Sancho Panza Bachilleres

Leonidas

Sancho Panza Bachilleres

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Ιουν 26, 2009 8:44 pm

Καλησπέρα κυρία (one and only), καλησπέρα κύριοι.

Κράτησα αυτή την απογευματινή στιγμή για να μοιραστώ μαζί σας την απόλαυση μιας θαυμαστής εμπειρίας. Χθές βράδυ, σε ένα ( όχι σύνηθες???) crescendo αναδιοργάνωσης, ανεκάλυψα στα βάθη κάποιου χώρου(sic), μερικά sticks που δεν μου θύμιζαν τίποτα. Απολύτως. Παρά την ανάταση πνεύματος, εγρήγορση και ενδελεχές ψάξιμο σε αρχεία, τίποτα. Σκοτάδι. Επρόκειτο για καμμιά-δυό ντουζίνες λιγοστών Bachilleres.

Μη ρωτήσετε χρονολογία. Στην καλλίτερη περίπτωση μιλάμε για συνομήλικους του Κολοκοτρώνη. Βασικά δεν έχω ιδέα, to be honest with myself.

Δύσκολη απόφαση, τέλος πάντων. Παίρνω ΕΝΑ για κάψιμο. Ενημερώνω ότι η σειρά σταμάτησε να παράγεται. Μην τρέξετε να παραγγείλετε. Υπάρχουν σε απίστευτη αφθονία. Και είναι πολύ φτηνά. Franciscano είναι. Για τα επόμενα 3-4 χρόνια δεν χάνονται. Δεν σας περιγράφω τι μπορoύμε να αγοράσουμε, αλλά τι ανακάλυψα κατα τη διάρκεια "ανασκαφών" του αγνώστου παρελθόντος.

Ζούπηγμα, στρίψιμο, γλύψιμο, μύρισμα και ξανά μανά. Ωρα κρίσης, τρύπημα με λεπτό bullet cutter. Μπαίνει σαν χειρουργικό εργαλείο, δείγμα ότι το stick είναι ώριμο. Ολα τα φύλλα έχουν δέσει και συνθέσει σε αυτό που λέμε excellent pre light feeling. Torch και ...η γλύκα , η απαλότητα, η εναλλαγή των γεύσεων, ο καπνός που αρωμάτιζε τον αέρα δεν περιγράφονται. Οτι και να γράψω θα το αδικήσω. Μερικά πούρα είναι για να ενηλικιώνονται. Και αυτό το Bachilleres τα κατάφερε περίφημα. Ο καπνός έρχεται σε μεγάλες ποσότητες, ασταμάτητα. Να το κάπνισα 20 λεπτά; Αμφιβάλλω. Τι να πώ; Οτι οι μεγάλες φόρμες που τόσο αρέσκομαι να καίω, ουδεμία σχέση έχουνμε αυτό το μικρό/μεγάλο;

Ευχαριστώ τους στρίφτες και τον χρόνο.

ΥΓ. Οι λεπτές vitolas δεν μου αρέσουν. Τούτη όμως είναι μαγική.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Παρ Ιουν 26, 2009 9:09 pm

Έτυχε. Ακόμα και τα λα πιέντρα βγάζουν ένα φανταστικό στα τόσα χρόνια..

Αν σου αρέσουν σου έχω ένα κουτί vintage 9 ετών με εξαιρετικό τράβηγμα, για trade με κάτι άλλο εξίσου μαγικό όμως :lol:

Σοβαρά όμως. Μόνο για να τα δίνεις στην παρέα κάνουν.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Ιουν 26, 2009 9:15 pm

Συμφωνώ. Μόνο για να δώσω στην ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ. Κρίμα που είναι λίγα και δεν φτάνουν.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Ιουν 27, 2009 8:45 pm

Λεωνιδα και αλλοι τυχον ενδιαφερομενοι ριξτε μια ματιά στο cigars-of-Cuba,αν δεν τόχετε ηδη κανει, νομιζω πως εχει πολυ αξιολογα vintage!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Σάβ Ιουν 27, 2009 8:51 pm

anastgeo1 έγραψε:Λεωνιδα και αλλοι τυχον ενδιαφερομενοι ριξτε μια ματιά στο cigars-of-Cuba,αν δεν τόχετε ηδη κανει, νομιζω πως εχει πολυ αξιολογα vintage!

Αστα γιατί είναι καιρός που τρώγομαι με εκείνα τα HdM Particulares του 2001. Φοβάμαι μη κάτσω σε καμμιά φόλα και δεν καπνίζονται. Δεν εννοώ fakes.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Σάβ Ιουν 27, 2009 9:05 pm

Λεωνιδα για να πω την αμαρτια μου, λιγουρευομαι εκεινα τα Romeo Prince of Wales '01 και τα Partagas coronas '05 που εχει!
Οσο για τα HdM Particulares τα εχεις δοκιμασει?Αν οχι μην εχεις μεγαλες προσδοκιες.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιουν 29, 2009 12:20 pm

Εχω ακόμα 4 κουτιά από εκείνα που τα ταχυδρομικά ήταν πιό ακριβά από τα ίδια τα πούρα και απλά δεν μου αρέσουν.
Τράβηγμα, καύση, άρωμα πριν το άναμα είναι πολύ καλά.
Λόγω περασμένης ηλικίας έχουν αποβάλει οτιδήποτε έχει σχέση με αμμωνίες και άλλες αηδιαστικές χημικές ενώσεις κι ενώ η δύναμή και το χαρμάνι τους μου θυμίζουν Bolivar, αφήνουν πικρή επίγευση.
Αυτό τελικά μου τα χαλάει όλα.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Απρ 11, 2012 11:30 am

Είχα ένα καιρό στον υγραντήρα μου. Δεν ήθελα να το κάψω. Ήταν παλιό.
Από κωδικούς αυτούς τους παλιούς, με τα γράμματα πάνω. 90 κάτι.
Earlies :wink:
Φαινόταν ότι κάποια στιγμή το πούρο δεν είχε συντηρηθεί σωστά.
Είχε κάτι σκασιματάκια στο wrapper.
Στο πιάσιμο, είχε ένα μεγάλο κόμπο κοντά στο κεφάλι, μαζί με κάτι άλλα κενά εκεί και παραπέρα.
Με έτρωγε η περιέργεια. Ποτέ δεν είχα την τρέλα της συλλογής. Ακόμα και σε αγαθά που πράγματι έχω συλλογές, όπως κόμικ πχ, λέω πως απλά έχω συμπληρωμένη τη σειρά, και ποτέ δεν βρίσκονται μαζί. Τα έχω απλά για να τα διαβάζω ξανά και ξανά.
Τα κόμικ είναι για να διαβάζονται.
Τα πούρα είναι για να καίγονται.

Το είχα ρίξει στη γευσιγνωσία χθες, μιας και αγόρασα μία μηχανή nespresso, να δω επιτέλους αυτούς τους καφέδες.
Μάλλον το παράκανα λίγο, γιατί δοκίμαζα από ότι έβλεπα μπροστά μου, λες και έτρωγα φρούτα :lol:
Δε βαριέσαι λέω; Η γνωστή φωνούλα μέσα στο κεφάλι, φώναζε κάψτοοοοο :lol: :lol: :lol:
Προσεκτικό κόψιμο, και πέραν των προσδοκιών, τέλειο prelight draw.
Prelight γεύσεις.... ανύπαρκτες.
Άναμμα, και... τίποτα. Ίσως λίγες νότες ποιοτικού καπνού.
Αέρας κοπανιστός. Οκ λέω, έχει δύο δεκαετίες πάνω, ίσως να δικαιολογείται...
Πράγματι. Στο δεύτερο τρίτο, σταδιακά από Mild, άρχιζε και ανέβαζε εκθετικά αρώματα, γεύσεις και σώμα. Δεν ήταν όσο πολύπλοκο περίμενα να είναι. Βασικά δεν ήταν καν πολύπλοκο.
Ενδιαφέρον σίγουρα. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα. Είχε μία περίεργα γλυκιά γεύση.
Στο τελευταίο τρίτο, γύρισε ο κόσμος ανάποδα, και έβγαλε τον πιο καθαρό espresso που έχω γευτεί ποτέ μου σε πούρο.
Τουλάχιστον μου προξένησε έκπληξη. Θα το θυμάμαι αυτό για καιρό.
Δυστυχώς, λίγα λεπτά αργότερα, έφτασε η καύση στον κόμπο που είχα πει αρχικά, και άρχισε να πικρίζει, οπότε και το άφησα.
Παρόλα αυτά, έτσι και αλλιώς ήταν λίγα μόλις εκατοστά πριν από το σημείο να κάψω τα χέρια μου.
Σίγουρα δεν μπορώ να κρίνω ολοκληρωμένα.
Καταλαβαίνετε πως είναι πρακτικά αδύνατον να βρω πούρο από το ίδιο κουτί, ή τέλος πάντως παρόμοιας χρονολογίας.
Σχέση πάντως με πιο πρόσφατα bachilleres δεν είχε.

ΥΓ. Νίκο, αυτή η πικρή επίγευση που λες, ακόμα και μετά από δύο δεκαετίες, ήταν εκεί!!!! Βolivar όμως δεν θύμισε πουθενά.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Ιούλ 12, 2012 10:41 pm

Bachilleres.. Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο... Δύο κούτες για πλάκα..Α ρε Habanos με τις ιδεοληψίες σου....
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Ιούλ 13, 2012 7:42 am

από προσωπική εμπειρία με τα συγκεκριμένα έχω να πω ότι είναι λαχείο να πέσεις σε καλά vintage και όχι σε ληγμένα

εδώ ας πούμε, θυμήθηκα το ποστ του Τάκη, για τα "κουρασμένα"

και προσθέτω κι εγώ, ότι τα καλύτερα vintage είναι όσα έχεις φτιάξει εσύ

για τα μπατσιλέρες συγκεκριμένα, σε 3 κούτες που έχω ανοίξει, ως δείγμα γραφής και μόνο, η πρώτη ήταν πάρα πολύ καλή, έτσι όπως γράφουν ορισμένα παιδιά, τη δεύτερη την πέταξα γιατί ήταν expired και νόμιζα ότι καπνίζω λεμονόφυλλα και η τρίτη κάηκε σε κάτι καφέδες μάλλον μηχανικά, παρά ότι άξιζε τόσο ως vintage

χρονολογία τους 98-99 (OSSU CFGOS η μία σίγουρα τις άλλες δεν τις θυμάμαι) και αγορασμένες και οι τρείς από το ίδιο κατάστημα

κατά τη γνώμη μου είναι ένα πούρο που δύσκολα θα βρείς πλέον καλό στην αγορά, και αν βρείς σίγουρα αξίζει για ιστορικούς λόγους να καπνίσεις, όχι όμως ότι είναι καμμιά σούπερ περίπτωση πούρου που έγινε καλύτερο με τα χρόνια

ήταν low profile σαν νιάτο, και παραμένει low profile και στα γεράματα του

φυσικά η άποψη μου, είναι υποκειμενική και καθαρά δική μου
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιούλ 13, 2012 2:35 pm

και εγω low profile άνθρωπος είμαι , γι αυτό μ αρέσουν. Όμοιος τον όμοιο αγαπά λένε στο χωρίο μου.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Σάβ Δεκ 01, 2012 8:41 pm

Άλλο ένα καίγεται καθώς γράφω. Δυναμίτης σκέτος. Viva la Cuba!! Raul κάνε κάτι..δώσε εντολή να ξαναρχίσει η παραγωγή. Από εμφάνιση είναι για γέλια κ για κλάματα. Κακοστριμμένο, γεμάτο νεύρα, αλά κλασική χωριάτικη Αβάνα. Οχι γκουρμέ πράγμα αλλά μπλεντ άγριο αψυ παρά τα χρόνια που χει στην πλάτη. Με τσικουδιά κ κάστανα κεντάει. Το μόνο κακό ειναι ότι είναι δυσεύρετα. Αν παρ ελπίδα έχει κανείς κ θέλει να τα διώξει ας στείλει ένα πμ. Δεν είναι το πρώτο πούρο, το λέει κ το όνομα υπηρέτης του Δον ήταν κ τέτοιος θα μείνει. Έτσι μ αρέσει όμως.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Sancho Panza Bachilleres

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Ιουν 22, 2016 12:15 am

Αχ αυτό το Bachilleres..είδος μουσειακό εδώ και χρόνια. Κάποιοι το θεωρούν αψύ. Ακατέργαστο σαν τη πέτρα. Εγώ το θεωρώ αυθεντικό. Δείγμα της παλιάς ρουστίκ Αβάνας. Με τα καπνοχώραφά της, τα κάστρα της , τη θάλασσά της.. Συνειδητά και εγώ επέλεξα κατά την επίσκεψη μου στο Νιόκαστρο, ανάμεσα στις πολεμίστρες και τους προμαχώνες να κυνηγήσω με τον υπηρέτη μου όχι ανεμόμυλους αλλά κάτι ακόμα πιο φευγαλέο. Την στιγμή. Μπορείς να φυλακίσεις την στιγμή ; Σχεδόν άοσμο στο κρύο τράβηγμα, ανάβω και καταλαβαίνω ότι δεν είμαι μόνος. Παλιοί κουβανέζοι stradioti , κονκισταδόρες και μαύροι υπηρέτες όλοι ήταν εκεί να πολεμίσουν μαζί μου. Πολεμοφόδια πολλά. Χορτάρι και χώμα απ' την κουβανέζικη γη, μαύρη σοκολάτα, αλάτι απ τα γαλαζοπράσινα νερά της θάλασσας, μπαρουτοπίπερα απ την Κίνα, εξωτικά μπαχαρικά και πευκόξυλο γεμάτο ρητίνη. Η κανονιά ρίχτηκε, η στιγμή πιάστηκε..αλλά άτιμη καθώς είναι λίγο μόνο έμεινε αιχμάλωτη και πάλι τη σκαπούλαρε σ' αυτήν την αιώνια πάλη.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τετ Ιουν 22, 2016 12:35 am

Φιλε μου πολυ σε γουστάρω όταν εχεις έμπνευση!
Εβιβες!!
on the road...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιουν 22, 2016 6:23 am

ΜΠΡΑΒΟ :!: ΕΤΣΙ ΣΕ ΘΕΛΩ ΚΡΗΤΙΚΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΘΑΥΡΙΟ!!! ΓΕΜΑΤΟ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ 8) 8) 8)
(διαβάζοντας το review σου, όχι μόνο αυτό αλλά και τα άλλα που έγραψες τελευταία
νομίζω πως την ένιωσα την τρικυμία, και μου 'ρθε -αν είχα πιστόλα- να πάταγα πεντέξι μπαλωθιές)
ξέχασα το πριόνι μου...

Επιστροφή σε “Sancho Panza”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης