Plasencia TKO maduro

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Plasencia TKO maduro

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τετ Ιούλ 05, 2006 2:33 pm

Plasencia TKO maduro

Ένα πούρο που αντικατέστησε άμεσα όλα τα minuto πούρα Αβάνας που μέχρι τώρα κάπνιζα. Άψογη κατασκευή, ομοιόμορφο σταθερό γέμισμα. Η κάπα σκούρα, γεμάτη με έλαια και νότες κεριού. Πριν το άναμμα, γεύσεις καβουρδισμένων ξηρών καρπών, με επικρατέστερη τη γεύση φουντουκιών. Η καύση εύκολη, σταθερή, ομοιόμορφη. Εξυπακούεται πως τόσο μικρά πούρα χρειάζονται προσεκτικό κάπνισμα, δηλαδή, σταθερά "puffs", με μικρή συχνότητα, προκειμένου να αποφευχθεί το υπερβολικό ζέσταμα του σώματος με επακόλουθο την καταστροφή του γευστικού προφίλ. Το χαρακτηριστικό αυτού του πούρου είναι η δυνατή έντασή του από το πρώτο κιόλας τράβηγμα. Γεύσεις μεστές, δυνατές, έντονες κατακλύουν τον ουρανίσκο. Έντονη η παρουσία του μαύρου πιπεριού, των ξηρών χόρτων και της στεγνής γης. Αίσθημα αγριάδας, δύναμης, έντασης. Απολαύστε το.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Επισκέπτης

Re: Plasencia TKO maduro

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιούλ 05, 2006 7:09 pm

Δημήτρης Γουρλής έγραψε:Plasencia TKO maduro

Ένα πούρο που αντικατέστησε άμεσα όλα τα minuto πούρα Αβάνας που μέχρι τώρα κάπνιζα.

Καλώς τον. Καιρός είναι κύριοι, για μια περιήγηση στον χώρο της Καραϊβικής. Από καιρό σας λέω ότι υπάρχουν ενδιαφέρουσες γεύσεις και σε άλλα μέρη (NIC, HON, DR). Εγώ την έπαθα με τα Colorado TKO του Plasencia (νορμάλ). Άσχετα άν έχω πάντα στον cabinet ένα κουτί Siglo I, είναι το αγαπημένο μου minuto.
Και συνεχίζοντας (αφού είμαστε εντός θέματος) δοκιμάστε κύριοι και τα Toros και Organica Toros του Plasencia. Δεν θα χάσετε!!
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τετ Ιούλ 05, 2006 7:19 pm

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:Και συνεχίζοντας (αφού είμαστε εντός θέματος) δοκιμάστε κύριοι και τα Toros και Organica Toros του Plasencia. Δεν θα χάσετε!!

Αναμένονται να δοκιμαστούν σήμερα και αύριο. Οι καιρικές συνθήκες δε βοηθούν στην απόλαυση των πούρων υπό ιδεατές συνθήκες (στην αυλή με ένα παγωμένο τέιον λόγω εξαιρετικά ισχυρών ανέμων), οπότε κάτω από τον καυστήρα εσωτερικού χώρου ή από τον απορροφητήρα πάλι....

Σύντομα οι απόψεις μου για τα Organica και Toranos.
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Ιούλ 06, 2006 3:30 pm

Τώρα θα με κάνεις να παρεκλίνω από τις αρχές μου (ΚΟΥΒΑ)...και να παραγγείλω 5 από τον Author για να τα δοκιμάσω. :shock: :oops:
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Ιούλ 13, 2006 11:30 pm

Όντως αμάρτησα :oops:

Μόλις τελείωσα το πρώτο TKO που πήρα από τον author...

Ο Δημήτρης έχει κατά την άποψή μου εν μέρει δίκιο. Δηλαδή :

Πρώτον, σίγουρα πρόκειται για ένα φοβερό value for money πούρο, μόλις 1.6 ευρώ το stick. Αναλογιστείτε μόνο ότι το πακέτο των Cohiba Club (cigarrilos) (που καπνίζω κατα καιρούς για να κοροιδέψω τον εαυτό μου ότι δεν καπνίζει πλέον τσιγάρα) κοστίζει 21 ευρώ και δεν έχει καμία σχέση ούτε σε ποιότητα, αλλά ούτε και σε γεύση.
Άρα μιλάμε για ένα πολύ καλό φθηνό μικρό πούρο.

Δεύτερον, το πούρο έχει πολύ καλή κατασκευή, ΦΟΒΕΡΟ τράβηγμα, ομοιόμορφο από την αρχή έως το τέλος. Σε ότι αφορά τις γεύσεις είναι έντονες αυτές των ξηρών καρπών και διέκρινα επίσης αρκετές νότες καφέ.

Τρίτον, διαφωνώ ότι μπορεί να αντικαταστήσει τα minuto της Κούβας. Εξακολουθώ κάποια από αυτά να τα θεωρώ πιο γευστικά και "γεμάτα". Ίσως να είμαι προκατειλημένος, αν αλλάξω γνώμη εν καιρώ καπνίζοντάς τα θα το καταθέσω. Πάντως μπορώ να πω ότι είναι καλύτερα από τα Partagas Shorts, αλλά όχι καλύτερα από τα Monte No.5 και Cohiba Siglo I.

Τέταρτον, η τιμή για αυτά που προανάφερα είναι τουλάχιστον διπλή για τα Monte και τριπλή για τα Cohiba, ΑΛΛΑ μπορεί κάποιος να μην δίνει σημασία στο 1,5 ευρώ διαφορά.

Τελικά, πρέπει οπωσδήποτε να τα δοκιμάσετε (έστω και λίγα κομμάτια) για να δείτε αν σας αρέσουν. Νομίζω ότι αξίζουν τον κόπο...

P.S. Ειδικά για αυτούς που καπνίζουν πολλά πούρα ημερησίως νομίζω ότι είναι πολύ εύκολα και στο κάπνισμα για όλες τις ώρες και ιδιαίτερα τις πρωινές και τις απογευματινές και κοστίζουν πολύ ΛΙΓΟ. :lol:
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
Άβαταρ μέλους
Demosthenes

Δημοσίευσηαπό Demosthenes » Τρί Ιούλ 18, 2006 1:30 am

Σε ό,τι αφορά τα ΤΚΟ έχω παρατηρήσει από αυτά με το κοινό wrapper της προηγούμενης φουρνιάς, κάποιους μήνες πριν, που μου έχουν απομείνει στο humidor, σε σχέση με τα "φρεσκα", έχουν γίνει πολύ ανώτερα. Πιστεύω ότι σε λίγο διάστημα θα βελτιωθούν ακόμη περισσότερο και τα Maduro και ότι αξίζουν τη προσοχή μας ως ένα πολύ καλό value for money.
Γεμάτη και έντονη γεύση που και εμένα μου θύμισε ξηρούς καρπούς.

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι και τα δύο ΤΚΟ αποτελούν μια πολύ καλή και "τίμια" καθημερινή επιλογή.
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Author_package

Δημοσίευσηαπό gandrian » Τρί Ιούλ 18, 2006 9:37 am

... έτσι για να δοκιμάσουμε και προς Νικαράγουα μεριά.

http://www.cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=607

Best regards !!!
Επισκέπτης

Re: Author_package

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιούλ 18, 2006 2:16 pm

gandrian έγραψε:... έτσι για να δοκιμάσουμε και προς Νικαράγουα μεριά.

Μπράβο Γιώργο, να' σαι σίγουρος ότι δεν θα χάσεις!
Μόνον, αν θές :shock: :shock: βγάλε τις ζελατίνες από τα πούρα :lol:
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό gandrian » Δευ Αύγ 07, 2006 10:15 pm

gandrian έγραψε:... έτσι για να δοκιμάσουμε και προς Νικαράγουα μεριά.

http://www.cigars.gr/forum/album_pic.php?pic_id=607

Best regards !!!

----------------------------------------------------------------------------------
Orosi by Agro Tabaco de Nicaragua.

Πολύ ευχάριστο robusto. Καλή κατασκευή, καλό τράβηγμα. Με ενθουσίασε. Μόλις δοκίμασα το 1ο μετά από 1 μήνα σχεδόν στον υγραντήρα.
Σίγουρα θα παραγγείλω κι άλλα.
Νά'σαι καλά author. :lol:

Αλήθεια, το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος να μου εντυπώσεις;

Υ.Γ. Δημήτρη, τα έβγαλα από τις ζελατίνες. Don't warry.

Best regards !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Αύγ 08, 2006 11:33 am

gandrian έγραψε: Αλήθεια, το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος να μου εντυπώσεις;

Γιώργο δοκίμασα το Churchil του Orosi και δεν μπορώ να πώ ότι τρελάθηκα κιόλας. Ήταν πολύ σφιχτό στο τύλιγμα και η δεν μου άρεσε η καύση του. Έσβηνε με το παραμικρό. Έχω μερικά κομάτια ακόμη και σκέφτομαι να τα αφήσω να ξεκουραστούν λίγο ακόμη - παρόλο που κάθονται για ένα μήνα στο humi - μήπως και "δω" τίποτε παραπάνω.
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Τρί Μαρ 13, 2007 12:19 am

plasencia TKO maduro ή claro

best value 4 money ως τωρα μαζι με κατι robusto απο ονδουρα που ειχα δοκιμασει πιο παλια (τα 20 καμμια 60αρια ευρω)
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Πέμ Μαρ 15, 2007 12:25 am

[quote="Δημήτρης Γουρλής"][b]Plasencia TKO maduro[/b]

Ένα πούρο που αντικατέστησε άμεσα όλα τα minuto πούρα Αβάνας που μέχρι τώρα κάπνιζα.[/quote]
αλήθεια δημήτρη, τί εννοείς minutο αβάνας...τα minutos ειναι σαν κι αυτά που προτιμώ, δηλαδή χειροποίητα μεν αλλά σε μικρά μεγέθη, τύπου demi tasse, demi corona και έτσι??? please define, γιατί στο διαδίκτυο τα μεγέθη των πούρων ξεγελούν, και όσο κι αν προσπάθησα να καταλάβω το μέγεθος του plasencia TKO maduro απο το site του Λεωνίδα, δεν μπορώ να πώ οτι κατάφερα αρκετά!!!!!!! βέβαια, μία παραγγελία και μία δοκιμή θα με έπειθαν, είμαι σίγουρη, αλλά δεν θα ήθελα να βρεθώ με κανένα - με το συμπάθειο - μακρινάρι στο humidor μου που είναι ήδη γεμάτο με μικρά vitolas και να μην έχω τί να το κάνω!!!!!!
ξ
too many cigars...too little time...
Christos C

Δημοσίευσηαπό Christos C » Πέμ Μαρ 15, 2007 10:08 am

Καλημέρα σε όλους. Ξένια το minuto είναι vitola που νομίζω θα συμπαθήσεις μιας και το μήκος του είναι 110 χιλ. Καταπληκτικό κατά την γνώμη μου είναι το El Principe (San Cristobal) αλλά και της Bolivar. Όπως έχει δημοσιυτεί και παλαιότερα στο φόρουμ στην σελίδα http://www.cigars-review.org/ μπορείς να δεις κριτικές (αν σε ενδιαφέρουν) και στοιχεία για τη vitola κάθε πούρου. Αν δεν ηταν υπέρβαση στο γούστο σου θα σου προτεινα και το petit robusto της Hoyo. Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα σε αυτή τη διάσταση αλλά με διάμετρο robusto (και το 1001 έχει 91$ το κουτί των 15)...
Χρήστος Χ.
--------------------------
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Πέμ Μαρ 15, 2007 10:50 am

xenia sifnaiou έγραψε:αλήθεια δημήτρη, τί εννοείς minutο αβάνας...

http://www.cigars-review.org/Minuto-Size.htm
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Παρ Μαρ 16, 2007 1:29 am

ευχαριστώ Χρήστο και Δημήτρη, το San Cristobal El Principe το έχω ήδη δοκιμάσει, καθώς και το Hoyo petit robusto, και δεν σας κρύβω πως έχω μία αδυναμία στα hoyo...με το San Cristobal δεν τρελάθηκα, αλλά έχω καπνίσει μόνο 1, άρα του δίνω ακόμα το benefit of the doubt.....άρα να υποθέσω πως τα Minutos δεν ξεπερνούν τα 110 χιλ.? θα μπώ και στο cigar reviews αν και κατά καιρούς το έχω επισκεφτεί και έχω διαβάσει διάφορα...ξ
too many cigars...too little time...

Επιστροφή σε “Plasencia ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης