Joya De Nicaragua Antano Robusto Grande

salor

Joya De Nicaragua Antano Robusto Grande

Δημοσίευσηαπό salor » Παρ Οκτ 26, 2007 11:07 am

Θα αποπειραθώ να περιγράψω μια, χθεσινοβραδινή, εμπειρία με ένα Joya De Nicaragua Antano Robusto Grande.

Γενικώς είμαι λίγο επιφυλακτικός με τα μη κουβανέζικα καπνά διότι, αν και έχω δοκιμάσει αρκετά, είναι αρκετά διαφορετικά τόσο σε γεύση όσο και σε επίγευση.

Το συγκεκριμένο πούρο το προμηθεύτηκα από το e-shop που είναι το φόρουμ κατόπιν προτάσεως του Λεωνίδα. Πολύ όμορφο σε εμφάνιση με άψογο σκουρόχρωμο ελαιώδες wrapper λίγο μεγαλύτερο από ένα κλασσικό robusto.

Πριν το ανάψω μου έδωσε αρώματα νοτισμένης γης και μια γλυκιά μυρωδιά από ξηρούς καρπούς.
Μόλις …παραδόθηκε στη φωτιά έμεινα άφωνος. Ο ουρανίσκος αλλά και ο χώρος (του σαλονιού) γέμισε από άρωμα σοκολάτας, άρωμα που έμεινε έντονο μέχρι περίπου την μέση του πούρου και μετά άρχισε η επίθεση… με μια δυνατή γεύση μπαχαρικών συνέθεσαν ένα πούρο που μέχρι το τέλος του δεν σε άφηνε να ασχοληθείς με τίποτα άλλο! Έκανα ιδιαίτερη προσπάθεια να περιμένω περίπου ένα λεπτό για το επόμενο τράβηγμα, η γεύση του με είχε συνεπάρει. Κάψιμο ομοιόμορφο, καλό τράβηγμα με πλούσιο καπνό και η στάχτη σκληρή, για αποφυγή ατυχημάτων, την «έδιωξα» μόλις τρεις φορές.

Στο τελευταίο τρίτο αφέθηκε για να ταξιδέψει (στον παράδεισο των πούρων :lol: ), με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο (και από τη διάρκεια του σχεδόν 2ώρες) και άφησε μια πολύ ευχάριστη μυρωδιά στο χώρο διόλου ενοχλητική (ο «αφεντικούλης» με την ευαίσθητη μύτη το επιβεβαίωσε! 8) ). Σε συνδυασμό με την τιμή του θα επανεξεταστεί και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα είναι από τις επιλογές που θα αποκτήσουν μια μόνιμη γωνιά στον υγραντήρα μου.

(από τον Λεωνίδα πήρα και τα Plasencia ΤΚΟ για τα οποία επιβεβαιώνω ότι έχει γραφεί στην σχετική αναφορά εδώ μέσα, με το ανοικτόχρωμο wrapper είναι ένα δυνατό μικρό αλλά τα maduro είναι βόμβες γεύσεων!)
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Δευ Οκτ 29, 2007 10:01 am

ωραιο review σαλορ

κι εμενα μου αρεσαν πολυ τα joya de nicaragua antano
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τρί Οκτ 30, 2007 9:52 pm

Είναι από τα λίγα noncubans που καπνίζω άνετα. Έχουν δικό τους χαρακτήρα, έντονο, πολύπλοκο και ιδιόμορφο. Πολύ καλό πούρο και με πολύ καλή τιμή.

Γενικώς τα JDN με έχουν κερδίσει και ο manager το επιβεβαιώνει. Bytheway ο manager έχει απίστευτη ικανότητα να διαχωρίζει γεύσεις, κάτι που πρέπει να το διερευνήσω κάποια στιγμή.

Plasensia TKO, μοναδικά πούρα, τα maduro είναι κατηγορία ξεχωριστή.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Filimon

Δημοσίευσηαπό Filimon » Δευ Φεβ 04, 2008 4:27 pm

<<Μόλις …παραδόθηκε στη φωτιά έμεινα άφωνος. Ο ουρανίσκος αλλά και ο χώρος (του σαλονιού) γέμισε από άρωμα σοκολάτας, άρωμα που έμεινε έντονο μέχρι περίπου την μέση του πούρου και μετά άρχισε η επίθεση… με μια δυνατή γεύση μπαχαρικών συνέθεσαν ένα πούρο που μέχρι το τέλος του δεν σε άφηνε να ασχοληθείς με τίποτα άλλο!>>
Και μόνο τα λεγόμενα σου salor με βάζουν στον πειρασμό!
Σαν άπειρος που είμαι πιστεύεις ότι θα το εκτιμήσω ή είναι πολύ νωρίς ακόμα για εμένα?
salor

Δημοσίευσηαπό salor » Τρί Φεβ 05, 2008 1:44 pm

Filimon έγραψε:<<Μόλις …παραδόθηκε στη φωτιά έμεινα άφωνος. Ο ουρανίσκος αλλά και ο χώρος (του σαλονιού) γέμισε από άρωμα σοκολάτας, άρωμα που έμεινε έντονο μέχρι περίπου την μέση του πούρου και μετά άρχισε η επίθεση… με μια δυνατή γεύση μπαχαρικών συνέθεσαν ένα πούρο που μέχρι το τέλος του δεν σε άφηνε να ασχοληθείς με τίποτα άλλο!>>
Και μόνο τα λεγόμενα σου salor με βάζουν στον πειρασμό!
Σαν άπειρος που είμαι πιστεύεις ότι θα το εκτιμήσω ή είναι πολύ νωρίς ακόμα για εμένα?

Είναι ένα μεγάλο πούρο που θέλει χρόνο για να το απολαυσεις. Αν θέλεις δοκίμασέ το, τι έχεις να χάσεις? Ακόμη και η τιμή του είναι προσιτή οπότε στην χειρότερη περίπτώση να "πετάξεις" 4-5 ευρώ. Στην καλύτερη να σου φέρει στο μυαλό την δική μου περιγραφή ή να σου δώσει το εναυσμα να εμπλουτίσεις το περιεχομενο του φόρουμ με μια δική σου :wink:

Για κάθε καινούριο πούρο που δοκιμάζω κι εγώ άπειρος νιώθω.

Και μια που μου το θύμισες υπάρχει στον υγραντήρα μου το αδερφάκι του που κοιμάται από τον Οκτώβρη. Θα πάω να το ξυπνήσω και θα επανέλθω :lol:
Filimon

Δημοσίευσηαπό Filimon » Τρί Φεβ 05, 2008 2:11 pm

Μόλις παρήγγειλα από το μαγαζάκι του cigars το κουτάκι με τα 5 κομμάτια.
Ανυπομονώ να βρω χρόνο για να χωθώ σε μια πολυθρόνα και να <<ταξιδέψω>> στα βάθη της Νικαράγουας! :wink:
GTRM

Δημοσίευσηαπό GTRM » Τετ Φεβ 06, 2008 10:19 am

Λέω να τα δοκιμάσω κι εγώ μαζί με μια πεντάδα Plasencia TKO maduro... :lol:

Αυτό το άρωμα σοκολάτας ψάχνω να βρω σε πούρο αλλά πουθενά...
Είχα διαβάσει κι ένα tasting του Bolivar Royal Corona που αναφερόταν σε άρωμα σοκολάτας αλλα εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.
Χρειάζομαι εξάσκηση μάλλον... :roll:
jiorgos

Δημοσίευσηαπό jiorgos » Πέμ Φεβ 07, 2008 10:13 am

Καλημερα, καπνισα πριν καμποσο καιρο το απλο αντανιο ρομπουστο,δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα.Ισως το γκραντε να ειναι διαφορετικο και πιο ενδιαφερον.
Θελω ομως να σταθω, και αφορμη ο φιλος που ψαχνει γευσεις σοκολατας κτλ, σε ενα πουρο απο το φορουμαγαζο,το ρομουστο cuban crafters. An kai box pressed, δεν τα θεωρω ιδιαιτερα ελκυστικα οπτικα, το πουρο ηταν πολυ καλο,με πολυ χαρακτηριστικη μια γευση που δεν εχω συναντησει σε αλλο πουρο,συνδυασμου καραμερας και σοκολατας.
Ομολογω πως εντυπωσιαστηκα και θα το ξαναδοκιμασω για να εχω και δευτερη αποψη,μετα μαλλον θα επιζητησω και τριτη κ.ο.κ
atomgr

Δημοσίευσηαπό atomgr » Πέμ Φεβ 07, 2008 2:54 pm

jiorgos έγραψε:το ρομπουστο cuban crafters. An kai box pressed, δεν τα θεωρω ιδιαιτερα ελκυστικα οπτικα, το πουρο ηταν πολυ καλο,....
Ομολογω πως εντυπωσιαστηκα και θα το ξαναδοκιμασω για να εχω και δευτερη αποψη,μετα μαλλον θα επιζητησω και τριτη κ.ο.κ

Και τα δύο που βγάζει μοιάζουν πολύ και το Cuban Crafters και το salazar, που προτιμώ περισσότερο.
Πάντα έχω για βράδυνό προμήθεια.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Ιουν 24, 2012 10:06 pm

φουμάρω τώρα ένα, χαζεύοντας το Αγγλία-Ιταλία
(απʼ τα λίγα που έχουν μείνει από την 20άρα κούτα που είχα αγοράσει πριν 3-4 χρόνια)

με την πρώτη κιόλας τζούρα, θυμήθηκα τις «σοκολάτες» που είχα διαβάσει εδώ
τις επιβεβαιώνω αβλεπί
μαζί με ζεστά δέρματα, μαλακά μπαχάρια
και τα υπόλοιπα «γλυκά» χούγια της brand
που δένουν ένα σύνολο, στιβαρό, ζουμερό και ευκάπνιστο

όμορφο πούρο, απόψε με εντυπωσίασε, σε βαθμό που ίσως δεν το περίμενα
με wrapper που αξίζει ιδιαίτερης μνείας, («παχύ», πλούσιο, ώριμο, βελούδινο)
και «καπνιστική» συμπεριφορά, που αγγίζει το τέλειο

ένα «μεγάλο» ρομπούστο ( 5 ½ χ 52), δηλαδή, κάτι σαν gordito αλλά με 52 δαχτυλίδι
και τιμή, (6 ευρώ), ακόμα και στην εποχή της κρίσης, «λογική», (εδώ, είναι και «καλή»)
που όχι μόνο υπερκαλύπτει τη φιλοσοφία του vfm
αλλά «βγάζοντας γλώσσα», αξιώνει και διεκδικεί το κάτι παραπάνω

ναι, η Joya, βγάζει διαμαντάκια…

Επιστροφή σε “Joya De Nicaragua ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης