Padron classic series 2000

Άβαταρ μέλους
v_panos

Padron classic series 2000

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Αύγ 29, 2012 7:18 pm

το πούρο αυτό προσφέρει μια ευχάριστη έκπληξη, εμφανισιακά μοιάζει σαν χοντρό backwoods κάτι αρωματικά πούρα που δοκίμαζα όταν ξεκίνησα να καπνίζω.

το συγκεκριμένο ήταν και λίγο στραβό έκανε μια μικρή καμπύλη αντί να κάθεται ευθεια στο γραφείο! το wrapper φαίνεται αρκετά χοντρό, σκούρο σε χρώμα, γενικά το πούρο έχει μια ανομοιογενή εμφάνιση. παρόλα αυτά η πρώτη έκπληξη έχει τράβηγμα και καύση σχεδόν τέλεια.

πριν το άναμμα τα αρωματα του είναι σκούρα όπως και το χρώμα ..σαν να πίνεις καφέ σε καθαρό στάβλο ένα πράγμα...

αρχίζει με γεμάτο πυκνό καπνό , ωραίο τράβηγμα και μια γεύση δυνατή αλλά και σύντομη στο στόμα. την καθόρισα κάτι σαν τους κόκκους καφέ εσπρέσο όταν τους δαγκώσεις όχι σαν καφέ, βγάζουν μια ποιο έντονα γήινη νότα και λίγο σαν σοκολάτα ζαχαροπλαστικής.
Πολύ κρεμωδης πυκνός καπνός , ελάχιστο πιπέρι και νότες ξύλου. αυτό κρατάει περισσότερο από την μέση περνάνε και τα 2/3.

το τέλος είναι πολύ ωραίο , δεν το περίμενα να παραμείνει ωραίο πέρα από το δακτυλίδι και όμως πλησίασε στα δάκτυλα μου, ποιο έντονα σοκολατένιο παραμένει στο ίδιο προφίλ αλλά κάνει ένα κρεσέντο πριν το τέλος έτσι για να το θυμάσαι.

Στην τιμή που είναι κατά την γνώμη μου και το δικό μου γούστο από τα καλύτερα και αν είχα την πολυτέλεια να παλαιωνα μερικά ίσως και στον χρόνο να γίνονταν ακόμη καλύτερα.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Αύγ 30, 2012 11:34 am

κρατάω και μία πισινή, γιατί ίσως να μην ήταν το 2000, αλλά ρε παιδί μου, το μόνο που είχα καταλάβει, ήταν τόμοι πιπεριού, και αύθονο ξύλο, σε καθόλου πυκνό καπνό. Τέρμα bold...Μετά από κανά μισάωρο το είχα παρατήσει γιατί με πονούσε το κεφάλι μου. Spice bomb!
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Αύγ 30, 2012 11:50 am

είναι ή το robusto 2000 ή το robusto 3000... είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήταν το 2000 γιατί μου φάνηκε μικρότερο πχ από... ένα partagas SD4.

Το πήρα πριν από κάποιους μήνες από το κατάστημα του author. Ηταν τόσο διαφορετική η δική σου εμπειρία...εγώ ήμουν τυχερός ή εσύ άτυχος.
Παντός και το προηγούμενο που είχα δοκιμάσει όταν ήρθε η παραγγελιά ήταν περίπου ίδιο.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Αύγ 30, 2012 11:53 am

τέτοιο πιπέρι και ξύλο έντονο θυμάμαι μόνο από το celebracion h.d.nicaragua...

Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Αύγ 30, 2012 1:58 pm

Δεν έχεις άδικο... Εκτός από αυτά όμως το συγκεκριμένο που λες, έχει και άλλα :wink:
Το Padron, είχε ΜΟΝΟ αυτά! Βέβαια σου ξαναλέω, μπορεί να ήταν άλλο. Κανά 3000 πχ. Ειλικρινά δεν θυμάμαι, βγάζει πάρα πολλές βιτόλες η Padron.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Padron classic series 2000

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Αύγ 30, 2012 4:10 pm

...σε maduro και natural...

v_panos έγραψε:...το πούρο αυτό προσφέρει μια ευχάριστη έκπληξη...
...μοιάζει σαν χοντρό backwoods...
...ήταν και λίγο στραβό...
...έχει μια ανομοιογενή εμφάνιση...
...σαν να πίνεις καφέ σε καθαρό στάβλο ένα πράγμα...

8)
Άβαταρ μέλους
v_panos

Re: Padron classic series 2000

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Αύγ 30, 2012 5:42 pm

Τάκης έγραψε:...σε maduro και natural...

v_panos έγραψε:...το πούρο αυτό προσφέρει μια ευχάριστη έκπληξη...
...μοιάζει σαν χοντρό backwoods...
...ήταν και λίγο στραβό...
...έχει μια ανομοιογενή εμφάνιση...
...σαν να πίνεις καφέ σε καθαρό στάβλο ένα πράγμα...

8)

ήταν maduro αυτο, ασε που μου το χαρακτηρισαν και πολυ αρνητικα αλλοι λογο εμφανισης και χρωματος.. :)

εμφανισιακά έμοιαζε στο backwoods λόγω της "ανώμαλης" επιφανείας του... :)
έψαξα να βρω την παραγγελιά μου αλλά δεν την βρήκα για να θυμηθώ ποιο ήταν...αν έχουν τόση μεγάλη διαφορά γευστικά τότε ίσως να ήταν το 3000. πάντως σίγουρα ένα από τα δυο ήταν...

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Αύγ 30, 2012 6:13 pm

αν θυμάσαι καλά, (πως ήταν περίπου σαν psdn4)
προφανώς μιλάς για το 2000...

το 3000 είναι πιο large, κάτι σαν το edmundo, (και λίγο πιο μακρύ)...
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Αύγ 30, 2012 9:03 pm

Τάκης έγραψε:αν θυμάσαι καλά, (πως ήταν περίπου σαν psdn4)
προφανώς μιλάς για το 2000...

το 3000 είναι πιο large, κάτι σαν το edmundo, (και λίγο πιο μακρύ)...

άρα ήταν 2000 λύθηκε το θέμα :) περίεργο γιατί εμένα μου άρεσε πολύ και ήταν ελάχιστο το πιπέρι που έδινε στις γεύσεις του.

Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Αύγ 31, 2012 9:34 am

Οκ, είδα το site του author, Και όντως, το 2000 είχα δοκιμάσει.
Θυμήθηκα και την τιμή του.
Τι να πω, μπορεί να μην είναι τόσο σταθερό, και να έχει μεγάλη διαφορά από κουτί σε κουτί.
Εγώ δεν το θυμάμαι ούτε σαν άσχημο και στραβό εμφανισιακά :wink:
Αγαπητέ "Online Πουροεγκυκλοπαίδεια" Τάκη, τι έχεις να πεις εσύ;
Είναι spice bomb το συγκεκριμένο, ή όχι;

Πάνο μην αγχώνεσαι! Αφού βρήκες πούρο που σου αρέσει τόσο πολύ σε αυτή την τιμή, βουρ στον πατσά!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Παρ Αύγ 31, 2012 11:08 pm

Επιστροφή σε “Padron ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης