Διαθεσιμότητα και πληρωμή.

master yoda

Διαθεσιμότητα και πληρωμή.

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τρί Μάιος 12, 2015 7:39 pm

Τα πρώτα μου πούρα όταν άρχισα το σπορ,τα προμηθεύτηκα απο το κατάστημα του Περιστερίου μερικούς μήνες πρίν.Μερικά non και μερικά cubans sticks,έφυγα απο το κατάστημα ευχαριστημένος απο την εξυπηρέτηση και την διαθεσιμότητα για τα δικά μου εντελώς άπειρα τότε μάτια.Πρίν 2 εβδομάδες ξαναπέρασα απο το κατάστημα για να κάνω μερικές αγορές-προσθήκες στους υγραντήρες μου.Πήγα''διαβασμένος'' και σαφώς εμπειρότερος σχετικά με τα πούρα ώς προς τις βιτόλες και τις ονομασίες των κάθε brands.
Παρατήρησα πως πούρα που υπάρχουν στο online store,δεν υπάρχουν στο φυσικό μαγαζί και πούρα που υπάρχουν στο φυσικό μαγαζί δεν υπάρχουν το ιντερνετικό.Επίσης η διαθεσιμότητα ήταν αρκετά εώς πολύ περιορισμένη,τόσο σε ποσότητα όσο και σε ποικιλία αφού εύκολες και ιδιαίτερα δημοφιλείς vitolas δεν υπήρχαν διαθέσιμες(αναφέρομαι σε κουβανέζικα πούρα αφού γι'αυτά ενδιαφέρθηκα).
Όταν τελικά κατέληξα ότι θέλω να αγοράσω 2 κούτες που έτυχε να είναι διαθέσιμες(τουλάχιστον η επίσκεψή μου ως πελάτη να είχε νόημα για μένα) αν και δεν είχα πάει να αγοράσω τις συγκεκριμένες,τελικά δεν μπόρεσα και έφυγα δίχως πούρα γιατί το κατάστημα δεν δέχονταν πιστωτική κάρτα.
Έχοντας συνηθήσει σχεδόν αποκλειστικά να χρησιμοποιώ πλαστικό χρήμα αντι μετρητών στις περισσότερες αγορές καταναλωτικών και μη αγαθών,δυσαρεστήθηκα όταν η ευγενέστατη υπάλληλος με ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να δεχθεί αυτό τον τρόπο πληρωμής.
Κύριες Λεωνίδα με κάθε εκτίμηση ώς απλός πελάτης προς το κατάστημά σας,είναι δύσκολο να έχει κάποιος μαζί του μερικές εκατοντάδες ευρώ για να κάνει τις οποιεσδήποτε αγορές του,ειδικά τους δύσκολους και στριμωγμένους καιρούς που ζούμε,η αγορά με πιστωτική κάρτα μπορεί να δώσει την χαρά της αγοράς και την διευκόλυνση της πληρωμής απο τον πιστωτή.
Επιπλέον έχω την εντύπωση,ίσως και λανθασμένη συγχωρέστε με παρακαλώ,ότι τα καταστήματα καπνικών δέχονται κάθε είδους πιστωτικής κάρτας και ηλεκτρονικής πληρωμής για τον βασικότερο λόγο ότι τα προϊόντα που σχετίζονται με τον καπνό,δεν είναι φθηνά.
Η διαφορά σε ποσότητα και ποικιλία πούρων αλλά και άλλων προϊόντων ανάμεσα σε ιντερνετικό και φυσικό κατάστημα δημιουργεί μπέρδεμα και σύγχυση στον αγοραστή αφού άλλα είναι προετοιμασμένος να βρεί και να αγοράσει και άλλα τελικά βρίσκει ή δεν βρίσκει καθόλου στο φυσικό κατάστημά σας.
Αυτό το αφήνει ''ακάλυπτο'' σε σχέση με τα πούρα που θα ήθελε να προσθέσει στην συλλογή του και μπερδεμένο σχετικά με τις τιμές αφού είτε θα αναγκαστεί να μην αγοράσει,είτε να αγοράσει κάτι άλλο βγάζοντάς τον πιθανά εκτός προϋπολογισμού.
Τελικά αναγκάστηκα να απευθυνθώ σε κατάστημα του κέντρου και να αγοράσω τα πούρα που εξ'αρχής ήθελα, χρεώνοντας την κάρτα μου ένα σεβαστό ποσό σε κατάστημα πούρων που αρχικά δεν σκέφτηκα ότι θα βρεθώ να αγοράζω.
Ευχαριστώ θερμά για την υπομονή και κατανόησή σας.
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Διαθεσιμότητα και πληρωμή.

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Μάιος 13, 2015 8:36 am

πραγματι υπαρχει ενα θεματακι με το ηλεκτρονικο καταστημα και το τι πραγματικα υπαρχει στο φυσικο καταστημα .
στο ηλεκτρονικο εχει μεσα πουρα που δεν τα εχει στο καταστημα εδω και κατι χρονια.
θελει χρονο και συνεχη παρακολουθηση και ανανεωση των προιοντων και ο λεωνιδας μαλλον δεν τον εχει .

αλλα αυτο με την πιστωτικη μου κανει εντυπωση. εχω παει παρα πολλες φορες στο καταστημα του λεωνιδα και σχεδον ολες οι αγορες μου εχουν πληρωθει με πιστωτικη . μιλαμε για πολλα ως παρα πολλα λεφτα σε βαθος χρονου και σχεδον παντα με πλαστικο χρημα.

μηπως δεν μπορουσε να δεχτει την συγκεκριμενη πιστωτικη ?
γιατι ειναι μερικες καρτες που η τραπεζα εχει τοσο μεγαλη προμηθεια που δεν συμφερει το καταστημα να δεχτει πληρωμη με τετοια καρτα. πχ diners
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τετ Μάιος 13, 2015 4:00 pm

Στην ερώτησή μου αν μπορώ να πληρώσω με πιστωτική έλαβα αρνητική απάντηση και εκεί τελείωσε η κουβέντα μας.Δεν ρώτησα τίποτα άλλο όπως τι πως και γιατί,δεν με ενδιέφερε ούτε και με αφορούσε.Παρομοίως δεν ρωτήθηκα για τον τύπο της κάρτας πρίν λάβω την αρνητική απάντηση.FYI πάντως είχα Mastercard.
Anyway,το θέμα δεν το άνοιξα για να λάβω καμία απάντηση απο τον ιδιοκτήτη,δεν το επιθυμώ και δεν με αφορά πως ''τρέχει'' ο κάθε επιχειρηματίας την επιχείρησή του.Το θέμα το άνοιξα ώς feedback αγοραστή επειδή επέλεξα να αγοράσω και να στηρίξω ένα συνοικιακό κατάστημα απο ένα του κέντρου της πόλης με μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό.
Τελικά όμως εκεί πήγαν τα λεφτά μου αν και ξαναλέω δεν είχα σκοπό να το κάνω(αν το ήθελα άλλωστε θα το έκανα εξ'αρχής).
Αντιλαμβάνομαι ότι ο ιδιοκτήτητης είτε θα λάβει υπόψη τα σχόλιά μου είτε όχι,είναι στην δική του ευχέρεια πως θα πράξει.Αν επιθυμεί να χάνει χρήματα απο πωλήσεις και αυτό είναι δικαίωμά του,αν όχι τότε θα πρέπει ίσως να σκεφτεί την αναβάθμιση του eshop και των τρόπων πληρωμής.
Ο καταναλωτής δεν είναι ποτέ χαμένος,αυτό που θέλει θα το αγοράσει απο αλλού αν συναντήσει κάποια δυσκολία με κάποιο κατάστημα.
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Μάιος 13, 2015 6:34 pm

Τον Οκτώβριο που είχα ψωνίσει κάποια πραγματάκια πάλι δε δεχόταν κάρτα και πήγα σε ένα ΑΤΜ να σηκώσω χρήμα. Τότε ήταν η υπάλληλος εκεί και όχι ο Λεωνίδας, οπότε δεν έκατσα να ρωτήσω. Αλλιώς και εγώ παλιότερα πάντα πλήρωνα με κάρτα και τη δεχόταν χωρίς πρόβλημα.
master yoda

Δημοσίευσηαπό master yoda » Τετ Μάιος 13, 2015 7:29 pm

Αυτό με ''συμβούλεψε'' εμένα η κυρία που με εξυπηρέτησε:
-Μπορείτε να πάτε σε ένα ΑΤΜ εδώ κοντά,να πάρετε χρήματα και να αγοράσετε τα πούρα που θέλετε.
-Λυπάμαι αλλά δεν με συμφέρει να το κάνω,η ανάληψη μετρητών μέσω πιστωτικής κάρτας ισοδυναμεί με ανοιχτό δάνειο με επιτόκιο 24%...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Δεκ 07, 2015 5:05 pm

βρε παιδιά, ξέρει κανείς τι έγινε ο Χρήστος (master yoda)?
εκεί που μέχρι πριν λίγο καιρό έγραφε και συμμετείχε με τα χίλια, ξαφνικά "χάθηκε"
είχε μάλιστα αποδεχτεί με μεγάλη χαρά και το ρόλο του οικοδεσπότη για το mass Οκτωβρίου
ελπίζω να είναι καλά το παιδί...
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Δευ Δεκ 07, 2015 7:06 pm

Είχαμε μιλήσει 2-3 φορές inbox αλλα δεν ειχα κινητό του οπότε δεν ξερω κάτι παραπάνω..
Ελπίζω να είναι καλά..
"Τhere are two things
a man never forgets-
his first love and his
first cigar."
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τρί Δεκ 08, 2015 12:02 am

Καλησπέρα
Αλήθεια τι κάνουν όλοι οι παλιοί ?.Ο Στρατηγός ,ο Λεωνίδας,domen,ins,maltakias καί άλλοι πολλοί.
Καπνίζουν ? ,σταματήσανε? κουράστηκαν ? είναι καλά?
Δεν ξέρω κανέναν σας ,αλλά τόσα χρόνια πους σας διαβάζω γουστάρω πολύ.Προσπαθώ να φανταστώ εικόνες,πρόσωπα,καταστάσεις.Φιλίες,έχθρες,μαλώματα,ευχές,καί όλα αυτά γιά 3 φύλλα καπνού τυληγμένα........στά μπούτια μιάς συντρόφισσας
Και να μνημονέυσω μία ατάκα του Στρατηγού ''Που cohiba να ανάβεις και Don Peppin να καπνίζεις''
Να'στε καλά

https://www.youtube.com/watch?v=bS-l3DTIGAI
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Δεκ 08, 2015 3:00 pm

o λεωνιδας εχει να γραψει απο το 10
μετα απο κατι ιντριγκες κτλ δεν ξαναμπηκε εκανε ενα αλλο φορουμ-μπλογκ που τελικα το εκλεισαν και αυτο

ο στρατηγος ειχε μπει πριν απο κανα 2 χρονια να μας ενημερωσει οτι ανοιγει μαγαζι στην παρο

ο ινς ειχε μπει το καλοκαιρι να μας πει οτι πουλαει τα πουρα του.του ειπαμε οτι μας ενδιαφερει , του στειλαμε διαφορα πμ και ακομα ειμαστε στην αναμονη

κτλ κτλ κτλ
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

Επιστροφή σε “Σχόλια για το CigarWorld”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης