DON PEPIN GARCIA BLUE LINE

tdk63

DON PEPIN GARCIA BLUE LINE

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τρί Απρ 20, 2010 11:22 am

Είχα την εντύπωση ότι τελείωσα με τα Non Cubans ή στην χειρότερη (?) περίπτωση δεν θα έφτανα ξανά στο σημείο να σχολιάσω κάποια εμπειρία μου σχετικά με οτιδήποτε άλλο πλην Κούβας. Μάλιστα από μέσα μου ψιλοκορόϊδευα αυτούς που κατά καιρούς εκθείαζαν τα Νon Cubans. Εντάξει κατά καιρούς δοκίμασα και μου άρεσαν αρκετά πούρα άλλων περιοχών αλλά όταν έφτανα στο σημείο να τα συγκρίνω με κάτι από την γκάμα της Habanos έλεγα .... πάσο. Αναθεωρώ εν μέρει τις αντιλήψεις μου, μετά την πρόσφατη εμπειρία μου - που είναι και η πρώτη - με τα λουλούδια του Don Pepin Garcia.

Πριν μερικές μέρες δοκίμασα ένα Miami 5 της ιδίας οικογενείας και δεν μπορώ να πώ ότι με "χάλασε", ούτε φυσικά ότι ενθουσιάστηκα. Εν αναμονή λοιπόν για το δεύτερο δείγμα της οικογένειας από άλλη όμως μπράντα και σειρά κατασκευής.

Μόλις λοιπόν τελείωσα το πρώτο μου από την συγκεκριμένη μπράντα (ευγενική χορηγία φίλου, όπως και το προηγούμενο). Πρόκειται για ένα full bodied Don Pepin Garcia Blue Line Generoso (Toro – 6,0 X 50) με καπνά εξολοκλήρου Νικαράγουας.
Σαν γενική αίσθηση και κατασκευή ξεπερνά τα επίπεδα του αποδεκτού και του καλού και φτάνει σε αυτά του άριστου (πως ήταν δυνατό άλλωστε να ήταν διαφορετικά, δεδομένου ότι είναι Non Cuban)
Σκουρόχρωμο wrapper και καλή κατασκευή με έντονο pre light άρωμα. Με την έναρξη της καύσης κυριαρχούν έντονα αρώματα και γεύσεις πιπεριών τα οποία στην συνέχεια γρήγορα μεταβάλλονται σε πιο γήινες καταστάσεις με την εμφάνιση αρωμάτων δέρματος και ξύλου. Καθώς προχωρά η καύση εμφανίζονται ίχνη καφέ ή κακάο και τελειώνοντας γίνεται κρεμώδες. Σε όλη την διάρκεια της καύσης που ήταν αρκετά ομοιογενής παρήγαγε πλούσιες άσπρες στάχτες.

Συνοψίζοντας, πρόκειται για πύραυλο. Αν αυτό το πούρο θεωρείται απλά full bodied, τότε όλα όσα full bodied non Cubans έχω καπνίσει μέχρι σήμερα, απλά δεν ήταν. Σαφώς και δεν είναι πούρο για αρχάριους καπνιστές και δεν ενδείκνυται για καθημερινό και φυσικά όχι με άδειο στομάχι. Κάπου εκεί, λίγο χαμηλότερα του διαφράγματος ακούς την επανάσταση που ξεκινά, και δεν φταίει το IMF για αυτό.

Αν θα το ξανακαπνίσω? Πιαθνώς ναί, αλλά πρώτα θα δοκιμάσω και μερικά ακόμη από τα υπόλοιπα λουλούδια του Don Pepin Garcia για τα οποία ακούγονται καλά λόγια. Και είναι πολλά αυτά. Άρα έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Απρ 20, 2010 12:10 pm

Ερωτά ο τυφλός.
Αυτή η σειρά blue line έτσι ονομάζεται ή είναι η σειρά Don Pepin Garcia που φέρει μπλε δαχτυλίδια;
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τρί Απρ 20, 2010 12:18 pm

Leonidas έγραψε:Αυτή η σειρά blue line έτσι ονομάζεται ή είναι η σειρά Don Pepin Garcia που φέρει μπλε δαχτυλίδια;

Έτσι είναι. Πρόκειται για την σειρά με τα μπλέ ring, την οποίαν σε πολλές περιπτώσεις την έχω συναντήσει με την ονομασία Blue Line και σε άλλες άνευ ονοματοδοσίας.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Απρ 20, 2010 12:34 pm

Κατάλαβα.
Εχω κάψει μπόλικα απο δαύτα. Ωραία πούρα. Πολύ όμορφα εμφανισιακά, σε προδιαθέτουν.Πολύ βαριά, δίκιο έχεις.

Τα Miami 5 μου αρέσουν πολύ. Πιο στρογγυλά γευστικά. Εχω ακόμα μισή κούτα, θα την επισκεφθώ πάραυτα. Μου το θύμησες. Αφού.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 20, 2010 1:01 pm

Κι εγώ κατάλαβα.
Επιμένω κουβανέζικα. Λιγα χρωματα, χρυσο, ερυθρολευκο,κιτρινομαυρο, λιγα καφέ και τέλος.
Ενώ τα nc σκέτο μπερδεμα ειναι. Εκτος απο τα 10.000 ονόματα εχουμε τωρα και χρωματα.
Και καθηγητής χρωματολογιας να εισαι, μπερδεύεσαι. :shock:
Γέρο Βοριά αρμένιζε και Νότο παλικάρι
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Απρ 20, 2010 1:11 pm

Ξανακατάλαβα.
Λόγω χρωμάτων και ονομάτων προτιμάς κουβάνικα. :lol:

Κάτι παίζει με τα χρώματα. Θα το βρώ :roll: :roll: :roll:
Νίκος

Re: DON PEPIN GARCIA BLUE LINE

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Απρ 20, 2010 2:21 pm

tdk63 έγραψε:...θα δοκιμάσω και μερικά ακόμη από τα υπόλοιπα λουλούδια του Don Pepin Garcia για τα οποία ακούγονται καλά λόγια. Και είναι πολλά αυτά...

Και που τα βρίσκετε αυτά ωρέ;
Κλέφτες θα γίνουμε;
ή μήπως επαίτες;
Γέρο Βοριά αρμένιζε και Νότο παλικάρι

Επιστροφή σε “Don Pepin Garcia ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης