Πούρα Γάμου

Billwine
Επικοινωνία:

Πούρα Γάμου

Δημοσίευσηαπό Billwine » Δευ Φεβ 23, 2009 10:10 pm

Καλησπέρα σας. Επειδή σε λίγες μέρες παντρεύομαι (την Παρασκευή!!!) σκέφτηκα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα γαμόπουρα (πούρα του γάμου για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις). Έχω σκεφτεί για μένα να καπνίσω ένα Aliados General (Ring 66 diameter 19,80mm) έτσι ώστε να μην έχω τον φόβο της τράκας του στυλ να καπνίσουμε ότι και ο γαμπρός. Όμως θέλω λύσεις για το τι πούρο θα ήταν σωστό να κεράσω...
Σκέφτομαι για cigarillos, οικονομικά όχι κουβανέζικα σε μέγεθος robusto και κάποιες Κουβανέζικες Corones. Είναι σωστή η σκέψη μου ή με τις τρεις επιλογές θα μοιάζει το τραπέζι μου σαν περίπτερο και καλύτερα θα ήταν να περιοριστώ στην μία επιλογή? Και αν ένα τι να είναι (σε λογική τιμή και με γεύση που να απευθύνεται σε όχι ειδικό κοινό πούρου)
Υ.Γ. Έχω βρει την ιδέα για την επόμενη γευσιγνωσία.... Τυφλή δοκιμή δύο πούρων με συνδιασμό τεσσάρων αποσταγμάτων διαφορετικών...
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Φεβ 23, 2009 10:45 pm

Γισ ποσα ατομα θελεις? Εγω θα σου προτεινα τα Super PArtagas, 80 δολλαρια το κουτι για μεγεθος κορονο και παναθεμα με εαν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο φτηνα
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Φεβ 24, 2009 9:56 am

Θα έλεγα ότι συμφωνώ στην άποψη περί "περιπτέρου". Εξάλλου είναι εποχή του Downsizing, προτείνω λοιπόν ένα format στο τραπέζι και μάλιστα κάτι συμβατό τόσο ως προς τα αρώματα όσο και προς την "εικόνα" και έννοια του πούρου για τους πολλούς. Μια Corona λοιπόν και μάλιστα μια από τις πιο ήπιες που θα βρείς, άρα παμε κατά Δομήνικο μεριά. Περισσότερο δεν διακινδυνεύω καθόσον η εμπειρία μου με DC είναι πολύ "λίγη".
Κατά τα άλλα, σιδεροκέφαλος, σου εύχομαι κάθε ευτυχία!
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Φεβ 24, 2009 1:55 pm

RedRum έγραψε:Γισ ποσα ατομα θελεις? Εγω θα σου προτεινα τα Super PArtagas, 80 δολλαρια το κουτι για μεγεθος κορονο και παναθεμα με εαν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο φτηνα

Redrum, εμφανίζονται σαν machine made. Ισως αυτό απαντάει στο ερώτημά σου.
Πάντως, άν θυμάμαι καλά γιατί είναι περισσότερο από ένα χρόνο που είχα παραγγείλει, το κουτί έγραφε totalmente a mano. Το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί έχει περάσει καιρός.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 24, 2009 2:08 pm

ισως να εχει short filler, δεν ξερω. αυτο που ξερω ειναι οτι γευστικα μου αρεσουν πολυ.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Φεβ 24, 2009 2:08 pm

Τα super partagas βγαίνουν και machine και hand made. Ποιές χρονιές όμως δεν ξέρω. Πρέπει τα machine να σταμάτησαν κάποια στιγμή και να τα διαδέχθηκαν τα hand made. Επίσης τα machine πρέπει να είναι τα cello.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Φεβ 24, 2009 2:10 pm

νομιζω απο το 2005 και υστερα ειναι hand made. τα κουτια που εχω ειναι 2007, δεν ειχαν cello. μονο μια μπασα βιολα :)

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης