Plasencia TKO maduro

ntepi deli

Δημοσίευσηαπό ntepi deli » Σάβ Μαρ 24, 2007 12:49 am

Plasencia TKO maduro

Ένα πούρο που αντικατέστησε άμεσα όλα τα minuto πούρα Αβάνας που μέχρι τώρα κάπνιζα. Άψογη κατασκευή, ομοιόμορφο σταθερό γέμισμα. Η κάπα σκούρα, γεμάτη με έλαια και νότες κεριού. Πριν το άναμμα, γεύσεις καβουρδισμένων ξηρών καρπών, με επικρατέστερη τη γεύση φουντουκιών. Η καύση εύκολη, σταθερή, ομοιόμορφη. Εξυπακούεται πως τόσο μικρά πούρα χρειάζονται προσεκτικό κάπνισμα, δηλαδή, σταθερά "puffs", με μικρή συχνότητα, προκειμένου να αποφευχθεί το υπερβολικό ζέσταμα του σώματος με επακόλουθο την καταστροφή του γευστικού προφίλ. Το χαρακτηριστικό αυτού του πούρου είναι η δυνατή έντασή του από το πρώτο κιόλας τράβηγμα. Γεύσεις μεστές, δυνατές, έντονες κατακλύουν τον ουρανίσκο. Έντονη η παρουσία του μαύρου πιπεριού, των ξηρών χόρτων και της στεγνής γης. Αίσθημα αγριάδας, δύναμης, έντασης. Απολαύστε το.

:shock: :? με τετοια περιγραφη πως να μην κολαστεις..πω..πω...κοιτα που θα με βαλουν σε πειρασμο..
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Δευ Μαρ 26, 2007 11:49 am

Μπράβο περιγραφή! :D
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Δευ Μαρ 26, 2007 2:16 pm

Με (εστειλες )αλλού! ntepi deli ....φοβερή περιγραφή!

Για λίγο ξέχασα το πόνο απο το τσακισμένο χέρι μου!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μαρ 26, 2007 5:21 pm

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά η περιγραφή στην οποία αναφέρεστε είναι του Δημήτρη του Γουρλή στην αρχή του θέματος. Εξάλλου το αναφέρει και η ίδια η Ντέπη στο τέλος του κειμένου της θαυμάζοντάς την.

Έτσι Ντέπη, έτσι Δημήτρη Γουρλή?
Άβαταρ μέλους
xenia sifnaiou

Δημοσίευσηαπό xenia sifnaiou » Δευ Μαρ 26, 2007 7:31 pm

:D :D :D :D :D :D
χα χα χα! πες τα βρε αντρέα!!! ξ
too many cigars...too little time...
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Δευ Μαρ 26, 2007 9:31 pm

Πω Πώ τι έπαθα...!είχα ενα γερό τραυματισμό στό χέρι και πρέπει τα φάρμακα που πέρνω να με έχουν (χτυπήσει )σε κάποιο σημείο του εγκεφάλου.....!

Γιατρέ μου τι λές?
jiorgos

Re: Plasencia TKO maduro

Δημοσίευσηαπό jiorgos » Τετ Απρ 04, 2007 8:25 am

Kαλημερα!!!
Ωραια τα τκο,πολυ καλη ποιοτητα κατσκευης,και τα 2.Ειναι πραγματικα ενα πουρο που χαιρεσαι να βλεπεις.Εχω την εντυπωση ομως,οτι στο ιδιο ευρος τιμης,για οσους βεβαια αυτο παιζει ρολο,για μενα εχει σημασια,αξιζουν και τα vegafina perlas.
Λιγο πιο βαρια απο τα κολοραντο και με διαφορετικη γευση απο τα μαντουρο.
Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης:
Μπορει να συγκριθει στα ισια με τα minuto της κουβας?
ΠΑΡΗΣ

Re: Plasencia TKO maduro

Δημοσίευσηαπό ΠΑΡΗΣ » Πέμ Απρ 05, 2007 12:53 pm

jiorgos έγραψε:Kαλημερα!!!
Ωραια τα τκο,πολυ καλη ποιοτητα κατσκευης,και τα 2.Ειναι πραγματικα ενα πουρο που χαιρεσαι να βλεπεις.Εχω την εντυπωση ομως,οτι στο ιδιο ευρος τιμης,για οσους βεβαια αυτο παιζει ρολο,για μενα εχει σημασια,αξιζουν και τα vegafina perlas.
Λιγο πιο βαρια απο τα κολοραντο και με διαφορετικη γευση απο τα μαντουρο.
Η ερωτηση μου ομως ειναι η εξης:
Μπορει να συγκριθει στα ισια με τα minuto της κουβας?

Φίλε jiorgos πολύ καλά τα λες και αν μου επιτρέπεις να απαντήσω στη μάλλον ρητορική σου ερώτηση, δεν μπορούν να συγκριθούν "στα ίσια" με τα minuto της Κούβας.
Και αν κάποιος πει ότι είναι ακριβότερα, τότε πρέπει να πω ότι στην ίδια τιμή είναι καλύτερα, κατά τη γνώμη μου, και τα σχεδόν minuto Rafael Gonzales Panetelas extra.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τετ Ιούλ 02, 2008 6:04 am

Λοιπον χθες καπνισα το πρωτο μου Plasencia TKO (claro αλλα δεν λεει να ανοιξω νεο τοπικ ) μετα απο ενα μηνα ακριβως στον humidor των NC μου .

Ειλικρινα ενιωσα λες και μου ανοιξαν το στομα και με ταισαν με το κουταλι μαυρο πιπερι ... :oops:

Τι δυναμιτακι ηταν αυτο ...μου εβγαλε τα ματια .. σιγουρα για εναν εμπειρο καπνιστη θα ειναι καλη εμπειρια ....

Στην φαση που ειμαι ομως ακομα σαν νεος καπνιστης που δοκιμαζω 3-4 διαφορετικα πουρα την εβδομαδα αποκλειεται να μπορεσω να καπνισω κατι τοσο δυνατο μεχρι την μεση το εφτασα και μετα απο πολυ αγωνα ... μιλαμε μου γρατσουνισε τον λαιμο ... και φυσικα η μονη γευση που καταλαβα ηταν το πιπερι που με εκαιγε .. :roll:

Τα αφηνω στην ακρη για την ωρα σε κανα τριμηνο παλι δοκιμη που ισως να μπορω να το αντεξω ... γενικα οτιδηποτε ειναι spicy και εχει πιπερατες γευσεις (πχ partagas) δεν με ενθουσιαζει τωρα....
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Τετ Ιούλ 02, 2008 12:17 pm

Πολυ καλη επιλογη σε μικρο μεγεθος ειναι και τα εκ Νικαραγουας ορμωμενα Τatuaje Havana VI Angeles.Απο τη στιγμη που υπαρχει τo internet μια παραγγελια θα σας πεισει. Ειναι τελεια. Δυνατη γευση δερματος,πιπεριου αλλα πρωτα απο ολα καθαρος πυρηνας καπνου.
Πολυ κοντα στα Κουβανεζικα σε γευστηκο προφιλ.Γεματα και απολαυστηκα απο το πιο μικρο εως το double corona
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.
http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Κυρ Νοέμ 16, 2008 1:54 pm

Δοκίμασα και εγω ένα σήμερα με καφε, που μάλλον ήταν λάθος, θα ξαναδοκιμάσω μιας και εχω μερικα, ΑΛΛΑ η πρωτη εντυπωση ήταν:

Καταρχάς πριν το άναμμα να συμφωνήσω με τον κ. Γουρλή.

Το πρώτο τρίτο μου προκάλεσε απέχθεια καθώς ήταν παρα παρα παρα πολύ έντονη η γεύση κρέατος.. (αρνί να το πω.. ξύγκι μπριζόλας να το πω..)
και μου κατέστρεψε εντελώς το γευστικό προφιλ.
Καμία σχέση με την γεύση δέρματος που αφήνει το μοντε 4 και 5.

στο δεύτερο τρίτο και στο τελευτείο μπορώ να πω οτι διέκρινα νότες καφέ και τριαντάφυλλου :!: :?: ξερών χόρτων και κάμποσες άλλες μυρωδίες που μάλλον δεν έχω την εμπειρία να διακρίνω, αλλα ήταν ερωτεύσιμες.

Το κακό είναι οτι η γεύση απο το πρώτο τρίτο δεν εφευγε απο το στόμα μου και το σκεφτόμουν και πολυ , οπότε χαλάστηκα. Θα του δώσω και άλλες ευκαιρίες μέχρινα τελειώσει το στοκ αλλα δεν είναι πούρο που θα του έδινα θέση σε υγραντηρα..με την πρώτη δοκιμή(πλην sticks ίσως)

για minuto μέχρι τώρα θα διάλεγα monte 5 και siglo I hands down, αλλα θα δείξει στην πορεία..
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Νοέμ 16, 2008 3:32 pm

DimitrisF έγραψε:
Το πρώτο τρίτο μου προκάλεσε απέχθεια καθώς ήταν παρα παρα παρα πολύ έντονη η γεύση κρέατος.. (αρνί να το πω.. ξύγκι μπριζόλας να το πω..)

Μαλλον ηταν πολυ φρεσκα, ειναι η γνωστη "σταβλησια" γευση που εχουν πολυ φεσκα πουρα μερικες φορες, λογω αμμωνιας. Την εχω παθει μερικες φορες φορες με non-cubans, και μια 2 με cubans. αστα μερικους μηνες να χαλαρωσουν και ξαναδοκιμασε.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Κυρ Νοέμ 16, 2008 5:34 pm

RedRum έγραψε:
DimitrisF έγραψε:

Μαλλον ηταν πολυ φρεσκα, ειναι η γνωστη "σταβλησια" γευση που εχουν πολυ φεσκα πουρα μερικες φορες, λογω αμμωνιας. Την εχω παθει μερικες φορες φορες με non-cubans, και μια 2 με cubans. αστα μερικους μηνες να χαλαρωσουν και ξαναδοκιμασε.

ναι σταβλησια είναι μια επιτυχημενη περιγραφη.
Θα κάνω αυτό που λες μιας και δεν το ήξερα οτι συμβαίνει
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Κυρ Νοέμ 16, 2008 7:45 pm

Παντως τα δικα μου που πριν 5 μηνες μου φαινονταν ¨ασηκωτα" σημερα καπνιζονται μια χαρα και ειναι ευχαριστα ....

Η βελτιωθηκαν η εξελιχτηκε η παλετα μου .... :D
---------------------

Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."

- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Νοέμ 16, 2008 8:11 pm

Domen έγραψε:Παντως τα δικα μου που πριν 5 μηνες μου φαινονταν ¨ασηκωτα" σημερα καπνιζονται μια χαρα και ειναι ευχαριστα ....

Η βελτιωθηκαν η εξελιχτηκε η παλετα μου .... :D

το πιο πιθανο και τα 2. Θυμαμαι το πρωτο πουρο που καπνισα ηταν siglo VI, και με ζαλισε! πλεον τη σειρα siglo δεν την καπνιζω, μου φαινονται λιγο ελαφρια...

Επιστροφή σε “Plasencia ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης