Juan Lopez

Επισκέπτης

Juan Lopez

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Σεπ 19, 2005 10:04 pm

Seleccion No 2 (Robusto)

Έχουμε πολύ καιρό να συζητήσουμε για νέες γεύσεις στο forum αυτό. Καιρός να σας αποκαλύψω το robusto που με συνόδευσε στις διακοπές και το οποίο πήρε τη θέση του στον υγραντήρα.

Κυρίες και κύριοι, το Juan Lopez Seleccion No 2, είναι ένα θαυμάσιο πούρο. Φθηνό, μικρής παραγωγής, δυσεύρετο στο διαδίκτυο (στην Ισπανία δεν το έχω βρει). Η καλύτερη τιμή βρίσκεται στη Γερμανία (6.8 ευρώ) και μετά στην Ελβετία (περίπου 8).

Η κάπα είναι άψογη, παραπέμπει σε πούρα ακριβότερης κατηγορίας. Ελαστική, με σκούρο χρώμα. Ελάχιστες νευρώσεις. Το cap είναι τέλεια φτιαγμένο. Οι γεύσεις πριν το ανάψεις είναι τροπικής γης, με νότες καφέ. Η κάυση του είναι πάντα σταθερή, αργή, ομοιόμορφη. Γεύσεις από καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα?), καραμέλας, ξερών χόρτων. Στη μέση σε κατκλύζει η γεύση τροπικής γης μετά από δυνατή βροχή.

Κλείστε τα μάτια όταν φτάσετε στη μέση και πείτε μου τι εικόνες σας έρχονται στο μυαλό. Φοίνικες, ηλιοβασίλεμα, βρεγμένη άμμος, παφλασμός του κύματος.

Από τη μέση και μετά, αρχίζει και πικρίζει, οπότε το αφήνεις να σβήσει μόνο του. Αίσθημα αρχοντιάς, κύρους, έμπνευσης.

Μοναδικό και ανεπανάληπτο.
Επισκέπτης

Re: Juan Lopez

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Σεπ 19, 2005 10:06 pm

[quote="Anonymous"]Seleccion No 2 (Robusto)

Παράλειψα να σας πω, ότι τα Seleccion No 2, βρίσκονται σε μορφή cabinet, και δεν έχω δει την καινούργια παραγωγή με δαχτυλίδι.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Ιαν 09, 2010 11:48 am

Juan Lopez Seleccion No2 κωδικός EUP ABR 08.

Μια κλασσική περίπτωση αγίνωτων/ανώριμων καπνών που οι κουβάνοι χωρίς φόβο ή και μπέσα διαθέτουν στην αγορά.

Αρτιο κατασκευαστικά, όμορφο λαδερό σκουρόχρωμο wrapper. Τελεία. Τίποτε άλλο καλό.

Οσοι βρέθηκαν κοντά μου χθές βράδυ με σκυλόβρισαν. Τόση αμμωνία, βαριά ατμόσφαιρα, αναγούλα είχα να νιώσω απο τα χρόνια που έκανα προπαίδευση στο ναυτικό.

Σχεδόν δύο ετών, δεν έχει -και δεν πρόκειται να- ωριμάσει καθόλου. Τα καπνά του δεν ήταν έτοιμα να δοθούν για στρίψιμο, πολλώ δε μάλλον για να τα καπνίσουν άνθρωποι. Εχω κάψει αρκετές κούτες απο δαύτα στο παρελθόν (άλλοι κωδικοί) και τα πούρα ήταν απο μια χαρά μέχρι μέτρια. Ανταποκρίνονταν δηλαδή στα λεφτά τους. Αυτή όμως η σοδειά είναι απαράδεκτη. Ντροπή τους.

Εβαλα φωτιά σε ένα 8-9-8 για να συνέλθω :lol:
Τελευταία επεξεργασία από Leonidas σε Σάβ Ιαν 09, 2010 11:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιαν 09, 2010 11:51 am

Πoθεν εσχες ;
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Ιαν 09, 2010 11:52 am

Και όμως το βρήκα. Με έβαλες να συνδεθώ με τον server στο γραφείο και να ψάχνω το αρχείο Νίκο.

Απο το Ελβετικό μαγαζί του πρώτου ορόφου.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Ιαν 09, 2010 12:23 pm

Δεν διαθετω επαρκη πειρα στα συγκεκριμμενα, αλλά νομιζω πως διαβασα καπου, ισως κι εδω μεσα, οτι απαιτούν ωριμανση ανω της τετραετιας!

Προσωπικα διαθετω ενα 25αρι '06 απο CoH, εχω κανει τρεις δοκιμες και νομιζω πως "κατι παει να πει".
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Ιαν 09, 2010 1:01 pm

Αμ τώρα να σου πώ anastgeo1, να αγοράζει κάποιος πούρα, να τα κρατάει τουλάχιστον τέσσερα χρόνια μπάς και του βγούν, αυτό ξεπερνάει την πιο αφιονισμένη παλαβομάρα του κάθε κουζουλού σαν και μένα.

Δεν παλεύονται ορισμένα πούρα των κουβάνων. Και το JLS2 αυτής της σοδειάς είναι για scrap.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιαν 09, 2010 1:11 pm

Εχoυμε αναφερθει πριν λιγo καιρo σ αυτα.
Τo 50αρι πoυ εχω, ακoμα κι αν τελειωσει καπoτε, δεν πρoκειται να τo ανσνεωσω.
Ανεξαρτητα απo την αστoχια πoυ ετυχε στoν Λεo ειναι ενα πoυρo πoυ δεν θα μoυ λειψει.

oφ τoπικ
Μετα καιρo καπνισα τo πρωι ενα sp corona τoυ 2001 και με ενθoυσιασε.
Τωρα καπνιζω AF Rothschild επισης πoλυ καλo. Με τσιπoυρo
Ελπιζω να παει ετσι oλη η μερα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Ιαν 09, 2010 2:06 pm

γεια στο στομα σου ρε Λεο! υπαρχει μια δημοσιευση στο φορουμ Αφισιοναντο με 500+ δημοσιευσεις ποσο φανταστικο το JL2 ειναι... ολα αυτα φυσικα αφου ο Σαχλαμαρακλινγκ του εδωσε 94... ρε παιδια τους λεω... ξυπνηστε... πατε καλα;; ενα μετριο πουρο ειναι...

ακομα προσπαθω να βρω καλο JL2.... ειναι ενα μετριο πουρο... τιποτα παραπανω... τουλαχιστον για εμενα
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Σάβ Ιαν 09, 2010 3:31 pm

από τη μαλακία που τους δέρνει στο βρωμοαμερικάνικο περιοδικό τους και από τις απόψεις μερικών εδώ μέσα που το εξεθείασαν στο πρόσφατο παρελθόν, αγόρασα ένα κουτί, που να μην έσωνα, μέσα στο 09 και δεν είναι για τα λεφτά, τόσα τόσα πήγαν χαμένα μα για το χρόνο και την υπομονή. άμα γίνουν αυτά πούρα ποτέ εμένα να...
αίσχος κουβανέζικο, καλύτερα να καπνίσω μηχανής.
άκου οι ηλίθιοι 94.
το χειρότερο ρομπούστο και με διαφορά.
άμα από το πρώτο πούρο του κουτιού δε σου κάτσει πόσα τελικά μπορείς να περιμένεις τελικά. ελάχιστα υποθέτω.
πάω στοίχημα πως από δω και πέρα θα βγουν φωνές για παρταγάς π2
και σίγκλο 5, λες και αυτά δεν υπήρχαν πριν τα βοθμολογήσουν οι ξεφτιλισμένοι.
αυτά και με συγχωρείτε για το ύφος αλλά δεν άντεξα άλλο.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Ιαν 09, 2010 6:03 pm

kostashabanos έγραψε:από τη μαλακία που τους δέρνει στο βρωμοαμερικάνικο περιοδικό τους και από τις απόψεις μερικών εδώ μέσα που το εξεθείασαν στο πρόσφατο παρελθόν, αγόρασα ένα κουτί, ...

Kostahabanos συγγνωμη αλλά νομιζω υπερβαλεις. Θελω να πω, μου φαινεσαι αρκετα μεγαλος κι εμπειρος για να παρασυρθηκες ωστε να τα ριχνεις στους αλλους!!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Σάβ Ιαν 09, 2010 6:04 pm

Συγχωρεμενoς :roll:
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Σάβ Ιαν 09, 2010 6:07 pm

Σε όλους τυχαίνει κάποιο κουτί να είναι απλά απαίσιο. Από κει και πέρα ή ξαναδοκιμάζει κάποιος ή άμεσα γενικεύει σε όλη την παραγωγή.
Υπάρχουν και κάποιοι που γενικεύουν με μερικά singles βέβαια :lol:
Μου έχει τύχει και πετιτ εντμούντο μαύρο χάλι και ότι κοχίμπα ρουμπούστο έχω αγοράσει.. Αλλά τουλάχιστον τα πρώτα σε δεύτερο κουτί ήταν καλά. Τα κοχίμπα πάλι είναι για μένα το χειρότερο στο μέγεθός τους πλεον. Γούστα είναι αυτά.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Ιαν 09, 2010 6:12 pm

Το robusto όμως της Cohiba είναι πάντα ίδιο. Κουτί με κουτί -άν- διαφέρει ελάχιστα. Και γιαυτό -μεταξύ άλλων- τα πούρα της Cohiba είναι σταθερές αξίες.

Αρέσει δεν αρέσει είναι άλλο θέμα.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Σάβ Ιαν 09, 2010 6:16 pm

Δεν διαφωνώ. Το έγραψα ως σύγκριση. Γούστου(κοχιμπα) και τύχης.
Πχ τα πετιτ εντουντο, όπως και πολλά μοντε είναι λίγο τύχη αλλά αν σου κάτσει ειναι καλά. Και λοπεζ μερικά που έχω δοκιμάσει από καπνοπωλεία μια χαρά έκαναν την δουλειά τους.
Και ραμον αλόνες πάλι ψιλο-τζόκερ είναι .. αλλά αν σου κάτσει..
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.

Επιστροφή σε “Juan Lopez”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης