Πουρα κουβας, μυθος η πραγματικοτητα ?

argi

Πουρα κουβας, μυθος η πραγματικοτητα ?

Δημοσίευσηαπό argi » Δευ Μάιος 31, 2010 9:00 am

Λαμβανοντας υποψιν τα οσα εχω διαβασει-ακουσει.Απλα αναρωτιεμαι αν
τα πουρα αβανας ειναι πραγματι αβανας και οχι σαβανας.
Γιατι ?
υποτειθεται (απο οτι εχω διαβασει) καθε τορσεδορ επιτρεπεται να καπνιζει οσα πουρα θελει καθημερινα.Αλλα να παρει μαζι του (αν θυμαμαι καλα) μονο 5.Και λεω ποιος ειναι σε θεση να ξεχωρισει ενα γνησιο απο ενα μαιμουδε πουρο σε ενα taste blind test.Εχουμε ολοι καψει πουρα ιδιου τυπου χωρις να εχουν την ιδια γευση-αρωμα-τραβηγμα, και τοσα αλλα.
Αληθεια τα πουρα που πουλανε τα παιδακια γυρω απο την μαλεκον.Που ειναι φτιαγμενα? Ποσο τις % μπορει να εχουν διαφορα απο ενα γνησιο?
Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι σε καθε κουτι (απο οπου και αν ειναι αγορασμενο) μεσα δεν εχει και λιγες μαιμουδιτσες?
Για το θεμα συντηρησης θα τα πουμε σε αλλο νημα.
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Δευ Μάιος 31, 2010 11:34 pm

Λοιπόν πάμε από την αρχή.

Ο κάθε τορσεδορ μπορεί να καπνίσει όσα θέλει στις ώρες εργασίας και δεν μπορεί να πάρει κανένα πούρο μαζί του.

Δεν υπάρχει γνήσιο και μαιμουδε πούρο, απλός το κάθε ένα φτιάχνετε με διαφορετικό μείγμα καπνού (ποιότητα ?) και σε διαφορετικές συνθήκες εργασίας.

Τα πούρα που πουλάνε τα παιδάκια είναι φτιαγμένα στα σπίτια με ότι νάνε καπνά αλλά σε ποιοτικά συσκευασμένα κουτιά.

Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι σε καθε κουτι (απο οπου και αν ειναι αγορασμενο) μεσα δεν εχει και λιγες μαιμουδιτσες?

-- Οπτικός και γευστικός έλεγχος.
Αντώνης Γ.
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τρί Ιουν 01, 2010 6:23 am

το οτι καποιος μπορει να παρει πουρα μαζι του το εχω διαβασει σε ενα απο τα βιβλια που εχω.
οπτικος ελεγχος επιτρεπεται
γευστικος οχι.
Αν και μαιμουδες ειναι συνηθως βαρια ονοματα
yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Τετ Ιουν 02, 2010 3:36 pm

Το οτι μπορεί ο τορσεδόρ να πάρει πούρα μαζί του δέν το εχω ακούσει ποτέ, εκτός άν το βιβλίο σου είναι απο τα μέσα του προηγούμενου αιώνα, οπου οι τορσεδόρ έπερναν μαζί τους απο μία κουλέμπρα (πρίν αυτές βγούν στο εμπόριο).

Επιστροφή σε “Ερωτήσεις - προτάσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης