ακούω εντυπώσεις

kostashabanos

ακούω εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Κυρ Απρ 11, 2010 10:54 pm

καλησπέρα σας.
σα νέο μέλος θα ήθελα τη γν'ωμη σας γαι ορισμένα πούρα.
απόψεις για πούρα των τελευταίων ετων.
bolivar coronas junior
punch petit punch
fonseca delicias
fonseca kdt
montecristo joyitas
sancho panza non plus
ryj petit coronas
por larranaga panetelas
por larranaga montecarlos
hoyo coronas
el rey coronas
saint luis coronas
fonseca cosacos
punch coronas
trinidad t
tdk63

Re: ακούω εντυπώσεις

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Δευ Απρ 12, 2010 8:14 am

Ωπ τι συμβαίνει νέος? Μας έπιασε η κρίση?
Γιατί διαβλέπω μια σαφή κίνηση downsizing. Αφού.
Μου επιτρέπεις φαντάζομαι :lol: :lol: :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Απρ 12, 2010 9:13 am

Εχει πέσει πείνα με φαίνεται.
Λάθος;
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Απρ 12, 2010 2:55 pm

πείνα και των γονέων....
αλλά δε βλέπω ανταπόκριση.

για να πάμε και σε αυτά μπας και δούμε προκοπή.
διότι με τα πρώτα, είναι σαν να ακούω σκυλάδικα.
χαβαλέ, ονόματα και ουσία πουθενά.
νομίζω?
DimitrisNtais

Δημοσίευσηαπό DimitrisNtais » Δευ Απρ 12, 2010 3:30 pm

ε νομιζω καταρχην γιατι και εγω πολυ καινουργιος ειμαι πως θελει χρονο να εκτιμησεις αν κ εφοσον ποτε εκτιμησεις το θεμα πουρο και επισης ολος αυτος ο "μυθος" ειναι και μερος της απολαυσης αυτης!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Απρ 12, 2010 3:46 pm

Πέραν της προηγούμενης πλάκας, έχω την εντύπωση, χωρίς να το έχω ψάξει λόγω έλλειψης άμεσου ενδιαφέροντος, οτι μερικά-αρκετά και ειδικά από τις coronas, petit coronas είναι καταργημένα ή υποψήφια προς κατάργηση.
Αυτά συνιστούνται για συλλογή περισσότερο, παρά για καθημερινή κατανάλωση.

Από τα υπόλοιπα, τα joyitas μάλλον κατά λάθος τα αναφέρεις, Fonceca δεν θα πάρω, PR Panatelas πρόσφατα ξαναπήρα μετά από καιρό για ξαναδοκιμή και αφού σώθηκε και το 25ο, μπορώ να πω οτι οπωσδήποτε δεν θα ξαναπάρω. Υπάρχουν καλύτερα στα λεφτά τους, βλέπε παρακάτω.
Τα montecarlos εχουν πλάκα.

Ξέχασες τα RGPE. Και πολύ καλά έκανες. Αραιά και που έπαιρνα κανα κουτί, να δω αν τα στρώσανε. Τα τελευταία του περασμένου καλοκαιριού ήταν το απόλυτο φιάσκο. Θα αργήσω πολύ να ξαναπάρω.

Σαν καθημερινό, πρωινό πούρο, για τον καφέ που λέμε, έχω κατασταλάξει στα εξής δύο χειροποίητα και long filler βεβαίως-βεβαίως.

Partagas Habaneros
Partagas Aristocrates
Μ' αυτήν ακριβώς τη σειρά. Τα Αβανερος είναι τα πιό ελαφριά ή σωστότερα, λιγότερο βαριά. Μου ταιριάζουν καλύτερα.
Οι πανατελες ανήκουν οριστικά στο παρελθόν.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Απρ 12, 2010 8:10 pm

@kostashabanos

Κωστή;
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Απρ 12, 2010 10:34 pm

DimitrisNtais έγραψε:ε νομιζω καταρχην γιατι και εγω πολυ καινουργιος ειμαι πως θελει χρονο να εκτιμησεις αν κ εφοσον ποτε εκτιμησεις το θεμα πουρο και επισης ολος αυτος ο "μυθος" ειναι και μερος της απολαυσης αυτης!

πολύ σωστά, αν το εκτιμήσω...
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Απρ 12, 2010 10:41 pm

Νίκος έγραψε:Πέραν της προηγούμενης πλάκας, έχω την εντύπωση, χωρίς να το έχω ψάξει λόγω έλλειψης άμεσου ενδιαφέροντος, οτι μερικά-αρκετά και ειδικά από τις coronas, petit coronas είναι καταργημένα ή υποψήφια προς κατάργηση.
Αυτά συνιστούνται για συλλογή περισσότερο, παρά για καθημερινή κατανάλωση.

Από τα υπόλοιπα, τα joyitas μάλλον κατά λάθος τα αναφέρεις, Fonceca δεν θα πάρω, PR Panatelas πρόσφατα ξαναπήρα μετά από καιρό για ξαναδοκιμή και αφού σώθηκε και το 25ο, μπορώ να πω οτι οπωσδήποτε δεν θα ξαναπάρω. Υπάρχουν καλύτερα στα λεφτά τους, βλέπε παρακάτω.
Τα montecarlos εχουν πλάκα.

Ξέχασες τα RGPE. Και πολύ καλά έκανες. Αραιά και που έπαιρνα κανα κουτί, να δω αν τα στρώσανε. Τα τελευταία του περασμένου καλοκαιριού ήταν το απόλυτο φιάσκο. Θα αργήσω πολύ να ξαναπάρω.

Σαν καθημερινό, πρωινό πούρο, για τον καφέ που λέμε, έχω κατασταλάξει στα εξής δύο χειροποίητα και long filler βεβαίως-βεβαίως.

Partagas Habaneros
Partagas Aristocrates
Μ' αυτήν ακριβώς τη σειρά. Τα Αβανερος είναι τα πιό ελαφριά ή σωστότερα, λιγότερο βαριά. Μου ταιριάζουν καλύτερα.
Οι πανατελες ανήκουν οριστικά στο παρελθόν.

φίλε Νίκο
τα παρταγας τα ξέρω και τα εκτιμώ και εγώ, αν και είναι όλα φρέσκα, πάντοτε εννοώ.
μπορεί βέβαια να τα μπέρδεψα λίγο αλλά οι κατηγορίες είναι τρείς
κορόνες, υπάρχουν ακόμα και ίσως να ανακαλύψω διαμάντια.
μικρές κορόνες. έχω καιρό να κάνω μπολιβάρ και θα ήθελα γνώμη, αλλά μάλλον προτιμάς μεγλύτερα φορματ.
πανατέλες. ακούω πολλά αλλά για πρωινό θα προτιμούσα κάτι πιο μικρό.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Απρ 12, 2010 10:45 pm

Leonidas έγραψε:@kostashabanos

Κωστή;

έλα λεω
its me
πόσο καιρό έχεις να κάνεις κορόνες?
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Απρ 13, 2010 8:37 am

Καλημέρα αδερφέ
Συμπτωματικά χθές το απόγευμα έκαψα μια μπολιβαρίτσα. Που είναι εξαιρετικές γευστικά. Και είναι φτιαγμένες αρκετά καλά.
Σωστό πάντως το ερώτημά σου. Μια φορά το τρίμηνο καίω κορώνα. Κι αν.

Πολλοί οι λόγοι που δεν ασχολούμαι με αυτό το format. Πλέον.

Και μιας και απευθύνομαι σε σένα, που γνωρίζεις πολύ καλά το θέμα, να γιατί "ξεφορτώθηκα" τον Νοέμβριο καμμιά τριανταριά κούτες μαρεβοκορωνοπανατελες. Και όλες είχαν 5-6 χρόνια μαζί μου. Λές και κατάλαβαν τίποτα.

Τρώνε χώρο(είναι αστείο να παλιώνεις μαρεβες, κάτι σε factory outlet μου κάνει). Στρίβονται απο ψαράδες με δυναμίτη (συνήθως). Αστοχίες 6 στις 10 (τώρα πια-παλιά δεν ήταν έτσι). Κρατούν 20 λεπτά, 30 δύσκολα. Θες δυό για το βάρος καπνού μιάς κορονα γκορδα και κοστιζουν (αθροιστικά) ακριβώτερα. Αυτά είναι τα αντικειμενικά.

Υποκειμενικά τώρα. Χαλάει την αισθητική μου το μέγεθός τους. Λιμές μου φαίνονται. Οριακά ζυγισμένες στο χέρι. BTW και το ρομπουστο αζύγιστο το βλέπω. Γευστικά δε, τα μικρά είναι ξάδερφοι εξ αγχιστείας με τα κανόνια. Πιάσε βρε αδερφέ ένα κορονεσιον και πες μου ΕΣΥ αν δεν το ψάχνεις μπάς και είναι fake. Η προσπάθησε να ευχαριστηθείς ένα εξκουίζιτος. Μπάμιες είναι. Εδώ έγινα ρόμπα στη CEO που μου ζήτησε να πάρω μια μέρα ένα εξκουίζιτο για να δοκιμάσει. Δηλαδή ακόμα και τα ντελισιόζος, που είναι ιδιαιτέρως κομψά πούρα, ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ στο στρίψιμο. Μήπως να μιλήσουμε για τα notorious MC4;

Τα μοντεκάρλος είναι εξαιρετικά. Γνώμη μου, δεν πρέπει να λείπουν απο κανένα καπνιστή πούρων. Εντελώς κουβάνικες μυρωδιές και γεύσεις.

Και γράφει ο Νίκος για τα χαμπανερος. Και σωστα τα λέει. Είναι καλά. Δηλαδή μέσα στο χάος, ξεχωρίζει ένα. Πάε να μπείς σε μαγαζί να ζητήσεις μονά χαμπανέρος. Αμα βρεις σφύρα μου. Ελάχιστα μαγαζιά τα έχουν. Πάρε σου λέει μοντε. Ιδιο και καλλίτερο. My ... καλλίτερο.

Μαρεβοκορωνες που αξίζουν τα λεφτά τους είναι τα JLP. Πάμφθηνα και αηδιαστικά. You pay peanuts you get monkeys :lol:

Τα μινουτος δεν τα βάζω στον ίδιο κάδο. Κάποια λίγα όπως τριν ρεγιες, παρτς σορτς, rascc είναι καλά φτιαγμένα. Αντε και οι πρίγκηπες που δεν μου αρέσουν γευστικά. Αλλο μινουτο και άλλο μαρεβα.

Οπως ξέρεις πολύ καλά όλοι με μαρέβες ξεκινήσαμε. Με αυτές μάθαμε. Και είχαμε και το κεφάλι μας ήσυχο ότι είναι γνήσια. Και όποιοι δεν το κάνουν, κακό του κεφαλιού τους. Είναι δηλαδή αιχμή του δόρατος για εισαγωγή στο χώρο. Ε άντε βρε μουρλοκουβάνοι. Προσέχτε τα. Μη τα ριμάζετε. Οποιοι ξεκίνησαν με μαρεβες (αυτοί που ξέρω εγώ) είναι καπνιστές πούρου. Οσοι το έριξαν στα μεγάλα με τη μία, συνήθως άντε γειά.

Αυτά. Και είμαι ακόμα καλά.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τρί Απρ 13, 2010 9:54 am

bolivar coronas junior Θα αγόραζα
punch petit punch Μακριά
fonseca delicias Δεν είμαι φαν της μάρκας
fonseca kdt Δεν είμαι φαν της μάρκας
montecristo joyitas Μακριά
sancho panza non plus Μακριά
ryj petit coronas Μακριά
por larranaga panetelas Θα αγόραζα
por larranaga montecarlos Θα αγόραζα
hoyo coronas Μακριά
el rey coronas ??
saint luis coronas Μέτρια
fonseca cosacos Δεν είμαι φαν της μάρκας
punch coronas Εμένα μου άρεσαν αν και ΠΟΛΥ βαριά
trinidad t Ν/Α

Btw Είχα ένα κουτί αγορασμένο πριν 14 μήνες από παρτάγας πετίτ κορόνας εσπεσιάλες. 2 που έιχα δοκιμάσει τότε ήταν μετριότατα.
Τις τελευταίες 2 βδομάδες κάπνισα άλλα 5 και είναι θεσπέσια.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Τρί Απρ 13, 2010 2:20 pm

συμφωνώ γενικά για τις μαρέβες εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων
por larranaga petit corona
hoyo du prince
τα μινουτος είναι μια κλάση ανώτερα πάντα και λόγω παραγωγής, λέμε τώρα..
partagas shorts
rafael gonzalez tres petit lonsdales
τουλάχιστον αυτά παλαιώνουν.
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τρί Απρ 13, 2010 6:53 pm

Leo πολύ με άρεσε ρε καρντάση η τελευταία παράγραφος για...

Να προσθέσω hoyo palmas extra. Kατά λάθος είναι τόσο καλά...

Διαφωνώ με τον Δημήτρη για τα non-plus. Είναι καλά.

Τα Kdt τρώγονται.

Μετά από ένα χρόνο στο cabinet έστρωσαν και τα open junior...και μου άρεσαν κιόλας...αμάρτησα πάτερ;
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Τρί Απρ 13, 2010 7:22 pm

προσθετω και εγω απο hupman ta majestic :P :P ενα καταπληκτικο πουρο
σε παρα πολυ φτηνη τιμη!!

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης