DOMENICO ΠΟΥΡΑ

Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Domenico

Δημοσίευσηαπό gandrian » Τετ Σεπ 19, 2007 1:42 pm

eddie V έγραψε:Δοκίμασα ένα robusto από τα 5 που πήρα, πριν προλάβω να επισκεφτώ τον τόπο παραγωγής, όπως το προγραμμάτιζα. Τώρα δε θέλω να πάω.
Είχα μεγάλη περιέργεια γι' αυτό το Θεσσαλικό επίτευγμα και ικανοποιήθηκα με το παραπάνω, από το πρώτο "σνιφάρισμα" μόλις άνοιξα το κουτί. Νομίζω καταρχάς οτι αυτό το χαρτονένιο κουτί κάνει πολύ κακό σε ένα ήδη άτονο άρωμα που εκπέμπουν αυτά τα πούρα. Μετά από κανά δυο εβδομάδες αραγμένα στον κέδρο του humidor μου, διορθώθηκε αρκετά η συγκεκριμένη "μουχλίλα".
Το άλλο εντυπωσιακό ήταν οι πανέμορφοι γήινοι χρωματισμοί των φύλλων καπνού. Καφέ, πράσινο, κόκκινο και εντυπωσιακότατο κίτρινο έλαμπαν διά της παρουσίας τους, όχι μόνο στο wrapper, αλλά και στα εσωτερικά φύλλα όπως φαίνονταν από το κάτω κομμένο άκρο.
Αυτό το ένα που έκανα, τραβούσε καλά. Αλλά όχι ιδιαίτερα συμμετρικά. Ξεκίνησε πολύ πικρά και άχαρα, αλλά έφτιαξε σύντομα. Όχι όμως αρκετά, ώστε να το καπνίσω μέχρι και τα 2/3 του. Το άφησα να κοιμηθεί κάπου στη μέση, πράγμα που δε νομίζω οτι έχω ξανακάνει, εσκεμμένα τουλάχιστον.
Διάβασα από μερικούς εδώ στο forum οτι χρόνο με το χρόνο καλυτερεύουν. Μακάρι να ισχύει γιατί είναι όντως καλή προσπάθεια, καινοτόμος. Δυστυχώς το κουτάκι τους δεν έγραφε χρονιά, μήνα παραγωγής, οπότε δε ξέρω ποια σοδειά κάπνισα.
Τέλος, και σε αντίθεση με την πλειοψηφία, εμένα δε με χάλασε το πορτρέτο του προέδρου, δημάρχου, δε ξέρω τι, αν και θα το προτιμούσα 3/4. Το προφίλ θα ταιριάζει περισσότερο στο νόμισμα που θα κοπεί στο Δομένικο προσεχώς... :D

Ούτε για προσάναμα στο τζάκι.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Παρ Φεβ 22, 2008 5:39 pm

billbe έγραψε:ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ?
ΑΠΡΟΣΩΠΑ,ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΙΣΩΣ?

+1

Πραγματικά... Ένα αδιάφορο taste!
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Παρ Φεβ 22, 2008 10:23 pm

Από όσο γνωρίζω όμως εξακολουθεί να είναι περιζήτητος - χρυσός, στην κυριολεξία - στο εξωτερικό σε χαρμάνια καπνού πίπας και κάνει εξαιρετική καριέρα ιδιαίτερα στην αγορά της Αγγλίας σε πρωτοκλασσάτα χαρμάνια καπνού πίπας. Παλαιότερα για ένα διάστημα που κάπνιζα παράλληλα με γενναίες ποσότητες τσιγάρων και πίπα ο μπασμάς ήταν από τα αγαπημένα μου,

εννοεις τα sobranie σε πιπα και τα khedive moyen σε τσιγαρα;

τα δευτερα τα ειχα δει μονο σε ψαγμενα καπνοπωλεια του λονδινου, ως μεταπτυχιακος, την δεκαετια του 80. τοτε καπνιζα πιπα ... και φυσικα sobranie λευκο. ομως τα "μακεδονικα καπνα" τους δεν ξερω αν ηταν της ελληνικης μακεδονιας (τωρα αναγκαζομαστε να χρησιμοποιουμε εμεις παραγωγο...) ή ολιγον βορειοτερα (για την ακριβεια, ισως βουλγαρικα, απο την κρεσνα)
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΦΥΛΑΚΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΦΥΛΑΚΤΟΣ » Κυρ Φεβ 24, 2008 7:24 pm

Πηρα ενα κουτι σαν εναλλακτικη λυση της Πιπας που καπνιζω αλλα απογοητευτηκα πολυ γρηγορα απο τα hand made cigars from Potamia.

Ως & τα white owl του περιπτερου μου αρεσαν περισσοτερο...βαρια & με αχρωμη γευση μου κατεστρεψαν το απογευμα & δεν τα ξαναπαιρνω με τιποτα !
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Φεβ 24, 2008 8:31 pm

gia auto kai ego tha kano ena synetairismo me ton agapito filo koukoutsolidi kai tha ftiaxnoume poura me xanthiotiko Basma pou mosxovolaei. Stin akri Havana erxetai o Xantho-Draminos synaiterismos!
Άβαταρ μέλους
cirilo

Δημοσίευσηαπό cirilo » Τετ Ιουν 11, 2008 11:38 pm

Demosthenes έγραψε:Η συσκευασία των 5 τεμ που είχα προμηθευτεί παλιότερα, τόσο το κουτί όσο και το δαχτυλίδι, είναι από αστεία έως απαράδεκτα. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τα πετάξω και τα δύο (μάλιστα κάποιοι φίλοι μου είπαν γιατί δεν τα κράτησα να τους τα δείξω :D ).
Ειδικά το πούρο που η συσκευασία του είναι περισσότερο διακοσμητική παρά επεξηγηματική, θα πρέπει να έχει μια πολύ προσεγμένη αισθητικά συσκευασία.
Πολλά κουτιά είναι πραγματικά έργα τέχνης.
Σκεφτείτε αν ένα Cohiba είχε ένα δαχτυλίδι όπως αυτά των ελληνικών;
Θα είχε τις ίδιες πωλήσεις;
Και πάνω απ' όλα θα είχαμε αυτήν την υπέροχη αίσθηση τελειότητας όταν ανοίγαμε μια κούτα;

AN DEN EISE 3AXMENOS OPOU KAI NA PASSSSSS
DENNNNNNNNNNNNNNNN
Άβαταρ μέλους
cirilo

Δημοσίευσηαπό cirilo » Πέμ Ιουν 12, 2008 3:44 pm

ENA PRAGMA THA SAS PW
AN DEN 3ES EKEI TA MERI Den tha pareis tpt..
To kalitero pouro pou exw kapnisei einai apo Agio domeniko ...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 12, 2008 4:38 pm

Είπα να μην απαντήσω πάλι πρώτος, αλλά δεν βλέπω κανέναν άλλο.

Cirilo,
τα πούρα, που συζητούσαν τότε έδω, δεν είναι από κει που νομίζεις.
Απλή συνωνυμία είναι και ελληνικότατα.
Εσύ από που είσαι, πες μας κάτι για σένα, όπως συνηθίζεται και μετά ... χτύπα αλύπητα.
Άβαταρ μέλους
cirilo

Thessalonikios

Δημοσίευσηαπό cirilo » Πέμ Ιουν 12, 2008 4:51 pm

:D Niko
Me lene mixali eimai apo thessaloniki ..
egw kapnizw MONO poura kai kapnizw
apo cohiba
espledito robustos piramides
apo monte-cristo N4
-------------------------
Sto site ayto mpika gia ton logo oti e3axna gia na agorasw igrantira kai na mathw kati perisotero gia ta poura...
osous den kali3a pm me ...
xarika..
Κομης

Δημοσίευσηαπό Κομης » Δευ Αύγ 17, 2009 9:15 pm

Βασικά
εγώ έχω 3 μήνες που "πουράρω"
είμαι καπνιστής τσιγάρου 15 χρόνια και το κόβω τα τελευταία δέκα :oops:
με κέρασαν ένα romeo&juliet στην ισπανία και αυτό ήταν-είμαι γενικά των γευσεων και αρωμάτων απο κρασί μέχρι γραβιέρα κι απο αγριομέντα μέχρι σιδερίτη
όσο είμουν στην ισπανία δοκίμασα πάνω απο 30 διαφορετικά πούρα (όλα κούβας) και κατέληξα στα νούμερο 3 μοντεχρίστο

Ε
πήρα και ντομένικο σήμερα-το σκούρο-δύο τεμάχια σε χάρτινο κουτί-χωρίς φάτσα δήμαρχου απάνω και 6 ευρώ το ένα-τα μόνα που είχε εδώ...

δεν ήταν άσχημο...αν και πολύ ακριβό για ελληνικό...αλλά δεν με απογοήτευσε---πιπεράτο,τράβαγε πολύ καλά-στο πιπίλιμα δεν έλεγε και πολλά βέβαια

αλλά εντέλλει,αν και αρχάριος,τους αποδίδω εύσημα-και εύχομαι να βελτιώνονται κάθε χρόνο και πιό πολύ

τα λέμε στα θρέντς
καινουργιος στο χώρο των πούρων-μέχρι τώρα γουστάρω μοντεχρίστο νούμερο 3-και θέλω επειγόντως υγραντήρα-
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 18, 2009 9:10 am

Κόμη καλώς ήρθες.

Για τα Domenico δύσκολα θα βρείς συμφωνούντες με τη γνώμη σου. Τα πούρα αυτά είναι αξιόλογη ελληνική προσπάθεια, πλήν όμως μέχρι εκεί. Η δε τιμή τους (ακριβή για πολλούς λόγους), δεν επιτρέπει κάν την υποστήριξή τους.
Κομης

Δημοσίευσηαπό Κομης » Τρί Αύγ 18, 2009 4:01 pm

:)
thanks γεια το καλωσόρισμα
αλίμονο
δεν ψάχνω συμφωνούντες και διαφωνουντες
μιά άποψη κατέθεσα
είναι ακριβά ε? 3,5 ευρώ τα υπολόγισα-δεν είναι φτηνα βεβαια...αλλά τα αβάνας αν δεν κάνω λάθος είναι κατα πολύ ακριβότερα-και καλύτερα βέβαια...

σαν ελληνικό προιόν και μόλις ειχα φουμάρει ένα είπα να τα υποστηρίξω-σήμερα βέβαια που πιπιλισα και αργότερα απόλαυσα ένα μοντεχρίστο πενταρι είδα τα σύκα σύκα και το πλυντήριο πλυντήριο :lol:
καινουργιος στο χώρο των πούρων-μέχρι τώρα γουστάρω μοντεχρίστο νούμερο 3-και θέλω επειγόντως υγραντήρα-

Επιστροφή σε “Κούβα και άλλες χώρες παραγωγής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες