακότατο κίτρινο έλαμπαν διά της παρουσίας τους, όχι μόνο στο wrapper, αλλά και στα εσωτερικά φύλλα όπως φαίνονταν από το κάτω κομμένο άκρο.
Αυτό το ένα που έκανα, τραβούσε καλά. Αλλά όχι ιδιαίτερα συμμετρικά. Ξεκίνησε πολύ πικρά και άχαρα, αλλά έφτιαξε σύντομα. Όχι όμως αρκετά, ώστε να το καπνίσω μέχρι και τα 2/3 του. Το άφησα να κοιμηθεί κάπου στη μέση, πράγμα που δε νομίζω οτι έχω ξανακάνει, εσκεμμένα τουλάχιστον.
Διάβασα από μερικούς εδώ στο forum οτι χρόνο με το χρόνο καλυτερεύουν. Μακάρι να ισχύει γιατί είναι όντως καλή προσπάθεια, καινοτόμος. Δυστυχώς το κουτάκι τους δεν έγραφε χρονιά, μήνα παραγωγής, οπότε δε ξέρω ποια σοδειά κάπνισα.
Τέλος, και σε αντίθεση με την πλειοψηφία, εμένα δε με χάλασε το πορτρέτο του προέδρου, δημάρχου, δε ξέρω τι, αν και θα το προτιμούσα 3/4. Το προφίλ θα ταιριάζει περισσότερο στο νόμισμα που θα κοπεί στο Δομένικο προσεχώς... :D
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Τρί Οκτ 17, 2006 8:31 pm

Πάντως στις νέες παραλαβές άλλαξε η ετικέτα , και μπορώ να πώ ότι η καινούρια είναι αρκετά καλή ιδιαίτερα αν την συγκρίνεις με την προηγούμενη. Λέτε ο 'πρόεδρος ' να διάβασε το φόρουμ και αυτά που γράψαμε ??
'Οσον αφορά την συσκευασία θυμάμαι ότι τους είχε προβληματίσει και το συζητήσαμε όταν έκανα την επίσκεψη. Μάλιστα με ρωτήσαν αν μπορώ να τους φέρω κάποιο κουτί από το εξωτερικό. Ελπίζω στο μέλλον να γίνει καλίτερη (η συσκευασία) .
Τώρα από γεύση , είπαμε αυτά είναι και λίγο προσωπικά..
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Σεπ 18, 2007 1:48 pm

poly palio thread alla exo mia erotisi: isos na kserete oti o kapnos Xanthis (mantepste apo pou eimai...), o legomenos Basmas, theoritai apo tis kaliteres poikilies ston kosmo. einai ontos idiaitera aromatikos. gnorizei kaneis an tha mporouse na xrisimopoiithei se poura? exei kapoia idiaiterotita o kapnos tou pourou? xronia to skeftomai na tin psakso tin istoria stin xanthi, alla den exo kanei kati. tha eixe poly endiaferon mia prospatheia.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Σεπ 18, 2007 8:20 pm

RedRum έγραψε: Basmas...... tha mporouse na xrisimopoiithei se poura? .....

Ο Μπασμάς είναι μια εγχώρια ποικιλία, η οποία χρησιμοποιείται κατά κόρον σε μικρές αναλογίες σε χαρμάνια τσιγάρων και μάλιστα περισσότερο των κλασικών εγχώριας παραγωγής (δεν αναφέρομαι στα τύπου American Blend, όπου κυριαρχούν άλλες ποικιλίες πχ. Virginia, Berley κλπ). Δεδομένου ότι το άρωμα του ξενίζει λιγάκι ή να πούμε ότι είναι λίγο ασύμβατο με την συντριπτική πλειοψηφία των καπνιστών τσιγάρου της τελευταίας γενιάς (ίσως και της προηγούμενης) χρησιμοποιείται ολοένα και λιγότερο. Μόνον οι παπούδες μας μπορούν να έχουν άποψη με βαρύτητα για την γεύση και τα αρώματα του μπασμά (όπως και του καμπά-κουλάκ και άλλων γηγενών ποικιλιών καπνού).
Από όσο γνωρίζω όμως εξακολουθεί να είναι περιζήτητος - χρυσός, στην κυριολεξία - στο εξωτερικό σε χαρμάνια καπνού πίπας και κάνει εξαιρετική καριέρα ιδιαίτερα στην αγορά της Αγγλίας σε πρωτοκλασσάτα χαρμάνια καπνού πίπας. Παλαιότερα για ένα διάστημα που κάπνιζα παράλληλα με γενναίες ποσότητες τσιγάρων και πίπα ο μπασμάς ήταν από τα αγαπημένα μου, αφού συμπεριλαμβανόταν σε ικανές αναλογίες (μαζί με άλλα εγχώρια και αλοδαπά - κυρίως Ρώσικα και Τούρκικα αρωματικά καπνά) στα χαρμάνια που κάπνιζα και τα οποία μου προμήθευε ο πεθερός μου - υπάλληλος τότε του πάλαι ποτέ Ινστιντούτου Καπνού της Δράμας. Για την ιστορία το ίδρυμα αυτό κάποτε (όχι και τόσο παλαιά όσο μπορεί κάποιος να υποθέσει) ήταν το μεγαλύτερο ερευνητικό κέντρο στον τομέα του καπνού στην Ευρώπη και πραγματοποιούσε μετρήσεις και έρευνες πάνω σε κάθε ποικιλία αλλά και κάθε τύπο τσιγάρου που κυκλοφορούσε στην Ευρωπαϊκή αγορά ή τουλάχιστον αυτός ήταν ο προορισμός του.
Όλα αυτά όμως είναι θεωρητικά, καθόσον σχετικά με γεύσεις, αρώματα, τόνους, σώμα, όγκο κλπ θα πρέπει να μας διαφωτίσει κάποιος πιό ειδικός (ίσως κάποιος γεωπόνος?)

Επιστροφή σε “Κούβα και άλλες χώρες παραγωγής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης