Ramon Allones small club corona

Άβαταρ μέλους
v_panos

Ramon Allones small club corona

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Οκτ 05, 2012 12:35 am

πολλές φορές σε ταινίες μια κλασσική κίνηση επαναφοράς της λογικής μετά από μια έκπληξη, ένα σοκ θετικό/αρνητικό κλπ είναι που πίνουν ένα κονιάκ... κλασικό. Το κατεβάζουν και είναι έτοιμοι να συνεχίσουν με "καθαρότερη" κρίση...

κάτι τέτοιο έψαχνα μετά από ένα όχι και τόσο ευχάριστο διήμερο , δυστυχώς η Ελλάδα διώχνει τους νέους . Φεύγουν με όνειρα και πτυχία και γνώσεις και πάνε αλλού γιατί με 500 ευρώ δεν μπορείς να φας καλά-καλά όχι να ονειρευτείς.
Μαζί με διαφόρους φίλους και γνωστούς που έφυγαν τελικά και ένα πολύ κοντινό μου πρόσωπο που αναγκαστικά θα ψάξει αλλού την τύχη του. Με έβαλε σε σκέψεις και ήθελα το "κονιάκ" μου να συνέλθω.

Μη έχοντας πολύ χρόνο είπα να δοκιμάσω κάτι που δεν είχα μέχρι τώρα, το Ramon Allones small club corona. Έχοντας δοκιμάσει τον μεγαλύτερο αδελφό του με καλές εντυπώσεις είχα μια ελπίδα.

Prelit είχε μια απαλή μυρωδιά από σιτάρι/χορτάρι.
Λίγο άδειο μου φαινόταν σε κάποια σημεία του παρόλο το τράβηγμα και το κάψιμο ανακάλυψα μετά ήταν σχεδόν τέλειο.

Ανάβω και ξεκινάει αμέσως με καυτή διάθεση, φώναζε σύνελθε με τα πιπέρια του. Τι δύναμη έχει τόσο μικρο! Ήταν μια γεύση μέχρι την μέση του ίδια σχεδόν. Την χαρακτήρισα σαν πικάντικο christmas cake. Αν το ξέρετε είναι αυτό με τα αποξηραμένα φρούτα. Ε, αν το έπαιρνες και το έλουζες ένα ωραίο ταμπάσκο έτσι ήταν...το είπα στον εαυτό μου και ανατολίτικο. Ταιλανδέζικο, φρουτένιο...δηλαδή με οξυα ζωντανή γεύση αλλά καυτερό.

Από την μέση και μετά ηρέμησε λίγο , άφησε λίγο ποιο ευγενικά αρώματα ξύλου, δέρματος αλλά με μέτρο..τα είχε μαζεμένα μην ξεφύγουν...
τελείωσε κάπως έτσι... υποθέτω ότι αν παλαιώσει θα γίνει μια πικάντικη νόστιμη πρόταση.

Λίγο με συνέφερε μέχρι που ακούστηκαν οι ειδήσεις...μαλ@&#$
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Οκτ 05, 2012 6:10 pm

Panos, βρίσκεις σιγά-σιγά το ύφος σου 8)

δυνατό minuto, για όλες τις ώρες, ακόμα και τις "μικρές"
μικρογραφία των μεγάλων αδελφών της brand

θέλει όμως (τον αρκετό) χρόνο του
για να δείξει αρετές και χαρακτήρα
νέο, δε λέει και πολλά, μάλλον απωθεί...

(θα άλλαζα το κονιάκ με bourbon ή ουίσκι
ταιριάζει πιο πολύ με film noir καταστάσεις...)
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Οκτ 05, 2012 6:33 pm

:D

μπράβο Πάνο 8) 8)
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Οκτ 05, 2012 7:25 pm

πρέπει να ήταν αρκετά νέο..δεν πρόσεξα την χρονολογία, το πήρα μεταξύ άλλων γιατί μου δημιούργησε απορία. Πάντως το ένιωσα επιθετικό ατίθασο...θα ψάξω ποιο παλιά χρονιά να το συγκρίνω πρέπει να είναι μελένιο.

ναι το burbon σίγουρα... αναφέρεται και στα τραγούδια του Τ.Waits αρκετά..που είναι ο πλέον Noir καλλιτέχνης.

thank you mr Capo
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
δαρβινος

Δημοσίευσηαπό δαρβινος » Σάβ Οκτ 06, 2012 12:41 pm

Τελικά το μινουτάκι είναι "μεγάλο"πούρο!!!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Ramon Allones small club corona

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιουν 12, 2013 8:27 pm

εχω καιρο να γραψω την γνωμη μου για ενα πουρο( απο το mass με τον επικουρο) .σημερα το πρωτοκαπνισα και εμεινα "αφωνος" και σκεφτηκα αντι να γραψω για καποιο αλλο να το μοιραστω μαζι σας

σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον πανο (εκτος απο το ταιλανδεζικο. αμα φας στην ταιλανδη θα καταλαβεις τι θα πει καυτερο ) :D

παμε λοιπον ... αγορασμενα πριν λιγο καιρο απο τον author 2-3 εβδομαδες πριν... ειχα παει για άλλα και μολις τα ειδα μου κεντρισαν το ενδιαφερον ... δεν ξερω ημερομηνιες κτλ ... (2 κομματια μονο πηρα)

ειναι πιο σκουροχωμα απο τα αλλα μινουτος(σορτ και πριγκιπα).καλοφτιαγμενα και καλοστριμενα.
στο ποδι μυριζει δερμα και εχει και μια κρυμενη γλυκα καπου στο βαθος .το κεφαλι ειναι με δερμα και πιπερι.

αρκετα με το κοιταγμα παμε στα δια ταυτα ... τρυπημα λοιπον μιας και ειναι λεπτο , αναμα και εκπληξη ... :shock:
το μικρο ειναι αλλο πραγμα εχει δυναμη και γευση που δεν περιμενα .spisy μπαχαρια και ολιγον δερμα στην αρχη
με ενταση θα ελεγα. μετα απο περιπου 2cm ηρεμει λιγο , ισσοροπει ισως να ειναι πιο σωστο, και νομιζω οτι νοιωθω και κατι κρεμωδες μαζι με nuts αλλα χωρις να ειμαι και σιγουρος.
φτανοντας προς την μεση ειμαι πια σιγουρος για το κρεμωδες που ειπα και για τα Nuts αλλα και για την κρυφη γλυκα που μυρισα οταν ηταν σβηστο .οι μυρωδιες του εχουν δεσει μεταξυ τους και εχουν αλλαξει αρκετα συχνα για ενα τοσο μικρο πουρακι και εχει ηρεμησει λιγο. ναι ειναι σιγουρα αυτο που λεμε complex
προς το τελος του ο καπνος ειναι πιο πυκνος ,πιο γεματος ,πιο κρεμωδης και πιο πιπερατος αλλα λιγοτερο σπαισυ και ξαφνικα εχω μεινει να κοιταζω σαν χαζος τα 2cm τυλιγμενων φυλλων καπνου που υπαρχουν στο χερι μου και προσπαθω να καταλαβω εαν οντως με "κερναει" μικρες απαλες δοσεις καφε...

Γαμωτο ... παλι "εκαψα" τα δαχτυλα μου :lol:

σιγουρα με 1 μονο πουρο που καπνισα δεν μπορω να εχω και ΤΗΝ αποψη γιατην γευστικη του παλετα αλλα μια εντυπωση μονο.
το βρηκα πιο "βραδυνο" απο τα αλλα 2 μικρα που εχω δοκιμασει (σορτ και πριγκιπα) και μαλλον μου αρεσει περισσοτερο και απο τα 2. ( οκ με τον πριγκιπα ειχα μια πολυ ασχημη αρχη αλλα οσα δοκιμασα μετα απο αλλο μαγαζι ηταν πολυ καλα)

καποιες στιγμες υπηρχε κατι που δεν μου αρεσε και δεν ξερω εαν ειναι αυτο που λετε για αμμωνιες αλλα σιγουρα ειχε μερικες "γωνιες" που χαλαγαν ολη την μαγεια του ,μαλλον λογο νεοτητας .
δεν εχει καμια σχεση με μικρο πουρακι ... ειναι ενα μεγαλο ολοκληρομενο πουρο σε μικρη συσκευασια . το μονο που θεωρω ανταξιο του ειναι το μικρο χαφ αλλα παιζει σε αλλο φορματ και χαμηλοτερη τιμη.αντιστοιχο χρονο καπνισματος ομως στα χερια μου και στο στομα μου

μπαινει στην λιστα μου με τα "μαστ μπαι ατ λιστ ε μποξ" :D
το προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον δεν το εχει δοκιμασει ... :!:
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 13, 2013 4:59 pm

alex46 έγραψε:...παλι "εκαψα" τα δαχτυλα μου...

πιασάρικος τίτλος για thread :wink:

ωραίος Alex!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιουν 13, 2013 5:31 pm

Αυτή, είναι πραγματικά απίστευτη ιδέα!!!
Τάκη, make it happen!!!! :D
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 13, 2013 5:44 pm

θα το βάλω, συνοδευτικό των five stars, όταν έλθει η σειρά μου για mass 8)

το ραμονάκι πάντως, το πιο παλιό από τα τρία που ξέμειναν της brand
(μην ξεχνάμε πως ένα αγιόνες, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο δικό μας top 10 του 2012)
με 3+ χρόνια, γίνεται πραγματικό διαβολάκι
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιουν 13, 2013 6:14 pm

Όχι, όχι!!!
Εννοώ ότι είναι απίστευτη ιδέα για ένα ολόκληρο καινούργιο θέμα, με αυτό το τίτλο!!! :D
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιουν 13, 2013 7:30 pm

ok, θα το έχουμε υπόψη λοιπόν, ενόψει θέρους
για τις hot καλοκαιρινές βραδιές 8)
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τετ Ιουν 03, 2015 8:24 pm

Εικόνα

Τιμη απο Κυπρο: 5.10€
Χρονος: 35 λεπτα
Ημερομηνια: sep13

Αυτη η μικρη κορονα η μινουτος οπως λεει και το site 8) ειναι πολυ ελκυστικη σαν μεγεθος :mrgreen:
Σιγουρα εχει αρκετη αμμωνια να βγαλει ακομα, καθ ολη την καυση της ειχε μια πικρα που δεν ελεγε με τιποτα να φυγει... Βαρυ πουρο θα το χαρακτηριζα με εντονο δερμα και κεδρο.
Πηρα δυο να δοκιμασω και εαν μου αρεσουν θα παρω το κουτακι μου.
Σιγουρα ομως ειναι μια ... Απλη καθημερινη λυση εκτος απο τα μιλ φλερς και τα αριστοκρατς που ειχα για αυτη την δουλεια. :)
Βασικα η βοτκα λεμονι ηταν αρκετα δυνατη και μετα απο καθε γουλια καλυπτε τυχων πικρες ... Εχω ομως την εντυπωση οτι αυτο το πραγματακι θα μου αρεσει στην πορεια πολυ :)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιουν 04, 2015 12:42 am

Τάκης έγραψε:
alex46 έγραψε:...παλι "εκαψα" τα δαχτυλα μου...

πιασάρικος τίτλος για thread :wink:

ωραίος Alex!

jimbo έγραψε:Αυτή, είναι πραγματικά απίστευτη ιδέα!!!
Τάκη, make it happen!!!! :D
jimbo έγραψε:Όχι, όχι!!!
Εννοώ ότι είναι απίστευτη ιδέα για ένα ολόκληρο καινούργιο θέμα, με αυτό το τίτλο!!! :D

Τάκης έγραψε:ok, θα το έχουμε υπόψη λοιπόν, ενόψει θέρους
για τις hot καλοκαιρινές βραδιές 8)

Να ήταν άραγε αυτή η στιχομυθία ο "οιωνός" για τη μετέπειτα δημιουργία ενός από τα αγαπημένα πλέον thread του φόρουμ, El Dorado???
Α ρε παρελθόν... :D
-----------------------
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Ιουν 04, 2015 8:34 am

Haris_g έγραψε:
Αυτη η μικρη κορονα η μινουτος οπως λεει και το site 8) ειναι πολυ ελκυστικη σαν μεγεθος :mrgreen:
Σιγουρα εχει αρκετη αμμωνια να βγαλει ακομα, καθ ολη την καυση της ειχε μια πικρα που δεν ελεγε με τιποτα να φυγει... Βαρυ πουρο θα το χαρακτηριζα με εντονο δερμα και κεδρο.
Πηρα δυο να δοκιμασω και εαν μου αρεσουν θα παρω το κουτακι μου.
Σιγουρα ομως ειναι μια ... Απλη καθημερινη λυση εκτος απο τα μιλ φλερς και τα αριστοκρατς που ειχα για αυτη την δουλεια. :)
Βασικα η βοτκα λεμονι ηταν αρκετα δυνατη και μετα απο καθε γουλια καλυπτε τυχων πικρες ... Εχω ομως την εντυπωση οτι αυτο το πραγματακι θα μου αρεσει στην πορεια πολυ :)

συμπτωματικα εκαψα ενα τετοιο εχθες το βραδυ μετα απο ενα μ46 . με καθολου αμμωνιες και πικρες το δικο μου :D
χαρη αυτο το πουρακι θελει τον χρονο του (3ετια+) και μετα γινεται πολυ καλο . 8)
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Πέμ Ιουν 04, 2015 3:34 pm

Ακόμη ένα πούρο στην λίστα επιθυμιών μου.Δεν το έχω δοκιμάσει και θα το ήθελα πολύ.
Ουδεις αχαριστοτερος του ευεργετηθεντος!!

Επιστροφή σε “Ramon Allones ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης