Oliva Serie O Double Toro tubos

Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τετ Απρ 29, 2009 5:48 pm

Macanudo έχουν τουλάχιστον τέσσερα κεντρικά μαγαζιά σε Αθήνα και Πειραιά εδώ και τουλάχιστον 3 χρόνια που προμηθεύομαι εγώ :wink:
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τετ Απρ 29, 2009 5:57 pm

Author, όντως χαθήκαμε, μας έφαγε η πολύ δουλειά...

Προσωπικά και θυμούμενος τη συζήτηση που είχαμε κάνει από κοντά, τα Oliva θα τα προτιμούσα. Αν μη τι άλλο, είναι τα πλέον εντυπωσιακά από άποψη εμφάνισης πούρα που έχω δει μέχρι τώρα.

Από τα ταξίδια μου στο εξωτερικό (ιδιαίτερα Γερμανία), έχω δοκιμάσει αρκετά μηκουβάνικα, και πολύ καλύ εντύπωση μου έκαναν τα Flor de Copan. Ειδικά τα short robustos tubos, είναι πάρα πολύ καλά. Μου τα είχε προτείνει μια κυρία σε κάβα του Μονάχου.

Επίσης, τα Don Diego, κάποιος τύπος που ήταν exclusive edition, ήταν άψογα. Λαμβάνοντας πάντα υπόψιν το λόγο τιμής/απόδοσης.

2 Rocky Patel δε με ενθουσίασαν, αλλά ούτε με άφησαν αδιάφορο.

Όπως θυμάσαι, η άποψή μου είναι πως το πούρο πρέπει να έχει ένα ιδιαίτερο τύπο και να σου αφήνει μία ξεχωριστή νότα-γεύση, ώστε να το αναγνωρίζεις. Από αυτά που είμαι ένθερμος οπαδός, είναι τα Joya de Nicaragua Antano, Plasencia TKO και Vegas de Santiago. Πούρα με προσωπικό χαρακτήρα και άμεσα αναγνωρίσιμη γεύση.

Αυτά, και ελπίζω να τα πούμε από κοντά, ακόμα δεν έχω καταφέρει να περάσω από το κατάστημα, αλλά με ωράριο 8 - 22 καθημερινά, καταλαβαίνεις.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τετ Απρ 29, 2009 6:44 pm

Όπως σας έχω πεί και στο μαγαζί αγαπητέ Author, περιμένω εναγωνίως τα Casa Magna για να δούμε περι τίνος πρόκειται επι τέλους (παρεπιπτόντως ακόμα περιμένω απάντηση σε άλλο thread για το πού μπορώ να τα προμηθευτώ και εγώ ο φτωχός πλην τίμιος αλλά έχω συνδεθεί με Αβάνα προφανώς) και φυσικά Cabaiguan και οτι άλλο προσφέρει ο Tatuaje (γνωρίζω οτι είναι σχετικά ακριβό σε κόστος οτι έχει την υπογραφή του, ωστόσο αξίζει). Τέλος, καλό θα ήταν να δοκιμάζαμε και brands όπως Illusione και Cruzado απο Dion Giolito που και σχετικά δυσεύρετα είναι αλλά και πολύ καλές κριτικές έχουν αποσπάσει... :wink:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Απρ 30, 2009 1:02 am

Λεωνιδα/Author,

νομιζω οτι εαν μπορεις να κανεις κατι με Fernadez θα ειναι σουπερ, τα πουρα του ειναι πολυ καλα και φτηνα. Τωρα για τα Oliva... μολις τελειωσα ενα το perfecto, και ηταν παρα πολυ καλο. Μετριο σωμα, αρκετα πολυπλοκο, με κεδρο, σταφυδα, μπαχαρικα, και καφε/δερμα στο τελειωμα. Εχω την εντυπωση οτι οι φιλοι που δεν τους αρεσαν τα Oliva τα ειχαν σε υψηλη υγρασια, για αυτο ηταν βαρια και μονοδιαστατα.

καπνισα ενα Vegas (Ο Garcia τα φτιαχνει) που εχω σε υγραντηρα/πλαστικο δοχειο απο sampler που πηρα, και ηταν οπως το περγραφουν. Βαρυ, μονοδιαστατο, χωρις καλες γευσεις και ασχημο στο λαιμο. Εβαλα μεσα το υγρασιομετρο και εδειχνε 71%. Πολυ υψηλη υγρασια για NCs, παιζουν καλυτερα στα 65-67%.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Απρ 30, 2009 5:21 am

RedRum έγραψε:Λεωνιδα/Author,
Εχω την εντυπωση οτι οι φιλοι που δεν τους αρεσαν τα Oliva τα ειχαν σε υψηλη υγρασια, για αυτο ηταν βαρια και μονοδιαστατα.

Φίλε RedRum, στους 67% παίζω σταθερά, απλά έχω την εντύπωση οτι το sampler θέλει χρόνο στον υγραντήρα, μιλάμε για κανα εξάμηνο τουλάχιστον. Μπορεί να το αδικεί αυτό, ωστόσο γευστικά όσα δοκίμασα δεν μου λένε κάτι. Ναί, απο κατασκευή και τράβηγμα πετάνε αλλά μέχρις εκεί. Το Σ/Κ θα κάνω το Serie V και ελπίζω να σβήσει τις αμφιβολίες μου... :roll:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Απρ 30, 2009 10:42 am

ναι, εμενα ηταν στον υγραντηρα 6 μηνες. iσως το χρειαζονται μετα απο 2-3 βδομαδες ταλαιπωριας κατα την αποστολη
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Μάιος 06, 2009 10:37 pm

Μόλις τελείωσα ένα ολόιδιο με το αναφερώμενο στην επικεφαλίδα (εκτός του ότι δεν ήταν tubos).

Νομίζω ότι ήταν πολύ σκληρή η κριτική του.Εντάξει δεν ήταν εντυπωσιακό πούρο,αν εξαιρέσεις τις διαστάσεις του,αλλά δεν θα το έλεγα κακό.Πολύ ελαφρύ ναι.Μονοδιάστατο μάλλον ναι.Αλλά έχω κάνει Punch ας πούμε πολύ χειρότερα από αυτό το πούρο.

Από την άλλη δεν θα το ξαναεπιλέξω ποτέ να το καπνίσω γιατί είναι εντελώς έξω από αυτό που ψάχνω.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/

Επιστροφή σε “Oliva”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες