Arturo Fuente OpusX Robusto

Leonidas

Arturo Fuente OpusX Robusto

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 04, 2009 7:27 am

Ηταν πολύς καιρός που ήθελα να δοκιμάσω αυτό το OpusX. Εκανα μια δοκιμαστική παραγγελία λίγων τεμαχίων, διότι είναι ακριβά ($33,95)/πούρο.

Χθές το βράδυ λοιπόν σε μια σόλο διάθεση, το πήρα στα χέρια μου και το εξέτασα. Κατασκευαστικά δεν έχω δεί ποτέ κάτι τέτοιο. Είναι πραγματικά ότι καλλίτερο έχω κοιτάξει. Το wrapper είναι μεταξένιο, δεν έχει κανένα νεύρο και το ring άν και loud δεν με χάλασε.

Ενα μεγάλο ποτήρι τουλίπα με Jermann 2007 (ένα υπέροχο Ιταλικό sauvignon που συνδυάζει λιπαρή γεύση και επίγευση πετροκέρασου) με βοήθησε να προετοιμάσω τον ουρανίσκο μου.Τρύπημα και pre-light aromas υπέροχα. Πέντε λεπτά το μύριζα και το κράταγα γιατί έστω και έτσι σβηστό ακόμα, ήταν απολαυστικό και βαρύ. Το κράταγα και το ένιωθα.

Αναμα. Πρώτη αίσθηση-είναι πολύ δυνατό. Σχεδόν με έπιασε βήχας. Τραβάει όσο καπνό θέλεις και έτσι μπορείς να ρυθμίσεις την καύση. Μετά απο 4-5 ρουφιξιές, το πούρο ηρέμησε και έγινε απίστευτα πολύπλοκο. Μιά πανδαισία γεύσεων. Μέλι, μουστάρδα, πιπερόριζα και μοσχοκάρυδο. Οχι γλυκό αλλά ούτε και οξύ. Ισορροπημένο.
Αυτό κράτησε σχεδόν μέχρι τη μέση. Μετά, βάρυνε κιάλλο, πολλά πιπέρια (για τα γούστα μου). Ο δε καπνός απίστευτος. Μιλάμε για τζιμινιέρα. Κράτησε περίπου μιάμισυ ώρα που για robusto είναι μεγάλος χρόνος. Διόρθωση στην καύση δεν χρειάστηκε ούτε μια στιγμή.

Δεν είναι εύκολο να δώσω μια καλή εικόνα γεύσεων. Αν το "ζύγιζα" με κουβάνικα, θα έλεγα ότι μου θύμιζε πολύ έντονα Cuaba (κυρίως) με έντονες πινελιές Bolivar. Με άλλα λόγια σπιρτόζικο και πλούσιο. Σε σύγκριση με νικαραγουανά δεν κολλάει πουθενά. Είναι διαφορετικό. Ισως και το λέω πάλι ίσως, να έφερνε λίγο σε Padron 1926 Anniversary, αλλά πιο ισορροπημένο, χωρίς τραχύτητα και με πολυπλοκότητα που δεν έχω συναντήσει σε άλλα πούρα.

Σίγουρα το καταυχαριστήθηκα. Αξίζει να βρίσκεται σε συλλογή.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Re: Arturo Fuente OpusX Robusto

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Αύγ 04, 2009 8:03 am

Leonidas έγραψε:Τρύπημα και

Πέραν της μεγάλης περιέργειας που έχω κι εγώ για ένα Opus X,αλλά ακόμα δεν τα έχω ακουμπήσει,θα σου χαλάσω λίγο το θέμα να σε ρωτήσω γιατί σου αρέσει να "τρυπάς" τα πούρα σου.

Και κατ'αρχήν πέραν του ότι μπορεί να σου έχει βγει σε καλό σε κάποια πούρα δεν είναι ένα ρίσκο από μόνο του να πικράνει πολύ το πούρο σε εκείνο το σημείο;
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Αντώνης

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » Τρί Αύγ 04, 2009 8:28 am

Λεωνίδα το έχω και το κοιτάω προς το παρόν γιατί περιμένω να το καπνίσω στις διακοπές. :P
Ομολογώ ότι δε με ενθουσίασε τόσο πολύ κατασκευαστικά γιατί θεωρώ ότι υπάρχουν αρκετά NC καλύτερα σ' αυτόν τον τομέα (πιστεύω ότι τα NC υπερέχουν ξεκάθαρα στην εμφάνιση και στην ποιότητα κατασκευής), ανυπομονώ να το δοκιμάσω, λίγες μέρες έμειναν... :D :D
The Wizzard
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 04, 2009 8:36 am

Το τρύπημα, εφόσον γίνεται με το σωστό μέγεθος bullet cutter, εξασφαλίζει ότι δεν έχω καθόλου καπνά στο στόμα, το ποδάρι δεν σαλιώνεται (χαρακτηριστικό το νότισμα απο το σάλιο στα κομμένα πούρα), δεν θα ξετυλιχτεί κανένα φύλλαράκι καπνού.

Εχει δύο downsides το τρύπημα. Πρώτον, μπορεί εύκολα άν δεν ξέρεις πως να τρυπήσεις, να ανοίξει το πούρο σαν τριαντάφυλλο. Δεύτερον, άν η τρύπα δεν είναι σωστή κυρίως σε διάμετρο, τότε μαζεύεις στο στόμα σου πολύ νικοτίνη (φαινόμενο σωλήνα Venturi).

Τώρα να πούμε και κάτι αστείο. Αν ξεχάσω τα τρυπητήρια μου, τότε αντί να παριστάνω τον Clint Eastwood, βρίσκω ένα μολύβι ή στυλό και τη δουλειά μου την κάνω :roll:

Για να επιστρέψω στο OpusX, το τρύπημά του δεν θέλει καμμιά τέχνη. Τα καπνά του είναι άριστα στριμμένα και τρυπιέται like a charm!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Αύγ 04, 2009 11:55 am

θα καπνισω ενα την ημερα του γαμου μου! εχω καπνισει 2 μεχρι στιγμης, και μπορω να πω οτι παρολο που ειναι ακριβο, αξιζει τα λεφτα του. Δεν με πειραζει να δωσω $30 για ενα πουρο τετοιας ποιοτητας. Μισο μπουκαλι Brunello παιρνεις με αυτα τα λεφτα.. ;)

Στο κατω κατω ειναι ισως το πιο super-premium NC

Ειναι πραγματικα υπεροχο.
Gerasimos Minetos

Δημοσίευσηαπό Gerasimos Minetos » Τρί Αύγ 04, 2009 2:16 pm

Πεταμενα λεφτα.......

Αν δεν ειναι κουβανεζικο δεν αξιζει ουτε το e-ink του. :wink:
LIFE IS SHORT TO SMOKE BAD CIGARS

Τα πουρα μου.
http://www.flickr.com/photos/36156317@N06/
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Αύγ 04, 2009 2:53 pm

ωχχχ.. μη λες τετοια, θα αρχισουν να βαρανε καλοκαιριατικα!!! :lol:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Αύγ 04, 2009 3:00 pm

παρεπιπτωντος... χτες καπνισα ενα torpedo απο τα πουρα του cigar.com που μου ειχε στειλει σαν δωρακι να δοκιμασω ο χαριτωμενος. Ηταν τα Corojo, αυτα με τo ασπρο δαχτυλιδι. Να πω την αμαρτια μου... παρα πολυ καλο πουρο για $2!!

εαν το καπνιζα τυφλα δεν υπηρχε περιπτωση να καταλαβω οτι ηταν τοσο φτηνο. Σαν γευση παρα πολυ κουβανεζικο, ελαφρυ προς μετριο, μου θυμισε λιγο Fonseca απο κουβανεζικα, με floral γευσης και λιγο μελι/καραμελα στο τελειωμα.

εχει δοκιμασει κανεις αλλος, γιατι εχω αρχισει να ανησυχω... δεν μπορει τοσο καλο πουρο τοσο φτηνο... θα δοκιμασω μια κορονα σημερα να επιβεβαιωθω...

Εαν παρει κανενας απο τον χαριτωμενο ας παρει καμια 5αδα να δοκιμασει να μου πει.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 04, 2009 7:42 pm

Ηλία έχεις δίκιο για μερικά φτηνά της τάξης των 2$.

Είναι αυτά που στην κουβάνικη έκδοση παίζουν μόνο σε μικρές vitolas, οριακά στα 2 ευρώ. Γράφε 40% πιο ακριβά.

Τώρα δεν ξέρω για πόσο καιρό ο χαριτωμένος θα στα στέλνει γιατί προσφάτως πήρα απόφαση να τον στείλω οριστικά στην Αλάσκα. :evil:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 04, 2009 7:44 pm

Gerasimos Minetos έγραψε:Πεταμενα λεφτα.......

Αν δεν ειναι κουβανεζικο δεν αξιζει ουτε το e-ink του. :wink:

Bravo bravissimo Γεράσιμε. Αντε επιτέλους!!!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Αύγ 04, 2009 7:55 pm

Leonidas έγραψε:Ηλία έχεις δίκιο για μερικά φτηνά της τάξης των 2$.

Είναι αυτά που στην κουβάνικη έκδοση παίζουν μόνο σε μικρές vitolas, οριακά στα 2 ευρώ. Γράφε 40% πιο ακριβά.

Τώρα δεν ξέρω για πόσο καιρό ο χαριτωμένος θα στα στέλνει γιατί προσφάτως πήρα απόφαση να τον στείλω οριστικά στην Αλάσκα. :evil:

Εχει Churchil, corona, robusto, torpedo. Εχεις δικιο ανεβασαν τις τιμες!!! τον Φεβρουαριο που μου τα εστειλε κανανε $2!! τα πηρε χαμπαρι ο κοσμος μαλλον... πραγματικα πολυ καλο πουρο.

Οσο για τον χαριτωμενο, δεν ξερω τι να πω.. δεν εχω βαλει ακομα παραγγελεια γιατι παιζει να πανε φιλοι μου NY. Ακομα δεν απανταει στα μαιλ? πριν λιγο καιρο παντως το Cigar International (αδερφο μαγαζι) ανακοινωσε οτι ειχαν προβληματα με hacking, μαλλον το ιδιο παιζει με το μαγαζι του χαριτωμενου....
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 04, 2009 8:09 pm

Ηλία ξεκόλα.
Καλή η ποικιλία τους, καλό το site αλλά το service business θέλει κιάλλα πράγματα. Είναι σκόρπιοι και νομίζω ότι το packaging/shipping department-δεν είναι δικό τους- λειτουργεί σε άλλους ρυθμούς.

Πές μου εσύ σε συμφωνημένη παραγγελία/τιμή, πώς γίνεται να σου έρχονται τα μισά;
Πές μου εσύ πώς γίνεται να του λές ότι λείπουν πούρα και να σου λέει sorry αλλά να θέλει να χρεώσει τα πούρα που λείπουν;
Πές μου εσύ πώς γίνεται να παραδέχεται ότι τελικά είχε άδικο αλλά ακόμη να μην έχω δεί το refund στην κάρτα μου;

Εδώ όλοι όπως γράφτηκε και αλλού, πουλάνε είτε χωρίς να έχουν stock είτε άν κάνουν λάθος δεν το αναγνωρίζουν(px-όπως λέμε παραδείγματος χάριν).

Και στη δική μου επιχείρηση τρέχουμε online μηχανές(τουρισμός). Δεν μας έχει περάσει απο το μυαλό να φερθούμε έτσι σε πελάτη. Και τέλος πάντων όσους γνωρίζω έτσι κάνουν-δηλαδή το αυτονόητο με σεβασμό σε αυτόν που βάζει λεφτά στην τσέπη μας.

Αντε τώρα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Αύγ 04, 2009 8:18 pm

ωχ... δεν ηξερα οτι ειχες τετοια προβληματα βρε Λεωνιδα... απλα νομιζα δεν απαντουσε σε μαιλ. εγω παντος δεν ειχα τετοια προβληματα, και στις 6 παραγγελειες που εκανα.

καλα που μου το ειπες, μαλλον και εγω τους κοψω... εχω αρκετο στοκ απο NCs, θελω να αρχισω να αυξανω στοκ με παλαιωμενα κουβανεζικα και petit coronas/coronas που βρισκω οτι καπνιζω περισσοτερο τελευταια.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Αύγ 04, 2009 8:24 pm

Αμ δε. Είναι κιάλλοι που έχουν παράπονα.
Ρώτα τον maltakias.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Αύγ 04, 2009 8:48 pm

Εγώ έχω καλύτερη ιστορία αλλά την φυλάω για καμιά βαριά μέρα για να γελάσουμε λιγάκι.

Πάντως κι από εμένα ένα τεράστιο Χ στον χαριτωμένο.

Τσεκάρω τώρα τον Ατλαντικό που πρότεινε ο Αντώνης και θα δω και από Σεπτέμβρη τον ΝέαΑβάνα.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/

Επιστροφή σε “Arturo Fuente ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης