Oliva Serie O Double Toro tubos

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Oliva Serie O Double Toro tubos

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τρί Απρ 21, 2009 10:34 pm

Είχα 2 στον υγραντήρα για περισσότερο από χρόνο και αναζητούσα την κατάλληλη χαλαρή στιγμή για να τα δοκιμάσω (προέρχονται από διαφορετικά καταστήματα της Γερμανίας, οπότε και από διαφορετικά production batches)

Δυστυχώς απογοητεύτηκα από τη γεύση τους. Μία γεύση καπνού από την αρχή μέχρι το τέλος, σταθερή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Αυτό που με εντυπωσίασε, ήταν πως ενοχλήθηκε η παρέα μου από τη μυρωδιά του καπνού, κάτι που δε συμβαίνει ποτέ με κουβανέζικα πούρα.

Από άποψη κατασκευής, εμφάνισης και τραβήγματος ήταν άψογα, όπως συμβαίνει με όλα τα Νικαράγουας πούρα. Γευστικά όμως απογοητεύτηκα και δεν κατάλαβα γεύση...

Ο φίλος μας ο Γεστο έχει φέρει stock σε Oliva Serie V, για τα οποία έχω διαβάσει διθυραμβικές κριτικές στον ξένο τύπο. Έχω δύο στον υγραντήρα έτοιμα για δοκιμή και αν είναι τόσο καλά όσο δείχνουν (στάζουν από έλαια), τότε η παραγγελία είναι σίγουρη. Αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου μετά από αυτό που έπαθα τη Δευτέρα του Πάσχα με τα Serie O.

Έχει κάποιος δοκιμάσει τα Serie O ή τα Serie V? Άποψη?
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Απρ 22, 2009 12:57 am

τα Serie O ειναι οντως λιγο απλα στη γευση, οχι ομως και αγευστα, τουλαχιστον για εμενα. Τα Serie V ειναι πολυ καλα, αρκετα δυνατο πουρο αφου το filler ειναι μονο παλαιωμενο ligero απο οτι θυμαμαι. θυμιζει PSD4.

Οπωσδηποτε να εχεις φαει καλα πριν το καπνισεις, και οχι παρεα με πολυ δυνατο αλκοολ...
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Τετ Απρ 22, 2009 9:31 am

Χθες δοκίμασα το Oliva Serie O Perfecto απο το Oliva Sample και απογοητεύτηκα. Μιλάμε για την απίστευτη πικρίλα, τόνοι νικοτίνης να κατακλύζουν τα βάθη του λαιμού μου, 2-3 puffs μόνο απο όλο το stick ήταν υποφερτά, χειρότερο και απο το Master Blends III. :shock:
Φίλος που προμηθεύτηκε το ίδιο sampler, ενθουσιάστηκε με το Maduro Serie O το οποίο θα δοκιμάσω τις αμέσως επόμενες μέρες και θα επανέλθω... :wink:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Απρ 23, 2009 11:59 am

καπνισα ενα Oliva O robusto που ειχα, για να δω εαν ηταν οντως τοσο χαλια... ρε παιδια, δεν ηταν και κακο... μετριο σωμα, γευσεις μπαχαρικων, κεδρου, οχι τιποτα εξωπραγματικο, (σαφως και οχι 90 που του εδωσε το Cigar Aficionado) αλλα για την τιμη του παρα πολυ καλο. Μη ξεχνατε, $70 το κουτι πανε... μηπως τα εχετε σε πολυ υψηλη υγρασια; τα NCs παιζουν καλυτερα σε 63-65%
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Απρ 23, 2009 2:47 pm

Εγω έχω cubans και non cubans 67% σταθερά, μου φάνηκε ωστόσο οτι το perfecto ήθελε παραπάνω, μου φάνηκε κάπως ξερό. 2 Oliva δοκίμασα (κανένα maduro ωστόσο για τα οποία φημίζονται όμως) και τα 2 άστα να πάνε... :cry:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Απρ 23, 2009 2:49 pm

περιεργο... απο jeff τα πηρες? αυτο που δοκιμασα χτες, οπως ειπα, δεν μου αλλαξε τη ζωη αλλα ηταν αξιοπρεπεστατο.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Απρ 23, 2009 2:51 pm

Απο Jeff ναι, μάλιστα πήρε και ένας πολύ καλός φίλος όπως προανέφερα το ίδιο sampler και συγκρίνουμε απόψεις. Αυτός μου είπε maduro και τα μυαλά στα κάγκελα, καμμια σχεση, η μέρα με τη νύχτα κλπ. Απο το χθεσινό perfecto ακόμα πονάει ο λαιμός μου... :(
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Απρ 23, 2009 2:56 pm

Βρε παιδιά ένα ερώτημα.

Γιατί μου φαίνεται ότι γενικά τα NICs "υγρασιάζονται" ΟΕΟ!!! πολύ πιο δύσκολα απο τα cubans;

Ιδέα μου είναι ή είμαι τόσο άσχετος με non cubans; Εχω sticks πάνω απο έξι μήνες στο humi και δεν μου μοιάζουν το ίδιο "μαλακά" με τα ξαδέρφια τους.
Δώστε εικόνα εσείς που καταλαβαίνετε απο NICs.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Απρ 23, 2009 3:19 pm

Έχω την εντύπωση πως τα non cubans είναι γενικά πολύ πιο "ανθεκτικά" για αυτό και γενικότερα η κατάσταση τους μεταβάλλεται πολύ πιο δύσκολα. Έχω μεταφέρει τέτοια πούρα με άσχημο τρόπο και δεν πάθανε τίποτα, τα έχω αφήσει μέρες εκτός υγραντήρα χωρίς σημαντικές επιπλοκές, γενικότερα είναι πιο σκυλιά. Ορισμένα ναι, κάνουν αυτό το "κρατς" και ας είναι στους 75% σερί, αυτό οφείλεται πιστεύω σε αυτή την μη εύκολη μεταβολή της κατάστασής τους σε όποιες συνθήκες... :wink:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Απρ 23, 2009 4:12 pm

νομιζω οτι τα NCs εχουν πιο παχια wrappers, ισως η υγρασια να μην περναει τοσο ευκολα. Ιδιως τα maduro, που εξαρχης πρεπει να εχει πιο χοντρο wrapper για να αντεξει στην εκτεταμενη επεξεργασια.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Απρ 23, 2009 5:26 pm

Τα NC και σε υγραντήρα να μη τα βάλεις, δεν παθαίνουν τίποτε. :wink:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Απρ 23, 2009 8:43 pm

Νίκος έγραψε:Τα NC και σε υγραντήρα να μη τα βάλεις, δεν παθαίνουν τίποτε. :wink:

Μπράβο βρε Νίκο. Τώρα το λές που τρελλάθηκα στις μετακομίσεις και τα σεταρίσματα σε κουτιά να βάλω τα NICs και να μη μπερδευτούν με τα μωρά;
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Πέμ Απρ 23, 2009 8:51 pm

Εγω τα έχω μπερδεμένα πάντως, στο ράφι NCs, στον πάτο Cubans, η υγρασία στη μέση του 65 και 70 (67%), ολα μιά χαρά είναι :wink:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Απρ 23, 2009 9:02 pm

Leonidas έγραψε:
Νίκος έγραψε:Τα NC και σε υγραντήρα να μη τα βάλεις, δεν παθαίνουν τίποτε. :wink:

Μπράβο βρε Νίκο. Τώρα το λές που τρελλάθηκα στις μετακομίσεις και τα σεταρίσματα σε κουτιά να βάλω τα NICs και να μη μπερδευτούν με τα μωρά;

καλα, μην το παιρνεις και τοις μετρητοις... σαφως και θελουν υγραντηρα. εγω τα εχω ολα μαζι, ανοιγω τον υγραντηρα και η μυρωδια ειναι μαγικη... λιγο κουβα, λιγο νικαραγουα, λιγο ονδουρα, χαβαη, σουματρα, κονεκτικατ, καμερουν, ολος ο κοσμος σε μια μυρωδια
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Παρ Απρ 24, 2009 9:30 am

Δε θεωρώ πολύ καλή ιδέα NICs και Cubans να μένουν στο ίδιο δωμάτιο του ξενοδοχείου... όχι να μην μπερδευτούν τα αρώματα και τέτοια..., αλλά τα NICs έχουν σαφώς ισχυρότερη μυρωδιά και υπερκαλύπτουν τα άλλα.

Επιστροφή σε “Oliva”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης