Plasencia TKO maduro

Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Νοέμ 17, 2008 12:44 am

Τ
atuaje Havana VI Angeles.Απο τη στιγμη που υπαρχει τo internet μια παραγγελια θα σας πεισει.

απο που; υπερατλαντικη παραγγελια καπως αβολη μου φαινεται.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Ιαν 14, 2011 2:04 pm

Domen έγραψε:Λοιπον χθες καπνισα το πρωτο μου Plasencia TKO (claro αλλα δεν λεει να ανοιξω νεο τοπικ ) μετα απο ενα μηνα ακριβως στον humidor των NC μου .

Ειλικρινα ενιωσα λες και μου ανοιξαν το στομα και με ταισαν με το κουταλι μαυρο πιπερι ... :oops:

Τι δυναμιτακι ηταν αυτο ...μου εβγαλε τα ματια .. σιγουρα για εναν εμπειρο καπνιστη θα ειναι καλη εμπειρια .....

φίλε, δεν ξέρεις πόσο γέλασα όταν διάβασα το πόστ που έκανες

ήταν σα να βλέπω τον εαυτό μου στη θέση σου, ακριβώς τα ίδια έχω να πώ

δοκίμασα κι εγώ, πολύ μπαρούτι ρε παιδί μου,μ έπιασε το κεφάλι μου λέμε. πήρα ντεπόν. παναγία βόηθα δηλαδή

εκτός αυτού, βρωμάνε. βρωμάνε πρίν, βρωμάνε κατά τη διάρκεια και βρωμάνε και μετά

δεν τα λες πολύ καλά, αλλά δεν τα λες και άσχημα, είναι ας πούμε μια φτηνή λύση η οποία ομως επιδέχεται σίγουρα βελτίωση μέσω αποθήκευσης για κανα χρόνο σε υγραντήρα

δηλαδή πραγματικά δεν την παλεύω να καπνίσω άλλο τέτοιο, προτού περάσει καιρός και χαθεί η επιθετικότητα του και η τραχιά του πιπερίλα που έγραψες

δυναμιτάκι όντως :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Ιαν 14, 2011 4:42 pm

συνεχίζω τη διήγηση μου με το έτερο συναφές του πλασένθια το "la reina ΤΚΟ"

πωπω, κι αυτό μεγάλη απογοήτευση

στεγνό, στυφό, νικοτίνη και πιπέρι φούλ, αδιάφορο και επίπεδο

είναι όντως ελαφρύτερο από το πλασένθια, αλλά το πλασένθια είναι πιό γευστικό μου φαίνεται

το κάπνισα γιατί δεν είχα κάτι άλλο καλύτερο αλλιώς θα το πετούσα

δεν θα ξαναπάρω

καταλήγω ότι δεν αξίζει τελικά να δίνεις λίγα λεφτά ψάχνοντας για κάτι ανεκτό

στα λίγα λεφτά, επιπέδου ισογείου, το χοσέ πιέδρα, ναι αυτό το τόσο συκοφαντημένο πούρο :lol: :lol: :lol: :lol: είναι προτιμότερο

αλλά και πάλι δεν αξίζει

:arrow:
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Παρ Ιαν 14, 2011 5:55 pm

Το plasencia(TKO)maduro ειναι πραγματι πολυ δυνατο σε γευση αλλα το κανονικο plasencia(TKO) ειναι σχετικα λιγο πιο ελαφρυ απο το maduro παντως απο ποιοτητα ειναι αριστο καθως και η τιμη του! Βεβαια εχει να κανει και με τα γουστα σε αλλους αρεσει και σε αλλους δεν αρεσει καθολου. :)
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Παρ Ιαν 14, 2011 6:50 pm

H ταπεινή μου άποψη είναι οτι θέλει ΠΟΛΥ χρόνο στον υγραντήρα ώστε να είναι σε θέση κάποιος να πεί αν του αρέσει ή αν δεν του αρέσει. Έκανα και 2 εβδομάδες αφού το ψώνισα απο τον Λεωνίδα, έκανα και μετά απο έναν χρόνο. Στις 2 εβδομάδες ήταν απλά απάλευτο, κλείναν όλες σου οι αισθήσεις (γεύση, όσφρηση, μη σας πω και η ακοή :lol: ). Pure αμμωνιούχα νικοτινόβομβα σε petit συσκευασία. Μετά απο έναν χρόνο, το απλό TKO είναι για μένα ΟΚ, το Maduro οχι. Σε αυτή τη τιμή (για αγορά απο Ελλάδα) εγώ θα έπαιρνα Jose L Piedra Petit Cazadores (και πιο φτηνά απο τα ΤΚΟ μάλιστα) με τα μάτια κλειστά, ούτε σκέψη. Σε κάθε περίπτωση, θέλει χρόνο για να αποφασίσει κανείς αν του αρέσει ή οχι, αλλιώς είναι...εντάξει, μακρυά απο εμάς, στα όρη στα άγρια (Νικαραγουανά) βουνά :P
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Σάβ Ιαν 15, 2011 3:20 am

δικο σας το λαθος! αντι για πλαθενθια, δωστε ενα ευρω παραπανω για δον κικι κοκκινη ετικετα ή βεγας δε σανδιαγο (5 ευρω για τορο ή διπλη κορονα)...
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Σάβ Ιαν 15, 2011 11:56 am

Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Τα μόνα που μου αρέσουν απο τον Λεωνίδα απο μη Κουβανέζικα είναι τα Casa Torano και όλα τα Padron (δύο μέτρα αντίθετα, αλλά μου αρέσουν), όλα τα άλλα δεν μου είπαν τίποτα δυστυχώς...
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Σάβ Ιαν 15, 2011 3:50 pm

μα... εξαρταται τι εψαχνες.

τα δον κικι και βεγας παιζουν στην κατηγορια "φθηνο πλην τιμιο, απλο αλλά ευχάριστο", στην οποια ανταγωνιστης ειναι, ή θελουν να ειναι, τα πλασενθια (τα τορος παντως ειναι καλα, για την κατηγορια αυτη) και στην οποια προφανως δεν ανηκουν τα παδρον.
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Σάβ Ιαν 15, 2011 5:19 pm

Bostero Greco έγραψε:Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Τα μόνα που μου αρέσουν απο τον Λεωνίδα απο μη Κουβανέζικα είναι τα Casa Torano και όλα τα Padron (δύο μέτρα αντίθετα, αλλά μου αρέσουν), όλα τα άλλα δεν μου είπαν τίποτα δυστυχώς...

Καλησπερα! Εγω δοκιμασα απο τον Author το εξαιρετικο για τα γουστα τα δικα μου joya de nicaragua (serie "c")corona gorda. Πολυ καλο σε γευση,ποιοτητα,τιμη και γενικα τα προτιμω περισσοτερο σε σχεση με τα plasencia.
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Τρί Ιαν 10, 2012 2:09 pm

Καλησπέρα και από μένα! Σε λίγες ώρες θα παραλάβω τον πρώτο μου υγραντήρα, όποτε αρχίζω το ψάξιμο για αγορά πούρων!
Μέχρι στιγμής που έκανα περιστασιακά κανένα, έπαιρνα montechristo και Romeo Y Julieta. Θεωρούνται ελαφριά αυτά σε σχέση με τα Plasencia?
Οποιεσδήποτε προτάσεις με το τί να ξεκινούσα να δοκιμάζω ευπρόσδεκτες!
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τρί Ιαν 10, 2012 2:13 pm

montecristo & romeo y julieta & hoyo de monterey να ξεκινήσεις να καπνίζεις και να δοκιμάζεις

και άσε τα πλασένθια για πιο μετά, για να έχεις μέτρο σύγκρισης

καλύτερα να ξεκινάς από τον πήχη ψηλά :D
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Τρί Ιαν 10, 2012 2:20 pm

Μάλλον θα σε ακούσω! Σκεφτόμουν και εγώ για αρκετό διάστημα να ξεκινήσω μόνο με κουβανέζικα... ( αν και από περιέργεια μαζί με τον υγραντήρα παρήγγειλα και 2 La Reina TKO 1's, έτσι για τον καφέ!)
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τρί Ιαν 10, 2012 2:54 pm

δε χάνεις τίποτα

κι εγώ έχω κάνει ακριβώς το ίδιο και άλλοι

είναι φτηνά και θελκτικά. είναι το "λες να είναι τεφαρίκι τελικά?"

χωρίς να θέλω αναγκαστικά να σε προϊδεάσω, θα καταλήξεις κάποια στιγμή

ότι τα κουβανέζικα πούρα, ακόμα και τα φτηνά, είναι όντως καλύτερα σε γενικές γραμμές

εξαιρέσεις υπάρχουν πολλές, όμως ο κανόνας είναι αυτός

καλές δοκιμές! :D
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Τετ Φεβ 15, 2012 2:03 pm

Να σας παραθέσω και εγώ τις πρώτες μου εντυπώσεις:
Αυτόν τον μήνα έχω δοκιμάσει 1-3 πούρα από τα παρακάτω:

Partagas Aristocrats 1's
Partagas Shorts 1's

Plasencia TKO

La Reina TKO

Μπορώ να πώ ότι τα Partagas δεν με τρελάναν.. Με τα σχόλια που είχα διαβάσει τα περίμενα κάπως καλύτερα.. Από τη άλλη μου άρεσαν πολύ τα plasencia και νομίζω ότ για καθημερινό πούρο είναι κάτι που θα το προτειμώ στο εξής.. Επίσης, το μέγεθος του είναι ιδανικό για την δική μου περίπτωση..

Στον υγραντήρα μου έχω ακόμη
Romeo Y Julieta - Mille Fleurs
MonteCristo N5 k N4..
Και τα 3 είναι πούρα τα οποία και στο παρελθόν είχα κάνει μερικά και έχω καλές εντυπώσεις από αυτά
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Plasencia TKO maduro

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 10, 2016 4:52 pm

Εικόνα

Petit Corona 4 x 42 (2,40 €)
Wrapper: Ecuador Connecticut ή Nicaraguan Maduro
Binder-Filler: Nicaragua

σαν format, έχουμε να κάνουμε με ένα minuto κοντύτερο κάπου δέκα χιλιοστά
που βγαίνει σε δύο βερσιόν, με ανοιχτό connecticut ή maduro wrapper
αν δεν κάνω λάθος, η αρχική τους τιμή όταν τα είχε πρωτοφέρει πριν 10-12 χρόνια ο Author, ήταν 1,60 €

έχω πάρα πολύ καιρό (χρόνια) να τα καπνίσω, χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος
αν και για μεγάλο διάστημα δεν τα συναντούσα μπροστά μου στα μαγαζιά

ας τα δούμε ένα-ένα λοιπόν…

Εικόνα

Natural

Εικόνα

αφαιρώ τη ζελατίνα ελευθερώνοντας τα φυλακισμένα του αρώματα
το σώμα του πούρου μυρίζει ελαφριά κολόνια, κάτι σαν «Μυρτώ»
με το πόδι του να αποπνέει βαριά σταβλίλα
και το πρε να βγάζει μια καραμέλα κεράσι (!)

ο γήινος χαρακτήρας φαίνεται από την αρχή, όπως και η dry-ξηρή υφή του
με στεγνό-διψασμένο χώμα, ξύλα, ξερόχορτα, και μπόλικο λευκό πιπέρι
είναι στιγμές που πάει να πικρίσει, αλλά τελικά καταφέρνει να κρατήσει τα ίσαλα
βγάζοντας ένα χλωρό καρυδάκι που κάπως νοστιμίζει το πιάτο
με τα πιπέρια μπάι δε γουέι, να πίπτουν στρέιτ θρου
το αρκετά πιο ισορροπημένο και ήπιο τελευταίο τρίτο του, είναι και το καλύτερο του κομμάτι

λίγα πράγματα…

Maduro

Εικόνα

τα κρύα αρώματα είναι πάνω-κάτω τα ίδια με το ανοιχτόχρωμο, (κολόνια-στάβλος) 8)
αλλά λόγω maduro, βγάζουν και μια βαριά σιροπιαστή γλύκα

με το άναμμα, έχει μια ακατέργαστη δύναμη που αρχικά σε αποπροσανατολίζει
πολύ γρήγορα όμως η κάψα κάθεται, αποκαλύπτοντας ένα καθόλου τσιγκούνικο σώμα
γλυκύτατο και συνάμα πικάντικο, με πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το connecticut

σκούρα δέρματα, βαριά πιπέρια, βότανα, κακάο, καρύδια και μέντα είναι το φορτίο του
με μια κάπως λιπαρή υφή αλλά και αναμφισβήτητο γόητρο
να φανταστείτε πως στα τελειώματα μου πέταξε και κάτι από φλούδα πορτοκαλιού

σίγουρα δεν είναι πούρο για καφέ αλλά με τσίπουρα και μεζέδες στυλ σουτζούκ λουκούμ, πάει γάντι
μια μικρή αρχετυπική νικαράγουα, που κάτω από συνθήκες, μπορεί και να σου κλείσει το μάτι…

Εικόνα
M a l i b u a n a n a

Επιστροφή σε “Plasencia ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης