Η απομυθοποίηση των Opus X

kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τετ Δεκ 09, 2009 12:18 am

ο άνθρωπος προφανώς έφερε επανάσταση στις τιμές, συνεπικουρούμενος και από την πτώση του δολαρίου.
η βεβαιότητα των πούρων είναι υπεράνω πάσης υποψίας. είναι εκατό τοις εκατό αυθεντικά. για τα δομινικάνικα δεν μπορώ να φέρω άποψη διότι δεν γνωρίζω αρκετά. αφού δοκιμάσω θα κρίνω.
τώρα από που αγοράζει κανείς δεν μπορεί να ξέρει.
το βέβαιο είναι επίσης ότι οι κουβανοί παίζουν με την πόλη προέλευσης κατασκευής των πούρων. οι καλύτεροι εργάτες είναι φυσικά στην πρωτεύουσα. ίσως και οι καλύτερες κάπες να αποστέλλονται στην πρωτεύουσα. ίσως. με τους κουβανούς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. το μόνο επίσης σίγουρο είναι ότι ο τύπος έχει μόνο καινούρια πούρα. ΄
αλλά με παραξενεύει το γεγονός ότι τα πούρα που αναφέρει ο ηλίας είχαν όλα ελαιώδεις κάπες, ενώ από τα κανάρια δεν είχαν.
τα αναφέρω όλα αυτά, διότι από άπιστος θωμάς εδώ και ένα χρόνο περίπου αγοράζω αποκλειστικά από αυτόν.
είναι εξαιρετικός επαγγελματίας, αν και ουδέποτε μου έκανε το παραμικρό δώρο. το λέω για να μη νομίζετε ότι κερδίζω κάτι που τον διαφημίζω.
κλείνοντας και όσον αφορά τις τιμές καθεαυτές θα παραμείνουν μυστήριο.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Δεκ 09, 2009 7:04 am

το εχω πει και θα το ξαναπω. δεν εχω αμφισβητησει ποτε την αυθεντικοτητα των πουρων. Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι οτι τα πουρα που εχω παραλαβει δεν εχουν καλες καπες (νασαι καλα δεν χρειαζεται να το γυριζω στο αγγλικο). οχι οτι εχουν καποιο σοβαρο προβλημα, απλα δεν ειναι ελαιωδεις, που για εμενα ειναι ενδεικτικο καλης συντηρησης.

Οπως ειπα, ισως να μην του αρεσει το επωνυμο μου, ισως να νομιζει οτι ειμαι κουμουνιστης, ισως να σιχαινεται την Αγγλια, δεν ξερω... αλλα 10 κουτια που εχω παρει δεν ειχαν καλες καπες. Επανηρθαν με λιγους μηνες στον υγραντηρα, αρχισαν τα ελαια να ερχονται στην επιφανεια, αλλα για εμενα δεν ειναι αρκετο...

τον αφησα, παιρνω αγοραζω απο αλλου, και ησυχασα
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Δεκ 09, 2009 9:22 am

Τώρα που τα ζωνάρια ξανάσφιξαν, σκέφτηκα να βγώ για πρώτη φορά off-topic. Διάβασα και ξαναδιάβασα το τι γράψαμε όλοι. Και νομίζω ότι -φεύ- κατάλαβα τι είναι αυτό που προκαλεί εντάσεις. Συνοψίζεται σε αυτό που έγραψε ο Νίκος και ελπίζω να μου συγχωρεθεί η μερική αναφορά στα γραφόμενά του.

Οι υπαινιγμοί όμως του τύπου: ....απο που αγοραζουν, πως τα μεταφερουν κτλ κτλ.. πειράζουν.
Οχι τον έμπορο, δεν με ενδιαφέρει αυτός, αλλά αυτούς που τον προτιμούν.

Αισθάνονται δηλαδή όποιοι διαβάζουν πράγματα που δεν τους αρέσουν για τον αγαπημένο/προτιμώμενο έμπορο, ότι οι άλλοι(μεταξύ αυτών και εγώ) τους υποτιμούμε/κοροιδεύουμε/χλευάζουμε για τις αγορές τους. Επίσης στην άλλη άκρη, κάποιοι που αγοράζουν πιο ακριβά(μεταξύ αυτών και εγώ) προσπαθούμε να στηρίξουμε με κάθε τρόπο τα παραπάνω λεφτά που δίνουμε κοροιδεύοντας τους άλλους που ψωνίζουν πιο φτηνά. Κάτι δηλαδή σαν προσωπική κόντρα.

Αν συμβαίνει αυτό που μόλις έγραψα, το βρίσκω ανθρώπινο και κατανοητό. Και συνεπώς δεν νομίζω ότι θα σταματήσει. Γιαυτό άν κάποιοι ενοχλήθηκαν με κάποια που έγραψαν άλλοι και τούμπαλιν, έ δεν πειράζει. Ξύδι σε όλους μας. Ολους μας.

Εκείνο που συνεχίζω να μην καταλαβαίνω είναι γιατί ανοίγουμε ΣΥΝΕΧΩΣ θέματα γύρω απο τις ιντερνετικές αγορές. Ερωτώ. Απο αφέλεια, ιδιοτέλεια, ανασφάλεια, ανάγκη επιβεβαίωσης, εκ του πονηρού ή μήπως γιατι δεν έχουμε τίποτε άλλο να γράψουμε; Τί απο όλα αυτά; Είπα κάποια στιγμή τον Αύγουστο και αρκετοί συμφώνησαν, ότι έχουμε εξαντλήσει το θέμα. Μόνο εγώ επιμένω σε τούτο; Υπάρχει έστω και ένας εδώ στο forum που διαφωνεί ότι με τη στάση μας τρίβουν τα χέρια τους αυτά τα μαγαζιά; Υπάρχει κανείς;

Είναι τόσα πολλά τα θέματα για να ξιφουλκήσουμε ή συμπληρώσουμε/συμπληρωθούμε... Ο πλούτος του forum μας είναι μεγάλος. Με εξαίρεση ίσως τα tastings. :lol:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Δεκ 09, 2009 9:39 am

Leonidas, συμφωνώ σχεδόν με κάθε λέξη του συμπεράσματος στο οποίο κατέληξες σχετικά με το πού τελικά οδηγούν αυτές οι συζητήσεις που αντιπαραθέτουν φτηνούς διαδικτυακούς εμπόρους με μη-διαδικτυακούς ή γενικότερα "ακριβότερους"... Όντως φαίνεται σα να υπάρχει μια προσωπική-εγωιστική κι όχι ουσιαστική κόντρα. Δε φαίνεται δηλαδή να γίνεται ανταλλαγή απόψεων αλλά απλή αντιπαράθεση... Προφανώς αυτό δεν αποδίδει διάλογο, δεν αποδίδει γνώση, δεν "φτάνει" κάπου παρά μόνο σε μία εκτόνωση νεύρων ή επίδειξη εξυπνάδας! Σίγουρα τίποτα απο τα δύο δεν πιστεύω ότι μας ταιριάζουν σαν forum. Αντιθέτως θα έλεγα ότι αποπροσανατολίζουν και δημιουργούν άστοχες συγκρούσεις.

Τώρα και επειδή δεν μπορώ παρά να είμαι δίκαιος, πρέπει να παρατηρήσω ότι όλο αυτό το πανηγύρι ξεκινά από την "επίθεση" σχεδόν ΠΑΝΤΑ από όσους αγοράζουν "ακριβότερα" με υπονοούμενα ή ξεκάθαρα εννοούμενα προς αυτούς που αγοράζουν από discounters κτλ... Ως εκ τούτου το "ξύδι" το πίνουν σχεδόν πάντα αυτοί που βρίσκονται στη θέση άμυνας κάτι το οποιο κάποιο σημείο και μετά γίνεται κουραστικό!!!

Δε μένω όμως σε αυτά γιατί δεν έχει αξία. Προτείνω σε αλλήλους το πέρασμα στην άλλη πλευρά. Αν κάποιοι αμφισβητούν τη γνησιότητα, την ποιότητα, την αξιοπιστία ή την εξυπηρέτηση των διαδικτυακών ΑΣ ΤΟΥΣ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Όχι όμως με τη λογική παίρνω ένα-δύο κουτιά από τα 10-15 που παίρνω το μήνα/εξάμηνο/κτλ γιατί έτσι κι όπως έχει φανεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους και παραδείγματα το αποτέλεσμα μπορεί να είναι στατιστικά biased είτε υπέρ είτε κατά! Το αυτό φυσικά προτείνω και στους αγοραστές από διαδικτυακούς: να τονώσουν τις παραγγελίες τους από μη-διαδικτυακούς και ίσως πιο "επίσημους" (sic) ώστε να δουν μήπως όντως οι πιθανότητες υψηλότερης ποιότητας για την οποία διατείνονται οι τακτικοί αγοραστές τους έχει βάση...

ΤΕΛΟΣ, Leonidas επίτρεψέ μου να πω ότι κανείς δεν άνοιξε θέμα όπως το περιγράφεις... Ο τίτλος του θέματος ήταν απλά "Η απομυθοποίηση των Opus X" κι όχι οι διαδικτυακές αγορές! Άρα η παρατήρησή σου αυτή στο παρόν thread είναι μάλλον άκυρη αν και ως προς το περιεχόμενό της δεν είναι εντελώς ανεδαφική μιας και αρκετοί από τους "παλαιότερους" του forum έχουν υποστηρίξει τον εξορθολογισμό της αναφοράς και των περιγραφών διαδικτυακών αγορών και εμπόρων.

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Δεκ 09, 2009 10:33 am

hernesto ευχαριστώ που συμφωνείς σχεδόν με κάθε λέξη του post μου. Φαντάσου το μήκος του σεντονιού άν διαφωνούσαμε :lol:

Και εγώ με τη σειρά μου συμφωνώ σχεδόν με κάθε λέξη του post σου.

Το θέμα ανοίχτηκε ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το περιγράφω. Πήγαινε σε παρακαλώ να διαβάσεις το πρώτο εν σειρά post. Ισως πεισθείς. Ισως όχι.

Οπως είπα. Ξύδι σε όλους μας.

Την καλημέρα μου
epap

Δημοσίευσηαπό epap » Τετ Δεκ 09, 2009 11:46 am

hernesto έγραψε:Όχι όμως με τη λογική παίρνω ένα-δύο κουτιά από τα 10-15 που παίρνω το μήνα/εξάμηνο/κτλ γιατί έτσι κι όπως έχει φανεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους και παραδείγματα το αποτέλεσμα μπορεί να είναι στατιστικά biased είτε υπέρ είτε κατά! Το αυτό φυσικά προτείνω και στους αγοραστές από διαδικτυακούς: να τονώσουν τις παραγγελίες τους από μη-διαδικτυακούς και ίσως πιο "επίσημους" (sic) ώστε να δουν μήπως όντως οι πιθανότητες υψηλότερης ποιότητας για την οποία διατείνονται οι τακτικοί αγοραστές τους έχει βάση...

Άψογη στατιστική προσέγγιση...

hernesto ασχολείσαι με στατιστική??? Συνάδελφος???
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Δεκ 09, 2009 11:52 am

@ Leonidas:
Θα σε στεναχωρήσω αλλά αυτό που διαβάζω στο post του Νίκου είναι η κριτική του για ένα υπερεκτιμημένο πούρο! Όλα όσα ακολούθησαν περί σχολιασμού του εμπόρου και της ποιότητάς του είναι αντικειμενικά off-topic...

hernesto off-topic έγραψε:@ epap:
Καμία σχέση με στατιστική εκτός της όποιας βασικής μελέτης χρειάστηκα γύρω από στοχαστική ανάλυση που χρησιμοποιώ στην πρόβλεψη φορτίου και ανέμου...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Δεκ 09, 2009 12:06 pm

hernesto έγραψε:@ Leonidas:
Θα σε στεναχωρήσω αλλά αυτό που διαβάζω στο post του Νίκου είναι η κριτική του για ένα υπερεκτιμημένο πούρο! Όλα όσα ακολούθησαν περί σχολιασμού του εμπόρου και της ποιότητάς του είναι αντικειμενικά off-topic...

hernesto off-topic έγραψε:@ epap:
Καμία σχέση με στατιστική εκτός της όποιας βασικής μελέτης χρειάστηκα γύρω από στοχαστική ανάλυση που χρησιμοποιώ στην πρόβλεψη φορτίου και ανέμου...

Μπα δεν με στενοχωρείς. Γιαυτό είπα ίσως. Και εγω φανταζόμουν ότι το post του Νίκου θα το έβρισκες "υπέρ το άρτιο" :lol:

Ασε θα πιω ξύδι και άν είναι καλό θα σου στείλω πμ
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Δεκ 09, 2009 12:15 pm

εγω απο χτες πινω ξυδι να συνελθω. Συγκεκριμενα κατι Καμπερνετ απο Χιλη!

και το λεω ξυδι γιατι ως γνωστον το μη Γαλλικο κρασι ειναι ξυδι, οπως λεμε το μη-κουβανεζικο ειναι χορτο... :lol:
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Δεκ 09, 2009 12:33 pm

RedRum έγραψε:εγω απο χτες πινω ξυδι να συνελθω. Συγκεκριμενα κατι Καμπερνετ απο Χιλη!

και το λεω ξυδι γιατι ως γνωστον το μη Γαλλικο κρασι ειναι ξυδι, οπως λεμε το μη-κουβανεζικο ειναι χορτο... :lol:

΄Ισως φταίει που εμείς που δεν είμαστε supertasters δεν μπορούμε να πιάσουμε τα λεπτεπίλεπτα αξαίσια αρώματα των εξω-κουβανικών :D :D
Δεν πειράζει. Περισσότερα για εσάς :P
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 09, 2009 12:56 pm

Ωραία αυτή η πρωινή κουβεντούλα και κρίμα που δεν έχουμε την Marengaga για mod.

Επανέρχομαι όμως σ' αυτό που έγραψα χθες και προσβήθηκε ο redrum και κανα δυό άλλοι, ισως.
Νίκος έγραψε: Το θέμα είναι αν αποκαλείται κάποιος απατεώνας ή οτιδήποτε άλλο κακό τελοσπάντων, αυτός που τον αποκαλει φέρει και το βάρος της απόδειξης.
Αλλιώς είναι συκοφάντης.

Τα πράγματα μπορούν να εξελιχθούν πολύ χειρότερα, από μια απλή και σ' αυτήν την περίπτωση περισσότερο παρεξήγηση παρά προσβολή ενός μέλους από άλλο μέλος.

Επειδή δεν έχω την άδεια, δεν θα αναφερθώ σε πρόσωπα και γεγονότα.
Εμαθα λοιπόν μόλις χθες, μετά τα απογευματινά γεγονότα, οτι φίλος μας δικάστηκε και καταδικάστηκε (ποινικό δηλ. εν πρώτοις), για κάτι παρόμοιο. Κι ας είχε κατά τη γνώμη μου δίκιο.
Προσοχή λοιπόν και μη νομίσει κανείς οτι μπορει να κρυφτεί στην "ανωνυμία" του ιντερνετ.

Υ.Γ. Churchill, ελπίζω να τα διάβασες κι εσύ αυτα.

Υ.Γ. 2 Μ' αρέσει η τοποθέτηση του kostashabanos.
Ειδικά αυτό το "με τους κουβανούς ποτέ δεν μπορείς να ξερεις"
Αναθεωρώ λοιπόν και λέω οτι ίσως και να συμβαίνει πράγματι η α΄διαλογή για ορισμένους πολύ συγκεκριμένους εμπόρους "με προδιαγραφές".

Αυτό που συμβαίνει σίγουρότατα είναι οτι ένας καλός έμπορος, θα ανοίξει όσα κουτιά ενός συγκεκριμένου πούρου έχει μέχρι να βρει ο πελάτης το wrapper που θέλει. Αρκει βέβαια να είναι και ο πελατης καλός.
Τα υπόλοιπα κουτιά μετά την διαλογή αυτή και την εξυπηρέτηση του καλού πελάτη δεν θα πανε στον πχ. Πάνε στους υπόλοιπους πελάτες. Που θα πληρώσουν φυσικά την ίδια τιμή που πλήρωσε και ο πρώτος.
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Τετ Δεκ 09, 2009 1:06 pm

Νίκος έγραψε:Προσοχή λοιπόν και μη νομίσει κανείς οτι μπορει να κρυφτεί στην "ανωνυμία" του ιντερνετ.

Κι όταν μάλιστα το φρούτο της χαφιεδοσύνης ευδοκιμεί εις τον τόπο μας και με κυβερνητική βούλα.

Και να συμπληρώσω ,όχι μόνο μια φορά προσοχή, 1000 φορές προσοχή.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τετ Δεκ 09, 2009 1:14 pm

Υ.Γ. 2 Μ' αρέσει η τοποθέτηση του kostashabanos.
Ειδικά αυτό το "με τους κουβανούς ποτέ δεν μπορείς να ξερεις"
Αναθεωρώ λοιπόν και λέω οτι ίσως και να συμβαίνει πράγματι η α΄διαλογή για ορισμένους πολύ συγκεκριμένους εμπόρους "με προδιαγραφές".

Βλέπω να μοιράζεστε τον ίδιο χώρο με τον costashabanos. Υγρό και ανήλιο. Σχεδόν ιδανικό. Κούβα+Altadis+δίκτυο πωλήσεων εναντίον σας. Αμάν. Πέστε τι πούρα τραβάει η ψυχή σας παιδιά. Να σας τα φέρνουμε "γρήγορα" :lol: :lol: :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Δεκ 09, 2009 1:27 pm

με "πιάνεις" βλέπω. :lol: :lol: :lol: :lol:

Και αν καταλάβεις το αστείο της τελευταίας παραγράφου του 2ου Υ.Γ. θα γελασεις με την ψυχή σου. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Δεκ 09, 2009 1:33 pm

Πολύ υποννοούμενο δουλεύει ρε παιδιά και νοιώθω σαν σε μυθιστόρημα του Dan Brown όποτε πιάνετε τη "βαριά" συζήτηση μεταξύ σας.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/

Επιστροφή σε “Κούβα και άλλες χώρες παραγωγής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης