Οliva serie O robusto

Άβαταρ μέλους
v_panos

Οliva serie O robusto

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Νοέμ 08, 2012 10:17 pm

Καλό πούρο κατά το περισσότερο διάστημα του γήινο , κέδρινο μέχρι το τέλος που πήγε να μελώσει λίγο να βγάλει λίγο νότες εσπρέσο , σκούρες γεύσεις ωραίες γλύκες αλλά για λίγο. Όμως είχε μια περίεργη γεύση σχεδόν σε όλη την διάρκεια του, πήγαινε να βγάλει κάτι σαν αποξηραμένα φρούτα αλλά δεν τα κατάφερνε έβγαινε σαν μεταλλική σαν ξινή μεταλλική. Αυτό ήταν που μου χαλούσε την γεύση ουσιαστικά …έβγαζε κάτι αλλά όχι στρογγυλεμένο και στρωτό.

Θα ήθελα να του δώσω και άλλες ευκαιρίες όμως γιατί ήταν πολύ ωραίο και ίσως να το αδικώ αλλά αυτές οι πρώτες εντυπώσεις.

https://www.dropbox.com/s/h9vqtxxrt7akr ... CE%BC..jpg
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Νοέμ 09, 2012 9:54 am

καλημέρα Πάνο
το έχω καπνίσει το συγκεκριμένο και συμφωνώ μαζί σου
αν και η brand, έχει (αρκετά) μεγαλύτερα σουξέ
αυτό το robusto, είναι ένα ευπρόσωπο, ενδιαφέρον και νόστιμο πούρο
(τη «μεταλλική ξινίλα» που λες, δεν την έχω πάρει χαμπάρι)

οι ίδιοι οι Oliva, προτρέπουν για τα πούρα αυτής της σειράς:
«…Puros should be aged at generous humidity levels (70-78%)
to preserve the natural oil…»

προσωπικά, τα αντίστοιχα serie O maduro, μου αρέσουν περισσότερο
τα βρίσκω πιο «βαθιά» και αρωματικά
μιας και «ψάχνεσαι», δοκίμασε και τα serie G
είναι ιδιαίτερη και πολύ ενδιαφέρουσα σειρά...

(για τα V, τα Connecticut Reserve και τα Melanio, τα έχουμε πει αλλού…)
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Νοέμ 09, 2012 12:49 pm

Αυτή η περίεργη νότα ήταν αυτό που λέμε στα αγγλικά ενα edge.. ένα ετσι περίεργο σαν ξινό αλλά δεν μπόρεσα να το προσδιορίσω καλύτερα λόγο απειρίας. Δοκίμασα και κτες ενα Perfecto series G και ήταν οκ και αυτό. Έμοιαζαν αρκετά γευστικά αλλά δεν είχε την απολυτή προσοχή μου για να πω την αλήθεια. Και τα δυο πάντως θα ξαναδοκιμαστούν σύντομα γιατί φαίνεται να κάνουν μια αξιόλογη προσπάθεια να έχουν ποιότητα οπότε θα τα ανταμείψω με περισσότερες δοκιμές. :)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/

Επιστροφή σε “Oliva”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης