Padron 3000 Maduro

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Padron 3000 Maduro

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Οκτ 15, 2013 6:43 pm

5 ½ χ 52, λίγο πιο μακρύ από edmundo, στο τετραγωνισμένο (κυκλοφορεί και σε natural)
συνετό non, με δουλεμένο blend που δουλεύει, χωρίς ακρότητες
αντιθέτως, έχει και concept και φιλοσοφία, στοχεύοντας ρεαλιστικά τον ήλιο του
κάτι που το κάνει να ξεχωρίζει από το σωρό της μετριότητας

κατά τη γνώμη μου, απ’ τα καλύτερα των classic series της brand
και σίγουρα πιο ενδιαφέρον, από αρκετά ακριβότερα 1926 & 1964

ξυλώδη, δέρμα, πιπέρια που δε χορεύουν, και μια κακάο γλυκύτητα είναι η ψυχή του
αλλά εκείνο που κυριαρχεί, είναι το καβουρδισμένο φουντούκι
σε ένα μίγμα από λεπτές πικάντικες γεύσεις, που ούτε ρουστίκ, ούτε μπρουτάλ είναι

εξαιρετική κατασκευή, άριστο τράβηγμα & καύση, (τελικά όχι και όσο σιγουράντζα για όλα)
με πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής και υψηλή απόδοση στο ποντάρισμα
αν κάποιος ψάχνει ένα εναλλακτικό κάπνισμα, το εισιτήριο των 7,60 είναι απόλυτα τίμιο
σίγουρα πάντως, του αξίζει μια δοκιμή

…και δε χρειάζεται να ψάξει κανείς μακριά
νομίζω πως ο Author έχει αποθέματα 8)

padron 3000 (Αντιγραφή).jpg
Μετανοείτε...
ocelot

Re: Padron 3000 Maduro

Δημοσίευσηαπό ocelot » Τρί Οκτ 15, 2013 10:53 pm

Αν και δεν είναι το αγαπημένο μου format από αυτή τη σειρά ( προτιμώ τα 6 7/8 χ 42 - Ambassador )
είναι σίγουρα μια αξιόλογη περίπτωση . Ο συνδυασμός του complexity , που ψάχνουν σαν τρελοί οι
Αμερικανοί πουρο - φίλοι μας ( και με το δίκιο τους...) , με την αρκετά χαμηλή για τα στάνταρ της μπράντας
τιμή τα κάνουν να πουλάνε σαν τρελά . Τρανή απόδειξη των λεγομένων μου είναι και το σχεδόν μόνιμο
sold out με τα κόκκινα γράμματα δίπλα στα περισσότερα κομμάτια της σειράς . Αναφέρομαι κυρίως στις
ιντερνετικές περιηγήσεις αμερικανικών site και λιγότερο στα δικά μας τοπικά μαγαζιά .

Τα κλασικά - πλέον - καπνά του esteli χωρίς τους περίεργους συνδυασμούς ( κάπες cameroon , διάφορα φύλλα
και καλά " τύπου " broadleaf της κακιάς και μαύρης ώρας , ονδούρες , μεξικά και δε συμμαζεύεται ) ,
εμένα τουλάχιστον με προδιαθέτουν θετικά . Η έντασή του είναι μέτρια , αλλά οι γεύσεις του γεμάτες .
Μετρημένο στα πιπέρια του , σοκολατένιο , η παρουσία του φουντουκιού είναι πράγματι αισθητή και στις δικές μου
γεύσεις ενώ τα μπαχαρικά του γενικότερα αρκετά ουδέτερα και μέτρια σε ένταση .

Είναι απ τις περιπτώσεις που η maduro σειρά είναι αρκετά πιο ενδιαφέρουσα απ τη ουδέτερη - κατ εμέ - natural .
Κατασκευαστικά δεν έχει και πολλά να πεις . Υποδειγματική συμπεριφορά τόσο στην καύση όσο και στο τράβηγμα ,
ενώ όσον αφορά τις φλέβες και τα συναφή πάντοτε μ άφηναν παγερά αδιάφορο . Μου χουνε κάτσει πούρα που
καίγονται τέλεια όσο ροζιασμένα και toothy κι αν ήτανε τα wrapper τους , και φυσικά πούρα με την τέλεια
θεωρητικά εμφάνιση που αρνούνταν πεισματικά να καούν κι απ τις δυο πλευρές .

Δε συμφωνώ ακριβώς ότι μπορεί να τα βάλει με κομμάτια της σειράς 1964 η 1926 ( με πολλά τουλάχιστον )
αφού το βρίσκω αισθητά πιο " λίγο " , ενώ του λείπει και το χαρακτηριστικό άρωμα και αυτή η γλυκιά οξύτητα
που χαρακτηρίζει τη συντριπτική πλειοψηφία των αγαθών της οικογένειας του Orlando , αλλά σίγουρα είναι μια
πολύ καλή περίπτωση για μια πρώτη γνωριμία με τη φαμίλια .
songs of darkness words of light
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Οκτ 16, 2013 7:33 am

ocelot έγραψε:...Είναι απ τις περιπτώσεις που η maduro σειρά είναι αρκετά πιο ενδιαφέρουσα απ τη ουδέτερη - κατ εμέ - natural...

για όλα της "απλής" σειράς ισχύει αυτό, το maduro τους δίνει βάθος και περισσότερο σκέρτσο
αντίθετα με τα anniversary, όπου συχνά, κάνει τα ούτως ή άλλως μπαρουτοπίπερα, ανυπόφορα
εκεί, προτιμώ το natural, που τους δίνει έναν πιο ευγενικό αρωματικό χαρακτήρα
κι αυτό είναι το καλό με τα Padron, όπως και με κάμποσα άλλα από τα premium non
φανταστείτε λ.χ. ένα κουβανέζικο με δύο ή και τρεις διαφορετικές κάπες
(όχι πως δεν συμβαίνει κατά λάθος εξεπίτηδες και στο περίπου, μερικές φορές αυτό) 8)

έχοντας καπνίσει σχεδόν όλες τις κυκλοφορίες των Padron πάντως
θεωρώ όλες τις πλην classic σειρές, ως από τα πιο υπερτιμημένα-υπερεκτιμημένα non
και ποτέ δεν κατάλαβα την τόσο υψηλή τιμολόγηση τους
αρκετά από τα πανάκριβα τους πουλέν, με ελάχιστες διαφορές στο μπλεντάρισμα
είναι πανομοιότυπα μπαρούτια, ένα φουλ του δεντρολίβανου με πιπέρια
με το ζάρι εξακολουθητικά στα ντόρτια

υπάρχουν και κάποιες λαμπρές εξαιρέσεις, όπως το εξαιρετικό 1926 No 9 (natural)
το 1964 exclusivo maduro, και μερικά άλλα
αλλά ο κανόνας, κατά τη γνώμη μου βεβαίως, είναι αυτός

από τα classic, ιδιαίτερη εντύπωση μου έχει κάνει και το executive (7,5 x 50)
όπως και το 2000, και κάποια μακρύλεπτα, σαν κι αυτό που λέει ο ocelot
Μετανοείτε...
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Τετ Οκτ 16, 2013 6:44 pm

Ναι είναι αλήθεια ότι οι σκούρες κάπες δίνουν περισσότερη νοστιμιά στην κλασική σειρά και είναι επίσης αλήθεια
ότι αυτή η ποικιλία στα φύλλα και δη στα wrapper είναι από τα δυνατά χαρτιά των νον . Βέβαια θέλει περισσότερη
προσοχή και καμιά φορά χρειάζεται και λίγο πιο συντηρητική προσέγγιση στις καινοτομίες και τα μπασταρδέματα
με τα φύλλα και όλη αυτήν την ανακατωσούρα γιατί αυτό έχει ως αποτέλεσμα μετριότατες κυκλοφορίες χωρίς
ουσιαστικό λόγο ύπαρξης . Και αυτό βέβαια δεν αφορά τόσο τα padron όσο άλλες μεγάλες η wannabe μεγάλες
οικογένειες .

Αυτό το φουλ του δεντρολίβανου έχε υπ όψιν ότι τα έχει κάνει τόσο αγαπητά ακόμα και στις ευρωπαικές αγορές .
Τους δίνει αυτό που λέμε χαρακτήρα και το πολυπόθητο δικό τους ύφος . Σε άλλους αρέσει , σε άλλους όχι .
Τουλάχιστον εγώ , κάνοντας ένα padron σπανίως λέω ένα ακόμα πούρο . Ακόμα κι αν δε μου αρέσει καθόλου
- και έχω τέτοιες εμπειρίες - δεν μπορώ να πω ότι είναι μια απ τα ίδια . Τώρα αν αυτό σημαίνει ότι αξίζουν
αυτήν την τιμολόγηση...δεν μπορώ να ξέρω . Πραγματικά αυτό είναι ένα θέμα που ποτέ μου δεν το πολυκατάλαβα .
Την αναλογία δηλαδή ποιότητας και τιμής . Πάρε παράδειγμα τα Opus x . Και αυτά κινούνται σε εντελώς διαφορετικά
από το συνηθισμένο γευστικά επίπεδα αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τον κόπο να πάρει κάποιος 2-3 κούτες και να περιμένει
το θαύμα..Κι όμως οι τιμές τους είναι αυτές που είναι . Το ίδιο συμβαίνει και με πολλά νησιώτικα . Βρίσκω για παράδειγμα
τη σειρά siglo από τα cohiba υπερτιμημέμη και υπερεκτιμημένη . To ίδιο και αρκετές limited και regular κυκλοφορίες
από άλλες μπράντες . Για να μη μιλήσω για τις LCDH εκδόσεις...φουλ του κοπανιστού αέρα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων .
Γενικά το θέμα με τις τιμολογήσεις σηκώνει πολύ κουβέντα και δεν θυμάμαι ποτέ να έχω βγάλει άκρη...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Οκτ 16, 2013 7:13 pm

καρέ του Ρήγα φίλε ocelot
συμφωνώ στα περισσότερα με τις προσεγγίσεις σου

- σίγουρα οι master blenders το παρακάνουν, με πρώτη ύλη -συνήθως- για κλάματα
- τα opus x, για τα γούστα μου, κι όχι μόνο για τα μονέδα, σαν πούρα-πούρα, τρώνε "Χ"
- τα δεντρολίβανα, μου αρέσουν κι εμένα, αυτός είναι και ο λόγος που επανέρχομαι στα padron
- η τιμολόγηση, όντως είναι ένα περίεργο καπέλο, και τελικά, δεν το φοράω, απλά μένω στα πούρα

...και πάμε γι άλλα... 8)
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Οκτ 17, 2013 12:16 am

Είμαι τελείως off topic, αλλά φίλε ocelot κάποια siglo V είναι απλά μέσα στα καλύτερα πούρα που έχω καπνίσει ποτέ μου!
Δεν είναι όλα έτσι, αλλά έτσι και κάτσει το άτιμο... βέβαια και τα 25 σχεδόν γιούρια είναι ένα αλφα ποσό...
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Πέμ Οκτ 17, 2013 3:53 am

Στα siglo V και μόνο λόγω μεγάλης συμπάθειας προς το συγκεκριμένο format έχω ήδη στο νου μου να
τους δώσω μια ευκαιρία της προκοπής κάποια στιγμή , και τότε θα επανέλθω με εντυπώσεις .
Μέχρι στιγμής μόνο singles V έχω κάψει και παρόλο που δε μου είπαν και πολλά δεν μπορώ να τους ρίξω χ ακόμα .
Γενικά πάντως βρίσκω όλη τη σειρά να κινείται γευστικά στο mute . Λες και σολάρουν με σουρντίνα ένα πράμα .
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Οκτ 17, 2013 6:57 am

προτείνω να μην μπλέξουμε με τα cohiba εδώ
είναι άλλης ώρας και γειτονιάς κουβέντα

(εμένα ας πούμε, μου αρέσουν -όχι όλα- τα σίγκλα, αλλά περιφρονώ τα behike)
Μετανοείτε...
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Πέμ Οκτ 17, 2013 4:50 pm

Απ την άλλη πάλι καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο να κλείσει κατ αυτόν τον τρόπο το θέμα cohiba
με μια τέτοια βόμβα μεγατόνων ! ( τουλάχιστον εγώ έτσι το άκουσα ! )
Κάποια στιγμή σε κάποιο άλλο θέμα θα ήθελα να ακούσω περισσότερα για cohibikes συμπάθειες και αντιπάθειες ,
είμαι σίγουρος άλλωστε ότι κι εγώ αν σου πω ποια συμπαθώ και ποια αντιπαθώ θα έχεις αρκετές αντιρρήσεις .

Τέλος πάντων το κλείνω εδώ . Ας αφήσουμε τα γρασίδια και τα μέλια κι ας επανέλθουμε στα δεντρολίβανα και
τα πιπέρια .
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Κυρ Οκτ 20, 2013 11:51 pm

Το αντίστοιχο 2000 κινείται γευστικά πάνω κάτω,στα ίδια πλαίσια με το 3000???

:roll: :roll:
''SOMETIMES THERE ARE THINGS
YOU JUST CAN'T RESIST DOING
''
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Δευ Οκτ 21, 2013 12:00 am

To " αντίστοιχο " 2000 που λες κατ αρχάς έχει άλλο format . 5 x 50 . Όπως και τα 3000 , 4000 , 5000 , 6000 , 7000
και τα άλλα της σειράς , το καθένα έχει το δικό του format . Ωστόσο επειδή ανήκουν όλα στην ίδια σειρά μοιάζουν
αρκετά γευστικά . Σημαντικότερες γευστικές διαφορές θα βρεις στην αντίστοιχη maduro σειρά .

Επιστροφή σε “Padron ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης