Ramon Allones 898V

yiorgos
Επικοινωνία:

Ramon Allones 898V

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Δευ Ιαν 10, 2011 9:52 pm

Μολις τελείωσα ένα Ramon Allones 898V. Πουράκλα με τα όλα της! Βαρύ και πολύπλοκο, με απίστευτες εναλλαγές γεύσεων. Το καλλίτερο RA που έχω καπνίσει εδώ και καιρό και απο τα καλύτερα Lonsdales.

Τι όνειρο είδαν οι Κουβανοί και το σταμάτησαν το 2002 δεν ξέρω... Κρίμα!
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Ιαν 10, 2011 10:19 pm

πουράκλα
το καλύτερο ραμον μπαϊ φαρ.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Ιαν 11, 2011 1:33 pm

κανεις φοβερη δουλεια γιωργο, συγχαρητηρια. ιδιως αυτο το οδοιπορικο με τα lonsdales ειναι φανταστικο, αφου προκειται για το αγαπημενο μου μεγεθος.

μια παρατηρηση μονο. προσωπικα σιχαινομαι την βαθμολογηση στα 100 σε στυλ αφισιοναντο, νομιζω οτι μια κλιμακα απο 1 εως 5 (η 3) ειναι αρκετη. Τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα. αλλωστε κατα βαθος και η κλιμακα 50-100 ειναι κλιμακα 1-5.

καταλαβαινω φυσικα γιατι το κανεις, αλλα απο πλευρα ψυχοφυσιολογιας κλιμακες στα 100 δεν στεκουν. Νομιζω η νεα γενια "reviewers" μαλλον θα πρεπει να αλλαξει την Παρκεροποιηση των reviews (απο τον γνωστο Robert Parker που εισηγαγε την κλιμακα στα 100 στα κρασια)

κατα τα αλλα φανταστικο blog
yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Τρί Ιαν 11, 2011 6:05 pm

Δέν έχεις άδικο σε αυτό που λές. Όταν ξεκίνησα χρησιμοποιούσα σύστημα 1-5 (μάλλον 1-10 ήταν αφού έβαζα και μισά). Αργότερα, το άλλαξα στην κλίμακα 51-100 για λόγους ομοιογένειας με άλλα παρόμοια blog.

Το πρόβλημα με την κλίμακα 51-100 είναι οτι πολλοι πετάνε έναν αριθμό μόλις καπνίσουν ενα πούρο για να δείξουν πόσο τους άρεσε. Άν αυτός ο αριθμός βγαίνει απο επιμέρους κατηγορίες έχει καλώς... Πολλές φορές όμως, δέν είναι έτσι. Οι κατηγορίες που βαθμολογεί το συστημα που χρησιμοποιεί το CA, που χρησιμοποιώ κι εγώ, είναι εντελώς υποκειμενικές και γι αυτό έχω κι εγώ τις εντστάσεις μου.

Προσπαθώ εδώ και καιρό να τροποποιήσω ένα διαφορετικό σύστημα για ένα άλλο project, που θα βαθμολογεί επιμέρους πολλές κατηγορίες όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά, σε κλίμακες 1-5 και 1-10, για να βγαίνει μια συνολική βαθμολογία με αριστα το 100. Έχω μπλέξει με κλίμακες και αριθμούς και αυτή τη στιγμή ειναι λίγο πολύπλοκο, μόλις το απλοποιήσω θα το βάλω εδώ για να πάρω γνώμες...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Ιαν 11, 2011 8:20 pm

μαλλον θα το γνωριζεις, αλλα ο τομεας μου ειναι οι νευροεπιστημες και εχω ασχοληθει λιγο με ψυχοφυσιολογια, που ειναι ο τομεας που ερευνα τη σχεση ενος φυσικου μεγεθους (πχ γευση, ακοη, πονος) και αντιληψης. το 99% των ερευνων χρησιμοποιουν κλιμακες στο 5, μερικες στο 8, και καποιες στο 3. Ποτε ομως δεν χρησιμοποιειται κλιμακα με πανω απο 10 σημεια.

αυτο συμβαινει διοτι μια κλιμακα στα 100 δεν εχει νοημα για την αντιληψη μια αισθησης. πχ εαν ρωτησεις καποιον ποσο αλμυρο ειναι κατι με βαση το 100, το 89 και το 90 δεν εχουν διαφορα. το 8 με το 9 σε κλιμακα στα 10 ομως και το 4 με το 5 σε κλιμακα στα 5 εχουν. μπορω να σου εξηγησω με βαση τη στατιστικη εαν θες.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι η αντιληψη της αισθησης ειναι κατι τοσο υποκειμενικο, που δεν επιδεχεται ακριβεις μετρησεις μεσα σε μια κλιμακα στα 1-100.

με βαση λοιπον τη μεθοδολογια ερευνων ψυχοφυσιολογιας και τη στατιστικη, νομιζω μια κλιμακα στα 3 (πχ σαν τα αστερια μισελεν) η στα 5 μαζι με μια σχετικα περιγραφη ειναι αρκετη για την εκφραση ποσο καλο ειναι ενα πουρο. αλλωστε οπως θα ξερεις, και οι βαθμολογιες στα 100 ειναι ουσιαστικα βαθμολογιες με 5 κατηγοριες, για αυτο αλλωστε εχουμε το φαινομενο του 89 και 90. Δηλαδη κρασια που παιρνουν 90 βαθμους ειναι πιο πουλανε καλυτερα και σε υψηλοτερες τιμες απο κρασια που παιρνουν 89. Και αυτο δεν συμβαινει φυσικα γιατι ειναι τοσο σημαντικη μια διαφορα, αλλα γιατι κατατασονται σε διαφορετικες κατηγοριες. δες τη κλιμακα του Παρκερ. ενω ειναι απο 50-100, ουσιαστικα ειναι απο 1-6, τα ενδιαμεσα σκορ δεν εχουν τοσο σημασια, ειναι καθαρα υποκειμενικα.

http://www.erobertparker.com/info/legend.asp

η ιστορια με τα 100 αρχισε απο τον Παρκερ, γιατι ετσι βαθμολογουν στην αμερικη στα σχολεια (ηταν δικηγορος ο Παρκερ) και οι υπολοιποι ακολουθησαν αυτη τη συμβαση τυφλα, χωρις φυσικα γνωσεις στατιστικης και ψυχοφυσιολογιας.

εγω προσωπικα θα σου προτεινα να μη μπλεχτεις με περιπλοκες κλιμακες και σκορ, μια κλιμακα 1-5 (χωρις μισα γιατι ουσιαστικα ετσι ειναι 10) ειναι αρκετη.

εαν θες να ξερεις, το μονο που με ενδιαφερει απο τα review σου ειναι η γευση. τα υπολοιπα, καψιμο, τραβηγμα, κατασκευη, για εμενα δεν εχουν μεγαλη σημασια, μια 2 σειρες ειναι αρκετες.

κανετε φανταστικη δουλεια παντως, εαν ερθεις κατα λονδινο/Καμ να τα πουμε και απο κοντα. Θα παω μαλλον στο event στο Manchester Hotel στο Λονδινο
Τελευταία επεξεργασία από RedRum σε Τρί Ιαν 11, 2011 8:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιαν 11, 2011 8:24 pm

Κατάλαβα.
Απο κεί βγήκε το "πάρε πέντε νάχεις" :lol:
Gus

Δημοσίευσηαπό Gus » Τρί Ιαν 11, 2011 9:25 pm

@Leonidas
OK then.....problem solved. :lol:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Ιαν 11, 2011 9:29 pm

Leonidas έγραψε:Κατάλαβα.
Απο κεί βγήκε το "πάρε πέντε νάχεις" :lol:

δυστυχως οποτε καποιος μου το ειπε συνηθως ηταν με μια παλαμη ανοιχτη. λες αυτο να εννοουσαν και εγω τους πλακωνα τσαμπα;;;
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιαν 11, 2011 9:32 pm

Διάβασε το πάνω πάτωμα.

ΥΓ. Με τον γκους ανταλλάσουμε κάποια κρυφά πμ. Μου είπε ότι αυτά περι εκατό είναι σαχλαμάρες. Στέλνει λέει γράμμα στο ca. Και προτείνει την ψυχοφυσιολογική κλίμακα του 0,000000000001.

Ακου τώρα. Τρέλα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Ιαν 11, 2011 9:44 pm

ετσι για να καταλαβετε και εσυ και ο Gus που μπλεκετε :wink:

τι να σας καμω που ειμαι "μπιστιμονας"

αυτοι στο CA δεν εχουν το θεο τους παντως... ντουγανια οπως λεμε και εμεις στα βορεια...
Gus

Δημοσίευσηαπό Gus » Τρί Ιαν 11, 2011 10:01 pm

@ Leo: Και όχι έτσι απλά αλλά θα τους το αναλύσω και με βάση τη στατιστική.... :lol:
@RedRum: Εγώ το ήξερα, αλλά με έτρωγε.... :lol:
yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Τετ Ιαν 12, 2011 1:49 pm

@ Redrum,
Point taken.

Δύσκολα θα έρθω Λονδίνο πρίν το καλοκαίρι, γιατι πάω Κούβα τον άλλο μήνα και θα αναστενάξει η πιστωτική!
'Ισως στο Hunters & Frankau Summer Party, άν κι όποτε γίνει φέτος. Πάντως όποτε έρθω θα κανονίσουμε να βρεθούμε.
Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό amazonios » Τετ Ιαν 12, 2011 2:29 pm

yiorgo ελπιζω να βρεθουμε στην Αβανα ,εγω θα ειμαι 19 με 28 .Στειλε με πμ το κινητο σου.
Παρεπιπτόντως στο θεμα μας ,εχω μια κουτα 898 και ειναι ενας μικρος θησαυρος !!!

Επιστροφή σε “Ramon Allones ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης