Ramon Allones Specially Selected

kostashabanos

Re: Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Πέμ Απρ 09, 2015 10:16 pm

είχε αλλά μετά από φαγητό τι να πει κανείς?
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Απρ 09, 2015 11:34 pm

Χάρη ρίξε μια ματιά και σ' αυτό:
/viewtopic.php?f=77&t=2781#wrap
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Σάβ Αύγ 22, 2015 11:01 pm

Παραμονή του εξάμηνου μνημοσύνου του πατέρα μου σήμερα, όλοι πήγανε σχετικά νωρίς για ύπνο.Τέτοιες ώρες ποτέ δεν κοιμάμαι και είπα να κάτσω στην βεράντα να καπνίσω ένα πούρο.Άνοιξα ένα μικρό υγραντηράκι όπου έχω μερικά που θα καπνίσω στις επόμενες μέρες και σκεφτόμουν τι να διαλέξω.Κατέληξα στο RASS , από κούτα MUR JUN 13.
To μυαλό μου άρχισε τα περίεργα, πέταξε μέχρι το πατρικό σπίτι,όλα ήταν ήσυχα και εντάξει,και το ελαφρύ αεράκι της Λευκωσίας ευχάριστο και ιδανικό για μια μικρή απόλαυση.
Το RASS με υποδέκτηκε στο 1/3 με λίγο πιπεράκι,το φουντούκι που λέει ο jimbo,το ξινό πού λέει ο Τάκης,λίγο σκούρα σοκολάτα και λίγο αλατάκι στα χείλη.Εκείνο που προβληματίζει είναι ότι οκ,το φουντούκι το αντιλαμβάνεσαι άνκαι όχι ως την γεύση του ξηρού καρπού,το ξινό πραγματικά σαν να μην κολλάει πουθενά,αλλά και τα δύο για κάποιο λόγο φαίνεται να πάνε μαζί.Τελικά νομίζω αυτό που συμπεραίνω είναι ότι πρόκειται για φρέσκο καρπό φουντουκιού με την συνοδευόμενη "ξινίλα/φρεσκάδα" του.Ίσως γι αυτό να είναι όπως λέει ο Τάκης "όμορφα ξινό" ?Ότι και νάναι μου αρέσει έτσι,και αφήνει το στόμα υγρό για αρκετή ώρα.Στο 2/3 ,το φρέσκο φουντούκι (έτσι θα το λέω) σιγά σιγά υποχωρεί , το αλατάκι στα χείλη παραμένει,και κάτι ελαφρά πικρό έρχεται,αλλά και αυτό ευχάριστα.Θυμίζει κάτι εσπεριδοειδές,κάτι σαν την πικράδα του grapefruit χωρίς όμως την ξινίλα του χυμού του φρούτου.Και αυτό μ'αρέσει πολύ.Επίσης λίγο δέρμα προς το τέλος του 2/3 και αρχή του 3/3.Το 3/3 του RASS πάντα με εντυπωσιάζει.Ενώ το 1/3 θα έλεγα είναι μέτριο στο σώμα του, το 2/3 μέτριο προς φούλ, το 3/3 είναι καθαρά φούλ με αρκετή δόση νικοτίνης και γεύση δυνατού καθαρού καπνού.Κάπου πήγε να μου πετάξει κάτι σαν αμμωνία αλλά αυτό συνέβη για 1-2 ρουφιξιές μόνο και μετα χάθηκε.Νομίζω κάπου ο Τάκης είπε ότι τα RASS είναι οκ στα 3 χρόνια, μάλλον θα συμφωνήσω και η κούτα αυτή θα είναι στα 3 χρόνια της σύντομα.Το κάπνισα τελικα μέχρι που τα δάκτυλα μου άρχισαν να καίγονται,αλλά όχι και ο καπνός του RASS , πολύ καλό σημάδι.Είναι που η διάθεση μου είναι αυτή που είναι σήμερα η κάτι άλλο δεν ξέρω,αλλά η επιλογή του απόψε αποδείκτηκε ιδανική.Στο ενάμιση εκατοστό το άφησα να κοιμηθεί.Πάντως αφήνει κάτι γλυκό στο aftertaste πού είναι ευχάριστο.
Καθ'όλη την διάρκεια του,είχε τέλειο τράβηγμα, τέλειο κάψιμο χωρίς να χρειαστεί καμία διόρθωση και δύο στάχτες.Τάκη,νομίζω στα 3 του,θα είναι άψογο.Ίδωμεν.
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Πέμ Αύγ 27, 2015 3:42 pm

Αντί να κάνω κάποια επεξεργασία στο πιό πάνω ποστ μου,να πω ότι έκαψα άλλα δύο από τότε και με διαφορετική διάθεση.
Στα πιό πάνω θα προσέθετα κάτι που μου θυμίζει κάπως μαύρα κεράσια(ίσως και να μην είμαι απόλυτα σωστός αλλά αυτό μου θυμίζουν) κυρίως ως επίγευση που σε συνδιασμό με τα φουντούκια,το αλατάκι και (ψίχα) grape fruit (κυρίως στο ρετροχάλι....χαχα) δίνουν ένα σύνολο γεύσεων που μου αρέσει όλο και περισότερο όσο τα καπνίζω.Πολύ σταθερά στο κάψιμο,τράβηγμα,ακόμη και στο μήκος της στάχτης τους,κάτι που δείχνει πολύ προσεγμένη κατασκευή.Τα υπόλοιπα από την κούτα θα παραμείνουν πλέον για λίγο καιρό να δούμε που θα καταλήξουν.Για μένα έχουν κερδίσει σίγουρα μια θέση στο rotation και τους υγραντήρες μου.Δεν βρίσκω όπως διαβάζω κάπου,καφέδες κλπ, ίσως μου διαφεύγει,αλλά δεν......)Και έτσι όπως τα βρίσκω τώρα να μείνουν ,μ'αρέσουν αρκετα.Αν μαλακώσει και λίγο αυτή η επίθεση νικοτίνης στο τελευταίο 1/3 μια χαρά θα τα πάμε παρέα για πολύ καιρό.
Τελευταία επεξεργασία από NIC σε Δευ Αύγ 31, 2015 1:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Αύγ 28, 2015 12:22 pm

Έκανα και εγώ ένα ακόμα από κούτα που ωριμάζει ένα χρόνο+ τώρα. Όντως έπαιζε μία περίεργη πικρίλα, όχι αμμωνία όμως. Εγώ το πήγα μέχρι τέλους ευχάριστα γιατί παίζαν κάτι ξηροκαρπίδια, δέρματα και αλάτια. Αλλά ο φίλος το άφησε στο τελευταίο τρίτο.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Νοέμ 30, 2015 8:28 pm

κάπνισα ένα χθες
δώρο του Τάκη
και με εξέπληξε θετικά.
είχα καιρό να κάνω
και να πω πως ήταν φρέσκο.
είχε όλο το πούρο
καραμέλλα στα χείλη.
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Ιούλ 04, 2016 12:01 am

Αφού έβαλα τη μικρή για νάνι και έκατσα με την ησυχία μου στην αυλή, άναψα ένα rass βλέποντας τα τελευταία λεπτά του Γαλλία-Ισλαδία.

Εικόνα

Ξεκίνησε με πολλά πιπέρια. Ίσως διότι είναι ακόμα φρέσκο, μιας και από το μαγαζί μου είπαν ότι η κούτα είναι από το Φεβρουάριο του 2016.
Αλλά ευτυχώς ηρέμισε στην πορεία και έβγαλε λίγο δέρμα, χώμα, λίγο σιρόπι και προς το τέλος του πρώτου τρίτου και άνθη!
Στο δεύτερο τρίτο χάθηκαν τα πιπέρα, έγινε πιο γλυκό και κρεμώδες, ενώ μπήκε δυνατά και η σοκολάτα στην εξίσωση. Κάπου εκεί μέσα υπήρχαν και λίγα άνθη...
Ξεπλύματα με την οικογενειακή απαστερίωτη Bernard Svatecni Lezak και συνεχίζουμε.
Κλείσιμο με λίγα μπαχάρια, έντονη σοκολάτα, δέρμα και ζεστό ψωμί.
Ωραίο πούρο, αν και ξεκίνησε κάπως άτσαλα. 1:05' χρόνος καπνίσματος με 2 επανάμματα, καλή καύση, ωραίο κρεμώδη καπνό και χωρίς διορθώσεις!
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Σάβ Σεπ 30, 2017 9:11 am

Μετά από μία κουραστική εβδομάδα άναψα ένα RASS παλιό (μη με ρωτάτε γιατί δεν ξέρω :lol: )

Παρέα με μια μπύρα και τη σκέψη "κοντά σας" ταξιδεύοντας πάνω σε ένα σύννεφο γαλάζιου καπνού κοιτώντας τα Μανιάτικα 8)

Αυτό το πούρο, είναι σαν τις γυναίκες που γυρίζεις το κεφάλι και τις κοιτάς στο δρόμο, όχι επειδή είναι πανέμορφες ή καλοντυμένες, αλλά επειδή έχουν αυτό το "κάτι" που σε κάνει να απορείς και να ψάχνεις γιατί σου τραβούν την προσοχή.

Είναι αυτές που έχουν το μυστήριο που θα σε κάνει να κεράσεις ένα ποτό, να ρωτήσεις τι και πώς, να τις περιεργαστείς, να τις κουβεντιάσεις.

Το θέμα έχει συζητηθεί γευστικά στο mass tasting που φιλοξενήθηκε στο φόρουμ παλιότερα, οπότε δεν υπάρχει κάτι να προστεθεί.

Μεγάλο πούρο, μυστηριώδες, εναλλακτικό, με γεύσεις "περίεργες", οριζοντίως και καθέτως που λέει ο κύριος Τάκης, με έκανε να "γυρίσω το κεφάλι" και να αναρωτηθώ...έτσι είναι λοιπόν η κυρία?

Ναι, παιδιά, αυτό το πούρο όσο περνούν τα χρόνια γίνεται και πιο περιπετειώδες, σαν μια παθιασμένη σχέση που κατέληξε σε γάμο αλλά δεν βαρέθηκε ποτέ 8)

Εικόνα

Εικόνα

Επιστροφή σε “Ramon Allones ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης