Sancho Panza Belicosos

Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Κυρ Μάιος 10, 2009 4:17 pm

Αγοράστηκε σαν single απο τον Τερματικό και έμεινε στον υγραντήρα κοντά έναν μήνα. Πυραμίδα 14 εκατοστων και με 52αρι δαχτυλίδι, κράτησε κάτι παραπάνω απο δύο ώρες. Πολύ καλή καύση, εμφάνιση ικανοποιητική, ελαφρύ προς μέτριο, δεν πίκρησε ούτε σε ένα puff εως το δαχτυλίδι του! Γεύσεις κέδρου στο 1/3 έδιναν σιγά σιγά τη σειρά τους σε εκείνη της κρέμας και τολμώ να πω οτι διέκρινα κάτι σαν ρίγανη στο τελευταίο 1/3 που έδενε τέλεια με εκείνη της γλυκιάς κρέμας που προανέφερα! Μου άρεσε πολύ, δεν θα το πρότεινα σε καμμία περίπτωση σε εκείνους που απαιτούν δυνατή γεύση και ενα βαρύ πούρο, ωστόσο τολμώ να πω οτι είναι ενα απο τα πλέον "γλυκοκάπνιστα" stick που έχω καπνίσει και σε όσους αρέσει το προφιλ των ελαφρών Κουβανέζικων θα τους ταιριάξει χωρίς δεύτερη κουβέντα... :wink:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Μάιος 10, 2009 4:52 pm

Από τις γευστικες περιγραφες που μου αρεσει να διαβαζω!Συντομη και περιεκτικοτατη χωρις να χρειαζονται τρεις σελιδες για να πει καποιος πεντε πραγματα.
Αυτό όμως που με τρελαινει ρε παιδιά δεν είναι τοσο η γευστική μου ανεπαρκεια,δεν εχουμε ολοι τις ιδιες δυνατοτητες,οσο η ελλειψη φαντασίας καποιες φορες.Δηλαδη «…αυτό το δεσιμο της γλυκιάς κρεμας με τη ριγανη…», ουτε κατά διανοια που λενε,δεν μπορω να το αντιληφθω, και δεν ειρωνευομαι!
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Κυρ Μάιος 10, 2009 5:03 pm

Φυσικά οι γεύσεις αυτές δεν υπήρχαν ταυτόχρονα :lol:
Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα δυστυχώς :(
Στο τέλος του πούρου ενώ κυριαρχούσε η γεύση κρέμας, μου ήρθε στον ουρανίσκο μιά γεύση μπαχαριού που μου θύμιζε ρίγανη και ισορροπούσε όμορφα το γευστικό αποτέλεσμα, τίποτα το περίπλοκα γευσιγνωστικό ή κάτι παρόμοιο, μακρυά απο εμένα αυτά... :wink:
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Σάβ Μάιος 16, 2009 8:02 pm

Για εμένα αυτή η ρίγανη ήταν κανέλλα και για πολύ λίγο.

Κατά τα άλλα το κατατάσσω στα πούρα που δεν χρειάζεται να τους αφιερωθώ , βαρετά και δεν θα πάρω κούτα ποτέ.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
viperii

Δημοσίευσηαπό viperii » Τετ Οκτ 13, 2010 4:05 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Ξεθάβω αυτό το παλιό post για να μοιραστώ μαζί σας την δική μου εμπειρία με το συγκεκριμένο πούρο. Μιλάω για single stick αγορασμένο μεταξύ άλλων singles από γνωστό διαδικτυακό μαγαζί του εξωτερικού.

Οι κριτικές που είχα διαβάσει σχετικά με mild strenth και διάφορες γεύσεις-αρώματα με έκαναν να το επιλέξω. Είχε "ξεκουραστεί" μετά την αγορά του για 20 μέρες περίπου στον υγραντήρα οπότε και αποφάσισα να το ανάψω.

Με μεγάλη μου έκπληξη των όσων διαβάζω πιο πάνω νιώθω μάλλον ότι κάπνισα "άλλο" πούρο. Πικρό και στιφό από την αρχή μέχρι το τέλος. Όσο καιγόταν γινόταν όλο και πιο πικρό. Με αυτό το πούρο κατάλαβα τι εννοείτε όταν μιλάτε για αμμωνία. Πραγματικά η βαριά-άσχημη γεύση αλλά και η μυρωδιά που άφηνε στον χώρο δεν μου άρεσε καθόλου.

Ασφαλώς πρόκειται για μεμονωμένο stick που σε καμία περίπτωση δεν μου επιτρέπει μια ολοκληρωμένη άποψη. Απλά αναρωτιέμαι αν αλλάζουν τόσο πολύ γευστικά τα φρέσκα πούρα με το να μένουν στον υγραντήρα για κάποιο διάστημα.

Σίγουρα θα το δοκιμάσω ξανά, απλά η κακή μου πρώτη εμπειρία μαζί του με κάνει τουλάχιστον να το καθυστερώ!
“Smoking cigars is like falling in love. First, you are attracted by its shape; you stay for its flavour, and you must always remember never, never to let the flame go out!” -Winston Churchill
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Τετ Οκτ 13, 2010 7:59 pm

Anonymous έγραψε:Από τις γευστικες περιγραφες που μου αρεσει να διαβαζω!Συντομη και περιεκτικοτατη χωρις να χρειαζονται τρεις σελιδες για να πει καποιος πεντε πραγματα.
Αυτό όμως που με τρελαινει ρε παιδιά δεν είναι τοσο η γευστική μου ανεπαρκεια,δεν εχουμε ολοι τις ιδιες δυνατοτητες,οσο η ελλειψη φαντασίας καποιες φορες.Δηλαδη «…αυτό το δεσιμο της γλυκιάς κρεμας με τη ριγανη…», ουτε κατά διανοια που λενε,δεν μπορω να το αντιληφθω, και δεν ειρωνευομαι!

Τωρά να πω οτι και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα?! Μπορώ να πω με ακρίβεια πόσο μου αρέσει μια γεύση, αν θα την προτιμούσα λίγο "έτσι" ή λίγο πιο "αλλιώς" αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να διακρίνω και να περιγράψω με τόση ακρίβεια όλες αυτές τις πτυχές που περιγράφει ο Bostero Greco και άλλοι συγκαπνίζοντες. Είναι θέμα εμπειρίας και εκπαίδευσης του ουρανίσκου?
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Οκτ 14, 2010 1:32 pm

off-topic έγραψε:Κάποτε τρελαινόμουν κι εγώ να βρίσκω γεύσεις, αντιλήψεις της γλώσσας και του ουρανίσκου... Τελικά κατάλαβα ότι κάτι τέτοιο είναι ίσως κάπως υπερβολικό για κάτι που απλά θες να το απολαύσεις. Το να ψάχνω δηλαδή μου φάνηκε μαζοχιστικό τη στιγμή που επιλέγω να χαλλλλαρώσω μέσα σε νέφη γαλάζιου καπνού... Κάτι πολύ έντονο κι αισθητό θα το πω! Κάτι ενοχλητικό και πικρό επίσης. Γενικότερα έχω καταλήξει στην απλή κατηγοριοποίηση που κάνει ο Mister Cool: εξαιρετικό, καλό, "μάπα"! Και νομίζω πως είναι και η πιο ειλικρινής τοποθέτση...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Αύγ 19, 2012 12:24 pm

Εικόνα

on-topic:

εξ-αιρετικό (κατ' εξακολούθηση)
...αλλά και "υποτιμημένο", amigo Ernie "Ball"... :wink:
Τελευταία επεξεργασία από Τάκης σε Σάβ Ιαν 03, 2015 11:18 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Κυρ Αύγ 19, 2012 2:56 pm

το πιο αγαπημενο απο τον κομπανιερο του δον κιχοτη.......
γενικα οι μικροτορπιλες δεν με εχουν απογοητευσει
δεν ειναι κορυφη δεν ειναι καιγομενη φυλλαδα
cuba libre and not only cuba
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Κυρ Αύγ 19, 2012 4:45 pm

Όμορφη φωτογραφία!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Αύγ 21, 2012 7:44 am

imo, τα καλύτερα του υπηρέτη ήταν τα δύο "κορωναίικα"
coronas & coronas gigantes...

...καταπληκτικά πούρα, που οι κουβανοί ρίξανε στον καιάδα το 2006
μαζί με τα bachilleres και τα sanchos, (αυτά ήταν μια κατηγορία από μόνα τους)
και αργότερα (2012) τα molinos
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Σεπ 19, 2016 4:11 pm

Εικόνα

η καμπάνα του υπηρέτη λοιπόν
review-ισθείσα μαζικώς στο no.19 mass του φόρουμ με οικοδεσπότη το Svensk:
viewtopic.php?f=77&t=2955
(διαβάστε το όλο, είναι άκρως απολαυστικό, μέχρι και tasting greek σανό έχει μέσα) 8)

με την τελευταία ελληνική τιμή της να πατάει τα 14,80 €
(το αντίστοιχο Romeo Belicoso πήγε 15,60 €
ενώ λ.χ. το Monte 2 από τις πυραμίδες ανέβηκε στα 18,60 €)

φουμάρω μια campana από dress 25 ERO ABR 10
(μέχρι το 2003 έβγαινε και σε SLB 50)

Εικόνα

με ξεκινάει λίγο επιθετικά, με πιπέρια και ένα όξινο γρατζούνισμα
αλλά μετά από 5-6 ρουφηξιές κουλάρει και αλλάζει τελείως

φορτώνει γλυκό κέδρο, καβουρδισμένους καφέδες, δέρματα και ψημένα καρύδια
αφήνοντας μια έντονη αλμυρή νότα στα χείλη να λάμπει σε όλη τη διαδρομή

η συνέχεια έχει σκοτεινό κακάο και μπόλικη καμένη ζάχαρη
που συνοδεύονται από ψωμί και τσάι καρυκευμένα με κάρδαμο, κόλιανδρο και κανέλα
ενώ ο κέδρος δίνει σκυτάλη σε ξύλο πεύκου

πούρο με εκλεπτυσμένη παλέτα που εγώ το βρίσκω σχεδόν πάντα περίπλοκα πολύπλοκο
και φαντάζομαι πως σίγουρα θα άρεσε και στο Don Quixote...

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Μαρ 05, 2017 9:26 pm

Κάποτε βρέθηκε στα χέρια μου ένα κουτί sancho panza belicosos με καμιά 15ρια πούρα μέσα και με κωδικό ECA DIS02  ... Τις συγκεκριμένες καμπάνες δεν τις είχα δοκιμάσει ποτέ όχι Ότι είχα καπνίσει και πολλά πολλά πριν 3 χρόνια :shock: 8)

.... 

Στην αρχή τις φυλαγα, περίμενα στιγμές ιδιαίτερες και σημαντικές να τις κάψω, μια χορήγησα σε κάποιον από εμάς όταν πρωτοηρθα να σας δω και να με δείτε... Μην με ρωτάτε ποιος το πήρε.... Είχα φέρει αρκετό πράμα ...

:roll: :oops: :mrgreen:

Λοιποοοον την Παρασκευή ήρθε ο κουμπάρος μου και μου έφερε δύο από τέτοια... Τα βγήκε από ένα φίλο του είπε ( ο κουμπάρος ξέρει από πούρα, όσο ηξέρε ο Φιντέλ (Καλή του ώρα όπου ειναι) από τσιγάρο....

:!:
θα τα φυλάξω αυτά του λέω, και αφού τα έφερες και μου θύμησες τα παλιά μου, θα φέρω να κάνουμε από ένα...

Εικόνα
-άσε μου λέει, δεν είναι ανάγκη... 

Πάω μέσα και του τα φέρω με συνοδεία diplo reserva ... 

Αρχίσαμε εξηγώντας τα βασικά....
Γιατι κουβανεζικο και γιατί με ρούμι...

Κόψαμε και ανάψαμε , ρουφησαμε και ψάξαμε.....

Συνεχίσαμε με τα του σαντσο και στις καμπάνες... Κάποια στιγμή πήγα και του έφερα και ένα σαντζο σαντζο να καταλάβει τι είναι gran corona και γιατί ευχαριστώ τον Άλεξ που μου το εστειλε :wink: ... 

Σιγά σιγά πήγε το πρώτο τρίτο και μου έλεγε πως δεν περίμενε να γευτεί γλυκό πούρο....

Μιλήσαμε για εμάς, για τα χρόνια εκεινα στα 5 μας που πριν καν παμε σχολείο κάναμε παρέα...
Τότε...  που τώρα έχει γιο στην ηλικία εκείνη , το βαφτιστήρι μου...

Καπνισαμε και γελαγαμε ρωτώντας τον επίμονα αν βρήκε κρέμα ή καραμελα.... 

-καραμελ λατε, μου έλεγε ειρωνικα...

-ξύλο, πιπέρι δεν έχει ε? Του λέω?

-πιπέρι έχει στο τραπέζι, λέει συνεχίζοντας την ειρωνεία...

Συνεχίσαμε με τα χρόνια στον στρατό και τις βλακείες στα 20μας , τότε που ήμασταν εμείς και ο @@@@ μας... 
-εγω να επειμενω, ρε δεν νιωθεις το μελι ;; κατι σαν μελι δεν γινετε :!: :idea:

- Ρε κουμπάρε μα έχει γεύση όπως το γρασίδι οξα εν η ιδέα μου?? , ρώτησε εις απτεστην κυπριακη

...

Χαμογέλασα, πάει λέω... Έπεσε και αυτος...

Κλείσαμε του την κουβέντα για υγραντηρες και φθηνά πουρα για αρχή.....

Το χάρηκε....
Εγώ πιο πολυ....

Πάγκαλε έχεις χαιρετίσμους, ήμασταν μαζι τοτε στο γνωστό μερος

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Haris_g σε Δευ Μαρ 06, 2017 8:37 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Κυρ Μαρ 05, 2017 11:38 pm

Πολλα χαιρετίσματα και απο μενα Χαρη..!!! :D

Επιστροφή σε “Sancho Panza”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης