Sancho - Non Plus

Άβαταρ μέλους
Haris_g

Sancho - Non Plus

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Σάβ Μαρ 05, 2016 7:03 pm

Παραξενο που δεν υπαρχει θεμα συγκεκριμενα για αυτη την μαρεβα!!! :roll:

Non plus.... Feb 2014....
Ενα κουτι μοιρασιας με τον φιλο γουτσου γουτσου :)
Ενα χρωμα αρκετα σκουρο, προς σοκολατα μερια. Μυρωδιες εντονες με γλυκιες!!! Το μονο θεμα που βρηκα σε αρκετα απο τα πουρα του split box, ηταν οτι τα βρηκα σκληρα. Αρκετα σκληρα μπορω να πω. Αυτο το φοβηθηκα, διαλεξα το λιγοτερο σκληρο και ετοιμαστικα να το ψησω!!!
Το κοβω και παρα το σιγουρο σφηκτο τραβηγμα εβγαλε μυρουδιες και ματζουνια μαγικα κουβανεζικα... :D
Αληθεια κυριοι το παλεψα, προσπαθησα να μην χωρισουμε ετσι απλα, εδωσα αρκετο χρονο αλλα με εκανα σαξοφωνιστα το ατιμο !!!
Θα αφησω τα λοιπα αδελφια του να ξεκουραστουν λιγο καιρο ακομη... Οι σκεψεις των πρωτων τζουρων μου επιτρεπουν να ονειρευομαι!!!

Στελιο καπνισες εσυ κανενα???

Εικόνα
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Sancho - Non Plus

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Μαρ 05, 2016 8:01 pm

πολυ καλο πουρο χαρη
και εγω δεν ειχε τυχει να το καπνισω μεχρι που εκατσε το blind mass
αλλα απο τοτε το εχω παντα στο μυαλο μου
αφησε τα λιγο καιρο να τραβηξουν υγρασια μπας και στρωσουν (εαν εισαι τυχερος και δεν ειναι ολα στουμπεξ)

πρεπει να βρεις κατι σαν σουβλι ωστε να τα διορθωνεις οσο μπορεις
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Σάβ Μαρ 05, 2016 9:38 pm

Χαρη μολις γυρισα σπιτι, αναψα ενα non plus και τι να δω; Εχω κανει 10 λεπτα, δεν εχεις αδικο και στο γεγονος οτι ειναι πουρακλα αλλα και οτι ειναι ολιγον τι σφιχτο, ομως καπνιζεται. Θα δωσω αναφορα σε μιαμιση ωρα!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Σάβ Μαρ 05, 2016 11:23 pm

Τι να πρωτοπώ γι' αυτό το πούρο! ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ! Ήταν όντως προς το σφιχτό σ'όλη τη διάρκεια αλλά όχι τόσο που να μην καπνίζεται, νομίζω είναι θέμα υγρασίας Χάρη και τα υπόλοιπα θα στρώσουν. Όμως τι θεσπέσιες γεύσεις έβγαλε! Ξεκίνησε με καφέδες και εσπρέσσα, μέτα έβγαλε καρύδια και φουντούκια, το γύρισε σε κάστανο στη φουφού και τελείωσε με μια απίστευτη κρεμ μπριλέ. Ελντοραδικό πούρο για μένα ταίριαξε στο γευστικό προφίλ μου. Σίγουρα θ' ακολουθήσουν και αλλες κούτες απο δαύτα και φυσικά θα δοκιμάσω και άλλα από τα Σάντσο. Πουράκλα ολκής!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Μαρ 06, 2016 1:17 pm

:x el dorando μερια τα non plus ε?
Πρεπει να περιμενω λιγο να ... Τραβηξουν υγρασια και να μεινουν στο σπιτι τους για λιγο για να μπορεσω να το κρινω !!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Μαρ 06, 2016 3:20 pm

Ρε παιδιά πως ένα πούρο θα στρώσει αν είναι σφιχτό όταν τραβήξει υγρασία?

Το λογικό είναι να συμβεί το αντίθετο. Εκτός και αν κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Μαρ 06, 2016 5:19 pm

Μπορει να ηταν λαθος η εκφραση "τραβηξουν υγρασια" αλλα τι να κανω? Αν ειναι ξερο ενα πουρο (αυτα δεν ειναι) οταν τα βαλεις σε υγρασια θα μαλακωσουν
! Αμα ειναι σκληρα δεν γινεται να αφαιρεσω καπνο απο μεσα 8) αρα θα τα αφησω στον υγραντηρα και βλεπουμε. :D
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Κυρ Μαρ 06, 2016 5:30 pm

Ναι, αν τραβήξουν υγρασία θα μαλακώσουν, αλλά θα φουσκώσουν γιατί τα φύλα του καπνού διογκώνονται απο την αυξημένη ποσότητα νερού. Το είπα κυρίως για τον Alex αυτό που δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς εννοούσε.

Ενημερωτικά αν δεν το ξέρεις ήδη, υπάρχουν cigar spikes που είναι κενά στο εσωτερικό τους και αφαιρούν υλικό. Έχω ένα τέτοιο. Η προσωπική μου εμπειρία βέβαια λέει οτι όταν ένα πούρο είναι σφιχτό δεν μπορεί να προσφέρει την εμπειρία που προσφέρει ένα κανονικό ότι και να χρησιμοποιηθεί.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Μαρ 07, 2016 9:41 am

δεν το εχω γραψει σωστα
αμα τα αφησει στον υγραντηρα και τραβηξουν υγρασια θα στρωσουν και δεν θα ειναι σκληρα
θα μαλακωσουν
αμα ειναι στουμπες δεν θα στρωσουν με τπτ
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Τρί Φεβ 14, 2017 5:56 pm

Εικόνα

Εχθές το απόγευμα γυρνώντας, ηταν νταλκαδιαρης ο καιρός, ήθελα κατι ανάλαφρο για να χαλαρώσω.
Την κυνήγαγα καιρό την μαρέβα του sancho, να η ευκαιρία για κατι γλυκό.
Φιλε μου, τι pre ειναι αυτο.....μετά το μασαζάκι άνοιξε και τι δεν έδωσε.
Μέλι ελαφρύ, μικρές δόσεις απο φρεσκο τσουρέκι, μια γαλατιλα μεστή, λιγο χόρτο....
On the beach για την αποθανατισω, κεντάω με τον xikar, και όλο το απόγευμα ηταν καλυτερο....
Μυρωδιές απο κάστανο, με ζύμη ψημένο, σαν τσουρέκι φρεσκο, πρώτη φορά τέτοιο πράμα,
άγλυκο θα έλεγε η μάνα μου, ελαφρύ, αλλα με τις θερμίδες του. Μυρωδιά απο βραστό νεσκαφέ,
καραβίσιο, βαρυ, ...δεν ταιριάζουν αυτά μαζί.....αμ δε, βουτιά κανει το τσουρέκι στην κούπα,
ζεσταίνουν τα βούτυρα και βγαίνουν στην επιφάνεια, κανει πισω ο καφές, αραίωσε....
Cappuccino στην θήκη, σύμμαχος με τετοια στικ, και ναι το απογειώνει!
Μπαίνει η ποιότητα, παει ο καραβισιος, δίνει το αφρόγαλο αλλο βάθος, μου εχει ξανασυμβεί,
Βγάζει πιο πολλά ξυροκαρπια η μαρέβα τωρα, φουντουκι, αμύγδαλο, και μια αλμυρά ξαφνικά.
όπως ακουμπάει το δάχτυλο στα χείλη απο το αλατισμένο μπολ, ίσα για να....
Τι λες τωρα, αφήσαμε τα νότια ,πάμε πιο ψηλα, αλλάζει και ο αέρας, ειναι πιο κοντα το σπιτι,
ωραία η συντροφιά, μπήκα απο περίεργες γειτονιές, δεν βγήκα Αττική, ήθελα να ρουφήξω το μεδούλι της κυρίας,
Για κυρία πρόκειται τελικα, στα τελειώματα με κέρασε και καφεδάκι μεστό βαρυ, με μια πρεζα ζάχαρη, μαύρη...
Σαν τον ουρανό τον χθεσινό.....αλλα τι με νοιάζει, non plus και πανω τούρλα...
on the road...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Τρί Φεβ 14, 2017 7:41 pm

Ωραίος φίλε! Η συγκεκριμένη πετιτ κορόνα είναι στο τοπ-5 των πετιτ κορονας αν όχι στο τοπ-3.
Ωραία και η φωτο
Με ζώσανε οι κουλέμπρες
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Φεβ 14, 2017 8:17 pm

εύγε ψηλέ, τελικά το (κορίτσι) non plus θέλει θάλασσα...
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Τρί Φεβ 14, 2017 10:13 pm

Αγαπημένο πούρο ντοκ! Πιο τα πιαν' τα λεφτά τ' δεν έχει!!!
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τετ Φεβ 15, 2017 2:31 pm

Είναι γνωστό πως στη Θεσσαλονίκη ένας είναι ο νονάκιας (Goutsou) !! και φυσικά δε μιλάω για Godfather αλλά για Non plus !!
for those about to rock, we salute you
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Κυρ Μάιος 14, 2017 8:04 pm

Αγορασμένη μισή ανοιχτή κούτα για δοκιμή. Δεν έχω δοκιμάσει κανένα πούρο από τη συγκεκριμένη μπράντα.
Κωδικός κούτας RUS FEB-14.

Διαλέγω το χειρότερο το οποίο είχε ένα μεγάλο σκίσιμο στο ράπερ. Από υγρασίες τα πούρα ήταν πανέτοιμα με τέλεια ελαστικότητα στο ζούληγμα και σωστή ποσότητα καπνών στο εσωτερικό (είναι γεμισμένο αλλά δεν επηρεάζεται καθόλου η ροή του καπνού). Αναλυτικές Σημειώσεις δεν κράτησα μιας και λόγω του σκισίματος θεώρησα ότι δε θα το ευχαριστηθώ.

Παιδιά το πούρο ήταν ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ. Τρελάθηκα από το προφίλ γεύσεων. Σοκολάτα γάλακτος, καφές καπουτσίνο, φουντούκια και τρελές κρέμες. Πολύ smooth και παχύς καπνός χωρίς καψίματα και γωνίες. Πρώτη φορά που πήγα πούρο μονοκοπανιά. Δεν είδε το τασάκι καθόλου βρισκόταν διαρκώς στο χέρι ή στο στόμα. Δε ξέρω πως θα είναι και τα υπόλοιπα αλλά αν είναι σαν αυτό μάλλον βρήκα ένα πουράκι που ταιριάζει στην παλέτα μου.

Εικόνα

Επιστροφή σε “Sancho Panza”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης