Η απομυθοποίηση των Opus X

DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Δεκ 07, 2009 4:14 pm

Ωραία, κάτι μάθαμε και σήμερα. Ο γρήγορος παίρνει διαλογής και τα opus είναι διαλογής. Μόνο που ο Fuente είπε δεν κάνει διαλογή, αλλά βγάζει λίγα και καλά και αυτά στέλνει στα μαγαζιά. Εκτός αν του φουέντε είναι fake, και κάνει διαλογή στα υπόλοιπα.
Ή δεν είναι αυτό? Εν πάση περιπτώση, κάτι θα βρεις.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Δεκ 07, 2009 4:19 pm

βρε λεωνιδα, 28 ευρω εχει την 5αδα τα #5. αντι να υποψιαζεσαι απο μακρια, δοκιμασε τα να μας πεις αν παρατηρησες τιποτε περιεργο. παραλογο ειναι αυτο που λεω;
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Δεκ 07, 2009 4:19 pm

DimitrisF έγραψε:Ωραία, κάτι μάθαμε και σήμερα. Ο γρήγορος παίρνει διαλογής και τα opus είναι διαλογής. Μόνο που ο Fuente είπε δεν κάνει διαλογή, αλλά βγάζει λίγα και καλά και αυτά στέλνει στα μαγαζιά. Εκτός αν του φουέντε είναι fake, και κάνει διαλογή στα υπόλοιπα.
Ή δεν είναι αυτό? Εν πάση περιπτώση, κάτι θα βρεις.

Δημήτρη γιατί γίνεσαι εριστικός;

Δεν είναι αναγκαίο να σε πείσω. Ούτε βεβαίως και το αντίθετο. Σέβομαι την άποψή σου, βρίσκεις τις αγορές σου ικανοποιητικές.

Υπάρχει πρόβλημα;
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Δεκ 07, 2009 4:23 pm

Λεωνίδα, ειλικρινά σε εκτιμώ και διαβάζω όσα γράφεις πολλές φορές με ενδιαφέρον. Απλά όταν λες κάτι μην αφήνεις να αιωρείται. Πάνω σε αυτό και οι έντονες ενστάσεις μου.
Δώσε ένα σωστό συμπέρασμα βάση κάποιον γεγονότων. Εγω το μόνο που έχω καταλάβει από τα λεγόμενά σου είναι πως κάτι τρέχει γιατί πουλάει 3 φορές κάτω από τους αμερικάνους. Αλλά τι τρέχει?
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Δεκ 07, 2009 4:28 pm

INS έγραψε:βρε λεωνιδα, 28 ευρω εχει την 5αδα τα #5. αντι να υποψιαζεσαι απο μακρια, δοκιμασε τα να μας πεις αν παρατηρησες τιποτε περιεργο. παραλογο ειναι αυτο που λεω;

Βρε Γιάννη παράλογο δεν είναι αυτό που λές. Καλώς κακώς, δεν ψωνίζω ΠΛΕΟΝ απο αυτόν. Τελειώσαμε. Εχω γράψει πάρα πολλές φορές το γιατί.
Ούτε ξέρω για άλλα πλην των OpusX που έχω κάψει όλα κι όλα 5(μπορεί 4) μέχρι σήμερα. Α μη ξεχάσω και εκείνο το καταπληκτικό 858 που μου έδωσε ο Νίκος και φαντάζομαι ότι το είχε πάρει απο τον γρήγορο. Μέχρι εκεί πάει η γνώση μου για τα AF.

Οι ενστάσεις μου είναι γνωστές για τον έμπορο. Θα μείνω με αυτές και τι να πώ; Μπορεί να έχω χάσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία στη ζωή μου. Και ναί μου κάνει εντύπωση πως ένας και μόνο ένας σε ΟΛΟ τον κόσμο μπορεί να πουλάει τόσο φτηνά. ΟΛΗ τη γκάμα των πούρων. Αν εσένα αυτό δεν σου δημιουργεί υποψίες, δεν μπορώ να πώ τίποτα.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Δεκ 07, 2009 4:34 pm

DimitrisF έγραψε:Λεωνίδα, ειλικρινά σε εκτιμώ και διαβάζω όσα γράφεις πολλές φορές με ενδιαφέρον. Απλά όταν λες κάτι μην αφήνεις να αιωρείται. Πάνω σε αυτό και οι έντονες ενστάσεις μου.
Δώσε ένα σωστό συμπέρασμα βάση κάποιον γεγονότων. Εγω το μόνο που έχω καταλάβει από τα λεγόμενά σου είναι πως κάτι τρέχει γιατί πουλάει 3 φορές κάτω από τους αμερικάνους. Αλλά τι τρέχει?

Δημήτρη σε ευχαριστώ. Ομοίως αισθάνομαι.

Στο ερώτημά σου απαντώ με το ίδιο ερώτημα. Τι τρέχει; Δηλαδή όλοι οι προμηθευτές αυτόν περίμεναν για να πουλήσουν; Αλλο ερώτημα. Μόνο αυτός κάνει μικρό mark-up? Ολοι οι άλλοι βαράνε υπερκέρδη ανα πούρο;
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Δεκ 07, 2009 4:37 pm

Κατ' αρχήν χαίρομαι, που στο θέμα "μου" μένουμε ον τοπικ και ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες.
Ιδιαιτέρως δε τον redrum, που έχει ένα κακό συνήθειο... :twisted: :lol:

Κατά δεύτερο, δεν αποκλείω τίποτε. Ούτε την απομυθοποίηση του εμπόρου.
Απλά ρώτησα, γιατί με προβλημάτησε.
Ακόμα και τα ερωτήματα που συμπλήρωσε ο Λεωνίδας:

Λές ο ένας έμπορος δεν πούλαγε πολλά OpusX για να φτάσουν για όλους. Νομίζω έτσι συνέβαινε με όλους τους εμπόρους μέχρι τώρα. Μέχρι που εμφανίστηκε ο γρήγορος και τα έδωσε αφενός κοψοχρονιά αφετέρου με το κιλό/χωρίς περιορισμούς. Δεν είναι περίεργο αυτό;

Τώρα προσπαθεί να τα ξεφορτωθεί όπως λές-δεν το ξέρω. Καλά αφού γινόντουσαν ουρές, γιατι δεν φεύγουν αυτά τα πούρα ή εν πάσει περιπτώσει γιατί δεν τα διώχνει στην χοντρική;

Εσύ το ονομάζεις απομυθοποίηση του OpusX. Είναι; Μήπως είναι απομυθοποίηση του συγκεκριμένου εμπόρου;

Είναι όντως πολύ περίεργο.
Εγώ το είπα έτσι. Αλλος ένας δεν είπε (συγγνώμη maltakias εκ των προτέρων), αλλά θέλησε να φωνάξει τον Λεωνίδα να βγάλει το φίδι από την τρύπα.
Opus x δεν πήρα, κατ' αρχήν ...λόγω αρχής και κατά δεύτερον, παρ' όλο που τώρα τα έχει σχετικά μπιρ παρά, λόγω άλλων ... 1001 προτεραιοτήτων και προς αποφυγήν συμφόρησης στο ενταύθα ταχυδρομείο, και παρ' όλο που τέτοιον καιρό "περνούν και ελέφαντες" (γειά σου κουκ) δεν μπορώ να πάρω ούτε στικ.
Αν έχει ακόμα και μετά τα χριστούγεννα μπορεί και να δοκιμάσω.

Ομως κρίνοντας από τα υπόλοιπα AF, που πήρα, ποσότητες δε λέω, θεωρώ οτι και τα opus x του px και αυθεντικά είναι και διαλογής δεν είναι.
Γι' αυτό και προβληματίζομαι, αν τελικά είναι όντος χαζοί οι αμέρικανς ή μας ... δουλεύει πολύ καλά ο πx.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Δεκ 07, 2009 4:37 pm

@ Leonidas:
Την πιθανότητα τις υποψίες και τις αμφιβολίες μας να τις έχουμε αντιμετωπίσει ήδη δε σου περνάει απ' το μυαλό μάλλον... Περιμένουμε όλοι εσένα να μας δείξεις τα αυτονόητα... Πόσες φορές πρέπει να το γράψουμε ότι ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ internet-ικούς discounters μέχρι να σταματήσεις να ασχολείσαι με το θέμα;?;?;?
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Δεκ 07, 2009 4:46 pm

Νίκο συμφωνούμε.

Ειδικά για τη συμφόρηση των ημερών :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Δεκ 07, 2009 4:47 pm

hernesto έγραψε:@ Leonidas:
Την πιθανότητα τις υποψίες και τις αμφιβολίες μας να τις έχουμε αντιμετωπίσει ήδη δε σου περνάει απ' το μυαλό μάλλον... Περιμένουμε όλοι εσένα να μας δείξεις τα αυτονόητα... Πόσες φορές πρέπει να το γράψουμε ότι ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ internet-ικούς discounters μέχρι να σταματήσεις να ασχολείσαι με το θέμα;?;?;?

Συνεχίζεις να μην παίζεσαι. Εβίβα
epap

Δημοσίευσηαπό epap » Δευ Δεκ 07, 2009 5:03 pm

Παρακολουθώ τελευταία πολλά θέματα που ανοίγουν, να καταλήγουν σε αντιπαράθεση για τον px.

Τις απόψεις του Λεωνίδα τις ξέρω, έχουμε συζητήσει και συμφωνήσαμε.

Με τη λιγοστή εμπειρία που έχω θα ήθελα να εκφράσω την άποψή μου. Ψωνίζω μόνο από τον px και από Ελλάδα και συγκεκριμένα αυτό που κάνω έιναι να δοκιμάζω κάποια singles από καπνοπωλέια πριν παραγγέιλω. Ακολουθώντας αυτή τη διαδικασία προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από τον συγκεκριμένο έμπορο.

Όσον αφορά τις τιμές του, θεωρώ πως είναι συνδυασμός κάποιοων πραγμάτων. Αγοράζει μεγάλες ποσότητες συνεπώς είναι πιθανόν να αγοράζει φθινότερα, βάζει μικρότερο περιθώριο κέρδους καθώς έχει μεγάλη κατανάλωση και πιθάνον δεν ασχολείται με διαλογή αν γίνεται διαλογή.

Στις 7 κούτες που έχω ψωνίσει από τον συγκεκριμένο έμπορο αντιμετώπισα πρόβλημα στουμπώματος σε 5 πούρα το πολύ και πρόβλημα εμφάνησης σε ακριβώς 2.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Δεκ 07, 2009 5:03 pm

Νίκος έγραψε:θεωρώ οτι και τα opus x του px και αυθεντικά είναι και διαλογής δεν είναι.
epap έγραψε:...δεν ασχολείται με διαλογή αν γίνεται διαλογή...
Στις 7 κούτες που έχω ψωνίσει από τον συγκεκριμένο έμπορο αντιμετώπισα πρόβλημα στουμπώματος σε 5 πούρα το πολύ και πρόβλημα εμφάνησης σε ακριβώς 2...
Διαπιστώνεις κάποια υποψία;
Τελευταία επεξεργασία από hernesto σε Δευ Δεκ 07, 2009 5:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

DimitrisG

Δημοσίευσηαπό DimitrisG » Δευ Δεκ 07, 2009 5:06 pm

Να ήξερε ο γρήγορος σε τι μπελάδες μας έχει βάλει...
sic transit gloria mundi
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Δεκ 07, 2009 5:06 pm

hernesto έγραψε:@ Leonidas:

Βρε Πανουλη, κανεις οτι δεν καταλαβαινεις;; χιλιες φορες το εχουμε θιξει το θεμα... Η αποψη του Λεωνιδα και η ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ δεν ειναι οτι πουλαει fakes, αλλα οτι παιρνει πουρα που ειναι αποτελεσμα μιας "ατυπης" διαλογης που κανουν οι κουβανοι. Και αυτη η διαλογη αφορα κυριως την ποιοτητα των wrappers. Ισως να αφορα και αλλους τομεις (μεταφορα, διατητηρηση) αλλα δεν μπορω να ξερω. Λεω οτι εχω δει με τα ματια μου, οτι wrappers με ποιοτητα EMS πολυ σπανια εχω δει σε ιντερνετικο που δεν παιρνει απο επισημο εισαγωγεα.

Για να επιστρεψω στο θεμα (να μη μαλωνει και ο Νικος :wink: ), δεν ξερω τι παιζει με τα AF του πχ. για εμενα το πιο πιθανο ειναι να μην του φευγουν και να τα πουλαει κατω απο κοστος
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Δεκ 07, 2009 5:10 pm

Είπα εγώ ότι λέτε για fakes???

Επιστροφή σε “Κούβα και άλλες χώρες παραγωγής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 1 επισκέπτης