Η απομυθοποίηση των Opus X

RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Δεκ 07, 2009 5:18 pm

τι εννοεις οταν λες οτι τον εμπιστευεσαι εαν δεν αναφερεσαι σε fakes;;;

για να καταλαβω λοιπον, θεωρεις οτι ο ΠΧ εχει τα ιδια πουρα με πωλητες που προμηθευονται απο επισημο εισαγωγεα (Intertabak, Phoenicia, EMS, κτλ), με ιδια ποιοτητα wrapper, συντηρηση, μεταφορα;

Εγω δεν το πιστευω, και το κλεινω εδω το θεμα, γιατι θα μας αρπαξει ο Νικος

:lol:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Δεκ 07, 2009 5:39 pm

Σε "κακή ποιότητα" και το έγραψα νωρίτερα στην επιχειρηματολογία μου...
hernesto έγραψε:Απομυθοποίηση του εμπόρου θα γινόταν εφόσον...
Το υπονοούμενο της απομυθοποίσης του εμπόρου λόγω κακής ποιότητας προϊόντος...
Αντιλαμβάνομαι πάντως ότι είναι δύσκολο να παρακολουθήσεις το περιεχόμενο μιας απαντήσης όταν τα πενυματώδη σχόλια επί αυτής την επισκιάζουν!.. Πόσο μάλλον όταν σιωπηρά συμφωνείς με αυτά... :roll:
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Δεκ 07, 2009 5:48 pm

hernesto έγραψε: Πόσο μάλλον όταν σιωπηρά συμφωνείς με αυτά... :roll:

Πανουλη μου, μαλλον στραβα σου μπηκε η εβδομαδα και δεν ξερεις τι λες... καλο σου απογευμα
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Δεκ 07, 2009 6:17 pm

τωρα καταλαβαινουμε λοιπον γιατι τα ξεπουλαει... πηρε μια παρτιδα ξεραμενα και τα δινει οσο οσο...
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Δευ Δεκ 07, 2009 6:33 pm

Επειδή αναφέρθηκε το όνομά μου δις από την τελευταία φορά που είδα το θέμα.....η αναφορά μου στο Λεωνίδα ήταν για να τον πειράξω περί Macanudo μιας και ξέρω ότι του αρέσουν ενώ οι περισσότεροι τα αντιπαθούν.

Πως κατάφερα να εμπλακώ σε τόσα σενάρια συνομοσιολογίας μόνο το φόρουμ κι ο Χαρδαβέλας το γνωρίζουν.

Όσο για τον έμπορο που για ακόμη μια φορά γίνεται μήλον της έριδος δεν παραθέτω άποψη όπως και δεν έχω παραθέσει δημοσίως για κανέναν(απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον),αλλά αφού δεν αρέσανε σε κάποιον συγκεκριμένα.......μήπως να το ξανασκεφτόμασταν για τον px; :twisted:
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Δεκ 07, 2009 6:50 pm

Μα ζητησσ εκ των πρoτερων συγγνωμη για την εμπλoκη. :wink:
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Δεκ 07, 2009 6:55 pm

RedRum έγραψε:τωρα καταλαβαινουμε λοιπον γιατι τα ξεπουλαει... πηρε μια παρτιδα ξεραμενα και τα δινει οσο οσο...

Τα ξεραμένα, πρώτον δεν έχουν τις γεύσεις που περιγράφει και δεύτερον δεν είναι σκληρά. Σπάνε με το παραμικρό εξαιτίας της έλλειψης υγρασίας.
Απλά τα εξω-κουβάνικα είναι όντως πιο σκληρά στην κατασκευή, δηλαδή δεν μπορείς να τα πιέσεις κατα μήκος όπως με τα κουβάνικα.
Αυτά από την λίγη εμπειρία μου.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Δεκ 07, 2009 7:02 pm

DimitrisF έγραψε:Απλά τα εξω-κουβάνικα είναι όντως πιο σκληρά στην κατασκευή, δηλαδή δεν μπορείς να τα πιέσεις κατα μήκος όπως με τα κουβάνικα.
Αυτά από την λίγη εμπειρία μου.

Σε αυτο εχεις δικιο, γιατι τα μη κουβανεζικα εχουν συνηθως παχυτερα φυλλα. τι να πω, δεν με νοιαζει ιδιαιτερα, δεν αγοραζω πλεον απο ΠΧ, ουτε που ξερω γιατι εμπλεξα με αυτη τη κουβεντα! μαλλον απο παρεξηγηση γιατι νομιζα οτι ο Νικος ειπε οτι δεν ειναι καλα πουρα
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Δεκ 08, 2009 1:06 pm

RedRum έγραψε:τι εννοεις οταν λες οτι τον εμπιστευεσαι εαν δεν αναφερεσαι σε fakes;;;

για να καταλαβω λοιπον, θεωρεις οτι ο ΠΧ εχει τα ιδια πουρα με πωλητες που προμηθευονται απο επισημο εισαγωγεα (Intertabak, Phoenicia, EMS, κτλ), με ιδια ποιοτητα wrapper, συντηρηση, μεταφορα;

Εγω δεν το πιστευω, και το κλεινω εδω το θεμα, γιατι θα μας αρπαξει ο Νικος

:lol:

Ναι θα σε αρπάξω, οχι γιατι βγαίνεις ελάχιστα εκτός θέματος, αλλά γι' αυτά που λες.

Από που το βγάζεις το συμπέρασμα οτι ο πχ δεν ψωνίζει από επίσημο εισαγωγέα;
Την πηγή του την αναφέρει ξεκάθαρα:

All cigar shops in Spain buy from the Habanos distributor (Altadis for mainland Spain or Sotabac for the Canary Islands). All must buy at the same price.

Και από το σαιτ της Ηα(ι)βάνος με τους επίσημους εισαγωγείς:

SOCORRO TABACOS, S.A. (SOTABAC)

Distributor for:
Islas Canarias.
President: Mr. Gregorio Socorro Soto
Marketing Policy Director: Mr. Javier Socorro Trujillo
Address: Travieso No.10, 35002 Las Palmas de Gran Canaria
Phone: +34 928 366077, +34 928 366277
Fax: +34 928 361190
Email: sotabac@sotabac.com

μήπως ρώτησες εσύ την Sotabac, αν έχουν πελάτη τον πχ ή ξέρεις κάποιον άλλον να το έπραξε και πήρατε αρνητική απάντηση;
Η μήπως απάντησαν, οτι αυτοί εμπορεύονται και διαλογής πούρα και δίνουν τέτοια στον πχ πιό φθηνά.

Αν ναι, αλλάζουν τα πράγματα και το θέμα γίνεται σοβαρό, γιατί "συλλαμβάνεται" ο πχ να λέει ψέματα.

Αν όχι, τότε σωστό και τίμιο είναι, όσοι, για δικούς σας λόγους, οι οποίοι και σεβαστοί είναι, δεν αγοράζετε από κάποιον συγκεκριμένο έμπορο, να μην σπέρνετε αμφιβολίες και πανικό, χρησιμοποιώντας τα ρήματα "θεωρώ", "πιστεύω", "νομίζω".

Αν υπάρχουν όμως αποδείξεις, το ξαναζήτησα αυτό, αλλάζει το πράγμα.
Στο κάτω - κάτω, φτηνά-ξεφτηνά, πολλοί έχουμε δώσει και συνεχίζουμε να δίνουμε "άπειρα" λεφτά στον κάθε πχ.
Μας υποτιμάτε λοιπόν, εσύ και κανα δυό άλλοι, που επανέρχεστε μόνιμα σ' αυτό το θέμα με υπονοούμενα, γελάκια, ματάκια (σε σμάιλις) ή λέγοντας, "εγώ καπνίζω μόνο EMS" ή "εγώ αγοράζω πούρα μόνο από το ψιλικατζήδικο της γειτονιάς μου".

Αυτά και να με συμπαθάς :D
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Δεκ 08, 2009 1:32 pm

Λέω να τσιμπήσω στο κανα δυο άλλοι. Αυτό με smily :lol:

Στα υπόλοιπα δεν βάζω smily. Η θέση σου είναι πίστευε και μη ερεύνα. Αμα σου κάνει εσένα Νίκο μου, δεν βλέπω πρόβλημα. Ευχαριστημένος εσύ που.. και επίσης εγώ που δεν...

Δεν υποτιμώ κανένα εδώ ή και αλλού. Θα ήθελα επίσης να συμβαίνει το ίδιο και για μένα. Επίσης χωρίς smily.

Για το ψιλικατζήδικο έχεις δίκιο. Με smilies πολλά :lol: :lol: :lol:

Νάσαι καλά!!!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Δεκ 08, 2009 1:44 pm

Εγώ και χαζός είμαι και τα λεφτά μου τα πετάω για να καπνίζω σκάρτα και δεν είμαι ικανός να κάνω έρευνα.
Ενας απλοϊκός πιστός είμαι.

Ζητάω λοιπόν να μας παρουσιάσετε εσύ και κανα δυό άλλοι ή έστω και ένας μόνο, θα μου έφτανε, αυτή την έρευνα που κάνατε και καταλήξατε οτι ο τάδε μας πουλάει φούμαρα

Σώστε μας επιτέλους.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Δεκ 08, 2009 1:47 pm

Νίκος έγραψε:Εγώ και χαζός είμαι και τα λεφτά μου τα πετάω για να καπνίζω σκάρτα και δεν είμαι ικανός να κάνω έρευνα.
Ενας απλοϊκός πιστός είμαι.

Ζητάω λοιπόν να μας παρουσιάσετε εσύ και κανα δυό άλλοι ή έστω και ένας μόνο, θα μου έφτανε, αυτή την έρευνα που κάνατε και καταλήξατε οτι ο τάδε μας πουλάει φούμαρα

Σώστε μας επιτέλους.

Και εγώ πετάω τα λεφτά μου για να καπνίζω.
Και εγώ άπιστος. Δεν βλέπω να σώζομαι με τίποτα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Δεκ 08, 2009 1:55 pm

Νικο μου, τα εχουμε πει πολλες φορες. απλα, η ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ειναι οτι ΤΑ WRAPPERS KAI MONO πουρων που εχω αγορασει απο μαγαζια στην Αγγλια και απο ιντερνετικους περα απο ΠΧ, 1001 (i.e. πιο ακριβους) ειναι καλυτερα. Δεν ξερω γιατι και πως συμβαινει αυτο, απο που αγοραζουν, πως τα μεταφερουν κτλ κτλ.. σου λεω απλα μια προσωπικη παρατηρηση.

Δεν εχω καμια απολυτως διαθεση να επιδεικνυομαι οτι καπνιζω τα καλυτερα πουρα, και αφου θεωρεις οτι σε προσβαλλω το σταματαω εδω.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Δεκ 08, 2009 2:05 pm

Ηλία και η σοταμπακ επίσημος αντιπρόσωπος είναι. Μην μπερδεύεις τώρα και τον 1001. Για το πx μιλάμε.

Ολοι οι αντιπρόσωποι τα ίδια πούρα αγοράζουν. Στο έχει πει και ο Χρυσάφης.
Και όλοι τα μεταφέρουν στον τόπο τους στις καλύτερες δυνατόν συνθήκες. Πούρα είναι δεν είναι χαλίκι.

Το όλο θέμα είναι - και θα το επαναλαμβάνω μέχρι να δεήσει κάποιος από τους καναδυό να παρουσιάσει στοιχεία - αν ο px ψωνίζει όντος από τον έναν και μοναδικό διανομέα της περιοχής του, την σοταμπακ ή οχι.

Τα υπόλοιπα ανήκουν καθαρά στον τομέα της επιστήμης που σπούδασες.
Εγώ πρέπει να στο πω αυτό; :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Δεκ 08, 2009 2:16 pm

Νίκος έγραψε:Το όλο θέμα είναι - και θα το επαναλαμβάνω μέχρι να δεήσει κάποιος από τους καναδυό να παρουσιάσει στοιχεία - αν ο px ψωνίζει όντος από τον έναν και μοναδικό διανομέα της περιοχής του, την σοταμπακ ή οχι.

Δεν είναι ούτε ήταν ποτέ αυτό το θέμα. Το θέμα -και κουράστηκα και εγώ να το λέω- είναι αυτά που γράφει ο Ηλίας.

Καλά θα τριβει τα γρηγορα χέρια του ο άλλος

Επιστροφή σε “Κούβα και άλλες χώρες παραγωγής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες