Oliva Serie V

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιουν 16, 2009 2:43 pm

maltakias έγραψε:Ή μήπως είναι πιο λογικό να δεχτούμε ότι υπάρχουν περισσότερα του ενός αξιόλογα πράγματα σε κάθε τομέα;

Οχι βρε παιδί μου. Το σωστό είναι να κολλάμε σε ένα πράγμα μόνο. Τι λές τώρα; Να, πάω τώρα να δώσω τη Ferrari μου :lol: :lol: :lol: και να πάρω ένα ωραίο Ford. Πρώτοι τόβγαλαν.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιουν 16, 2009 4:02 pm

Δε τσιμπάω, γιατί είναι πολύ μικρή η σχέση του HD με το iphone. Βασικά το πρώτο δεν είναι ουτε phone, ούτε smartphone, αν και μπορείς και να τηλεφωνείς.

Επίσης δεν τσιμπάω στο κολλημένος σε ένα πράγμα, γιατί δεν με αφορά καθόλου, ίσα - ίσα που συμφωνώ πως υπάρχουν περισσότερο του ενός αξιόλογα πράγματα σε κάθε τομέα.

Η κορυφή όμως είναι πάντα μία. :D
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιουν 16, 2009 4:06 pm

Νίκος έγραψε:
Η κορυφή όμως είναι πάντα μία. :D

Αν τη βλέπουμε...
Άβαταρ μέλους
Θοδωρής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Θοδωρής » Κυρ Ιούλ 12, 2009 10:45 am

Κύριοι ξεφύγατε λίγο...(ορισμένοι από εσάς). Το off-topic πάει σύννεφο...
On-topic: Oliva serie V lancero
Ένα υπέροχο full bodied πούρο με άριστο τράβηγμα και γεύσεις από χώμα, spice(κάτι μεταξύ πράσινου και λευκού πιπεριού που γίνεται ιδιαίτερα αισθητό αν περάσεις τον καπνό απ'τη μύτη) και πολύ έντονη γεύση δέρματος. Ένα εξαιρετικό lancero.
Off-topic: Έλεος πια! Αυτή η ιστορία CC vs NC έχει καταντήσει γελοία. Πρώτον, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να κρίνει άν του αρέσουν περισσότερο τα Κουβανέζικα ή τα Νικαραγουανά ή εξίσου.
Δεύτερον, γιατί τα Νικαραγουανά είναι απομιμήσεις; Για αρκετούς καπνιστές τα Κουβανέζικα είναι ΧΟΡΤΑ. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αυθεντικού ή όχι απλά θέμα γούστου. Δικαίωμά σας να μην σας αρέσουν τα NC αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να τα αποκαλείτε απομιμήσεις.
Αυτά...
Η ζωή είναι ωραία αν έχεις ένα Cohiba στο στόμα σου και ένα ποτήρι Scotch στο χέρι σου...
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Κυρ Ιούλ 12, 2009 11:33 am

Άμα σε χαλάει μη διαβάζεις και μην απαντάς. Κάποιοι διασκεδάζουμε και μαθαίνουμε και κάποια πράγματα με αυτή τη "κόντρα".
Κάποιος είπε (ο Νίκος νομίζω?) πως δεν είναι και πούρα(NC) με την κλασσική έννοια. Και το στοιχειοθέτησε κιόλας.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Κυρ Ιούλ 12, 2009 10:53 pm

Θοδωρής έγραψε:Κύριοι ξεφύγατε λίγο...(ορισμένοι από εσάς). Το off-topic πάει σύννεφο...
On-topic: Oliva serie V lancero
Ένα υπέροχο full bodied πούρο με άριστο τράβηγμα και γεύσεις από χώμα, spice(κάτι μεταξύ πράσινου και λευκού πιπεριού που γίνεται ιδιαίτερα αισθητό αν περάσεις τον καπνό απ'τη μύτη) και πολύ έντονη γεύση δέρματος. Ένα εξαιρετικό lancero.
Off-topic: Έλεος πια! Αυτή η ιστορία CC vs NC έχει καταντήσει γελοία. Πρώτον, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να κρίνει άν του αρέσουν περισσότερο τα Κουβανέζικα ή τα Νικαραγουανά ή εξίσου.
Δεύτερον, γιατί τα Νικαραγουανά είναι απομιμήσεις; Για αρκετούς καπνιστές τα Κουβανέζικα είναι ΧΟΡΤΑ. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αυθεντικού ή όχι απλά θέμα γούστου. Δικαίωμά σας να μην σας αρέσουν τα NC αλλά δεν έχετε κανένα δικαίωμα να τα αποκαλείτε απομιμήσεις.
Αυτά...

Πολλοί προτιμούν τα NC, πολλοί περισσότεροι προτιμούν τα Cubans, να υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη αυτόν που να θεωρεί τα Κουβανέζικα ΧΟΡΤΑ πρώτη φορά ομολογουμένως το ακούω... :shock:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 13, 2009 12:48 pm

Bostero Greco έγραψε:... να υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη αυτόν που να θεωρεί τα Κουβανέζικα ΧΟΡΤΑ πρώτη φορά ομολογουμένως το ακούω... :shock:

που να τ' ακούσεις καημένε, εκεί στα ΚΑΠΗ που συχνάζεις;
Ρώτα και κανα ψαγμένο άτομο να μάθεις τι παίζει :P
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 13, 2009 12:53 pm

Θοδωρή, θαυμάζω την άμεση αντίδρασή σου μετά το τελευταίο ποστ του Leonidas και σε συγχαίρω που έβαλες επιτέλους τα πράγματα αλλά και ορισμένους στη θέση τους.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιούλ 13, 2009 5:53 pm

Νίκο σε ευχαριστώ. Νομίζω ότι το χρειαζόμουν πλέον να με βάλουν στη θέση μου.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Ιούλ 30, 2009 10:46 am

Επανέρχομαι.Serie V Double Robusto.

Φοβερή κατασκευή,ακόμα φοβερότερη πολυπλοκότητα.Πραγματικά αντιλαμβάνεσαι την έννοια των τρίτων(1/3) στο πούρο που αλλάζει θεαματικά περνώντας από το ένα στο επόμενο.

Εγώ προσωπικά βρήκα λίγη γλύκα και πιπέρι και τσάι και καφέ και,και τι δεν έχει το πούρο αυτό.Αρκετά δυνατό θα έλεγα,δεν το συνιστώ με άδειο στομάχι.

Θα μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται να είναι τόσο σκληρό(σχεδόν δεν ζουλιέται) και ταυτόχρονα να τραβάει τόοοοοσο εύκολα και ομοιόμορφα;
Τελευταία επεξεργασία από maltakias σε Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Πέμ Ιούλ 30, 2009 1:32 pm

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι τα περισσοτερα NC εχουν πολυ καλο quality control. Ακομα τα καπνα απο Nicaragua δεν ειναι πολυ λεπτα και ντελικατα ετσι οταν γινεται το bouncing το αποτελεσμα ειναι ενα αρκετα δεμενο και σφιχτο συνολο αλλα με πολυ καλο τραβηγμα, ακομα και σε Lancero που ολοι ξερουμε ποσο ευκολο ειναι να μην τραβανε.
Ενα ακαμα πλεονεκτημα των NC's.... :wink:
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.
http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιούλ 30, 2009 2:27 pm

:D
Τελευταία επεξεργασία από Νίκος σε Παρ Ιούλ 31, 2009 1:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιούλ 30, 2009 6:57 pm

@maltakias
Μου έχει κάνει και εμένα εντύπωση το πόσο σφιχτές κατασκευές είναι. Οχι μόνο τα Oliva (συνεχίζω να τα βλέπω βαριά), αλλά γενικά τα Νικαραγουανά και τα Αγ. Δομίνικου.

Εκτιμώ ότι χρησιμοποιούν στο φινίρισμα του wrapper διαφορετικού τύπου κόλλες απο τα κουβανέζικα και αυτό τους δίνει το χαρακτηριστικό sturdy. Ισως αδόκιμος όρος, αλλά αυτό μου έρχεται τώρα. Επίσης όταν τα τρυπάω με το bullet cutter θέλουν ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί μπορεί να ανοίξουν σαν τριαντάφυλλα. Η τάση να απορροφούν υγρασία, θα έλεγα είναι γενικά χαμηλή, no matter what.

Πάντως όπως πολύ σωστά λές, τραβάνε εξαιρετικά.
Άβαταρ μέλους
Θοδωρής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Θοδωρής » Πέμ Αύγ 06, 2009 2:51 pm

Νίκος έγραψε:Θοδωρή, θαυμάζω την άμεση αντίδρασή σου μετά το τελευταίο ποστ του Leonidas και σε συγχαίρω που έβαλες επιτέλους τα πράγματα αλλά και ορισμένους στη θέση τους.

Φίλτατε Νίκο, care to elaborate a bit?
Γιατί κάπου σε έχασα...
Η ζωή είναι ωραία αν έχεις ένα Cohiba στο στόμα σου και ένα ποτήρι Scotch στο χέρι σου...
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Αύγ 06, 2009 2:55 pm

Ο Νίκος είναι "παλιός" και δεν απαντάει πλέον δημόσια,δεν τα διάβασες;
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/

Επιστροφή σε “Oliva”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες